Menu
Menu Szukaj

Test: Canyon Spectral CF 8.0 2018

Halo! Czy ktoś widział kategorię rowerów all-mountain? Ostatni raz widziano ją zaledwie parę lat temu pomiędzy trail i enduro i w sumie nie wiem, w którym momencie wchłonęły ją nowoczesne ścieżkowce. Wygląda jednak na to, że w związku z powstaniem takich rowerów jak Canyon Spectral CF 8.0, trzeba będzie przywrócić all-mountain do życia!


Canyon Spectral CF 8.0 CF – co to za rower?

Spectral reprezentuje w ofercie niemieckiego producenta kategorię trail, wpadając w hierarchii tuż poniżej endurowego Strive’a, który był moim prywatnym rowerem 3 lata temu (zobacz test). O ile Strive od tego czasu zbytnio się nie zmienił, to Spectral dostał w tym roku całkowicie nową ramę. Zależnie od modelu, jest ona w całości carbonowa, w całości aluminiowa, albo „pół na pół”. Tak jest właśnie w Spectralu CF 8.0, który jest najtańszym modelem z carbonowym przednim trójkątem (i aluminiowym wahaczem).

Nowy Spectral ma 140 mm skoku, ale widelec ugina się o 10 mm więcej, więc jak na ścieżkowca, całkiem sporo. Stąd moja potrzeba sięgnięcia po zapomnianą kategorię all-mountain, równo rok po moich entuzjastycznych przewidywaniach dotyczących upraszczania ofert…

Najważniejsze cechy

  • przeznaczenie: trail, all-mountain, enduro;
  • całkiem nowa rama na sezon 2018;
  • skok 150/140 mm (przód/tył);
  • kinematyka zawieszenia inspirowana zjazdowym Senderem;
  • carbonowy przedni trójkąt, aluminiowy wahacz;
  • przewody poprowadzone pod osłoną dolnej rury;
  • zintegrowany, uszczelniony zacisk sztycy i łożyska ukryte przed błotem;
  • koła 27.5″ z oponami w „pośrednim” rozmiarze 2.6″ (link).

Szczegółowe zdjęcia i opis wszystkich detali ramy i osprzętu znajdziesz w bikepornie:

Bikeporn: Canyon Spectral CF 8.0 2018
Test Canyon Spectral CF 8.0 2018
Canyon Spectral CF 8.0 CF – 13,2 kg, 13 699 zł (+ wysyłka)

Jakie inne rowery brałem pod uwagę?

Po paru sezonach na rowerach enduro, tym razem zachciało mi się czegoś o mniejszym skoku, bardziej uniwersalnego i angażującego w jazdę. Można nawet powiedzieć… trudniejszego.

Miał to być ścieżkowiec, idealnie o takich parametrach: skok 140 mm, dobra geometria, koła 27.5″ i masa jak najbliżej 13 kg. Nowy rower miał zastąpić dwa obecne (fulla enduro i plusowego hardtaila), więc z jednej strony cena nie grała (aż takiej…) roli, ale z drugiej – nie chciałem wydawać majątku, żeby nie bać się jeździć po śląskich lasach. Czyli wyjściowo okolice 15 tys. zł, ale im mniej, tym lepiej.

Test Canyon Spectral CF 8.0 2018

Brzmi jak typowy polski przetarg, rozpisany pod jeden konkretny model? Cóż… Bo tak naprawdę decyzja zapadła jeszcze przed oficjalną premierą. Spectral już dawno był na moim celowniku, czekałem tylko na nową generację z poprawionym zawieszeniem. Owszem, chodziły mi po głowie inne rowery: Whyte T-130, Giant Trance, Mondraker Foxy… Podchodząc do tematu racjonalnie, musiałbym też wziąć pod uwagę Treka Remedy i YT Jeffsy 27.

Test Canyon Spectral CF 8.0 2018
Tyle że mój wybór nie był racjonalny, bo wybrałem po prostu rower, który najbardziej mi się podobał :) I nie żałowałem tego ani chwili!

Geometria i wybór rozmiaru

Geometria Canyon Spectral 2018

Patrzyłem w tę tabelkę i patrzyłem, żeby znaleźć w niej coś ciekawego i intrygującego, ale po trzech dniach się poddałem. Posługując się eufemizmem, geometria nowego Spectrala nie jest rewolucyjna. Wszystkie wymiary wpadają dokładnie pomiędzy progresywne enduraki, a bardziej klasyczne ścieżkowce. Widać, że Spectral ma trafiać w jak najszersze spektrum (he he, czaisz?) oczekiwań, bez popadania w skrajności.

Jedyne, co kłuje w oczy, to długość rury podsiodłowej. Canyon chwali się, że obniżył ramy, dzięki czemu prawie wszystkie rozmiary (od M wzwyż) mają teraz sztyce regulowane o skoku 150 mm. Niestety jest to ściema, bo pomimo wydłużenia Reverba, długości podsiodłówek się nie zmieniły. Oznacza to problem dla osób na granicy rozmiarów – warto przed zakupem porównać swoją wysokość siodła z zakresem podawanym przez Canyona.


Na szlaku

Na Spectralu jeździłem m.in. na Raduni, Rychlebskich Ścieżkach, Enduro Trails, w bikeparku na Górze Żar i we wspomnianych śląskich krosiarskich lasach. Przejechałem też na nim zawody w KluszkowcachPrzesiece i Szklarskiej Porębie. Ostatecznym testem było przejechanie transalpu. Choć prawdę mówiąc, tak gruntowne testowanie nie było konieczne, bo jest to rower, na którym od pierwszych metrów czujesz się, jakbyś miał go drugi sezon.

Podjazdy

Opisaną wyżej zrównoważoną geometrię czuje się od razu po wskoczeniu na siodło. Reach jest przestronny, ale nie długi. Zwłaszcza po przesunięciu siodła do przodu (warto, żeby zasymulować bardziej stromy kąt podsiodłówki), pozycja jest centralna i komfortowa. Ułatwia to dociążanie przodu, co może być szczególnie istotne w większych rozmiarach, z dłuuugimi główkami ramy podnoszącymi stack. Dziwne posunięcie, które jednak spodoba się przeciwnikom pochylonej pozycji.

Komfortowe zdobywanie wysokości doskonale wspomaga 12-rzędowy napęd SRAM GX Eagle. Cały poprzedni sezon męczyłem jego droższy wariant – X01 – i szczerze mówiąc, poza brakiem regulacji dolnej dźwigni manetki, nie czuję różnicy. Zmiany biegów są szybkie, płynne i ciche, a zakres 500% w zestawieniu z zębatką 32T daje trzy bardzo użyteczne podjazdowe przełożenia. Jedyną oczywistą wadą tańszego orła jest wyższa masa.

Zazwyczaj wyśmiewam wszelkie blokady skoku w rowerach trail/enduro, ale Spectral zastąpił u mnie w stajni nie tylko enduraka, ale też hardtaila, więc zdarzyło mi się jej użyć. I muszę ze skruchą przyznać, że bardzo spodobało mi się jej działanie. Po pierwsze, nie blokuje skoku całkowicie, więc większe przeszkody są częściowo tłumione i nie wybijają tak bardzo z rytmu pedałowania. Po drugie, blokada utrzymuje damper odczuwalnie wyżej w skoku, podnosząc suport i wyostrzając kąty. Do tej pory nie spotkałem się z tak skutecznym działaniem platformy w damperze Rock Shoxa – skutek niskiego przełożenia zawieszenia…?

Zjazdy

Na początku sceptycznie podchodziłem do „3-fazowej” charakterystyki, bo przecież każdy producent reklamuje swoje zawieszenie jako czułe na początku, stabilne w środku i progresywne pod koniec skoku. Muszę jednak przyznać, że coś w tym jest, bo czułość Spectrala jest rewelacyjna! Nawet znakomity pod tym względem Rock Shox Pike 2018 delikatnie odstaje.

Również w reklamowaną „stabilność” uwierzyłem dopiero na szlaku, a konkretnie w zakrętach. Spectral chętnie je inicjuje, a kiedy już się pochyli, tnie zakręty przewidywalnie i bez pływania w skoku. Ta stabilna baza pod nogami bardzo prowokuje do dynamicznego stylu jazdy i pompowania płaskich zakrętów, żeby wyjść z nich z większą prędkością.

Stabilne tylne zawieszenie sprzyja puszczaniu hebli i pompowaniu wszelkich nierówności, odciążaniu roweru i wybijaniu się z elementów krajobrazu. Charakter Spectrala jest zdecydowanie skoczny, zrywny i zwinny. Banalnie łatwo podrywa się go na koło – pomimo mojego epickiego beztalencia, już na pierwszej jeździe poczyniłem pewne postępy (ekhm…) w nauce manuala. Rower prowokuje do takich zabaw!

Skoki i zabawy prowadzą nas do trzeciej fazy pracy zawieszenia, czyli progresji. Zawieszenie wyraźnie utwardza się pod koniec skoku i trzeba solidnie „klapnąć”, żeby je dobić. Można to bezstresowo wykorzystywać, bo Canyon określa wytrzymałość Spectrala na równi z endurowym Strive (kategoria 4). Z pewnym zastrzeżeniem, o którym wspomnę na końcu…

Czy nowy Spectral jest zatem rowerem enduro? Prawie – ale nie do końca. Działanie zawieszenia w połączeniu z oponami 2.6″ to znakomita mieszanka, która pozwala na naprawdę wiele, niezależnie od trasy i warunków. Wśród rowerów ścieżkowych jest dla mnie nowym punktem odniesienia i ideałem na polskie warunki. Ale jednak w porównaniu do progresywnych, racingowych enduraków, pozycja jest tu trochę bardziej „na rowerze”, na czym trochę traci pewność siebie w trudnym, stromym terenie.

Tak – jest trochę trudniej. Tak – jest trochę wolniej. Ale nie jest ani trochę gorzej! W moim przypadku, „rozruszanie” stylu jazdy zrównoważyło straty czasowe wynikające z mniejszego skoku i mniej idiotoodpornej geometrii, dostarczając przy tym więcej satysfakcji z jazdy.


Co zmieniłem w swoim rowerze?

Wybierając rower, zawsze celuję w model jak najlepiej pasujący do moich preferencji i Spectral CF 8.0 nie jest wyjątkiem. Zaraz na starcie wymieniłem tylko:

Sztyca BikeYoke Revive

Przy moim wzroście (170 cm), seryjny Reverb 150 mm jest niestety ciut za wysoki do pasującego mi rozmiaru ramy (M). Niższy Revive pasuje idealnie, mimo że oferuje o 10 mm większy (!) skok. Uwielbiam też jego lekkie i płynne działanie, a możliwość błyskawicznego odpowietrzenia tłumika zapewnia spokojny sen na dłuższych wyjazdach.

→ Więcej: Test: Sztyca regulowana BikeYoke Revive

Zębatka owalna Banless

Bardzo przyzwyczaiłem się do owalnych zębatek i płynnego oddawania mocy, które przydaje się na stromych podjazdach o słabej przyczepności. Nie bez znaczenia są też customowe napisy wykonane przez Adriana z Banless ;) Rozmiar zostawiłem jednak taki sam, jak w fabrycznej zębatce (32T). W połączeniu z kasetą 11-50T i kołami 27.5″, daje to idealny „górski” zakres, z lekkim odchyłem w stronę miękkich biegów. Jedynie na transalpie żałowałem czasem, że nie wybrałem „babcinej” 30T.

→ Więcej: Zębatki owalne

Wkładki antydobiciowe Huck Norris

Dodatkowa ochrona opon i obręczy przy minimalnej masie? Ależ tak, poproszę :)

→ Więcej: Test: Huck Norris – materac dla opon?

Gripy Race Face Half Nelson

Fabryczne gripy wyglądają tanio i tak też spisują się na szlaku. Dałem więc szansę leżącym od paru lat w garażu Race Face, które wzorowo łączą małą średnicę z komfortem.

Test Canyon Spectral CF 8.0 2018
Po jakimś czasie wymieniłem też amortyzator (na Cane Creek Helm) i hamulce (na nowe, 4-tłoczkowe Shimano XT), ale to bardziej z uwagi na testowanie/eksperymentowanie, niż braki w seryjnych komponentach.

Canyon Spectral CF 8.0 – werdykt

Nowy Spectral może i nie jest progresywnym rowerem enduro, ale dzięki wyważonej geometrii, świetnemu zawieszeniu i mocnej specyfikacji, dostarcza co najmniej tyle samo radochy – tylko w inny sposób. Zamiast wygładzać najgorszy teren i „jechać sam”, jest bardziej angażujący i wynagradza Twoje starania większą dynamiką. Zwłaszcza przy prędkościach, które warunkowo można jeszcze uznać za „bezpieczne”.

Czy to oznacza, że jest wolniejszy? W rękach mocnego zawodnika – nie wiem, pewnie tak. Głównym przeznaczeniem Spectrala nie jest ambitne ściganie. Za to początkujący szybko poczują się na nim komfortowo, a osoby średnio-zaawansowane wykorzystają dynamiczny charakter do wyciskania frajdy z każdej ścieżki, nawet łatwej i krótkiej – ale też długiej i wymagającej.

Canyon pokazuje tym, jak zmieniła się obecnie kategoria trail i jednocześnie zbytnio do niej nie pasuje. To tak naprawdę rower enduro – tyle że z czasów, zanim „enduro” stało się synonimem ścigania, kiedy ten gatunek był kojarzony z zabawową górską turystyką i „jednym rowerem do wszystkiego”. Do tej definicji Spectral pasuje idealnie!

Test Canyon Spectral CF 8.0 2018
Ja prywatnie w Spectralu się zakochałem i nie boję się napisać, że niestety jest to najlepszy rower, jaki miałem. Dlaczego „niestety”? Bo Canyon złamał mi serce, prosząc o jego odesłanie… Kilka aluminiowych wahaczy (w tym jeden w Polsce) wróciło na gwarancji, w związku z czym flota testowa została uziemiona (a jest to właśnie rower testowy, który miałem odkupić). Ale nie ma tego złego… W międzyczasie będę miał możliwość porównania „mojego” CF 8.0 z droższym modelem, z carbonowym wahaczem. Czy warto dopłacać? Wątpię, ale nie zaszkodzi sprawdzić ;)

Walety

  • bardzo zabawowy, angażujący charakter;
  • pasuje do każdej trasy, w każdych warunkach;
  • rewelacyjna praca tylnego zawieszenia;
  • sprytne, przemyślane detale ramy;
  • bardzo dobre koła i opony 2.6″;
  • świetny stosunek ceny do wyposażenia.

Zady

  • długa rura podsiodłowa;
  • wysoka główka ramy w większych rozmiarach;
  • delikatna tylna opona;
  • kiepskie gripy.

Cena: 13 699 zł (+ wysyłka ok. 200 zł)
Dostępne rozmiary: S/M/L/XL
Masa: 13,6 kg (rozmiar M, z pedałami, na mleku)
Strona i sklep producenta


Bonus: Najciekawsze alternatywy w ofercie Canyona

Canyon Spectral AL 6.0 – 11 499 zł

Canyon Spectral AL 6.0

Niemal identyczne wyposażenie (moim zdaniem optymalne), tylko przykręcone do ramy z aluminiowym przednim trójkątem. Jeśli nie przeszkadza Ci minimalnie wyższa masa i gorszy wygląd, w kieszeni zostanie Ci 2200 zł na dobre rowerowe wakacje w Alpach – pod względem opłacalności, wybór jest prosty!

Canyon Spectral WMN CF 7.0 – 13 699 zł

Canyon Spectral WMN CF 7.0

A to z kolei odpowiednik testowanego roweru skierowany do dziewczyn. Również na bardzo podobnym wyposażeniu, tyle że na węższych oponach (2.4″). Co jednak ciekawe, inna jest rama – różni się nie tylko geometrią i kinematyką, ale też konstrukcją górnej krzywki zawieszenia. Takie zróżnicowanie modeli damskich i męskich praktycznie się nie zdarza.

Canyon Strive AL 6.0 – 12 699 zł

Canyon Strive AL 6.0

Większość z Was pewnie jednak będzie się zastanawiała nad endurowym Strive. Czy nowy Spectral dorównuje mu na zjazdach? Cóż, swojego Strive’a nie pamiętam już tak dobrze, żeby je porównać, ale nowy Spectral tak pozytywnie mnie zaskoczył (co zawdzięcza głównie świetnie działającemu zawieszeniu i oponom 2.6″), że moim zdaniem jest fajniejszym wyborem. Zwłaszcza, że tajemnicą poliszynela jest nadchodząca wielkimi krokami aktualizacja Strive’a…


Zobacz też:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

106 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
6 lat temu

Po tym jak wspomniałeś na początku że spectral jest all mountain i chyba będzie trzeba przywrócić tę nazwę zdałem sobie sprawę że canyon prowadzi totalnie inny podział rowerów niż inni producenci. I widać że firma przykłada się do tego aby każdy mógł wybrać rower dla siebie. Bo osobiście jeszcze nie widziałem żeby jakiś inny producent (chyba że radon się liczy) zrobił w innej kategorii rower do FR a w innej do dh albo jak wspomniałeś oddzielnie do trailu i all mountain. W końcu jakąś firma dba o klienta a nie tylko patrzy gdzie najwięcej zarobić.

Kacper
Kacper
6 lat temu

Ja zastanawiałem się nad zakupem tego Canyona, ale wybór padł na Treka Remedy głównie że względu na możliwość zakupu roweru na raty :)
Fajnie się czyta recenzje.

Dominik
Dominik
6 lat temu
Reply to  Kacper

Trek Remedy świetna konstrukcja. Sam jeżdżę i bardzo polecam bo jego uniwersalność pozystywnie zaskakuje już od samego początku użytkowania.

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Dominik

Trek Remedy – masakrycznie gorzej podjeżdża od Spectrala- sprawdzone, przetestowane.

Kubol
Kubol
6 lat temu

Jak pisałem w Bikeporn, alu chainstay = (trochę) krzywy chainstay, co przy carbonowym przednim trójkącie wychodzi brdziej (bo carbon jest idealnie prosty z definicji). Główną zaletą carbonu nie jest masa tylko „prostość” ;)
Btw, email to dana osobowa w rozumieniu ustawy, więc ja bym ich tak bez zgód nie zbierał w dobie GDPRa ;)

Kuba
Kuba
6 lat temu

Ojoj niby prywatny rower na ten sezon, a tu jednak PRYWATNĄ TESTÓWKĘ kazali odesłać…? ;)

Marek Extrial
Marek Extrial
6 lat temu

Siema. Super test roweru zrobiłeś, zgadzam się w wielu aspektach.. Testowałem dokładnie twój rower w fabrycznej specyfikacji. Byłem na niego bardzo napalony by kupić jako odskocznie od roweru dh. Niestety zawiodłem się totalnie. Zaczynając od plusów to największym jest design, wykonanie, specyfikacja i cena. Minusów jest dużo więcej jednak. Jest to tylko mój punkt widzenia przez co zrezygnowałem z zakupu. Pierwsze odczucie było takie ,że słabo podjeżdża przy nie włączonej blokadzie dampera. Kolejne , że coś nie tak jest z kokpitem, ręce źle ułożone na kierownicy zapewne przez złe gięcie kierownicy. Zalicząjąc tylko 4 razy a-line odczułem zwinność roweru, skoczność ale totalny brak stabilności w locie na stolikach, albo przód opada za szybko albo tył. Nie potrafiłem tego kontrolować. Za to dropy 1.5 metrowe połykało świetnie tylne zawieszenie czego nie powiem o słabym Pike z przodu (fox 36 z 2011r lepiej działa). Na koniec dodam, że gdybym miał go kupić to dlatego jak się na nim robi manuala, z zamkniętymi oczami 10 metrów robiłem :). Mimo wszystko whyte 130 zrobił na mnie o wiele lepsze wrażenie.pozdrawiam

Marek
Marek
6 lat temu

Mój dylemat polega na braku ostatecznej decyzji : Spectral AL6 czy Remedy 8 ?? Sporo czytałem ( dzięki za kolejną recenzję Michał ) miałem możliwość podotykać , ale jedynie Treka no i cały czas bije się z myślami….pomoże ktoś ?

Tomek
Tomek
6 lat temu
Reply to  Marek

Czesc ,zaczne od tego ze mam fuel exa z tego roku , mialem maly przypal pekla mi rama po 4 miesiacach w sumie chyba troche z mojej winy, balem sie ze mi nie uznaja reklamacji ale po 2 tyg distalem od trek Holandia cala nowa rame z lozyskami I damperem a wiec krotko w temacie jesli chodzi o gwarancje trek jest swietny zero problemow to prawda co ludzie pisza w necie , bylem w szoku.
Po drugie obydwa rowery sa swietne I ktorego nie kupisz swietnie sie bedziesz bawil ale remedy chyba da troche wiecej mozliwosci to juz endurak .
Po trzecie ceny – na treka idzie dostac dobry rabat , wiec tego remedy 8 w granicy 11 500 wyciagniesz w ktoryms sklepie , wiec to nie jest tak ze przeplacisz w stosunku do canyona .
Dla mnie remedy , choc sam fuel exa wybralem ze wzgledu na duze kolo

Mac
Mac
6 lat temu

świetna recenzja. W wersji carbon ta rama rewelacyjnie się prezentuje. W aluminium efekt psuja długie spawy. Od jakiegoś czasu przeglądam ofertę rowerów trial i nie mogę się zdecydować co kupić- Chciałbym coś maksymalnie blisko 13 kg:
Spectral CF 8
Giant Trance 1 GE (ok 11tyś) lub Trance 2
czy YT Jeffsy 29 Al Comp / 29 Al
choć mieszkam w terenie górzystym nigdy nie jeździłem (zjeżdżałem) po górach. Odkąd syn zaczął próbować jazdy w enduro (giant reign) to chciałbym chociaż mieć szansę swobodnie zjechać za nim co na dotychczasowym rowerze XC nie jest zawsze możliwe. Chciałym mocno skrócić dystans do niego wiec zastanawiam sie jaka opcja była by dla mnie najlepsza. Zastanawiam się czy nie wybrać kół 29′ np YT bo nigdy nie będę na tyle sprawny aby wykorzystać zabawowy charakter kół 27,5″? Co radzicie? Chciałbym też aby rower sprawnie podjeżdżał.

cannonbiker
cannonbiker
6 lat temu

Kategoria All Mountain nigdy nie umarła ani nie zapomnieli o niej przede wszystkim producenci. Jestem posiadaczem roweru Cannondale Trigger o skoku 140 mm z przodu i z tyłu. Uważam,że jest to najbardziej uniwersalna kategoria roweru górskiego – taki sprzęt prawie do wszystkiego. Zachacza o trail, tutaj chodzi przede wszystkim o jego szybkość i zwinność oraz lekkość ok. 12 kg jak i o kategorię enduro – skoku wystarcza na naprawdę dużo. Oczywiście dla osób, które bardzo rzadko albo wcale nie jeżdzą w prawdziwe góry nie będzie to odpowiedni sprzęt. Po prostu nie wykorzystają go w 100 %, ale dla prawdziwych ,, górali ,, będzie to sprzęt idealnie uniwersalny.
All Mountain forever :)

mithrill
mithrill
6 lat temu

Michał – pytanie z innej beczki. Jak mocujesz bidon do swojego Spectrala? Rozwiązanie z mocowaniem na magnes? Możesz poratować nazwą/linkiem? Ja do swojego Spectrala nie mogę znaleźć nic sensownego, co umożliwiałoby szybkie i bezstresowe wyciąganie bidona :) Z góry dzięki za pomoc.

cannonbiker
cannonbiker
6 lat temu
Reply to  mithrill

Myślę, że Michał używa bidon firmy Fabric cageless bottle. Strona producenta – fabric.cc . Do ram z małą ilością miejsca ja stosuję boczne koszyki, wybór jest duży plastikowe, karbonowe, wyciąganie z prawej czy lewej strony. Fabric miał świetny pomysł z bolcami na których zawiesza się bidon. Lecz ja za bardzo jestem uzależniony od bidonów Podium firmy Camelbak – nie wymyślono do tej pory nic lepszego. Pozdrawiam

Michał Smolana
Michał Smolana
6 lat temu
Reply to  cannonbiker

Fabric jest świetny, używam od jakiegoś czasu i mogę z czystym sumieniem polecić. Bidon nie telepie przy przejeździe przez korzenie i namioty. Ostatnio z pośpiechu wpiąłem go w jeden bolec i też nie wypadł.

mithrill
mithrill
6 lat temu
Reply to  cannonbiker

Dzięki za podpowiedź! Myślałem o bocznym koszyku, ale patent Fabrica też wydaje się ciekawy. Cena nie zabija, więc wezmę go pod uwagę.

Maciej
Maciej
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

A czy przy rozwiązaniu fabric mieści się bidon 750 czy tylko 600?

Michał K.
Michał K.
6 lat temu

8 marca czytałem że go kupiłeś, po kilku miesiącach czytam że miałeś w planach go odkupić…Testoweczka. Czytam wszystkie wpisy i może dlatego czuję się hmmm trochę nabity w butelkę? Jako czytelnik, jak widzę że gość który może przebierać w rowerach testowych jednak kupuję za niemałe pieniądze konkretny sprzęt to od razu sobie myślę (i napewno nie tylko ja) że musi być naprawdę zajebisty, i wchodzę na stronę producenta i też wertuje, szukam dla siebie odpowiedniego modelu. Po jakimś czasie taki zonk. Od pewnego czasu, zauważyłem w testach i tekstach pewna symbiozie między Tobą, a niektórymi firmami – życzę aby wyszło wam to na zdrowie.

Michał K.
Michał K.
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Szczerze to mając takie możliwości testowania tylu rowerów w roku, to sam osobiście pewnie nie myslalbym o zakupie czegokolwiek ;) Nie oszukujmy się max po 4-5 miesiącach nawet rower idealny przy zakupie zaczyna mieć jakieś minusy i chce się coś zmienić ;)

Marcin
Marcin
6 lat temu
Reply to  Michał K.

Serio, kupujesz dla siebie rower bo jakiś bloger/ktoś w sieci napisał ze rower x jest lepszy niż Y. W dobie darmowych/płatnych testów gdzie rower możesz wyporzyczyc i przetestować w terenie W Jakim ZAMierzasz jeździć ustawic konkretnie pod siebie waga/ długość kończyń własne preferencje kanapa/sztywny zapierdlaacz

Nie mowię ze każdy bloger sie sprzedał bo znam Michała i mam do niego wielki szacunek jednak dlaczego cos co odpowiada jemu ma odpowiadać mi.

Pomyśl gdyby każdy rzetelnie testował sprzęt i wytykał każda wadę to kto normalny wysłał by mu cokolwiek do testów za rok za darmo . Myslisz ze jak dystrybutor inwestuje w reklamę (a taki test na blogu jest Wlansie najlepsza reklamą to bloger kupuje sprzęty potestowy lub nowy po cenie jak normalny zjadacz chleba ?.I w druga stronę mając możliwość testów 2/3 rowerów w sezonie co roku (lub wiecej ) za darmo przez rok jest sens kupować rower dla siebie jak i masz na czym jeździć bo kolejne testowki czekaj ?Nie ma złych rowerów są zle dobrane do preferencji/terenu urzytkowania.

Bartek
Bartek
6 lat temu

Cześć Michał, czy możesz opisać bardziej szczegółowo kwestię tylniego wachacza, a dokładnie gwarancji?
Mam też Spectrala i borykam się z problemem cykania podczas mocniejszego pedałowania. Problem opisywany w poprzdnim wpisie dotyczącym Spectrala. Niestety nie jest to żaden z najczęstszych powodów strzelania itp. W tej chwili zastanawiam się czy to właśnie nie jest tylni wachacz. Suport, koła, korba zaciski itp wyeliminowałem.

Co do kwestii przyjemności z jazdy to podzielam Twoją opinię na temat Spectrala, na tą chwilę jest to jeden z najwygodniejszych rowerów jakim miałem okazję jeździć.
W prawdzie ja przede wszystkim jeżdżę po górkach i pagórkach ale dzięki temu, że zdecydowałem się ten rower, to z chęcią zaglądam też do bielskiego Enduro Trails.

Bartek
Bartek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

No tak wahacz, mi error :) U mnie niestety pojawił się inny poważniejszy problem, ale na opisywanie za wcześniej. pozdrawiam

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

A ja z innej beczki…w rozdziale Na Szlaku, podrozdział Podjazdy, pierwsze zdjęcie…fajna koszulka, wersja Twoja czy z możliwością ewentualnego zakupu?

Filip
Filip
6 lat temu

hej, a jakie względy zdecydowały że nie wybrałeś Mondrakera Foxy? Choruje na ten rower i każda opinia na wagę złota :)

Filip
Filip
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

a no to spoko :) thx

Hugo
Hugo
6 lat temu

” i hamulce (na nowe, 4-tłoczkowe Shimano XT)”

napisz coś wiecej – jak odczucia? jakie porównanie z 2 tłoczkowymi SLX/XT oraz ZEE.

Hugo
Hugo
6 lat temu
Reply to  Hugo

pytam pod kątem zmiany… do trail/enduro/am

Artur
Artur
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

W wielu testach ludzie pisali że modulacja jest bardzo dobra i Shimano to poprawiło w nowych XT. Nie zgadzasz się z tym?

A jak nie te to co z dobrą modulacją i nadal dużą siłą?

Hugo
Hugo
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Czyli w zasadzie niekoniecznie opłaca sie dokładać do Saint / XT (4 tłoczkowe)?

Rafał
Rafał
6 lat temu

Jak porównujesz go do Kross-a Soil EX?

Artur
Artur
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jak jeżdżę połowę trail a połowa bikeparki to ma sens? Czy do bikeparkow go szkoda jednak?

Piotrek
Piotrek
6 lat temu

@1Enduro Co myślisz o YT Jeffsy 29 AL?
Dokładnie chodzi mi o ten: https://www.yt-industries.com/en/detail/index/sArticle/1929/sCategory/509
Strasznie się na niego napaliłem i chciałbym poznać Twoją opinię na jego temat :)
Przy okazji gratuluję świetnego bloga!

Piotrek
Piotrek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzięki, czyli, że… jednym słowem warto? :)

wolli
wolli
4 lat temu
Reply to  Michał Lalik

I ja byłem przekonany co do YT Capra al Comp 29 i do wczoraj kupiłbym go w ciemno… Urzekł mnie ten Spectral i myślę że w nowym roku zagości w moim garażu. Póki co chłonę wszystkie info o nim.

Mac
Mac
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Czy warto dopłacić do CF czy brać najtańsza wersje aluminiową?

Jarek
Jarek
6 lat temu
Reply to  Piotrek

Również podzielam zdanie że bardzo ładny – i ładnie kosztuje. Może w październiku będzie bardziej łaskawy dla kieszeni.

Marek
Marek
6 lat temu

Wiem, że nie na temat, ale w jakich to bucikach :-) pedałujesz na zdjęciach???

Marek
Marek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzięki. Jakoś nawet nie pomyślałem o specjalized-ach.

Artur
Artur
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jak się noga trzyma i jak wytrzymałość w porównaniu do 5-10?

Artur
Artur
6 lat temu

Michał co byś wybrał Spectrala CF 9.0 czy Whyte T-130 RS ? Jeździłeś na obu to masz porównanie.

Artur
Artur
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jestem nastawiony na T-130 RS. Tylko skok widelca i dampera może mnie trochę ograniczać. Widelec ze skokiem 140-150 podejdzie w razie czego? Jakbym chciał założyć w przyszłości nie wpływając bardzo na geometrię ? Zastanawiam się czy da rade zrobić z niego „all-mountain”. Wiem ,najlepiej mieć dwa sprzęty ;)

Artur
Artur
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Na obecną chwilę nie mam sprzętu ;) Ostatnio było 150 mm i jak najbardziej optymalnie. Tylko ten T-130 RS mega mi się podoba. Widelec 140 mm podejdzie na spokojnie. Czytałem test Soil Ex. Jak z damperem ? Też wymienić na 140 mm ? Czy zostaje w standardzie 130 mm ?

krzychumalina
krzychumalina
6 lat temu

Wróćmy do testu! Genialny rower. Sam jeżdżę na modelu carbonowym poprzedniej generacji i poza wysoką główką nie mam żadnych zastrzeżeń. Nie mogę się doczekać zimowych cen w outlecie. Mam natomiast pytanie czy miałeś okazję jeździć na poprzednim modelu? Jak wypada porównanie charakterystyki tylnej zawiechy?

Jarek
Jarek
6 lat temu
Reply to  krzychumalina

Jak rozumieć outlet (zimowy a nie jesienny?) i ile można zyskać? Czy to rowery zwrócone? Po naprawie? Testowe?

krzychumalina
krzychumalina
6 lat temu
Reply to  Jarek

Outlet działa cały czas, ale zima trafiają się super oferty.

Jan
Jan
6 lat temu
Reply to  Jarek

Z tą zimową wyprzedażą to nie wiem jak jest, ale za to wiem z autopsji że jak upatrzyłem Spectrala 6.0 w poniedziałek 27 sierpnia ze zniżką 1400 zł to we wtorek już był tylko jeden kolor dostępny w L, który zamówiłem a w środę już nie było an S ani L, za to w czwartek zmieniła się cena na katalogową :) więc okienko było krótkie – zimą na pewno zostaną już tylko „nietypowe” rozmiary więc loteria

Jarek
Jarek
6 lat temu
Reply to  Jan

Jan mówisz o zmianie standardowych cen czy tych w outlecie?

Marcin
Marcin
6 lat temu

Michał, jak zwykle świetny tekst i test.
Czy Twoim zdaniem kalkulator rozmiaru Canyona jest godny zaufania, bo wpisując moje wymiary wychodzi mi rozmiar M, czyli ten, o którym Ty napisałeś, że Ci pasował, a ja mam 9 cm więcej wzrostu (179 cm)?

Marcin
Marcin
6 lat temu
Reply to  Marcin

W sumie to doczytałem Twój poradnik: https://www.1enduro.pl/wybrac-rozmiar-ramy/
i wyszło mi, że jednak chyba bardziej M, bo mniej przypominam małpę (ape index – rozstaw ramion < wzrost)
:-)

Albert
Albert
6 lat temu

Pytałem na Insta ale nie doczekałem się odpowiedzi więc spróbuję tutaj… :) Która to traska na Rychlebach jest na tych zdjęciach? :)comment imagecomment image

Albert
Albert
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Faktycznie, nie było w bezpośredniej odpowiedzi i nie zauważyłem :) A superflow jakoś nie poznałem z tej perspektywy, dzięki! :)

Michał
Michał
6 lat temu

dlaczego zmieniłeś pike? i heble na xt?

Maciej
Maciej
6 lat temu

Cześć, pytanie czy do roweru dodany jest token do amora i czy potrzebowałeś go dorzucić?

Wojtek
Wojtek
6 lat temu

Michał, w tylnym kole Twojego Spectrala jest wolnobieg w systemie Ratchet 18T. Czy jest to duża różnica jakościowa w stosunku do zwykłego trzy zapadkowego wolnobiegu? Czy w Twojej opinii warto dopłacić do takiego rozwiązania?

Marcin
Marcin
5 lat temu

Hej,

Mam pytanie dotyczące Spectrala (AL. 6.0 2019) vs Jeffsy (CF 2018) – nie wiedziałem gdzie je wrzucić więc umieszczam tutaj (chociaż nie wiem czy to dobre strategicznie miejsce na takie pytanie :)).

Chcę zamienić swoją leciwą „ędurówkę” 130mm/26” rocznik 20.. (nie pytaj :)) na rower nowej generacji. Cel to ostrzejsza jazda trailowa (niekoniecznie enduro :) ). Napaliłem się na nowego Spectrala (https://www.canyon.com/mtb/spectral/2019/spectral-al-6-0.html) – głównie przekonał mnie większy skok vs wcześniejsze wersje (pomimo, że waga się zwiększyła). Jeździłem na modelu 2018 i było git.

W międzyczasie pojawiła się niezła świąteczna promka na Jeffsego CF i zastanawiam się który rower wybrać.
Pomijając patriotyczny kolor Jeffsego (Rząd powinien do niego dopłacać w ramach programu „Jeffsy+”) moja główna rozkminka dotyczy zawieszenia:
– Jeżeli chodzi o Spectrala to wersja 2018 jest zachwalana. Nie znalazłem jeszcze w sieci opinii re model 2019 i jak to działa przy większym skoku.
– W przypadku Jeffsego opinie w sieci nie są super pozytywne (często recenzenci się prześlizgują przez ten temat pisząc, że rower spisuje się dobrze na flow trailach ale na kamienistym podłożu już niekoniecznie).

Michał – jeździłeś na Jeffsym? Mógłbyś coś doradzić?

Szymon
Szymon
5 lat temu
Reply to  Marcin

Promo na YT jest grubo szyte bo prawie nic nie jest dostępne w sprzedaży – Kika modeli w XS :/

Marcin
Marcin
5 lat temu
Reply to  Szymon

Była pełna rozmiarówka na początku promocji :) Nadal się zastanawiam co lepsze: Jeffsy z lepszym wyposażeniem czy Spectral z gorszym (zakładając ceny na podobnym poziomie).

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Marcin

Dokładnie ten sam dylemat, 2019 Canyon Spectral AL 6.0 czy YT JEFFSY 27 AL Base, dodatkowo nie wiem czy jeśli Jeffsy to 27.5″ czy 29″???

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Wielkie dzięki Michale za odpowiedz, ale mam straszną zagwozdkę z wyborem odpowiedniego roweru na ten sezon dla siebie i boję sie że mogę kupić nie do końca taki rower jaki byłby odpowiedni do tego gdzie jeżdżę i jak jeżdżę.
Szukam na pewno czegoś na ramie aluminiowej, 2 razy w miesiącu jeżdżę w bikeparku na nukeproof mega 275 comp z 2018, jako zjazdówka rower sprawuje się świetnie i daje mi dużo frajdy, ale to mały czołg i z podjazdami jest ciężko, dzięki za uplift service w bikeparku bo inaczej nie było by tak kolorowo.
Natomiast raz w tygodniu jeżdżę sobie na trasach enduro coś takiego jak macie w Srebnej Górze, z tym tylko że tam muszę pedałować na szczyt bo nie ma serwisu który by mnie tam wwiózł, tam jężdżę na jakimś trailowym Vitusie z 2017r.
Do tej pory rowery wypożyczałem, lecz w tym roku postanowiłem kupić sobie coś własnego z czego bedę zadowolony.
Dlatego też staram się wybrać taki rower który pozwoli mi wpedałować na szczyt, by pózniej cieszyć się jazdą w dół, oraz bym te 2 razy w miesiący cieszył się nim również w bikeparku.
Zastanawiam się pomiędzy:
Canyon Spectral AL 6 z 2019- to mój faworyt jeśli da radę pobawić się nim w bikeparku.
YT Jeffsey AL Base
albo może coś z enduro:
Radon Swoop 8.0 z2019r na 29″ kołach lub 27.5″
Canyon Torque AL 6.0
YT Capra

Proszę Michale wskaż mi drogę którą ma podążyć :)

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jeszcze raz Ci dziękuję za odpowiedz, no jakos Megą 275 ciężko mi się podjeżdżało, być może nie mam takiej nogi jak Ty :).
A możesz mi jeszcze powiedzieć dlaczego w tamtym roku Spectral był opisywany jako 140 tył, 150 przód, a w tym roku jest już 150tył i 160 przód, przecież ma te same komponenty?

Bartek
Bartek
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Michał naprawdę uważasz, że te 10mm w zawieszeniu to taka zajebista różnica? Rama ta sama, geometria też, zawieszenie Fox-a i RS, hamulce lepsze w stosunku do zeszłego roku to plus, a z mavica powinni się wycofać .

Bartek
Bartek
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Co to za zmiany w ramie? Porównałem rozmiar L w wersji męskiej i nie widzę żadnych różnic? Chyba że piszesz o wersji damskiej lub materiałach w wersji Alu lub carbon.

Bartek
Bartek
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Ciekawe jak to wygląda gdybyś chciał zmienić damper tak aby miał te 150mm skoku. Na forum pinkbike jeden użytkownik Spectrala z 2018 zamontował Fox-a 230×65, podobno bez najmniejszego problemu i modyfikacji etc.
230×60 taki rozmiar jest oryginalnie zamontowany w Spectralu.

Bartek
Bartek
5 lat temu
Reply to  Darek

Bo na tym właśnie polega markieeeting sprzedażowy. Canyon zrobił coś „świeżego” i „nowego” na rok 2018 i sprzedawało się to bardzo dobrze. Żeby sprzedaż się ładnie utrzymała dołożyli do zawieszania na 2019 rok po 10mm ( i cyk mamy już jednak „prawie” enduro (pewnie markieting od samego początku to przewidział ) kupiłeś Spectrala w 2018 i masz teraz marne 150 i 140mm w zawieszeniu i myślisz, że jednak będzie lepiej mieć te 160 i 150mm. Żeby nie było, nie hejtuje teraz Canyona jako jedynego producenta który tak robi, a jedynie tego bezsensu w który dajemy się lub nie wciągnąć. Ja niestety w ten bezsens daje się wplatac i już teraz myślę jak to zrobić żeby mieć te cholerne 160 i 150mm. W ubiegłym roku kupiłem Spectrala i w tej chwili uważam, że jest to rower dla mnie idealny pomimo braku magicznego skoku w zawieszeniu ale chu…steczka i tak wymienię zawieszenie bo producent wie lepiej jak to powinno być wyposażone. „Będziem”, jeździć bardziej pro* (*umiejętności na bok – żart żeby nie było) ps. w tym roku wybrałbym inny rower do jazdy … a co

Darek
Darek
5 lat temu
Reply to  Bartek

A co byś wybrał w tym roku?

Bartek
Bartek
5 lat temu
Reply to  Darek

W tej chwili gdybym posiadał budżet zeszłoroczny… a nie posiadam … to brałbym pod uwagę trzy opcje. Pierwsza YT Capra CF, druga mondraker dune lub santa cruz bronson 3 (w tym przypadku pewnie przez kilka miesięcy musiałbym sucharki z wodą wcinać…)

Robert
Robert
5 lat temu
Reply to  Bartek

A dlaczego wybrał byś inny rower na ten sezon? Zwłaszcza że piszesz tutaj o YT capra. Nie ukrywam że wacham sie między spectralem 2019, a yt capra

Perun
Perun
4 lat temu

Czy na dzień dzisiejszy wybrał byś ponownie Spectrala czy Striva?

Odwiedź mój profil na
Instagram Top