Menu
Menu Szukaj

Jak wybrać rozmiar ramy

Mam 170 cm wzrostu. Co za tym idzie: nigdy nie miałem np. 178 czy 193 cm, więc trudno mi sobie wyobrazić, jak przy takim wzroście jeździ się na ramie L czy XL. Jest to sporą przeszkodą w sugerowaniu innym, jaki mają wybrać rozmiar ramy i dlatego do tej pory unikałem tego, jak asfaltu na Minionach. Temat jednak powraca z regularnością hejtu na e-bike’i, więc zakładam, że istnieje społeczne zapotrzebowanie na odpowiedź. I to dobrą.

Postaram się więc nie skupiać na tradycyjnym podejściu typu „wzrost 170-180 cm – rozmiar M”, choć i takie podpowiedzi tu znajdziesz. Chciałbym jednak pokazać Ci kilka różnych metod, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na nowy rower.


Poradnik ten napisałem w 2016 i choć zestarzał się całkiem nieźle (nadal warto go przejrzeć), to sporo się od tego czasu zmieniło – zaktualizowany i uproszczony poradnik znajdziesz tutaj:

→ Jak wybrać rozmiar ramy enduro/trail (w 2021 roku)


Przymiarka

Każda kobieta powie Ci, że „mierzenie nic nie kosztuje”. Taaa…

Nie zmienia to jednak faktu, że jest to bezwzględnie najlepsza metoda – dzięki niej unikasz niuansów związanych z wzajemnymi zależnościami poszczególnych wymiarów i tabelkowego-kalkulatorowego mindfucka. Po prostu wsiadasz, jeździsz i wiesz, czy Ci pasuje czy nie.

Gdzie możesz się karnąć?

  • w sklepie – czasem warto podjechać 200 km do innego miasta, jeśli jest tam możliwość odbycia krótkiej jazdy próbnej na upatrzonym sprzęcie. Niektóre sklepy dysponują też flotą rowerów testowych, które za kaucją i/lub drobną opłatą możesz wypożyczyć na cały dzień (np. Trek Bielsko, Tomar Kraków).
  • u dystrybutora – co lepsi dystrybutorzy również mają swoje rowery testowe, które chętnie udostępniają (np. Horizon Bikes).
  • na zlotach, zawodach, wycieczkach – jeśli spotkasz na szlaku bikera na interesującym Cię rowerze, zapytaj czy nie ma nic przeciwko krótkiej zamianie (może się nie zgodzić, jeśli masz na sobie dres i jesteś łysy).
  • na demo-dayach – w tym sezonie pojawił się trend organizowania jazd testowych przez producentów i dystrybutorów, zazwyczaj w ramach zlotów i festiwali, ale nie tylko – np. Scott ma swój własny „test tour”. Takie testy zwykle są darmowe.
  • w wypożyczalniach – niektóre rowery możesz po prostu wypożyczyć – np. GT na Rychlebskich Ścieżkach, Kross/Giant na Enduro Trails czy Author/Trek na Singlu pod Smrkem.
jak-dobrac-rozmiar-ramy-mtb
Po spędzeniu na rowerze całego dnia w górach, tabelka z geometrią będzie Ci równie potrzebna, jak rybie rower. / Fot. Michał Sroka, MTB Hostel

Oczywiście nie ma gwarancji, że uda Ci się gdzieś namierzyć „swój” model we właściwym rozmiarze. Jest to więc metoda z gatunku „łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. Pamiętaj jednak, że przymiarka do innego modelu, ale o podobnym przeznaczeniu, też jest cenna! Zwłaszcza jeśli kupujesz swój pierwszy rower enduro i brakuje Ci własnego doświadczenia. Przynajmniej będziesz w stanie porównać tabelkę geometrii z upatrzonym rowerem. Podczas jazd próbnych, pamiętaj tylko o prawidłowym ustawieniu roweru pod siebie (siodło, kokpit, zawieszenie)!

Search your feelings, young padawan…

Bazowanie na własnych doświadczeniach jest jedną z lepszych metod dobierania rozmiaru, którą sam stosuję. Jeśli kupujesz swój drugi czy trzeci rower enduro, prawdopodobnie wiesz, jak liczby z tabelki przekładają się na pozycję, rozłożenie masy i kontrolę nad rowerem. Skoro zdecydowałeś się na zmianę roweru, pewnie też dokładnie wiesz, co Cię wkurza i co chciałbyś poprawić.

Tylko jak porównać geometrię nowego roweru do tego, który masz? W artykule o geometrii pisałem już, że najlepszym wymiarem jest długość dolnej rury. Problem w tym, że jeśli kupujesz rower zdalnie, raczej nie będziesz miał możliwości jej zmierzenia w nowym rowerze.

Down tube length geometry
Długość dolnej rury bardzo dobrze opisuje pozycję na stojąco.

Pozostają wymiary podawane przez producenta: reach i długość górnej rury. W ramach przypomnienia:

  • reach = długość roweru na stojąco → pozycja na zjazdach;
  • efektywna długość górnej rury = długość roweru na siedząco → pozycja na podjazdach.

Na pozycję wpływ ma też oczywiście długość mostka – uwzględnij ją w porównaniu, jeśli np. w nowym rowerze chcesz mieć krótszy mostek, niż do tej pory.

Rozmiar ramy a rozmiar ubrań

Dobieranie rozmiaru według rozmiaru ubrań jest dość kontrowersyjne i sprawdza się głównie dla geometrii progresywnej. Niemniej jednak, jeśli wszystkie Twoje ubrania są w rozmiarze M, to jest to wyraźna podpowiedź, jaki wybrać rozmiar ramy.

Jeśli jednak masz nietypową budowę ciała i np. nosisz spodnie w rozmiarze S a koszulki XL, to ta metoda będzie równie użyteczna, jak konstytucja w rządach PiS-u.

Jak wybrać rozmiar ramy roweru enduro
Proste, „literkowe” rozmiary są dobrym punktem wyjścia do dalszej rozkminy. Pamiętaj jednak, że różni producenci różnie mierzą i różnie nazywają swoje rozmiary – zawsze lepiej mieć oko na cyferki.

Rozmiar ramy a rozmiar kół

Czy rozmiar kół wpływa na rozmiar ramy? Moim zdaniem nie, ale faktem jest, że 29ery są często 10-15 mm krótsze od swoich odpowiedników na mniejszych kołach. Nie jest to wielki problem – duże koła same w sobie zapewniają większą stabilność, jaką daje dłuższa rama, więc tak naprawdę ta różnica jest na szlaku pomijalna.

Kalkulatory i tabele wzrostu

Równie słabą metodą – która coś tam jednak może podpowiedzieć – jest skorzystanie z kalkulatorów i tabelek udostępnianych przez producentów. Tradycyjnie jednak podpowiadają one ramę o oczko za małą.

canyon-perfect-position-system
Tak na przykład wygląda kalkulator udostępniany przez Canyona. Osobiście nie miałem do niego cierpliwości…

Możesz też skontaktować się bezpośrednio z producentem lub dystrybutorem. Pytania tego typu dostają milion razy dziennie, więc prawdopodobnie mają już pewne doświadczenie w sensownym odpowiadaniu…

Zaufaj cyferkom

Ponieważ (prawie) wszystkie tabelki wzrostowe producentów są o dupę rozczaść, przygotowałem własną. Jest to efekt długoletnich prac sztabu naukowców (jednoosobowego), którego celem była synteza zaleceń firm, które najlepiej ogarniają temat geometrii. Okazuje się, że da się w nich znaleźć wspólny mianownik i sensownie uśrednić wyniki.

Co ważne, tabelka zawiera sugerowany reach – nie znajdziesz tego u konkurencji! Generalnie z tabelki jestem bardzo dumny ;) ale byłbym bardzo wdzięczny, gdybyś napisał w komentarzu, na ile pokrywa się ona z Twoimi doświadczeniami.

Jak więc dobrać reach i efektywną długość górnej rury do wzrostu?

frame size height reach top tube table
Sugerowane wymiary dotyczą rowerów all-mountain/enduro o nowoczesnej, ale „umiarkowanie progresywnej” geometrii. Jeśli (myślisz że) jeździsz bardzo agresywnie, możesz dodać 20-30 mm do reacha i 10-20 mm do długości górnej rury. Nazwy rozmiarów („S/M/L/XL”) są podane orientacyjnie – przede wszystkim sugeruj się cyferkami.

Aktualną, dopracowaną tabelę znajdziesz tutaj:

→ Jak wybrać rozmiar ramy enduro/trail (w 2021 roku)


A co, jeśli jestem na granicy rozmiarów?

Jeśli np. masz 180 cm, możesz zmierzyć swój ape index, czyli stosunek długości ramion do wzrostu, określający… jak bardzo przypominasz małpę:

  • jeśli dość mocno (rozstaw ramion > wzrost) → celuj w większy rozmiar, ale uważaj na długość rury podsiodłowej (patrz niżej);
  • jeśli nie tak bardzo (rozstaw ramion < wzrost) → bierz mniejszy;
  • jeśli jesteś idealny (rozstaw ramion = wzrost) → zastosuj naukową metodę selekcji: „ene due rabe, Chińczyk złapał żabę…”. A tak serio, bierz większą, o ile rura podsiodłowa pozwala.

Uwaga na długość rury podsiodłowej!

Istotne wymiary wiążą się wprawdzie z długością ramy, ale wysokość też ma znaczenie. Wybór zbyt dużego rozmiaru może skutkować tym, że nie będziesz w stanie wystarczająco głęboko wsunąć sztycy regulowanej i tym samym ustawić siodełka na prawidłowej wysokości.

seatpost length vs dropper post collar
Przykładowa sytuacja: sztyca jest wsunięta do oporu. Jeśli w tej pozycji siodełko jest dalej za wysoko dla długości Twojej nogi, jesteś dupie musisz wybrać mniejszy rozmiar, sztycę z mniejszym skokiem, niższe siodełko lub… inny rower.

Ile wystają przykładowe sztyce regulowane?

 

Dropper seatpost collar to rail height and minimum total length
Dla łatwiejszego porównania, wszystkie wymiary są podane dla 125 mm skoku. Jeśli planujesz zakup sztycy o większym (lub mniejszym) skoku, dodaj (lub odejmij) odpowiednią wartość: np. +25 mm dla sztycy 150 mm.

Jak obliczyć Minimalną Możliwą Wysokość Siodełka (MMWS, żeby było bardziej pro)?

MMWS = długość rury podsiodłowej (patrz geometria ramy) + wysokość sztycy (patrz wyżej) + wysokość siodła (zwykle 40-60 mm)

Jak obliczyć Potrzebną Wysokość Siodełka?

PWS = długość nogi (bez butów) × 0,883

Jeśli PWS < MMWS, jesteś w dupie wiesz co robić.


Po zakupie: jak dopasować rozmiar ramy?

Idealnie dobranego rozmiaru nic nie zastąpi, ale czy da się nieco „naciągnąć” rower np. długością mostka? Jeśli kupiłeś zły rozmiar – nie. Jeśli byłeś na granicy i nie do końca jesteś zadowolony z rezultatu – tak.

Co możesz zrobić? Opcji jest całkiem sporo, z których najbardziej oczywiste to mostek o innej długości i przesunięcie siodła na prętach. Na tym jednak możliwości dopasowania roweru się nie kończą, dlatego… postanowiłem zostawić ten temat na oddzielny wpis.

→ Więcej: Czy da się dopasować zły rozmiar ramy?

Canyon Hi5 handlebar, V12 stem
Ustawienia kokpitu służą do dopasowania ergonomii do własnych preferencji, co awaryjnie można też podciągnąć pod „ratowanie” nieprawidłowego rozmiaru ramy.

Po zakupie: wymiana

Większość producentów sprzedających wysyłkowo bardzo przychylnie podchodzi do ewentualnej wymiany niepasującego rozmiaru. Np. w Canyonie nie mają nic przeciwko, żebyś przez kilka dni lajtowo pojeździł na rowerze, a później go odesłał. Oczywiście pakowanie, odsyłanie i czekanie na właściwy rozmiar jest mocno upierdliwe, ale i tak o niebo lepsze od spędzenia kilku sezonów na zbyt małym rowerze.


Podsumowanie

Dobierając rozmiar ramy, jak najmocniej opieraj się na testach, przymiarkach i wcześniejszych doświadczeniach. Żadna tabelka i kalkulator nie zastąpi własnych, subiektywnych odczuć.

Do ich analizowania uciekaj się dopiero w drugiej kolejności, np. żeby zrozumieć i potwierdzić swoje wrażenia. Sugerując się cyferkami, pamiętaj które wymiary o czym decydują i postaraj się zawsze odnosić je do rowerów, na których wcześniej jeździłeś.

Jeśli jednak masz już totalny mętlik w głowie, po prostu kup rozmiar sugerowany w mojej tabelce (uważając na długość rury podsiodłowej!), wspierając się np. rozmiarem ubrań i poradą producenta/dystrybutora.

W ostateczności zawsze możesz wymienić rozmiar po przymiarce lub lekko go do dopasować regulując kokpit.


Powiązane artykuły:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

250 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Artur
Artur
8 lat temu

Co do tabelki. Mając lekko ponad 190 cm wzrostu i po przymiarce do mało endurowego Gianta Trance w rozmiarze L czułem się dobrze. Aż wsiadłem do XL. Która jest lekko poniżej zakładanego tutaj reacha ale mimo wszystko.

WuBe
WuBe
8 lat temu
Reply to  Artur

Dokładnie ta sama sytuacja, rower i wzrost :) Dopiero XL świetnie skomponował się z pająkowatym ciałem, chociaż rzeczywiście trzeba włożyć ciut więcej wysiłku. Resztę nadrabia szersza kierą i zimowy wysiłek na siłowni ;)

mkk
mkk
8 lat temu

No ja przy 183 cm wzrostu miałem 617/457 , 620/458 , 617/445 . Odpowiednio koła 26, 27,5 i 29 . Czyli generalnie L :)

Michał Pendro
Michał Pendro
8 lat temu

Jeszcze jedna kwestia na którą bym zwrócił uwagę, a czego nie doczytałem w tym WAŻNYM artykule. Różni producenci mierzą różnie ramy, chodzi o to, że pod rozmiarem „M” nie zawsze jest rozmiar np 19cali. Dochodzi też kwestia jak jest mierzone, czy od środka suportu do końca ramy pod siodłem, czy tez inaczej :)

Fonika
Fonika
8 lat temu

Wydaje mi się, że minimum 580 dla 160cm to bardzo dużo. Mam/miałam ramy 570 i to już jest naprawdę długa locha, ledwo styka. Kwestia podsiodłówki u kobiet szczególnie ważna, większość s’ek ma dla mnie za wysoką podsiodłówkę :(.

Maciek
Maciek
8 lat temu
Reply to  Fonika

Również uważam, że dla wzrostu <170cm ramy powinny być krótsze niż w tabelce.

Kamil
Kamil
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dla osoby w graniach 160-170cm nie zaproponowałbym roweru z górną rurą 580mm tylko raczej 565-570mm.

Tomek
Tomek
8 lat temu

Hej

W kwestii testów w Krakowie w sklepie dobrerowery.pl można wypożyczyć rower za darmo bez kaucji na dwa dni.. w umowie tylko się zobowiązujesz, że wrzucisz z testów zdjęcia na fejsa. Chyba warto to polecić. Mają tam enduraki między innymi Księżyca od Krossa

Miko
Miko
8 lat temu

No ja niestety jestem na granicy rozmiaru, mając 170cm – myślałem o zakupie YT Capra AL Comp 2 i teraz nie wiem czy S czy M :-) ehh.. nie ma lekko.

Miko
Miko
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się jeszcze nad NS Snabb E2 (2016) z myślą o dalszej rozbudowie. Czy wg. Ciebie ma to sens? Czy może od razu dołożyć ciut więcej i kupić coś lepszego?

Miko
Miko
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Nie chodzi o raty/kredyty – dołożenie do lepszego nie jest problemem dla mnie, po prostu podoba mi się rama E2 :-)
W każdym razie dzięki za sugestię, no i świetna strona, btw. Pozdrawiam.

Robert RM
Robert RM
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Michale,
Planuję w najbliższym czasie zakup Canyonn Strive 8.0 Race.
Jestem ciut wyższy od Ciebie – mam 173cm wzrostu.
Mam dylemat, bo jestem blisko granicy S/M.

Jakie masz doświadczenia z Twoim rozmiarem S?
Osobiście skłaniałem się do Mki.

Bartosz
Bartosz
8 lat temu

Powiem tak analizuje powyższą tabelkę pod kątem zakupu primala 29er i wychodzi, że jego geo nie jest aż tak nowoczesne – krótki reach i ett, przyznam się że nigdy na to nie zwróciłem uwagi.

Bartosz
Bartosz
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

No właśnie ta nieszczęsna piasta, której kosztów nie umie przeboleć :D Dlatego ciągle myślę czy nie iść w kierunku 27,5 i własnie nowego Primala bądź NS Eccentrica (aczkolwiek z ciężkim sercem rezygnowałbym z zalet wielkiego koła, które dodatkowo przy moich 190cm jest wręcz wskazane). Opcją 2 jest olanie wszystkiego i zostanie przy obecnym zwykłym Mongoosie mtb i dalsze poszukiwanie czegoś ciekawego na wielkie koło :)

Strangler
Strangler
8 lat temu

„Wybór zbyt dużego rozmiaru może skutkować tym, że nie będziesz w stanie wystarczająco głęboko wsunąć sztycy regulowanej i tym samym ustawić siodełka na prawidłowej wysokości” – dobrze rozumiem, że chodzi tylko o to, że nie będę w takim przypadku mógł korzystać z całej rozpiętości skoku, tak? A jeśli to jest jedyna konsekwencja w odniesieniu do sztycy regulowanej, to chyba nie jest to aż taki problem? Czy chodzi o to, że przez „sztycę na prawidłowej wysokości” mam rozumieć takie schowanie się dolnej lagi sztycy by móc swobodnie na maksymalnym jej skoku dopasować ją pod swoją odległość podeszwy od zadu?
Przymierzam się do zakupu roweru ze sztycą o skoku 150mm i o rozmiarze podsiodłówki 490mm. Porównanie wartości tych śmiesznych skrótów wychodzi mi idealnie na „=” (770 i 770) przy nodze 875mm.
Czy mógłbyś mi wobec tego napisać, czy przy zakładanej długości myk-myka c. 220mm, siodle powiedzmy 60mm, i standardowej korbie 175mm będę miał jakiś problem z wykorzystaniem całego skoku sztycy?
Bo ja już zgłupiałem od tych cyferek ;)

Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

Strangler
Strangler
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzięki za rozwianie wątpliwości :)
W takim wypadku pomyślę nad zamianą sztycy na 125mm a poza tym jeszcze raz się przymierzę do roweru.

Pozdrowienia!

TatoMCSE
TatoMCSE
8 lat temu

Bardzo fajnie napisane, szkoda że w kwestii testów czegokolwiek w rozmiarze XL rzeczywistość ma się nijak do tego co byśmy chcieli. Tłumacząc na polski, konia z rzędem temu kto znajdzie XL-ki na testowych rowerach. Nawet u ździerców (a, przepraszam, profesjonalistów za odpowiednie pieniądze) w Specu o takim rozmiarze na testy można pomarzyć. Nawet ciężko się przymierzyć w sklepie, bo np. Stumpy 6Fattie w XL są dwie sztuki na całą europę… gdzieś… w centralnej szopie :(

radek
radek
4 lat temu
Reply to  TatoMCSE

Mam 195cm i krew mnie zalewa przy kupnie roweru XL . W mojej „sorry” ,, wsi ” Lublin w zadnym ze sklepow nie posiadaja takich rozmiarów >za kazdym razem kiedy cos mi sie spodoba to sorry panie nie mamy XL. Mozemy sprowadzic ale pod warunkiem ze pan kupisz.

Piotr Nowicki
Piotr Nowicki
8 lat temu

U nas w ROSE też można rower odesłać i zamówić nowy gdy rama okaże się za duża/za mała, ale staramy się zawsze podpowiedzieć właściwy rozmiar ramy. Można także do 4 tygodni wymienić za darmo mostek na krótszy/dłuższy.
Zauważyliśmy też tendencję do zamawiania większych rowerów i krótkiego mostka (35 mm) w przypadku enduraków/all mountain gdy osoba znajduje się na granicy wymiarów. Przy odpowiednim skillu to nie problem, ale dla początkujących to nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Rafał
Rafał
8 lat temu

Chciałbym poznać Twoją opinię na temat podsiodłówek z drugiej strony. W wielu nowych rowerach TR/AM/EN rozmiarówka kończy się na <520mm. Jaka jest Twoim zdaniem sensowna górna granica wysunięcia sztycy? Oczywiście biorąc pod uwagę że riderzy 190+ zazwyczaj ważą więcej niż taki Jaroslav Kulhavy;)

Rafał
Rafał
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Wiadomo że należy przestrzegać minimalnego wsunięcia sztycy ale czy to oznacza że dla np Reverba 420mm wysunięcie sztycy na 340mm nie będzie przegięciem? Pytam bo bardzo podobają mi się sprzęty Whyte (T-129 / T-130), w których podsiodłówka w rozmiarze XL = 482,6mm. Z moich obliczeń wynika że musiałbym mieć sztycę wysuniętą na ~324mm i zastanawiam się czy to już nie jest zbyt naciągana historia.

Grzegorz Wariat
Grzegorz Wariat
8 lat temu

Cześć. Na wstępie chciałem napisać że od pewnego czasu czytam tą stronkę i muszę przyznać że fajnie się to czyta. No ale do rzeczy. Mam na celowniku 2 rowerki a dokładnie 1 w dwóch wersjach chodzi o ns bikes eccentric alu1 lub djambo. Tylko jaki wybrać tu rozmiar? Przez to że mam około 178cm i 78cm przekroku łapie się często na 2 rozmiary(17-19 głównie w xc), dlatego jestem zwolennikiem przymiarki do sprzęta. I tu rodzi się problem że w trójmieście nikt(chyba że nie wiem o jakimś sklepie) jakiegokolwiek ns-a nie ma na sklepie i raczej nie będzie miał(bo to rowerki niszowe). Z tego co jest napisane na stronie 7anna i ns-a to mam brać rozmiar „M”. Tylko będzie to mój pierwszy rower z geo inną niż xc i nie wiem czy będę dobrze leżała. A czytając twoje artykuły, doczytałem się że zamówiłeś sobie ns-a djambo(może już przyszedł i miałeś okazje pośmigać :) ) i mógłbyś coś podpowiedzieć. Z góry dziękuje.

wujasjedrek
wujasjedrek
8 lat temu

Jak jeszcze się przymierzasz do Eccentrica, daj znać na http://www.forumrowerowe.org/user/187737-wujasjedrek/ można się ustawić.

Grzegorz Wariat
Grzegorz Wariat
8 lat temu
Reply to  wujasjedrek

Już kupiłem eccentric alu 1 :)

Jacek
Jacek
8 lat temu

standard niestety również w mnie. 190cm i jestem w większości rowerów na granicy między często za małym L a za dużym XL.

Albo np taki Spec Enduro w XL ma w pytę długą podsodłową i jest relatywnie krótki.

ech… mieć te 183 i mieścić się w standardowym rozmiarze L

Slawek
Slawek
4 lat temu
Reply to  Jacek

Ja mam 187 i noge 96 i szlak mnie trafia. Tak jak poszesz L przykurczone XL zaduzy

Vtec
Vtec
8 lat temu

Panowie – ja mam 198 i generalnie wiekszośc ram/rowerów jest za mała. Obecnie na dostępnym rynku w PL tylko Mondraker, Giant, Knolly ma sprzęty dla wysokich z odpowiedni TT i Reach’em. Pozostałe są za małe ( santy, spece, transition, canyon ). Szkoda że kross nie robi swoich enduro w XL…..

Vtec
Vtec
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

racja są XL ( pomyliłem z NS ), są ale krótkie….zarówno w TT jak i w R.
Mam nadzieje że w końcu więcej firm będzie robić geometrię typu forward.

Marcin Karda
Marcin Karda
8 lat temu

Skupię się na swoim przykładzie przymiarek…
Rok temu pisałem do Rometa jako żecojezdzic na fullach. Wymagali wysłania maila z rozmiarem typem terminem itp. Dziwił mnie brak odpowiedzi no ale pojechałem. Na miejscu okazało się że centrum testowe ROMET ma w dupie maile z prosbami o udostepnianie testowych maszyn. Żaden list tam nawet nie został przeczytany. A na pytanie o JAKIKOLWIEK full padła odpowiedź :”ukradli”.. całe szczęście mielismy wtedy swoje HT. Po całej tej sytuacji jako że
większość czasu przepracowalem jako dziennikarz, nie moglem sie powstrzymac i napisałem do działu marketingu w/w firmy. Konkludując napisałem że z takim podejściem dalej jako firma kojarzyć mi się będą z modelem „Jubilat 2”. Oczywiście bez odzewu. No ale jak widzę – aby być dostrzezonym i docenionym trzeba minimum prowadzić foto bloga o niczym oraz jeździć na czarno fioletowym toolku.. :/
Łyżką miodu natomiast posmarować trzeba pewien sklep z Tarnowskich gór który ZAUFAŁ i pożyczył nam na cały dzień 2 nowiutkie Kross moon-y Z3. Taak trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – żeby potestowac sobie rower za 13 tyś trzeba „znać królika” lub kolegę który da się przejechać – bo większość z nas zbierających na sprzęt tej klasy ma na razie uzbierane 1500zł..

qncu
qncu
8 lat temu

Co do tabelki – w miarę się zgadza. Rower Merida 120. Mam 176 wzrostu, więc circa w środku rozmiaru M. R mam 430 (w tabelce przedział 420-450) i ETT 595 (w tabelce 600-625).

Adrian
Adrian
8 lat temu

Hejka, nie chcialbys kiedys napisac artukulu na temat opon? pzdr.

FIRE
FIRE
8 lat temu

Ja ze swojej strony dodam, że w przypadku Gianta podawane cyferki przez producenta nie mają się ni jak do rzeczywistości np. długość górnej rury w Reignie 2015 tabelka podaje w rozmajże L to 640 mm a w rzeczywistości 580 mm. Jak żyć się pytam :)
Ja natomiast mam chyba dobrze dobraną ramę 180 cm też na granicy, ale mam taki problem, że jak zrobię kolo 60~70km,to boli mię kark od ciągłego trzymania głowy w górze tak, żeby dobrze widzieć gdzie jadę, bo naturalna pozycja powoduje, że patrze pod koło.
Nie za bardzo wiem co z tym zrobić może dodatkowa podkładka pod mostek?

FIRE
FIRE
8 lat temu

Mierzyłem trochę po skosie, dlatego mi tyle wyszło – mój błąd, w poziomie jest 610 mm, ale to i tak 20 mm różnicy-oczywiście efektywna.

bartnik
bartnik
8 lat temu

Co do konfiguratora Canyona – polecam – nie jest nadmiernie skomplikowany. Mam tyle samo wzrostu co ty, ale krótkie końcówki. więc wg reacha powinienem być w L (Strive) a wg przekroku w S :P. Konfigurator podał mi oczywiście M. Na testach przymierzałem się do M-sport (…to tak naprawdę L-classic jest :) ) i M-classic no i wyszło, że konfigurator miał rację -> M-classic, na sporcie byłem za bardzo rozciągnięty jednak
Dodatkowo ten konfigurator skaluje wyświetlaną sylwetkę do wpisywanych rozmiarów – na koniec zobaczyłem długi tułów z krótkimi końcówkami i zaśmiałem się „tak właśnie wyglądam !:)”
PS> jak po wpisaniu wzrostu podałem długość nóg, to mi napisał, że chyba się pomyliłem i podał przedział w którym zwykle mieści się długość nogi dla 170 cm :P

Łukasz Misz
Łukasz Misz
8 lat temu

Fajny artykuł,
przy moim wzroście 176 cm wg tabelki powinienem miec rozmiar M oraz reach 420-450.
A wg tego: https://www.bikeland.pl/kalkulator-ramy (dla ramy fullsuspension) i długości nogi 80 cm powinienem jeździć na L-ce, reach 460.
Zaś wg: http://wrower.pl/porady/jak-dobrac-rame-do-roweru-dla-zaawansowanych,5972.html reach dla mnie 455-480.
Więc ile artykułów tyle opinii (Twoja najlepsza, bo jeżdżę na M-ce)
Pozdrawiam :)

BARTNIK
BARTNIK
8 lat temu

a co powiesz na konfigurator na competitivecyclist?
http://www.competitivecyclist.com/Store/catalog/fitCalculatorBike.jsp#type

na koniec po podaniu wcześniej typu roweru i danych dotyczących ciała uzyskuje się zalecane wartości stack, reach, odległość siodło do kiery (nie do sterówki), TTH , długość mostka i co jeszcze dawno nie pamiętam… i nie można było wybrać ędziuro, tylko xc :( ale liczę, że te wymiary są w miarę uniwersalne – niezależne

HANS KLOSS
HANS KLOSS
8 lat temu

W Twomarku mieli Xl 6Fattie.. ujeżdżałem..

Marcin
Marcin
8 lat temu

@ Michał Lalik
Hmmm wg Twojej tabeli przy wzroście 184 i nodze 87 powinienem był kupić trance’a XL, co podpowiadała mi intuicja, ale sprzedawcy (oraz wszyscy, których pytałem o zdanie) od razu wybili mi ten pomysł z głowy :). I do dziś nie wiem, czy mieli rację, czy nie…

Marcin
Marcin
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Już od roku jest „po zawodach” ;), bo mam L-kę. Sztyca może nawet by weszła 125 mm, 150 już na pewno nie, bo przy L-ce 150 wychodzi mi na styk. Przymierzyć się do XL-ki… wyczyn…
I od roku cały czas mam wątpliwości, czy wybrałem dobry rozmiar… (albo odpowiedni rower ;))

Mariusz W
Mariusz W
8 lat temu

Osobiście jeżdżę na XC, ale jak kiedyś na demo days przymierzałem się do enduraków, to Twoja tabelka spisywała się wręcz wzorowo – idealnie mieszczę się w rozmiarze M/L (180cm), w zależności od konkretnego roweru.
Z tym, że rower XC mam sporo większy – obecnie 20″.

Paweł
Paweł
8 lat temu

Hej moje pytanie do eksperta :) Mam zamiar kupić sobie w najbliższym czasie ramę hardtail hornet Dartmoora. Nie mam jednak pojęcia jednak jaki rozmiar wybrać, mam 178cm wzrostu i w garażu rower do xc/trail, a teraz zaraziłem się enduro i generalnie bardziej grawitacyjnym zastosowaniem roweru. Logiczny wydaje się więc wybór ramy w rozmiarze M, ale problem polega na tym, że prócz zjazdów interesują mnie też podjazdy i odcinki dojazdowe i martwię się, że zwyczajnie mi sztycy zabraknie :) Co uważacie ?

Paweł
Paweł
8 lat temu

Hej, dzięki za radę! Policzyłem i wychodzi, że da rade, ale reverba musiałbym wyciągnąć o 10cm w górę, czyli w zasadzie umiejscowić na minimalnej głębokości w rurze, tam gdzie kreska. Czy takie ustawienie wyjdzie mi na zdrowo? Czy to już nie oznacza zbyt małego roweru?

MMWS=661mm dla horneta M
PWS=750mm

Paweł
Paweł
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jednak z drugiej strony martwię się, że hornet w rozmiarze L według wykresów dartmoora nie pozwoli mi na tyle co ta Emka, tzn będzie tak jak na wykresie 'łagodnym enduro’, co kłóci się z moim założeniem konstrukcyjnym.

Paweł
Paweł
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

No to wychodzi na to, że L będzie znacznie lepszy :) Dla tego wariantu wychodzi:

MMWS=702mm
PWS=750mm

i sztyca wyciągnięta na ok 5cm, czyli dosyć rozsądnie. Mam rację?

Dzięki za fachową pomoc!

Paweł
Paweł
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

A jednak może być problem, bo producent horneta w faq na pinbike zaleca minimalne zanurzenie sztycy na 15cm. U mnie zakładając wysunięcie sztycy na 5cm będzie to w sumie pozostałe 5cm plus 8cm (dalszy odwłok sztycy) czyli 13cm, o 2cm za mało. W ten sposób okazuje się, że nawet L to za mały rower ?

Damian
Damian
8 lat temu

to i ja dopytam :)wg Twojej tabelki bliżej mi do M jak L jednak w Canyonie w Spectralu https://www.canyon.com/pl/mtb/spectral/2016/spectral-al-7-0-ex.html i tak jest to wszystko na granicy i tak:
M – reach = 430, długość górnej rurki 596
L – reach = 455, długość górnej rurki 627

Bartosz
Bartosz
8 lat temu

Michał poratuj :) Kupiłem sobie Silverbacka (rower w którym wszystko podobało mi się prócza geo ramy), rama miała być sprzedana ale niestety w ramie zakochała się żona i za wszelką cenę chce żeby jej ją zostawić tyle, że rama jest sporawa – ett 630 i podsiodłówka 510 (reachu nie podają), tyle że ona ma 174cm …

Ps. Dodam tylko, że moja małżonka jest nieczuła rowerowo tzn. dwa lata temu pół lata przejeździła na moim ninerze w rozmiarze 22 cale z mostem 110cm jak się zapytałem jak się jeździło to twierdziła, że tak samo jak na jej Giancie Boulderze 19″

M. Szaruga
M. Szaruga
8 lat temu

Dla mnie bomba. Mam kone xcmaraton 26″ i fatbika, djambo idealnie wstrzeliłby się w środek. Niestety moje drugie ja chce fula enduro.

Bartek Fila
Bartek Fila
8 lat temu

Poklikałem, poszperałem i wydumałem, że chcę nabyć NS Eccentric alu 2 27,5. No i mam zagwozdkę M czy L. Wzrostu mam 181.. rozstaw ramion też 181. W Warszawie jest gdzie się przymierzyć do produktów NSa?

Bartek Fila
Bartek Fila
8 lat temu
Reply to  Bartek Fila

Ze starej metody liczenia wielkości ramy w calach (przekrok*0,57/2,54) wychodzi mi 18-18,5.

Bartek Fila
Bartek Fila
8 lat temu
Reply to  Bartek Fila

Wszyscy czekaliście i się doczekaliście. Wziąłem eLkę :)
Rowerek już trochę przepedałowany. Jest git.
Najsłabszym ogniwem są zdecydowanie hamulce.

Arek
Arek
8 lat temu

Witam,
zastanawiam się nad rozmiarem ramy w Kross Moon 2. Mam 180cm i nogę 85cm. Nie jestem pewien czy M-kę czy L-kę z racji tego, że chciałbym rower do podjeżdżania na co dzień ,ale bywam też w górach i chciałbym maksymalnie go wykorzystać przy zjazdach. Nie jestem pewien czy przy L-ce opuszczę na tyle sztycę, żeby poszaleć na trasach FR,mini DH. Co poradzicie ?

Krzysiek D
Krzysiek D
8 lat temu

Michale mam podobny wzrost 171 i potrzebuję porady przy doborze rozmiaru gianta reign. S czy M?

ALEK STYRNA
ALEK STYRNA
6 lat temu
Reply to  Krzysiek D

Temat widzę dość stary ale wielu tu zapewne zagląda więc dodam od siebie. Mam wzrostu 180cm a nawet 181 jak się dobrze przeciągnę. Jestem związany z NS’ami i od 3 lat testuje wszelkie modele MTB choć głównie Snabby. Oczywiście jestem idealnie na granicy rozmiarów M/L. Moje preferencje są następujące. Snabb’y 27’5 to L. M-ki wydają się być trudne w podjeżdżaniu bo kolana przy samie kierze i zbyt „niestabilne” przy zjazdach. Snabb 29′- tu jednak wybieram M które mi bardzo, BARDZO pasuje a L-ka jest przeogromna. Jeszcze temat długości sztycy. L-ki mają 170mm i to jest to! Sztyca 150mm (M) chyba mam dość długie nogi (choć pewnie nie tak jak rasowa modelka) to dla mnie za mało. A to dlatego, że przy podjazdach lubię prawie prostować nogę w kolanie a przy zdjazdach czuć się jak na rasowym rowerze DH.

Krzysiek D
Krzysiek D
8 lat temu

Powiem tak…mam trance 2015 M i wydawał mi się troszkę zbyt duży, chociaż nie bolą mnie plecy po całodziennej jeździe i jestem optymalnie pochylony, to jednak preferowałbym bardziej wyprostowaną pozycję. Zmieniłem w nim mostek z oryginalnego 70 mm na 40, siodełko przesunąłem do przodu i jest idealnie. Nie wiem jak będzie z przesiadką na Reign, ponoć jest jeszcze dłuższy?

Krzysiek D
Krzysiek D
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

I tak chyba to jest jedyne rozwiązanie, tranca brałem w ciemno, ale w tym przypadku przetestuję. Dzięki za pomoc!

Berserker
Berserker
7 lat temu

Powitać.
Mimo iż już mam mojego tranc’a 3 2016 w domku,to po przeczytaniu tekstu mam wątpliwości co do rozmiaru ramy.Zakupiłem rozmiar L do wzrostu 193cm i tak się zastanawiam czy to był trafny wybór :(

Norbert Głogowski
Norbert Głogowski
7 lat temu

Witam,
planuję zakup Krossa Dust i przy moim 169 wzrostu, rozstaw ramion 170 oraz dł.wew. nogi 78 z różnych wyliczeń wychodzi S albo M. Którą ramę wybrać. A może cos kombinować z mostkiem choć w Dustach i tak jest on mały. Proszę o jakieś sugestie.

Norbert Głogowski
Norbert Głogowski
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Wielkie dzięki, rozwiało to moje wątpliwości, a teraz czekać na jakieś posezonowe promocje albo coś używanego w stylu Dusta.

Sokół
Sokół
7 lat temu

Znalazłem dobre oferty TREKa tutaj: http://www.bikestacja.pl/pl/catalogsearch/result/?q=rama+trek i dzięki Twojemu wpisowi mam zamiar wreszcie wybrać sobie wygodną ramę, dobrą dla człowieka, który ma ponad 1,9 m wzrostu! ;P

Jacek
Jacek
7 lat temu

Cześć, w takim razie również podpytam Was co myślicie:) mam równe 180cm wzrostu i właśnie przymierzam się do zakupu Speca , a dokładnie Stumpjumper evo expert 650b w rozmiarze M. Przybliżę jeszcze, że lubię jak rower jest dość zwrotny i nanewrowalny na singel trakach ale do góry również lubię pędzić :) dobry rozmiar ?

Pawel Bartus
Pawel Bartus
7 lat temu

No i po co ja tu zagladalem ? :-) Pytanie od starego dziadka (41l) 175 cm. u „kresu”swego zycia postanowilem zlozyc sobie rower… tak zamiast kochanki i motocykla, ktory zawsze chodzil mi gdzies z tylu glowy. Początki swej przygody z rowerem zacząłem, od ramy Orkana (trzepak/kolarka :-)) potem już góral Gianta tez nie mala 21″ z racji przyzwyczajenia do wczesniejszej. Po dobrych 10 latach jazdy postanowilem sobie zmienic rame na mniejsza ( wdg Gianta M 19” z górna rurą 58 cm). Przez te lata jazdy słabo dopasowanego roweru (głownie jazda rekreacyjna, po lesie, aswalcie itp ale jednak z zamilowaniem do grubych opon i amortyzatora kregosłup coraz bardziej odmawia posluszenstwa ( przytoczone wczesniej przez kolegow patrzenie spode łba itp). Teraz padł wybór na rame KOBA racetool no i wlasnie „po co ja tu zagladałem” :-). Wybór z wiekiem zmierza do minimalizmu, zdecydowałem się na ramę odpowiednik S ( 42 cm podsiodłowa oraz 57 górna) z opcją własnie regulacji mostkiem i siodełkiem. Po tym co czytam od innych kolegów mam wątpliowści czy jednak nie wybrac rozmiar wiekszej ramy M (46 cm/ 59cm). Główne kryterium dla mnie to moze dla kogos smieszne, spelnienie swych marzen o uszytym pod siebie rowerze górskim jaki chcialem miec, ale jednak ze swiadomoscia starego kregoslupa i nie chce wisiec na ramie z dodatkowym jego obciazeniem. Osobiscie z obecnych doswiadczen raczej „milsza” wydaje sie mi być S niż M z kierownica o wyzszym wzniosie, ale nie chcialbym popelnic bledu, który byc moze niczym nie da sie pozniej juz skorygowac. Czy mgobym prosic o porade , czy lepiej wieksza rame skracac mostkiem i siodelkiem czy na odwrót mniejsza rame wydłuzac tymi parametrami ? Pozdrawiam i licze na brak linczu :-) ( jazda rekreacyjna od ok 50- 100 km dziennie, a amortyzatorem o skoku 100/120)

Pawel Bartus
Pawel Bartus
7 lat temu
Reply to  Pawel Bartus

Aha dodam jeszcze, ze moja obecna rama GIANTA ( w miare wygodna i pasujaca do mnie) kola 26″ (M 48cm dolna, 58cm górna) a przyszla KOBA kola 29″ ( 42 cm dolna, 57cm górna) juz własnie zamowiona :-), lub rozmiar wieksza ( 46cm i 59cm)

Pawel Bartus
Pawel Bartus
7 lat temu

Michal dziekuje za odpowiedz. Zakladajac ze nie wszyscy sa zdrowi ( jak ja problemy z kregoslupem…no i z wiekiem chyba z glowa) chcialbym sie upewnic. Nie chce uprawiac tu reklamy i wklejania linkow ale wlasnie parametr o ktorym wspominasz przynajmniej w Koba sie teoretycznie nie zmienia ( wysokosc glowki) choc ma dosc istotny wplyw na odleglosci miedzy osiami kol i dlugosci gornej rury.Po tym co napisales uswiadomilem sobie ze dlugosc samej rury gornej oraz regulacja tylko 2 pukntow ( siodlo/mostek) nie koniecznie odciazy ledzwie ( skulona czy pochylona sylwetka). Moze jesli nie Ty to moze ktos z kolegow mialby doswiadczenie w podobnej kwestii ? Jesli juz sie ma problemy z kregoslupem i zglowa:-) czy przy w miare porownywalnych parametrach ktore sie chce osiagnac bardziej komfortowa i ” zdrowa”( nie typowa jazda sportowa) rama bedzie wlasnie rama tzw szablonowa w sam raz czy moze wlasnie moze +/- 1 rozmiar od obliczeniowej.

Ps. Swiat jest maly jak nasze wojewodztwo:-) – pozdrowienia zza Brynicy z Sosnowca

Pawel Bartus
Pawel Bartus
7 lat temu

Korekta* rama bedzie wlasnie lepsza (rama*). Choc wiem ze to w sumie moze pytanie typu czy szybciej bede jezdzil na linkach w pancerzu czerwonym czy niebieskim przy seledynowej ramie jaka chce miec :-). Tak czy inaczej duzy + za Twego bloga bo jak widze skupiaja sie tu ludzie ktorzy siebie wzajemnie nie obrazaja. Milego czytania i wymianie informacji zycze wszystkim

Karol Syrzeń
Karol Syrzeń
7 lat temu

Witam. Zastanawiam się nad kupnem roweru Whyte 901 2017r i mam wątpliwości co do kąta główki ramy.
Czy z kątem 66,5 stopnia Amortyzator będzie dobrze pracował, bo chcę często jeździć nim po płaskim terenie(leśne drogi i asfalt)

Karol Syrzeń
Karol Syrzeń
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Poniżej 63stopni? Obecnie mam lapierre 920. W nim jest kąt główki ramy 65 stopni i jak jadę po płaskim terenie amortyzator praktycznie nie pracuje. Tylko tu jest kwestia czy można porównywać 901 z 920?

Karol Syrzeń
Karol Syrzeń
7 lat temu
Reply to  Karol Syrzeń

Czy 1,5 stopnia roznicy między tymi ramami do dużo? Czy ta różnice będzie ewidentnie czuć podczas jazdy?

Karol Syrzeń
Karol Syrzeń
7 lat temu

Co do braku pracy w moim amortyzatorze chodziło mu bardziej o małe nierówności na płaskim terenie a nie o idealny płaski asfalt:) Mialem trochę wątpliwości, ale po tym co napisałeś jednak się zdecyduje na kupno. Wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Wojciech Radziusz
Wojciech Radziusz
7 lat temu

Mam 172 cm wzrostu i 181 cm rozpiętości ramion i możliwość kupienia Rometa Tool’a w rozmiarze L (ETT 625 mm, reacha nie znam). Wzrost wskazywałby na M, ale te „małpie” ramiona… Czy L’ka się dla mnie nada?

Wojciech Radziusz
Wojciech Radziusz
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

PWS 790*0,883=697,57 mierzone sposobem z książką przy ścianie.
MMWS 460+190(XFusion Hilo)+40(Selle Italia Q-Bik)=690

Wojciech Radziusz
Wojciech Radziusz
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Wybrałem się do sklepu i zrobiłem przymiarkę do L-ki i mogłem się nawet kawałek przejechać. Ku mojemu zdziwieniu pozycję na siedząco nazwałbym optymalną, a przy mniejszym rozmiarze siedziałbym chyba jak na krześle. Sztyca wysunięta na ok 5 cm i bez problemu sięgam do pedałów (może bym ją nawet jeszcze wysunął o jakieś pół cm). Jedynie stojąc okrakiem wysokość górnej rury jest na styk. Wniosek jest jeden: mierzyć, mierzyć, mierzyć!

Marek Grzelak
Marek Grzelak
7 lat temu

Cześć Michał
Wczoraj odebrałem Speca Epic FSR Comp rozmiar L.
Miałem niezły zamęt, bo lubię większy rozmiar i dobrze się czuję. Ma rozmiarze M, brakowało mi tych 2-3cm. Na ramie L czuję się jakby była minimalnie za duża. Może skorygować to mostkiem? Jestem na granicy, czyli 180cm, noga 85cm.

Lukas
Lukas
7 lat temu

Moze cos zle „pacze”, ale co z wartoscią długości ramienia korby, na gdy jest na godzinie 6tej? Czy nie wplywa ona na „mmws”?

Michał
Michał
7 lat temu

Mam mały problem z wyborem ramy dla żony:
wychodzi nam PWS 635,76 przy ramach eccentric lub hornet wychodzi nam MMWS 636-637 przyjmując, że siodło to jakieś 60mm a sztyca o skoku 100 to jakieś 170. Pytanie czy przy tak granicznych wynikach iść w te ramy czy kombinować i szukać jakiegoś białego kruka o wielkości 14″ – stary hornet. Jest jeszcze opcja, żeby złożyć rower bez myk-myka na początek i sprawdzić na jakich wysokościach siodła jeździ się dobrze i wtedy znając te wartości podjąć decyzję co dalej.

Rafał Kozłowski
Rafał Kozłowski
7 lat temu

Cześć,
Mam 195cm wzrostu, dość długie nogi (96cm) i ręce (Ape index > 1). Szukam dla siebie roweru „uniwersalnego” i mocno zastanawiam się nad Trekiem Fuelem EX 8. Miałem go miałem okazję „objechać” przed sklepem w rozmiarze 21,5″ (TT 657mm, RC 487mm) – fabryczna sztyca KS 125mm wyciągnięta na ~290mm (25mm do ogranicznika), pozycja dość wyprostowana ale niestety nie potrafię ocenić czy właściwa bo jeżdżę na HT XC. Jest jeszcze 23″ (TT 686mm, RC 507mm) ale te liczby trochę przerażają a szansa na przymiarkę jest mniejsza niż na trafienie w totka. Pytanie czy iść w 21,5″ i ewentualnie wymienić sztycę na 150-170tkę, czy zaryzykować 23″? Hamerykańskie fora dość jednoznacznie sugerują większy rozmiar ale mam wrażenie że tam chłopaki trochę płyną z upsizingiem i szerokimi kierownicami… Z góry dzięki za sugestie!

Greg
Greg
7 lat temu

Hejo. Taki sam dylemat….. Snabb t1 2017 przy 170cm wzrostu… S czy M? Poprzedni bije miał REACH 397 z mostkiem 50 wydawał się zbyt krótki:). Jak żyć:))))? Co wybrać?

GREG
GREG
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzieki za trafną uwagę. Dziś przymierzyłem się do T1 z 2016 gdzie podsiodłowa mam 432mm. Na reverbie 150mm było idealnie……ale snabb 2017 podsiodłową ma długości 440mm więc albo zmiana reverba albo Ska wchodzi w gre. Generalnie przeraza mnie najbardzij roznica w REACH – 415 kontra 440 – to bardzo dużo jak na jeden rozmiar skoku, czy nie??

GREG
GREG
7 lat temu
Reply to  GREG

niee no co ja wypisuje. 2017 tez ma 432. Czyli jest akurat:) No to nawet gorzej bo dylemat pozostal:)

Krzysztof Bobrowski
Krzysztof Bobrowski
7 lat temu

Cześć przymierzam się do zakupu Calibre Bossnut, niestety nie mam jak się do niego przymierzyć. Mam 186, 88cm noga, 82kg.
Nie wiem czy brać 19,5 czy 21,5.
Na stronie takie dane… Help me Obi Wan Kenobi ;)

Bossnut Geometry
17.5″ 19.5″ 21.5″
Seat Tube 445mm 495mm 546mm
Effective Top Tube 585mm 607mm 627mm
BB Drop 18mm 18mm 33mm
Rear Centre 436mm 436mm 436mm
Seat Angle 73.5° 73.5° 73.5°
Head Angle 67° 67° 67°
Head Tube Length 115mm 125mm 135mm

Krzysztof Bobrowski
Krzysztof Bobrowski
7 lat temu

NIc więcej nie ma na stronie niestety. Pod jednym z artykułów było podane reach 433 dla 19,5”

Krzysztof Bobrowski
Krzysztof Bobrowski
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

W zależności od tego czy siodło 40 czy 60 i wybrany reverb 195mm to wychodzi albo na granicy tj. Albo o cm pws> mmws albo o cm pws<mmws
Z wszystkich możliwych kalkulatorów wychodzi mi, że jestem dokładnie pomiędzy wielkościami tej ramy.
Tak czy inaczej wziąłęm jednak większą ramę. W niej jest dość długi mostek, chyba 80mm, od razu wymienię na jakieś 50. Możesz coś polecić?

Janek
Janek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Hej
Mam podobny problem do kolegi tylko ja kupuję Calibre Bossnut V2
http://www.gooutdoors.co.uk/calibre-bossnut-v2-mountain-bike-p403001

Oscyluję między 17,5″ a 19,5″
przy wzroście 180cm , dłg nogi 80cm i 90kg.

Patrząc na Twoją (świetną skądinąd- dzięki) tabelę wymiary Bossnut V2 dla obu ram (17 i 19) mieszczą się w zakresie M.

Raczej nie będę dokładał regulowanej sztycy.
Nie napalam się też na ostre zjazdy, raczej na komfort przy podjazdach i dojazdach po asfalcie w góry. Rower na Beskidy. No i kręgosłup już nie dziarski (jestem po 40tce), tak więc komfort przede wszystkim. Ścigać się nie będę na pewno.

Co wybrać – Please HELP Master!!!
Będę wdzięczny za szybką odpowiedź bo zamówienie w toku.
Z góry dzięki wielkie.

Odwiedź mój profil na
Instagram Top