Menu
Menu Szukaj

Hajlajtsy: Fat Bike Race, Góry Stołowe

W niedzielę 24 stycznia odbyły się pierwsze w Polsce zawody na fatbike’ach. Nie były to wprawdzie zawody enduro, ale… były czymś znacznie ciekawszym! Przede wszystkim czymś zupełnie świeżym i zaskakującym. Co mnie tak zaskoczyło na Fat Bike Race Góry Stołowe?

1. Da się w Polsce znaleźć mnóstwo grubasów!

W temacie fatów ciągle jestem nowicjuszem – jeszcze niedawno (to znaczy przedwczoraj) byłem przekonany, że to zajawka kilkunastu osób w Polsce, a tymczasem limit uczestników został wyczerpany i przytłaczającą większość rowerów stanowiły tłuszczaki! Duża w tym zasługa licznych wypożyczalni, ale i tak stawka zawodników robiła grube wrażenie.

Fat Bike Race Góry Stołowe peleton
Fot. Mariusz Paździórko

2. Da się ścigać na rowerach, które z natury są wooolne

Nie oszukujmy się, fatbike’i to nie są rowery stworzone do racingu. To znaczy w sumie są… ale do racingu w okolicach Anchorage, a nie Karłowa. Okazało się jednak, że to nie rowery są wolne, a ludzie – o czym przekonałem się, obserwując plecy oddalających się współzawodników ;) Po spięciu pośladów, można jednak pomknąć szybko nawet na 4-calowych oponach nadmuchanych do 0,4 bara. Fatbike po raz kolejny i na jeszcze jeden sposób przypomina, że nie liczą się możliwości sprzętu, a ridera.

Fat Bike Race Góry Stołowe finish
Fot. Mariusz Paździórko

3. Da się zorganizować zawody w Parku Narodowym

Niejedne ambitne plany organizatorów zawodów enduro rozbiły się jak Titanic o Naturę 2000, czy inne rezerwaty. A Park Narodowy? No way, po prostu nie da się zorganizować zawodów po trasie biegnącej w 100% po Parku. Okazuje się jednak, że da się. Nie wiem jak, ale da się.

Fat Bike Race Góry Stołowe Michał Lalik
Fot. Siwekfotografia.pl

4. Da się znaleźć góry, które są… płaskie

Park parkiem, ale nie da się uciec od faktu, że trasa była płaska jak stół. Kto by się tego spodziewał po Górach… Stołowych? Nigdy wcześniej tam nie byłem i nie spodziewałem się, że nazwa jest aż tak adekwatna. 23-kilometrowa trasa miała zaledwie… 300 metrów przewyższenia.

Fat Bike Race Góry Stołowe start
Fot. Mariusz Paździórko

5. Da się czerpać frajdę ze ścigania po łatwej trasie

Ale co z tego, że było płasko? Tutaj o poziomie trudności decydowały przede wszystkim warunki. Trasa została… wyratrakowana (niecodziennie czyta się takie rzeczy w relacjach z zawodów rowerowych), ale optymalna linia i tak była wyjeżdżonym i ubitym „singlem”, którego opuszczenie w najlepszym wypadku kończyło się srogim spowolnieniem. Częściej jednak kończyło się efektownym rodeo – zwłaszcza dla kilkunastu zawodników, którzy zdecydowali się na klasyczne rowery. Jechać trzeba było w ciągłym skupieniu, nawet sięgnięcie po bidon stanowiło niemal cyrkową sztuczkę.

Fat Bike Race Góry Stołowe grupa
Fot. Siwekfotografia.pl

6. Da się profesjonalnie zorganizować niszowe zawody

Jadąc na Fat Bike Race, spodziewałem się imprezy na zajawce, jak z początków zawodów enduro – kiedy grupa pasjonatów skrzykiwała się, żeby w mega luźnej atmosferze i bez spiny pościgać się z kumplami po fajnych trasach. Tutaj motywem przewodnim nie były wprawdzie fajne trasy, ale fajne rowery. Mimo to, atmosfera nie była „zajawkowa”, bo wszystko zostało bardzo profesjonalnie zorganizowane. Spiker w strefie startu sensownie nawijał, trasa była dobrze oznaczona i obstawiona, każdy dostał ciepły posiłek regeneracyjny (z grzańcem!) i wszystko odbyło się punktualnie. Nawet medale wszystkim „finiszerom” dawali (ostatni medal dostałem na konkursie plastycznym na koloniach). Zawody cieszyły się też bardzo dużym zainteresowaniem mediów – kamerzyści TVN-u i ujęcia z quada i skutera śnieżnego też mnie zaskoczyły. W skrócie: wypas.

Fat Bike Race Góry Stołowe TVN
Fot. Mariusz Paździórko

7. Da się uciec od szufladek i podziałów

W takim razie, co to w ogóle były za zawody? XCO, XCM, XCE? Fragmentacja sceny MTB zaczyna przypominać nazwy amortyzatorów Suntoura, więc olać ją. Nie był to ani maraton (bo dystans za krótki), ani enduro (bo trasa łatwa i nie podzielona na OS-y). Fat Bike Race to był po prostu… Fat Bike Race. I jeśli taki pozostanie, w przyszłym roku na pewno znowu będę chciał wystartować!

Bike Race Góry Stołowe medal
JEST ZŁOTO!!! (tak, wiem że każdy dostał…)

Na zakończenie WYNIKI oraz zestawienie wszystkich galerii zdjęć i filmów, jakie udało mi się znaleźć (uzupełniane na bieżąco!).

Zdjęcia:

Filmy:


A jeśli temat Cię zainteresował, rzuć okiem na powiązany artykuł: Fatbike – po co to komu?

Subscribe
Powiadom o
guest

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bj
bj
8 lat temu

O ! I to rozumiem, liczy się FUN !! :-)

Dawid
Dawid
8 lat temu

Zastanawiałem się nad wyjazdem. Jednak remont wygrał.

Piotr Nowicki
Piotr Nowicki
8 lat temu

Jak się rower spisał?

Przeor
Przeor
8 lat temu

Chciałem jechać popatrzeć ale ostatecznie nie pojechałem i trochę żałuję ale tylko trochę, a w sumie wcale bo nowej zajawki za to spróbowałem. Niemniej w Stołowych byłem parę razy i pragnę zdementować, że są płaskie i łatwe.

Remik Lubryka
Remik Lubryka
8 lat temu
Reply to  Przeor

– trasa generalnie poprowadzona szutrami – tzw. dojazdówkami, niestety mało atrakcyjnymi co do możliwości G.Stołowych, obok takich miejscówek jak Białe Skały i Skalne Grzyby.
Założenie oczywiście było inne – czyli ,,śniegowe” dlatego i tak brawo za pomysł i realizacje.
Białe Skały i Skalne Grzyby – są zamknięte dla rowerów – ale są po prostu świetne, a takich cudów w MTB się nie odpuszcza. Bo kto wie że na Białych Skałach leży morski piasek… a, teraz o tym wiecie.

Adrian Socho
Adrian Socho
8 lat temu

O, i już wiem jaki kolor opon przeważa. Tzn. jest jak widać jeden grubciak z zielonymi oponami i oprócz mojego jeszcze jeden na różowych (zdaje się, że to pan redaktor z Team29er ujeżdża).

Wonzky
Wonzky
8 lat temu

Wiedziałem, że jak nie pojadę zobaczyć i focić to okaże się super imprezą. :) pogoda widzę dopisała i śnieg jeszcze był.

Pierwsza impreza i od razu swego rodzaju sukces. To dobrze wróży na przyszłość.

japek
japek
8 lat temu

Trasa płaska bo pewnie taka miała być ale wiele ciekawszych zjazdów/podjazdów w Stołowych jest bardzo stromych, często jakieś skały i kamole więc zimą by było ciężko ogarniać. Górki polecam do endurowania jak jest sucho a warto jak ktoś nie zna albo ciągle turla np. po Beskidach.

Grzegorz Gzyl
Grzegorz Gzyl
7 lat temu

Proszę o kntak ze strony wszystkich, którzy chcą wziąć udział w wyścigu fatów na specjalnym torze. który zbudujemy na targi rowerowe w Ptak Warsaw Expo w dniach 31 marca do 2 kwietnia 2017. Imprezy 'obok na placu’ to DJ, Pumptrack, Eliminator, MTB, Kryterium, Bike Polo, Speed.

kontakt: g.gzyl@warsawexpo.eu
M: 508 201 989

M@ciek
M@ciek
6 miesięcy temu

Człowiek pokroju enduro porównuje fata do enduro.Żenada. zostań w swoim świecie i nie rób sobie krzywdy. Bajek napisałeś tu tyle co trybuna ludu przez cały wiek połowy tego. Fat to urządzenie którym wjedziesz tam gdzie na złomie nduro możesz sobie co najwyżej zamarzyć.

Odwiedź mój profil na
Instagram Top