Menu
Menu Szukaj

Test: Canyon Strive Al 6.0 Race

Poprzednie dwa sezony przejeździłem na Ibisie Mojo HD. Złożonym na wypasie: carbon, najlepsze zawieszenie, koła za miljon piniendzy, aluminiowe śrubki i tak dalej. Bikeporn pełną gębą. Z czasem jednak coraz bardziej wkurzała mnie „stara” geometria, niekończące się upgrade’y, rosnące koszty serwisu i spadająca wartość. Decyzja zapadła: kupuję nowy.

W dodatku nowy nie w sensie inny, tylko nowy w sensie nowy. Ostatni raz kupowałem nieużywany rower w 2005. Decyzja ta odbiła się na budżecie – gdybym chciał kupić sprzęt tak wypasiony, jak Ibis, musiałbym wydać grubo ponad 20 tys. zł, a plan był taki, żeby po jego sprzedaży dołożyć maksymalnie… 2 tys. zł. Rozpocząłem więc poszukiwania roweru enduro do 12 000 zł.

Poprzedni rower, kiedy był nowy, był ok. 2 razy droższy. Czy „tani”, ale nowoczesny sprzęt będzie w stanie dorównać kilkuletniemu superbajkowi?

Dlaczego Canyon?

Założenia były takie:

 • geometria progresywna: kąt główki ramy max 66 stopni, reach >420 mm przy rurze podsiodłowej max 450 mm (inaczej nie schowałbym całego Reverba);
 • napęd 1×11 SRAM-a: 1×10 spisywało się całkiem nieźle, ale chciałem w końcu mieć real thing;
 • trio Rock Shoxa, czyli Pike, Monarch, Reverb: poziom skomplikowania Cane Creeka mnie odepchnął z siłą dyskotekowego bramkarza;
 • jak najmniej koniecznych zmian w osprzęcie: bo ja mam tak, że jak zacznę, to nie skończę, dopóki nie wymienię 90% roweru – co oczywiście kosztuje majątek. Brzmi znajomo? ;)
 • musi na tym jeździć Fabien Barel ;) (to z kolei brzmi jak polski przetarg)

W grę wchodzili tacy konkurenci:

Canyon Spectral Al 7.0 EX

Osprzęt jak w Strive, ale bez Shapeshiftera, z nieco mniejszym skokiem i kątem główki 67 stopni, który ostatecznie zaważył na jego niekorzyść (link).

YT Capra Al 1

Wyposażenie też bardzo podobne (ciut lepsze) do Canyonów, tylko bez kombinacji w zawieszeniu. Wadą jest klasyczna geometria, musiałbym wziąć większy rozmiar, który mógłby być ciut za wysoki na mój wzrost. Ale gdyby nie kosmiczne terminy dostaw, to kto wie… (link)

Kross Moon Z2

Polski projekt i super cena, niestety odpadł ze względu brak napędu 1×11. Podobno ma się to niedługo zmienić (link).

Commencal Meta AM V4 Essential Plus

Podobno wymiata, ale założyłem, że 1×11 to mus i nawet fabryczne 1×10 mnie nie satysfakcjonuje (link).

Giant Reign 27,5 LTD

Rama zbiera pierwszorzędne opinie, ale osprzęt – mimo niższej ceny – zupełnie nie pasował do moich wymagań (link).

Canyon Strive Al 6.0 Race

Nie zgadłbyś! (link)

Canyon Strive Al 6.0 Race

Canyon Strive Al 6.0 Race
Canyon Strive Al 6.0 Race

Na czym się skończyło, już wiesz. Fabien Barel zaważył.

A tak serio, Strive w tej wersji perfekcyjnie spełnił moje założenia zarówno geometrią, osprzętem, jak i całą otoczką (wygląd, filozofia, marketing, Barel też…). Kupiłem go i nie wymieniłem nic – do tej pory nigdy mi się to nie zdarzyło. Nawet opony są dokładnie takie, jakie sam bym wybrał. Decyzja była więc mocno subiektywna i nie twierdzę, że pod względem wyposażenia jest to najlepszy model na rynku w tej cenie – ale dla mnie jest.

Trzy miesiące później, przyszło wielkie pudło z Niemiec:

Canyon bike box
Canyon Strive Al 6.0 Race unboxing

Rama

Osprzęt osprzętem, ale co dokładnie spodobało mi się w ramie Strive’a, poza ładną linią i bardzo niemiecką jakością wykonania spod znaku „Made in Taiwan”? Najciekawsze są dwie cechy:

Geometria

Wybrałem wersję „Race”, czyli z geometrią progresywną. Względem zwykłej, rama jest o 20 mm dłuższa, mając przy tym o tyle samo krótszy mostek. Pozycja nie jest więc bardziej wyciągnięta, rośnie jedynie baza kół. Geometria nie jest przy tym tak radykalna, jak np. w Mondrakerze i moim zdaniem taki układ każdemu powinien pasować.

Canyon Strive Al 6.0 Race size S

Rama w rozmiarze S-Race jest identyczna, jak w M-Regular. Ma więc wyraźnie dłuższą rurę podsiodłową od klasycznej S-ki, na szczęście nadal sensowną dla wzrostu 170 cm (kołnierz Reverba mam ok. 15 mm powyżej zacisku sztycy). Dopiero przy większych rozmiarach pojawia się faktyczne rozróżnienie między geometrią Race a klasyczną w rozmiarze +1.

Shapeshifter

To oczywiście najciekawszy ficzer Canyona. Manetką na kierownicy można przełączać ramę między trybami XC i DH: wystarczy wcisnąć guziczek i mocno dociążyć (DH) lub odciążyć (XC) tył. Elegancko ukryty pneumatyczny siłowniczek przesuwa górny punkt mocowania (całkiem normalnego) dampera. Co się zmienia?

 • kąty o 1,5º;
 • wysokość suportu o 20 mm;
 • skok o 24 mm.
Canyon Strive Al 6.0 Race Shapeshifter

Tryb XC jest sygnalizowany zielonym oczkiem, DH – czarnym. „Zaskoczenie” obu trybów da się też wyczuć za pomocą nóg i uszu, choć efekt dźwiękowy przy przechodzeniu w tryb zjazdowy mógłby być bardziej wyraźny. Wentylem można dopasować charakterystykę zmiany do swojej masy i preferencji.

Czy różnicę da się odczuć na szlaku? Bardzo! Tryb XC przenosi masę siedzącego na górze organizmu bardziej do przodu, a zawieszenie się usztywnia (poza samym skokiem, wyraźnie zmniejsza się SAG, co potęguje różnicę w geometrii), dzięki czemu podjazdy są zdecydowanie łatwiejsze i może nawet… przyjemniejsze? Dzięki Shapeshifterowi projektanci mogli też solidnie obniżyć suport w trybie DH, czego nie da się zrobić np. stosując amortyzator z redukcją skoku.

Co ważne, różnica jest odczuwalna, ale nie dramatyczna: w trybie zjazdowym spokojnie można zaliczyć lekki podjazd, podobnie jak jakiś łatwiejszy zjazd przy włączonym XC. Dzięki temu nie masz dwóch oddzielnych rowerów, do których musiałbyś przystosowywać się w czasie jazdy, tylko jeden, spójny, ale zoptymalizowany do dwóch celów.

Canyon Strive Al 6.0 Race Shapeshifter lever, Ergon GE1

Manetka Shapeshiftera w połączeniu z tą od Reverba stanowi centrum zarządzania światem. No, w każdym razie trybem pracy roweru… Jednoczesne przełączanie geometrii i wysokości sztycy jest jednak kłopotliwe/niemożliwe.

Sama zmiana trybu wymaga nieco praktyki i jest trudniejsza od np. zmiany wysokości sztycy. Żeby włączyć tryb XC wystarczy podrzucić na chwilę tylne koło, ale już powrót do DH wymaga paru metrów w miarę gładkiego szlaku, żeby mocno dociążyć tylne koło. Z tego powodu na odcinkach specjalnych zawodów zmieniam geometrię tylko wiedząc, że mam przed sobą dłuższy podjazd.

Jedyną wadą Shapeshiftera jest oczywiście bycie kolejną rzeczą, która może się popsuć. I jestem wręcz przekonany, że się popsuje, bo to nowe rozwiązanie, jeszcze nieprzetestowane przez rynek. Choroby wieku dziecięcego są nieuniknione, ale od nich w końcu jest gwarancja. Uciążliwy może być też coroczny, kosztujący 60 ojro serwis, który wykonać można tylko u Canyona.

Jest więc z tym trochę zachodu, ale moim zdaniem warto. Wybierając Strive’a, traktowałem Shapeshiftera jako ciekawy, choć zasadniczo zbędny gadżet, ale teraz przyzwyczaiłem się do niego prawie jak do Reverba (czyli bardzo!).

Wyposażenie

Strive 6.0 w wersji Race wprost ocieka SRAM-em. Nie ma tylko kokpitu Truvativa (jest własny Canyona), cała reszta to już amerykański gigant, włącznie z hamulcami i kołami. Klikaj „harmonijkę”, żeby dowiedzieć się, co sądzę o poszczególnych komponentach:

Amortyzacja Rock Shoxa

Duet Pike + Monarch Plus nie wymaga komentarza, podobnie jak działanie Reverba – po prostu lepiej moim zdaniem być nie może, a na pewno nie w tej cenie. Oszczędności to Pike w wersji RC (z regulacją tłumienia wolnej kompresji pojedynczym pokrętłem) i brak puszki Debonair w Monarchu Plus R.

Canyon Strive Al 6.0 Race Rock Shox Pike
Canyon Strive Al 6.0 Race, Rock Shox Monarch Plus R

Hamulce SRAM Guide R

Guide’y zbierają ostatnio same pozytywne recenzje, jednak zwróć uwagę, że dotyczą one zwykle droższych wersji RS/RSC, które w przeciwieństwie do zamontowanego w Canyonie podstawowego modelu R, mają tajemniczy wihajster o nazwie SwingLink, który w dużym stopniu wpływa na siłę i modulację. Mimo to, najtańszym Guide’om trudno cokolwiek zarzucić, hamują bardzo dobrze i nie sprawiają problemów, jak starsze Elixiry.

SRAM Guide R lever, Ergon GE1
SRAM Guide R Caliper, Centerline Rotor

Koła SRAM Roam 30

Super wyglądają i są tubeless-ready (nie potrzeba nawet taśmy, a wentylki są w komplecie). Bębenek teoretycznie jest bardzo wolny (tylko 2 zapadki), ale ku swojemu zaskoczeniu, nie odczułem tego, mimo przesiadki z über-szybkiej piasty Industry Nine. W razie czego można dołożyć jeszcze 2 zapadki z katalogu części serwisowych, bo korpus jest identyczny, jak w wyższym, 4-zapadkowym modelu. Jedyną istotną wadą są wąskie obręcze: 21 mm to w 2015 zdecydowanie za mało i jest to najsłabszy punkt w specyfikacji Strive’a.

SRAM Roam 30, Maxxis Minion DHR 2
SRAM Roam 30 rear hub

Opony Maxxis High Roller 2 + Minion DHR2

Producent zainwestował w porządną wersję (EXO, 3C, Tubeless Ready), za co należą mu się duże brawa.

Mostek i kierownica Canyon V12

Mostek ma 40 mm, a kierownica 780 mm – idealnie. Nie widzę powodu, żeby zmieniać je na coś innego.

Canyon V12 stem 40 mm
Canyon Hi5 handlebar, V12 stem

Gripy Ergon GE1, siodełko SDG Circuit

Producent szarpnął się na gripy Ergon GE1 – moim zdaniem są całkiem fajne, choć dużo osób na nie narzeka. Ponarzekać można też na siodełko SDG Circuit, które choć jest ładne i lekkie, to jednak trochę za twarde – bez pampersa ani rusz.

Canyon Strive Al 6.0 Race Shapeshifter lever, Ergon GE1
SDG Circuit saddle

Ogólnie mimo wspomnianych niedociągnięć, specyfikacja jest spójna i w tej cenie nie pozostawia nic do życzenia.

Pełną listę części znajdziesz na stronie Canyona.


Na szlaku

Rower objeździłem na bielskich singlach, ślężańskich kamcorach, Rychlebskich ścieżkach i rudawskich szlakach. W sumie 8 dni w górach, w tym 2 starty w zawodach. Może niewiele, ale wystarczyło to do dobrego wjeżdżenia się w sprzęt i zrozumienia go. Traktuj jednak ten test jako solidne „pierwsze wrażenia”, a nie jako test długodystansowy.

Podjazdy

Podjeżdżanie z Canyonem jest bardzo proste. Wystarczy w odpowiednim momencie usiąść na krzesełku, trzymając rower obok, a po opuszczeniu dolnej stacji, zawiesić go za siodełko na jakiejś rurce przy krawędzi siedziska.

Co? Nie masz pod ręką wyciągu? Żaden problem, są jeszcze pickupy, osiołki, PKS-y…

No dobra, załóżmy, że chcesz podjechać o własnych siłach, trudno… Jak już wspomniałem, Shapeshifter bardzo wspomaga ten proces. W trybie XC przemieszczenie organizmu do przodu i do góry jest od razu odczuwalne. Pozycja jest bardzo stabilna i wygodna, dzięki czemu podjazdy pokonuje się spokojnie i pewnie. Wystarczy siedzieć, kręcić i wybierać linie, jak na rowerze z kołami 29″.

Wystarczy siedzieć, kręcić i wybierać linie, jak na 29erze

W trybie XC masz do dyspozycji prawie 140 mm dość sztywno zestrojonego skoku, który nie pochłania zbytnio energii pedałowania, a w duecie z Minionem DHR 2 zapewnia bardzo dobrą trakcję. Nie przeszkadza też geometria Race z krótkim mostkiem, bo dzięki dociążeniu przodu po przełączeniu Shapeshiftera sterowanie nie jest zbyt „lekkie”. Co ciekawe, mimo że nie jest to wysoki model, rower z pedałami waży poniżej 14 kg.

Test Canyon Strive Al 6.0 Race

Na Rychlebskich Ścieżkach, zawsze na podjeździe walczyłem w paru ciasnych miejscach, wymagających ode mnie szczególnego skupienia. Na Canyonie pokonałem je na pełnym luzie, pozując jednocześnie do zdjęć ;)

Jedyne, co przeszkadza w zdobywaniu szczytów to przednia zębatka 34T, która w zestawieniu z kołami 27,5″ jest po prostu za twarda do całodniowej jazdy po górach. Dobrze za to nadaje się do rzeźbienia łydy. Dla przeciętnego zjadacza chleba dużo lepsza byłaby jednak 30-tka. Na seryjnej zębatce można w miarę komfortowo pokonywać co najwyżej podjazdy typu Trail Dr Weissnera czy szuter na Kozią Górę.

Test Canyon Strive Al 6.0 Race

Zjazdy

Wcisnąłem manetkę, wdusiłem mocno zawieszenie nogami, czarny kolor pojawił się w okienku wskazującym stan Shapeshiftera: DEFCON 3, czyli tryb DH włączony. Puściłem się OS-em pierwszym z Koziej i po pierwszym zakręcie… byłem w krzakach. „Do licha, cóż to się stało?” – pomyślałem (mniej więcej).

Geometria progresywna działa trochę inaczej, niż klasyczna. W teorii ma same zalety, w praktyce wymaga przyzwyczajenia i dostosowania techniki jazdy. Krótki i stromy rower przyzwyczaił mnie do zwieszania tyłka za siodełkiem na stromych odcinkach. Zrobienie tego samego w Strive skutkuje zbytnim odciążeniem przedniego koła, podsterownością i utratą przyczepności. Chcesz w zakręcie odpocząć na opuszczonym siodełku? No way!

Po przypomnieniu podstaw techniki jazdy rower zaczyna jechać

Przypomniałem sobie jednak podstawy prawidłowej techniki jazdy: ciężkie nogi, pięty nisko, łokcie szeroko, klata nad mostkiem. Po ich wdrożeniu rower zaczął jechać!

Test Canyon Strive Al 6.0 Race

Neutralna pozycja i rozłożenie masy między kołami sprzyja agresywnej jeździe i pracy ciałem (nie takiej, jak myślisz…). Złożenie w zakręt wymaga wyraźnego pochylenia roweru i dociążenia przodu, ale jeśli masz skilla i odwagę, łuki możesz ciąć w zasadzie bez zwalniania. Niski suport i długa górna rura powoduje uczucie siedzenia „w rowerze”, a to daje +10 do pewności siebie i zachęca do próbowania nowych rzeczy i przekraczania granic (patrz: ścianka na Ślęży). Na Strivie pierwszy raz przyszło mi do głowy, żeby świadomie i z premedytacją w zakręcie wprowadzać rower w kontrolowane (mniej lub bardziej…) poślizgi bez użycia hamulca. Z całą pewnością nie można więc powiedzieć, że stabilność roweru przekłada się na nudę!

Test Canyon Strive Al 6.0 Race
Test Canyon Strive Al 6.0 Race

Rower jest też spokojny w locie, a zakres regulacji zawieszenia pozwala zrobić z niego zarówno klejącego „glonojada”, jak i skoczną kozicę. Przy skokach wychodzi jednak na jaw pewna niedoskonałość w zestrojeniu przedniego i tylnego zawieszenia. Monarch dużo chętniej wykorzystuje skok i łatwiej go dobić, niż Pike’a. Odpowiednie zrównoważenie ciśnień pomaga, ale do ideału przydałoby się zmniejszyć nieco objętość komory powietrznej dampera. Ogólna charakterystyka zawieszenia jest czymś pomiędzy typowym racingiem a „kanapą”, więc określiłbym ją jako neutralną, nie wyróżniającą się niczym szczególnym.

Test Canyon Strive Al 6.0 Race

Werdykt

Kompletny osprzęt SRAM/Rock Shox działa świetnie, a jego jedynymi słabymi punktami są wąskie obręcze i za duża zębatka korby. Kiedy jednak porówna się cenę Canyona z konkurencją, jakiekolwiek zastrzeżenia do specyfikacji wydają się być nie na miejscu. Jeśli oczekujesz napędu 1×11, w zasadzie jedynym konkurentem jest YT Capra Al 1. Zaletą Canyona jest jednak nie tylko rewelacyjne wyposażenie, ale przede wszystkim świetnie sprawdzająca się na szlaku geometria progresywna i zaskakująco przydatny (choć obarczony dużym ryzykiem awarii) Shapeshifter – żadnego z tych ficzerów w YT nie uświadczysz.

Strive Al 6.0 Race to bardzo spójny i dopracowany rower do jazdy enduro, niezależnie od jej definicji. Wygodne, efektywne podjeżdżanie oraz mieszanka szybkości, stabilności i frajdy na zjazdach sprawdza się tak samo dobrze na zawodach, jak na niedzielnej wycieczce z kumplami.

Wypada jeszcze odpowiedzieć na pytanie ze wstępu: czy nowoczesny rower za rozsądna cenę dorównuje kilkuletniemu sprzętowi za dwa razy większe pieniądze? Nie dorównuje. Przewyższa go pod każdym względem!


Zobacz też: Test długodystansowy: Canyon Strive Al 6.0 Race

Canyon Strive Al 6.0 Race

Walety:

 • bogate i spójne wyposażenie, napęd 1×11, agresywny kokpit, dobre opony…
 • geometria progresywna;
 • Shapeshifter;
 • stosunkowo łatwe podjeżdżanie;
 • …i mega fun, szybkość i bezpieczeństwo na zjazdach.
Zady:

 • wąskie obręcze;
 • przednia zębatka 34T;
 • przydałaby się podkładka zmniejszająca objętość komory dampera.
Ocena
90%

Cena (z pakowaniem i wysyłką, na dzień 13.05.2015): 11 650 zł
Dostępne rozmiary: S/M/L
Masa: ok. 13,9 kg (z pedałami)
Strona producenta: https://www.1enduro.pl/canyon-strive-al60-race

75
Dodaj komentarz

avatar
40 Comment threads
35 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
28 Comment authors
BezSpiny.plVeniVidiWicjuszbartnikGrzegorz BrodeckiRider Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej B
Gość
Maciej B

Nie brałeś pod uwagę Ag-Lab Patriot Evo?

Piotr Kopacz
Gość
Piotr Kopacz

Jednym słowem rower fajny, koła do wymiany :)

Leśny
Gość
Leśny

Patriotę rozważam za to ja. Nie ma shapeshiftera ale za to imho lepsze koła. Osprzęt podobny ale o oczko wyżej. (hamulce, amor) Z canyona to mazy mi się sztywniak 29` i szosa.

maciek
Gość
maciek

Ja z kolei myślałem o Strivie ale padło na Reigna, zadecydowało:
– shape shifter – unikam nowych niesprawdzonych rozwiązań :)
– napęd 1×11 – wcale mi na nim nie zależy, co więcej: mógłby być przeszkodą w moim przypadku bo i robię dojazdówki i nie unikam podjazdów.
– brak możliwości obejrzenia / przymierzenia rowerka – dobrze widzieć za co się płaci

To minusy ale plusów też było sporo i gdybym się zdecydował też pewnie byłbym zadowolony. Fajny rowerek, oby dobrze służył.

Maciej B
Gość
Maciej B

Dobry wybór, geometria też już zaliczana do progresywnych, do tego osprzęt w tej cenie… Ja wybrałem jego tańszą odmianę :) Ciekawostka: wczesna konstrukcja Patriota również przewidywała tzw. „Frame 2 in 1” nie wiem czemu z tego zrezygnowali… (jakiś powód był) W sumie to tylko zmiana wahacza, może będzie kiedyś taki w sprzedaży :)

bool
Gość
bool

super recka, czekam na swoj egzemplarz juz dwa miesiace i karmie sie artami z netu i zdjeciami z google. Strive przybywaj.

johnyy
Gość
johnyy

Fajna recenzja, dobrze się czytało. Ciekawy jestem tej różnicy pomiędzy Ibisem Mojo Hd bo sam stałem się posiadaczem takowego ( z końca 2013 ).

johnyy
Gość
johnyy

Wiesz dopiero poznaje enduro, przesiadka ze zjazdówki skutkuje głównie spostrzeżeniami typu: „Wow to się dało podjechać” za sezon czy 2 pewnie dojrzeje do zmiany bike’a na coś w stylu Strive. Jedyne czego nie poruszyłeś: stosunek ceny do jakości nowych rowerów Canyona jest bardzo dobry, a to powoduje spory spadek ich wartości na rynku wtórnym i słaby popyt na nie. Podobnie jest z YT.

Aleksander
Gość
Aleksander

Fajny opis. A jak wygląda sprawa z toczeniem się po płaskim, i to jeszcze asfaltowym dojeździe? Np. 15-30 km? Nie zabija? Nie wliczając oczywiście oporu toczenia opon.

magicor
Gość
magicor

Mimo wszystko ciekaw jestem kiedy pękniesz i co w koncu wymienisz? :-)

RYSTO
Gość
RYSTO

Ja mam pytanie z innej beczki. Jak Ci się spisują te buty adidasa? Przymierzam się do zakupu takowych. Obmacałem w sklepie i dzięki podeszwie powinny spasować do platform. Jakie masz odczucia po przejechanych kilometrach?

Pozdrawiam

Jakub
Gość
Jakub

Błotniczek jest w zestawie?

maciek
Gość
maciek

jak z siłą hamowania tych hamulców ? może masz prównanie np. do Saint/Zee albo Elixirów 4-tłoczkowych ?

MirekP
Gość
MirekP

Ciężko było znaleźć ten artykul w google, strona ciekawa, zasługuje na lepsze pozycje w wyszukiwarkach. Pozycjonowanie w 2015 stało się skomplikowane, jest coś co ci się napewno przyda, poszukaj sobie w google – niezbędnik dla każdego webmastera

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Witaj Michał,
Przymierzam się do zakupu roweru.
Zastanawiam się pomiędzy Strive a Jekyll. Miałeś okazję jeździć tym od Amerykanów? Jak na razie nie przemawia do mnie przełącznik w Canyon-ie. Doskonale wiesz, że gdyby zatrzymywać się po każdym podjeździe by przełączyć geometrię, jest to nie tylko uciążliwe, lecz potrafi popsuć flow. W Cannondale pracują już nad tym 3ci sezon i nadal się sprawdza.

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Pomijam kwestię cen, ponieważ Jekkyl-a u mnie mogę kupić w tej samej cenie co Strive-a. Obliczam koszty serwisowania i wymiany ram, a w przypadku gdybym mógł zaszaleć na carbon to i Lefty-ego. Szczególnie zainteresowała mnie dożywotnia gwarancja Cannondale.
Raczej poszukuję już ostatniego roweru. Taki wiek.
Później zostaje mi już tylko rower elektryczny lub motor ;)

Łukasz Mrozik
Gość
Łukasz Mrozik

Witam wszystkich! Przed podobnym dylematem, jak autor recenzji, stałem jeszcze 2 miesiące temu. Canyon Strive był jednym z faworytów mojego zestawienia. Ostatecznie jednak padło na Radon Slide 27,5 9,0 HD. Pełna specyfikacja tutaj: http://www.radon-bikes.de/en/bikes/mountainbike/all-mountain/slide-275/slide-275-90-hd/ Co sprawiło, że wybrałem Radon’a? Przede wszystkim osprzęt – za tę cenę trudno dostać coś lepszego. Serwis? Zgodnie z informacją niemieckiego dystrybutora – NIE ma konieczności serwisowania roweru w jakimś wyznaczonym punkcie (dla mnie do duży plus). Gwarancja na ramę: 5 lat (Canyon daje 6 lat). Rower zdążyłem już przetestować na Single Track’ach pod Smrkem i w Świeradowie, a 2 tygodnie temu po raz pierwszy zasmakowałem… Czytaj więcej »

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Inspirujesz mnie Michał.
Wiesz, z tym zatrzymywanie się do zmiany geometrii jakoś źle wydedukowałem, czytając jeszcze inne testy. Wierzę Ci, że jest tak jak mówisz, w końcu na nim jeździsz ;)
W moich rozterkach z zakupem, nie pomaga dostępność tego roweru.
Cannondale-a mogę kupić na raty, a na Canyon-a trzeba wyłożyć całą kasę. Wybrałem Canyon-a,i zacząłem oszczędzać. Może ubieram do przyszłego sezonu ;)
Kto wie, może będzie już Strive w wersji plus?
Do tego czasu szlifuję umiejętności na hardtail-u. W sobotę bike park.
POZDROWER

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Znalazłem jeszcze jeden rower ze zmienną geometrią, ciekawa koncepcja, lecz ta cena :(
http://www.yeti-bikes.pl/rowery/sb6-carbon,pr1

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Michał, napisz coś więcej, proszę.
Wydaje mi się, że tutaj siłowniki foksa schowane w ramie przy mufie, skracają skok lub go wydłużają.

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Poczytałem, film obejrzałem.
Masz rację, poprawia to charakterystykę ugięcia, poprawiając też trakcję.
Czyli nie wnosi NIC do tematu zmiennej charakterystyki.
PozdRower

Bartosz
Gość
Bartosz

Michale a co z Metą V4 z 1×11?
Gdybyś rozważał kupno roweru ~15.000 to wziąłbyś ją pod uwagę czy również zostałbyś przy Canyonie, w tym wypadkku CF 8.0?
Super wpis, masa celnych uwag!
Sam obecnie stoję przed dylematem, który rower powinienem wybrać, a Twoje wpisy rozwiewają część wątpliwości.
Pozdrawiam!

TatoMCSE
Gość
TatoMCSE

Ciekawy artykuł, a ponieważ rozważam przesiadkę z hardtaila na coś zbliżonego do enduro, ale jednak podjeżdżającego to tym bardziej mi się podoba. Kiedy rozważałeś Reigna to zerknąłeś też na nową wersję 1.5 na 2016 rok, czy nie brałeś jej pod uwagę?
Osprzętowo i cenowo bardzo fajnie, ale cały czas zastanawiam się jak taki Reign podjeżdża…

Hall
Gość
Hall

Świetny tekst. Dzieki temu testowi zostały mi do wyboru już tylko dwa rowery, Reign (pomarańczowy na ten sezon) i Strive (tu z kolei zabrakło fajnego koloru i został brudny czarny mat).

Może napisałbyś z perspektywy czasu jak sprawuje się bike? Kilka dni temu byłem w Bielsku i spotkałem 2 Strive’y. Oczywiscie zaczepiłem obu kolegów i co się okazało? W ubydwu był zepsuty Shapeshifter! To nie jest bardzo optymistyczna wiadomość :-(

Filip
Gość
Filip

Ech, mój shapeshifter też padł :/ Ciekawe, jak u Michała.

abcd
Gość
abcd

Szkoda, że nie ma jakichś szerszych statystyk odnośnie padania SS – niektórzy mają już drugiego, inni trzeciego – ale co innego jedna awaria na 2 rowery, a co innego na 100 lub więcej. A dużo łatwiej jest znaleźć info, że SS się sypie niż, że wszystko jest z nim ok.

wscieke.kojoty
Gość
wscieke.kojoty

Mój SS też padł po 3 miesiącach użytkowania :( Faktycznie problemem jest uszczelka. W moim kumpel który zajmuje się serwisem rowerowym wymienił ją, za drugim razem trafił w odpowiedni rozmiar i SS działa już od miesiąca bez zarzutu, nawet odnoszę wrażenie że tak dużo się nie wysuwał nawet jak był nowy. Spotkałem do tej pory jeszcze dwa Canyony, we wszystkich SS padł a podobno serwis milczy jak zaklęty w sprawie naprawy lub wymiany.

abcd
Gość
abcd

To może trzeba się skontaktować z oddziałem w PL? Raczej nie naprawią, ale z samym kontaktem raczej nie ma problemu.
Ostatnio przenosili się do nowej fabryki, a muszą się jeszcze wyrobić z zamówieniami – i tak już są opóźnienia, więc raczej nie ma co liczyć na szybką wymianę w najbliższym czasie.
Na http://www.pinkbike.com/forum/listcomments/?threadid=168001&pagenum=3#commentid6042439 jest trochę aktualnego info.

abcd
Gość
abcd
Piotr
Gość
Piotr

Jak wyglada na tym rowerze oprócz enduro jazda typowej trasy xc , takiej około 100 km. Oczywiście na innych oponach niż 2,3, oraz w trybie xc na przełączniku na kierownicy.

Filip
Gość
Filip

Ja robiłem na strivie po 100 km po górach i w Kampinosie. Daje radę, ale wcześniej jeździłem na 20 kg Konie ;)

Mat
Gość
Mat

Do you mised not having the lock ( 3 position low speed compresion as on the monarch rc3 ) on the rear shock. IS there any pedal bob?

Alex
Gość
Alex

Czy w miedzy czasie, miałeś może możliwość jeżdżenia na Caprze? Ciekaw jestem jak wypada capra w porównaniu do striva. Czy w tym momencie brałbyś pod uwagę caprę?

JARO RAVEN
Gość
JARO RAVEN

Witajcie Endurowcy, Właśnie, po pięciu miesiącach bezskutecznego oczekiwania, zrezygnowałem z zakupu Strive-a. Żeby mi tylko w terminie całą kasę oddali! Czytając Wasze wpisy o awaryjności SS, i ogólnie problemach z Canyon, nawet nie żałuję. Korzystając z wyprzedaży w Cannondale, zakupiłem Jekkyl-a 3, w cenie Strive-a AL 7.0 Race. Dożywotnia gwarancja na ramę, serwis na miejscu, w razie problemów z Dyad, każdy serwis Fox-a, naprawi/wymieni, bez takich perturbacji jak w Canyon-ie (w nawiązaniu do innego artykułu o kupowaniu prze internet czy w tradycyjnym w sklepie) Dzięki Wooykowi i naszej społeczności, możemy zajmować się swoją pasją, ucząc się na doświadczeniach innych, nie… Czytaj więcej »

Rider
Gość
Rider

Mam strive 8.0 CF Race i shapeshifter siadł już po 4 miesiącach D:
Nie chce odskoczyć na tryb XC :(

JARO RAVEN
Gość
JARO RAVEN

Może masz zapowietrzony SS, zadzwoń do Canyon Polska, ostatnio jak rezygnowałem z zakupu, po długich perypetiach (wpisy wyżej) i wpisach na tym forum, jeden „specjalista” z ich biura powiedział mi, że: „jemu to zabiera 15 min. Poza tym, Strive to rower klasy wyścigowej, więc trzeba mieć też podobny serwis”, nie wiem czy mówił o umiejętnościach, czy o zasobności portfela. Gdy wcześniej dopytywałem o jakiś manual, by samemu serwisować SS (potrafię trochę pracować przy amoramch), powiedziano mi, że tylko serwis to może zrobić, ponieważ jest to bardziej skomplikowana konstrukcja. Niektórzy sami rozbierali SS i zamieniali uszczelki(wyczytałem gdzieś wyżej), lecz można utracić… Czytaj więcej »

Grzegorz Brodecki
Gość
Grzegorz Brodecki

Drodzy koledzy endurowcy przestrzegam przed zakupem Canyona. Pod proźbą i gróźbą nie respektują warunków gwarancji,czekam na naprawę prawie trzy miesiące !!!!!!

Filip
Gość
Filip

A ja pochwalę serwis Canyona. W poniedziałek napisałem do nich w sprawie padniętego Shapeshiftera. We wtorek przyjechał po niego kurier, dzisiaj dostałem go po serwisie, a w połowie marca mam dostać nową, poprawioną wersję. Razem z naprawionym Shapeshifterem dostałem nawet nową linkę :)

JARO RAVEN
Gość
JARO RAVEN

To tylko pogratulować.
Odkąd zrezygnowałem z zakupu, miesiąc już czekam na zwrot pieniędzy, a miało być dwa tygodnie.
Oddałem sprawę prawnikom.
Szkoda gadać.

bartnik
Gość
bartnik

Czesc 1)ja mam AL 6.0 (2015) koła DT E1900 są o milimetr szersze wewn. od tych sramowskich, ale chętnie bym tu widział obręcza WTB Frequency i25. 2)Niestety SS od początku mi się zawiesił w pozycji DH. Przy rozbiórce okazało się, że przy dokręceniu wszystkich śrub z zalecanymi momentami całe ustrojstwo jest nie do ruszenia gołą ręką (bez ciśnienia w SS) więc ten siłowniczek ma do pokonania cholernie duże opory. Ostatecznie wymiana siłownika SS na nowy załatwiła sprawę, ale długo to trwało – na odpowiedzi na mejla strasznie długo czekałem. Najlepszy efekt dawało zapytanie o odpowiedź pod jakimś najświeższym postem na… Czytaj więcej »

bartnik
Gość
bartnik

sam się zamotałem. Potrzebowałbym ramy o wysokości s- regular i długości L-regular/M-race . Mka regular mi w miarę podpasowała długością, choć przekrok został mi mizerny, a i pozycja dosyć wyprostowana. Wolałbym nieco dłuższą i niższą ramę

bartnik
Gość
bartnik

sam siłownik ugiąć się da po wymontowaniu, ale jak był zamontowany i wszystko skręcone, to opór na tulejkach jest b.duży

Filip
Gość
Filip

Mówisz o tej tulei – http://oort.grolsh.pl/img/ss.jpg – prawda?
U mnie ona również potrzebuje bardzo dużej siły, żeby zmienić położenie i zastanawiałem się, czy tak powinno być.

bartnik
Gość
bartnik

wszystkie razem, na dole jest chyba 12 Nm, na górze na łączniku wahacza też(taki imbus ‚ od boku’). Jak skręciłem wszystko tak ‚paluszkami’ to się dało ruszyć. Jak dałem momenty dedykowane – beton

bartnik
Gość
bartnik

BTW w modelu 2016 kolor zgniło-zielono-niby_żółty który zastąpił czarno-pomarańczowy to dla mnie dramat, ale może komuś się podoba?
Zmiana w AL 6.0 korby z race face na slx – nie wiem czy to postęp czy nie, za to przerzutki przeskoczyły o półkę wyżej w stosunku do 2015 (z deore na slx/xt). Ja i tak wszystko wymieniłem na SRAM :P (w 2015).
Siodło – twarda decha, ale wygodne i wytrzymałe, jednak nos przydałby się bardziej miękki – parę razy na podjazdach po kamolach dostałem nim w kość łonową i nie było to delikatne doświadczenie.

Filip
Gość
Filip

Czy ktoś z posiadaczy Strive’a z napędem Srama nie doświadczył może stukania w napędzie? Z reguły przy ruszaniu i pierwszym ciśnięciu w pedał słychać (i czuć) delikatne stuknięcie – tak jakby coś się rozciągnęło w łańcuchu. Nie jest to jednak łańcuch (mam trzy), wykluczyłem też pedały.

Może to połączenia między zębatkami kasety? A może coś w piaście (zapadki)?

Filip
Gość
Filip

Problem rozwiązany ;) Pomogło zdjęcie korby, nasmarowanie i ponowne skręcenie. Stukanie ustało :)

VeniVidiWicjusz
Gość
VeniVidiWicjusz

Świetnie wszystko opisane, jedyny minus, że mam większy problem z wyborem :)!
Nowy, stały bywalec Twojego pomocnego i świetnie pisanego bloga, pozdrawiam!

ps. to drugi ten sam komentarz, a to dlatego, że wcześniej, jakoś takoś mi się źle przewinęło i pomyliłem rubryczki :) lecę czytać, test długodystansowy!

BezSpiny.pl
Gość
BezSpiny.pl

Dobry test!
Napisałeś, że kierownica ma 780mm, ale wygląda raczej na 760mm szerokości.
Pozdrawiam

Czytaj kolejny artykuł

Rozmiar kół do enduro: 26" / 27.5" / 29"

Krok 23 do bycia prawdziwym mountain bikerem to:

Choose your favorite size and be a dick about it

Czyli w dowolnym tłumaczeniu: wybierz ulubiony rozmiar koła i bądź na tym punkcie… niemiły ;)

Niepodzielna dominacja kół 26″ w MTB to przeszłość, teraz do wyboru masz trzy rozmiary (z czego jeden bez sensu) i wszystkie (oprócz tego jednego) mają swoje zady i walety wpływające na jazdę. Do tego dochodzą nowe warianty 27.5+ i 29+, bazujące na szerokich (ok. 3.0″) oponach. Więc jeśli wybór nowego roweru przez pryzmat geometrii, skoku i osprzętu wydawał Ci się kłopotliwy, to z jeszcze jedną dodatkową zmienną naprawdę jesteś w dupie ugotowany.

Jakie rozmiary mam do wyboru?

26″, 27,5″ (znane też jako 650b) i 29″. Na wstępie wyjaśnijmy sobie jedno: te cyfry to tak naprawdę nazwy rozmiarów i nie mają nic wspólnego z rzeczywistą średnicą obręczy:

 • 26″ ma średnicę 559 mm (podczas gdy z przeliczenia wychodzi 660 mm)
 • 27,5″ to tak naprawdę 584 mm (każdy matematyk powie Ci, że 27,5 cala to ok. 699 mm)
 • 29″ to 622 mm (a jednak 29″ pomnożone przez 25,4 daje 737 mm)

Rozmiary w calach trochę więcej mówią o średnicy zewnętrznej opony (pewnie dlatego mamy rozmiary 28″ i 29″ o identycznej średnicy obręczy 622 mm). Widać też, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, 27,5″ NIE wypada dokładnie pomiędzy 26″ i 29″:

 • 26″ to -25 mm względem 27,5″
 • 29″ to +38 mm względem 27,5″

Przenikliwy czytelnik zapyta w tym miejscu: to czemu w takim razie te głąby nie nazwały średnich kół 27″, skoro są niemal dokładnie o jeden cal większe od 26″? To bardzo proste: rozmiar 27″ jest już od lat „zajęty” i tak naprawdę ma… 630 mm! Crazy shit…

Rozmiar kół enduro: 26", 27,5" (650b), 29" (29er)

Dlaczego 26″ jest niefajne?

Bo umarło. Nie pamiętam, kiedy pojawił się ostatni nowy rower na takich kołach. Nowe modele opon, amortyzatorów czy kół też stają się rzadkością. Jasne, jeszcze długie lata części będą dostępne, tak jak ciągle są dostępne np. kasety 7-rzędowe. Ale jeśli chcesz korzystać z dobrodziejstw wprowadzanych na rynek nowinek, to przy 26″ coraz częściej będziesz musiał obejść się smakiem.

„Mała kicha” jest obecnie sensowna w dwóch sytuacjach:

 1. Masz już rower na takich kołach. 26″ sprawdzało się świetnie przez jakieś ostatnie 30 lat i wprowadzenie większych rozmiarów niewiele zmienia – na małych kołach dalej da się jeździć. Ba, nawet można mieć z tego frajdę (!!!). Kupując nową furę, na pewno wybierzesz 27,5″ lub 29″, ale sam rozmiar koła raczej nie powinien być powodem do zmiany roweru. Chyba, że uciekasz od utraty wartości, co może być istotne przy rowerach z wyższej półki.
 2. Chcesz kupić tani rower używany. Jest na to teraz bardzo dobry moment, bo kto może sobie na to pozwolić, kupuje rower na większych kołach, przez co podaż używanych 26erów rośnie, a ceny spadają. Świadomie wpakujesz się w umierający standard, ale jeśli masz do dyspozycji mniej niż 6000 zł, to i tak nie masz wielkiego wyboru.

Jak większy rozmiar kół wpływa na jazdę?

Cała ta rewolucja zaczęła się od 29er-ów, które jak widać po cyferkach, najbardziej odstają od reszty. „Duża kicha” ma swoje zalety:

 1. Łatwiejsze przetaczanie się po przeszkodach. Większe koło ma mniejszy kąt natarcia, więc każdy kamień, korzeń i luźno biegający pies jest mniejszy względem koła. Przekłada się to zarówno na szybkość, jak i komfort jazdy. Przesiadka z 26″ na 29″ daje efekt, jak dodanie do zawieszenia 20 mm skoku.
 2. Osie kół położone wyżej względem suportu. Suportu w nieskończoność obniżać się nie da, a podniesienie piast daje podobny efekt: poczucie siedzenia W rowerze, a nie NA nim. Daje to większą stabilność, poczucie pewności siebie, fajniej pokonuje się zakręty.
 3. Lepsza przyczepność. Większe koło zapewnia większą powierzchnię styku z podłożem (zastanawialiście się kiedyś, jak mikroskopijny jest ten obszar, od którego zależy wasze uzębienie?). Poza tym większa objętość i wspomniany mniejszy kąt natarcia pozwala na jazdę na niższym ciśnieniu bez masakrowania dętki.
MTB wheel size approach angle

Różnice liczbowe przy najeżdżaniu na przeszkodę o wysokości 100 mm dupy nie urywają, ale są odczuwalne na szlaku – zwłaszcza przy przesiadce z 26″ na 29″. Średnice zewnętrzne podałem przy założeniu wysokości opony 60 mm.

Cytując Misia, „Rozchodzi się jednak o to, żeby te plusy nie przesłoniły wam minusów!„. Gdyby nie było żadnych wad, wszyscy dawno jeździlibyśmy na 29”. Wady są:

 1. Mniejsza sztywność i wytrzymałość / większa masa. Im większe koło, tym wszystko jest dłuższe (szprychy, golenie amortyzatora itd.), więc nieuchronnie staje się: cięższe, słabsze lub astronomicznie drogie. Problem rozwiązują dopiero wypasione carbonowe koła w cenie, która przeciętnego, niewtajemniczonego nie-rowerzystę mogłaby zabić (bo mówimy tu o wartościach rzędu golfa czwórki w dieslu).
 2. Problemy z niskim wzrostem. Jeśli masz widelec o dużym skoku i <175 cm wzrostu, będziesz mieć problem z umieszczeniem kierownicy odpowiednio nisko, a w wolnych, ciasnych nawrotach możesz zahaczać butem o koło. Uzyskanie odpowiednio niskiego przekroku wymaga też karkołomnych zabiegów od projektantów ram: mówiąc wprost, 29ery dla niskich są równie brzydkie, jak 26ery dla wysokich.
 3. Gorsze hamowanie. Lekkie przetaczanie się po nierównościach jest super, jeśli chcesz pędzić jak wicher, ale nie tak bardzo, jeśli trochę za późno zauważyłeś zamknięty szlaban w poprzek szlaku. Również podniesione osie kół nie pomagają – na dohamowaniu, pchając rower stopami, zamiast wciskać przednie koło w glebę, pchasz je do góry (pamiętasz, że suport jest poniżej osi?). Na domiar złego, tarcze muszą sobie radzić z większym momentem obrotowym.
 4. Niższa zwrotność i skoczność. To jest dyskusyjna kwestia, bo te parametry w równie dużym stopniu zależą od geometrii, więc znajdziesz zwrotne i skoczne 29-ery, podobnie jak mułowate i przyklejone do podłoża 26-ery. Ale generalnie, decydując się na suport zawieszony pod osiami zyskujesz stabilność i możliwość cięcia zakrętów jak na nartach, ale zainicjowanie tych skrętów będzie wymagało bardziej stanowczej mowy ciała.

Rozmiar kół enduro: 26", 27,5" (650b), 29" (29er)

Czyli 27,5″ albo 29″ – które lepsze?

W rowerach enduro wybór domyślny to 27,5″. Niewielka różnica w stosunku do 26″ powoduje, że rower w zasadzie prowadzi się tak samo, tylko troszkę lepiej. Troszkę płynniej się toczy i troszkę lepiej trzyma podłoża, ale nie towarzyszą temu żadne z wymienionych wyżej efektów ubocznych (poza drobną niedogodnością w postaci konieczności kupna nowego roweru…).

Rower na kołach 27,5″ prowadzi się tak samo, tylko troszkę lepiej.

Z drugiej jednak strony, geometria rowerów na „małych” kołach uparcie dąży w jednym kierunku: stabilność, stabilność, niski suport, trakcja w zakrętach, pewność prowadzenia i jeszcze raz stabilność. Geometria progresywna zakłada, że masz jechać szybko, najlepiej w prostej linii lub po szybkich łukach, masz mieć dużą przyczepność i siedzieć w rowerze. Kamieniami i korzeniami masz się nie przejmować, po to masz 160 mm skoku, żeby rower sobie z tym poradził.

A co, jeśli to wszystko automatycznie dostałbyś w pakiecie z większymi kołami? Przy mniejszym skoku i bez radykalnych zmian w geometrii?

Koła 29″ dają Ci wszystko to, do czego przy kołach 27,5″ potrzebujesz progresywnej geometrii i dużego skoku.

Moim zdaniem, koła 29″ idealnie pasują do oczekiwań większości osób, które spotykam na szlaku. Po prostu poczucie pewności, stabilność, trakcja i duża tolerancja na błędy uczącego się ridera, są zazwyczaj wyżej na liście priorytetów, niż skoczność czy wytrzymałość kół.

Bardzo fajnie opisał to Andy Waterman w tekście o przygotowaniach do swojego pierwszego wyścigu enduro – Trans Provence:

Rozumiem, dlaczego np. Fabian Barel lub Jerome Clementz na zawodach enduro nie korzystają z 29″ i trzymają się 27,5″. Ci ludzie widzą trasę inaczej, niż większość z nas, jak Keanu Reeves, patrzący na świat w kodzie binarnym pod koniec Matrixa. Ci zawodnicy zamiast śmiertelnych przeszkód widzą szereg nierówności, które mogą pompować, jeszcze bardziej zwiększając swoją prędkość.

 

Ja z kolei widzę szereg możliwości do całkowitego wytracenia prędkości lub rozwalenia się. Mój mózg po prostu nie działa wystarczająco szybko, żeby przetworzyć cały ten szum i wykorzystać każdą okazję, aby jechać szybciej – co jest niezbędne, by jeździć jak oni. Więc zamiast roweru, który jest szybki i zwrotny, potrzebuję takiego, który przetoczy się po przeszkodach, zanim mój mózg dostanie szansę doprowadzenia do gleby lub zatrzymania.

Rozmiar kół enduro: 26", 27,5" (650b), 29" (29er)

Przecież 27,5″ to to samo, co 26″ z większymi oponami?

Masz samochód? Jeśli tak, to jest szansa, że masz też niskoprofilowe letnie opony na dużych felgach, a do tego paskudne, baloniaste zimówki na mniejszych. Średnica zewnętrzna mniej więcej się zgadza, a jednak auto nie prowadzi się tak samo, prawda?

Wybór rozmiaru (szerokości) opon wynika z ich przeznaczenia. Dobieranie ich pod kątem średnicy zewnętrznej jest jak zwiększanie skoku za długim damperem, albo jak pisanie mądrych komentarzy na Onecie. Niby się da, ale sensu to nie ma. Inaczej coraz więcej osób zamiast kupować 29″, jeździło by na wielkich oponach założonych na mniejsze koła. Zaraz… przecież to się właśnie dzieje! Rozmiary „plus” to jednak temat na osobny artykuł.

Stan na dzień dzisiejszy jest taki, że nawet przesiadając się z najbardziej lichych oponek (<53 mm) na balony „miseczka D” (>60 mm), jesteś dopiero w połowie drogi do 27,5″. Więc jeśli z jakiegoś powodu chcesz mieć opony à la fatbike – droga wolna. Tylko błagam, nie pisz, że Hans Dampfy na małej kiszce to to samo, co 27,5″…

To może włożyć koła 27,5″ do mojego starego roweru?

Technicznie rzecz biorąc, jest to wykonalne. Promień średniego koła jest o jakieś 13 mm większy od małego, więc jeśli masz tyle miejsca w ramie i widelcu, to 27,5″ się zmieści. Dotyczy to np. wszystkich widelców Foxa, Bosa czy X-Fusion i wielu ram.

Ale to, że się da, nie znaczy, że warto to robić. Bo nie warto:

 • większe koła podnoszą cały rower o 13 mm, co w przypadku wysokości suportu jest gigantyczną różnicą, która negatywnie odbije się na prowadzeniu roweru;
 • żeby upchnąć 27,5″ i zachować jako taki prześwit dookoła opon (który jest Ci potrzebny, jeśli miewasz kontakt z błotem), prawdopodobnie będziesz musiał zdecydować się na węższe opony (np. 2,1″), co neguje wszystkie zalety większych kół.

Więc krótko mówiąc: nie rób tego. W najlepszym wypadku rower będzie jeździł równie (nie)dobrze, jak przed zmianą.

Rozmiar kół enduro: 26", 27,5" (650b), 29" (29er)

Podsumowanie

Dla każdego, kto pojeździł trochę na wszystkich rozmiarach, wybór jest oczywisty, bo różnica między małą a dużą kichą jest bardzo odczuwalna. Dlatego też gorąco zachęcam Cię do przetestowania jakiegoś fajnego 29era i najlepiej tego samego dnia 27,5″. Szybko określisz swoje preferencje i żaden początkujący bloger kitu Ci nie wciśnie.

Ja natomiast poszczególne rozmiary podsumowałbym tak:

 • 26″ – jeśli szukasz względnie taniego roweru używanego, lub już taki posiadasz, dobrze Ci się jeździ i w dupie masz te wszystkie trendy i nowinki.
 • 27,5″ – jeśli jeździsz agresywnie, na szlaku cały czas dociążasz/odciążasz rower, część przeszkód pokonując drogą lotniczą. Często hamujesz i przyspieszasz, lubisz wybierać kreatywne linie i aktywnie wykorzystywać teren do generowania prędkości.
 • 29″ – jeśli nade wszystko cenisz sobie pewność prowadzenia i szeroki margines bezpieczeństwa przy naprawdę szybkim napieraniu, kiedy utrzymujesz prędkość wybierając najkrótszą linię na wprost, bez zwracania sobie głowy podłożem.

Jako podsumowanie, słowa Fabiena Barela:

Duże koła lepiej utrzymują prędkość.

Małe koła lepiej generują prędkość.

 

PS. Jeśli podoba Ci się ten artykuł i nie chciałbyś przegapić kolejnych, zapisz się do newslettera :)

68
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hanzo
Gość
Hanzo

Zdaje się, że jestem w pierwszej grupie czyli 26″. Nie zamierzam zmieniać roweru ze względu na trend w marketingu. Ale jeżeli miałbym to zrobić to na pewno wybór padłby na 27,5. Lekko irytujące jest tylko „zmuszanie” ludzi do wymiany sprzętu poprzez ograniczenia w dostępności części, na przykład opon.
Według mnie przed wymianą roweru warto zadać sobie pytanie: „Czy to ja ograniczam rower, czy to rower ogranicza mnie?”
Mam też wrażenie, że często 29″ jest wybierane z powodu braku umiejętności. Dość popularna na różnych forach jest porad „Masz słabą technikę, bierz 29”.

Adam Padam
Gość
Adam Padam

Luzik, na razie to większy problem ciągle jest z oponami 27,5 :)))
Jedyny fakt to to, że producenci nie robią juz rowerów z kołami 26″ – ale w terenie jeszcze się tego nie widzi.

Zresztą – marketingowcy już bajają o tym, że 26 cali jest dla ludzi którzy „szukają funu” i pewnie za kilka lat odtrąbią wielki powrót do 26″ :)))

Gantar
Gość
Gantar

@Hanzo, akurat najgorszy wybór opon jest obecnie do 27,5 ;)

Maciej B.
Gość
Maciej B.

No Ba! W małych mieścinach koło 27,5 nie jest nawet jeszcze znane :)

magicor
Gość
magicor

…eh, poczciwe 26ki – odchodzą do lamusa, pogrzebane żywcem, a przecież od nich wszystko się zaczęło….

PSQ
Gość
PSQ

Autorze drogi. Poczytaj o podatku importowym w USA a potem przeredaguj to co napisałeś. Będzie bardzo jasne skąd parcie na 29ery, potem na 650B. Pewnie za kilka lat nagle się obudzą, że 26″ doskonale skręca i jest mega lekkie i trzeba je koniecznie kupić już natychmiast a wiara poleci jak barany do sklepów.

Poza tym koło 29″ jest tylko z nazwy. To jest 28″ z grubą oponą, więc wyliczenia na samym początku są nietrafione.

Torek
Gość
Torek

Ja też nie rozumiem trochę nadmiernego mieszania wątku marketingowego do dziedziny, gdzie własne „doznania cielesne” są kluczowe. No chyba, że ludzie zwyczajnie nie czują różnicy ciałem, więc potrzebują się „utożsamić” z jakimś rozmiarem koła. Inaczej tego wytłumaczyć nie umiem…

Ostatnio przetestowałem 27.5 cala w DH – miało nie skręcać i być nieskoczne, a okazało się zajebiście skręcać i być skoczniejsze niż moje poprzednie rowery 26 cali…

Jaro Raven
Gość
Jaro Raven

Michał obecnie dożynam hardtaila xc, jestem przed wyborem full-a 2in1. Czy miałoby sens założenie do 29-era kół 650, z wysoką oponą (2.8), oczywiście jeśli się zmieści? Takie 27+. Chcę go lekko zmodyfikować pod enduro, zgodnie z Twoimi wskazówkami z innego artykułu (stery, hamulce) do czasu kiedy nie kupię full-a.

seba kowal
Gość
seba kowal

Do Autora powiem ci ze opony 26 beda jesze nastepne 10
Lat min i pisanie ze nic nowego na nie nie wychodzi tzw amortyzatory opony itp jest bzdura totalna

Piotr Maślanka
Gość
Piotr Maślanka

Bardzo dobry artykuł, też myślę w szeroko pojętej przyszłości o zmianie roweru z 26’na 27,5′ – 29′ odpada, przy wzroście +/-171 wyjdzie potworek, do tego mało zwrotny… Póki co zastępuję koła fulcrum RM3 na koła na obręczach WTBi25, bo 19mm szer. wewn. to nędza przy oponach 2.4 a na piachy i korzenie MPK w Wesołej to mało jak się chce poszaleć i czasem w góry wyskoczyć. Zresztą szkoda mi ramy RM Vertex z porządnego amelinium która jeszcze w sile wieku ;) A za jakieś 2-3 lata jak się ten kocioł rozmiarowy ustabilizuje i rynek części okrzepnie to coś sobie sprezentuję… Czytaj więcej »

Fff
Gość
Fff

Mam 172cm – bierz 29 i 1×12 jak będziesz zmieniał nie pożałujesz.

Krzysiek Deeper
Gość
Krzysiek Deeper

Witam! Mam 170 cm wzrostu. Czy w moim przypadku dobrą opcją jest 27,5?? Dodam że interesuje mnie szybka jazda po ciasnych leśnych ścieżkach. Czy będzie mi się ciężej jechać na większych kołach??

TatoMCSE
Gość
TatoMCSE

kurcze fajny artykuł, obecnie zmagam się z wyborem fulla na 27.5 lub 29. Mam teraz talona 27.5 rc ltd i jest bardzo fajnym rowerem (rama XL bo mam 195cm wzrostu), ale brak mu tylnego zawieszenia :)
Moim największym problemem jest to że nie mogę po prostu przetestować roweru przed zakupem, bo rama XL jest cholernie mało popularna i fizycznie nie ma gdzie się przymierzyć do roweru. Przez to moje wybory są w ciemno, jednak przy moim wzroście pewnie 29 byłby okay.
Pytanie: słyszałem że 130-140mm skoku widelca przy 29 to jak 160mm w 27.5, czy można wierzyć tej opinii?

Pozdrawiam, Marcin

Macias83
Gość
Macias83

Witam,

zastanawiam się nad kupnem rowery do AM, na większości portali proponuja brać 27,5 ale to ma byc pierwszy rower tego typu, więc o technice jazdy aczej nie może być mowy :P Z tego artykułu wnioskuje ze lepiej udeżać jednak w 29 cali przy wzroscie 188?

Michał Gańczarczyk
Gość
Michał Gańczarczyk

Witam. Mam w planie przesiadkę w ciągu pół roku z mojego 18 letniego złomka HT na coś nowszego i najlepiej full. I mam problem bo raz ze rama potrzebuje według przeliczeń 21-22″ (obecnie mam 19″) a drugi to właśnie kola. Po przeczytaniu utwierdziłem się w przekonaniu ze nie 29 a 27.5 jest dla mnie jeśli bym wybrać coś z nowego rozmiaru. Jednak tu klina robi kasa. I albo no HT 27.5 np taki Dartmoor Primal 2015 Enduro Petrol za nie cale 2500 albo full 26″ w podobnej cenie. Obecnie jest niegłupi full do kupienia w podobnej cenie choć na niskiej… Czytaj więcej »

fitz
Gość
fitz

21-22 to ile wzrostu? 2 metry?

Swoją drogą – w 29 wk**wiające jest to, że niby rower dla wysokich – a często oferta kończy się na L-ce – która ma ST 19 cali – albo mniejszą (468 mm w L?). XL z kolei – jeśli jest – skręca jak tir z naczepą albo ma znienacka przekrok większy o 5 cm.

Paweł Kowalski
Gość
Paweł Kowalski

Dzięki :) biorę 29″

Marcin
Gość
Marcin

Cześć, Waham się pomiędzy M lub L (wersja Race oczywiście). Sam mierzę 185cm. Zawsze lubiłem małe dirtówki no ale czasy się trochę zmieniły i teraz zupełnie inne rowery się produkuje i ujeżdża. Doradzisz proszę? :) Pozdro

Marek
Gość
Marek

Sam bym kupował rower na 28 calowych obręczach, ale jak się przymierzyłem do 29er rama rozmiar m to stwierdziłem że te rowery robią chyba dla koszykarzy, prawdziwe monstrum. Mam 183 cm wzrostu i chyba rama m byłaby na mnie za duża. Sam śmigam na rowerze szosowym, ale mtb to zdecydowanie 29er. Różnica w masie opon nie jest tak kolosalna żeby jakoś się to negatywnie odbijało na hamowanie. Zresztą tanie rowery z marketu mają opony o masie 1kg każda i jakoś nikt nie narzeka na dużą bezwładność tego koła.

nowak piotr
Gość
nowak piotr

macie straszny dylemat z rozmiarami może napiszcie ilu z was wjechało tymi swoimi drogimi rowerami np.na góre klimczok beskid śląski

Pawel B
Gość
Pawel B

Od miecha mam 29 spec enduro. Na maxa spoko rower. Nie jezdze tylko rekreacyjnie;) wg mnie jezeli nie jestes super pro to 29 jest dla Ciebie. Przesiadlem sie z 26. Cenie je ale dla mnie to jak swojego czasu przejscie z hardtaila na fulla. W skrocie rower ma autopilota i nie mozna mu za bardzo przeszkadzac. Lata lepiej ode mnie;)

kwas
Gość
kwas

Ktoś ma może pomysł na szeroką obręcz 26 (32 szprychy)? Cena tak do 200/250 zł.

Marcin Maj
Gość
Marcin Maj

Kilka lat temu przyszło zbawienne 29″ które w połączeniu z wyciągniętą w przód ramą 21.5″, kątem główki 69′ oraz mostkiem nie przełożonym z szosówki (40mm zamiast 110mm), zmieniło moje życie. Mam 187cm wzrostu. 29″ dla słabych bikerów? Chybaście oszaleli… Chcę zobaczyć tego „słabego bikera”, który ciśnie na HT po kamulach 60km/h chłostany gałęziami po pysku!

Marek
Gość
Marek

Koło 27,5″ to niestety niewypał bo jest wolniejsze od 26″. Tak więc na placu boju pozostaje 29er.

Wilhelm Hohenzollern
Gość
Wilhelm Hohenzollern

Mam 191 cm wzrostu. Zastanawiam się na doborem rozmiaru ramy. 29’er Scott Scale 970, do wyboru L i XL. Tyle, że to L ma w praktyce niecałe 19′ a już XL 21′ i obawiam się, że przy wyniesionej do góry geometrii 29′ może to być za dużo. Obecnie śmigam hardtailem Treka 19,5′ i jest idealnie. Jakieś rady?

Krzysztof Em
Gość
Krzysztof Em

@Marek, napisałeś:” Koło 27,5″ to niestety niewypał bo jest wolniejsze od 26″. ”

jakieś podstawy tej tezy ?

cyklofil
Gość
cyklofil

Świetny artykuł :) Mam pytanie dotyczące amortyzatorów fox- składam sobie nowy rower (raczej 27,5), do wyboru w moim budżecie mam 2 opcje dotyczące amortyzatorów- kupić Raidona, który da mi absolutne minimum, aby nazwać go amortyzatorem (sprężyna powietrzna, regulacja tłumienia powrotu), bez problemów z doborem rozmiaru koła. Jest natomiast druga opcja, niesamowicie kusząca- kupienie używanego amora foxa pod 26″. Foxy mają dużo miejsca na oponę, ale czy zmieści mi się tam przy 27,5 taka opona jak ardent 2,25? a może lepiej zostać przy 26 bez problemów z prześwitem? zawsze wtedy zostaje mi opcja założenia grubszych kapci (tu dodam że rama przyjmie… Czytaj więcej »

Wojtek Jurek
Gość
Wojtek Jurek

Czy wieksze kolo lepsze ?
Na pewno do stromych szutrowych,kamienistych ,śliskich podjazdow ,toczy sie łatwiej. Ja założyłem na 26 cali, Race king sport 2,2 ,jest wyższa od np x king 2,2 o 1 cm i próbowałem na stromym podjeździe w lesie i wjechałem bez problemu ,lepiej jak na x king,racing ralph ,hutchinson 2,3. Race king w wersji sport powoduje po prostu ,że koło ma większą średnicę /ledwo miesci się w mojej ramie i widelcu – 8 mm odstępu / ,na niższej oponie po prostu się ślizgasz na byle kamieniu,czy korzeniu.

Dominik
Gość
Dominik

To ja jeszcze o oponach. Koncept taki widziałem w których opony na tył/przód mają różną szerokość. Pytanie czy szersze na przód czy na tył. Czy różnica jest odczuwalna? Oglądałem ostatnio ofertę Mondrakera i włożyli szerszą na tył (2.4), przód 2.3. Gdzieś na forum, sugerowano odwrotnie.

Dżej Dżej
Gość
Dżej Dżej

Czyli summa sumarum, przy moim marnym 171cm – jeśli full (może niekoniecznie Enduro, lecz Trail ok.140 skoku) to raczej z naciskiem na 27.5?

Marcin
Gość
Marcin

A nie zastanawia was sporo mniejsza liczba szprych w nowych rowerach na kołach 27,5″ i to nawet w takich przeznaczonych to rasowego enduro. Np taki Spec Enduro https://www.specialized.com/pl/pl/men/bikes/mountain/trail/enduro-elite-carbon-650b/118350
ma z przodu tylko 24 (!), z tyłu 28.
Zastanawiam się, czy to dobry pomysł. Rozumiem, że może chodzić o niższą masę, ale co ze sztywnością koła? I jakiś margines bezpieczeństwa też by się przydał, bo jak pęknie jedna z tych 24, to dalszą jazdę mamy chyba z głowy. Ma ktoś jakieś przemyślenia?

Kuba
Gość
Kuba

Cześć mam 155cm wzrostu i składam sobie rower na ramie dartmoor hornet z 2016 roku i mam problem z podjęciem decyzji czy brać koła 26 czy 27.5 cali? Co byś zaproponował? Dodam że będzie wsadzony amortyzator o skoku 140mm.

Ari
Gość
Ari

Świetny artykuł i nasuwa mi się pytanie ,jestem obecnie przy zmianie roweru ale martwi mnie przód ,co wziaśc 160mm czy 180 mm na jednej półce ,preferuje szaleńczo hulaszczy tryb jazdy na enduro trialsach się ciesze a na hopach kwiczę jak zarzynane prosie i jest fajnie, czy wielkość koła ma wpływ na skok roboczy czyli przechodzę na 27,5 wcześniej miałem 26′ i 200mm skoku teraz na tyle będzie 160-180 a co z przodem czy czasem jak kupie 160 jakiegoś RS to nie zabraknie mi skoku podczas dobicia. Kto wyjaśni tę zależność. Czy w 27,5 skok 160mm odpowiada mniej więcej 180 mm… Czytaj więcej »

Robert
Gość
Robert

Byłem na 26calach przez 3 lata przesiadłem się na 27.5 i wszystkie czasy na odcinkach pobiłem więc może dla inny są wolniejsze :)
Tak samo przeniosłem się z 2×10 na 1X11 i mam większą frajde.
Tednencja jest odejścia na wieksze koła Nawet Santa Cruz w tym sezonie wystawił w DH V10 na 29 calach i pobili konkurencje w pierwszych zawodach roku!

Marek P.
Gość
Marek P.

Właśnie kupiłem sobie wymarzony rower z kołami 29″, do tego karbon i 1×11 . Przy moich 197 cm to pełnia szczęścia.

I.G.
Gość
I.G.

Moim pierwszym „dorosłym” rowerem był przedwojenny Triumph z dużymi kołami (chyba 28″). W tym czasie modne były składaki na kołach 20″, ale ja wolałem tradycyjny rozmiar. Potem jeździłem na kolarzówce Favorit z kołami 27″ o średnicy obręczy 630 mm – czyli większej niż 27,5 – która ma średnicę 584mm. Górala na małych kołach 26″ kupiłem dopiero w 1997 roku! Wprawdzie miał mniejsze koła, ale z terenowym bieżnikiem i posiadał wygodne manetki przerzutek umocowane na kierownicy a nie na ramie :-) Teraz wracają duże koła, co mnie cieszy, bo „czym skorupka nasiąknie za młodu tym na starość trąci”

Magda
Gość
Magda

Zależy mi na pewności prowadzenia i szerokim marginesie bezpieczeństwa, ale mam 163cm wzrostu? Da radę wybrać jakiś rower na 29”?

Leszek
Gość
Leszek

„PRZECIEŻ 27,5″ TO TO SAMO, CO 26″ Z WIĘKSZYMI OPONAMI? Masz samochód? Jeśli tak, to jest szansa, że masz też niskoprofilowe letnie opony na dużych felgach, a do tego paskudne, baloniaste zimówki na mniejszych. Średnica zewnętrzna mniej więcej się zgadza, a jednak auto nie prowadzi się tak samo, prawda?” Na szosie na pewno, ale w TERENÓWCE? Zdecydowanie niska felga, gruba opona z agresywnym bieżnikiem. Czyli jakby nie patrzeć analogia do 26″ z większymi oponami! A czy tu jeździmy na szosie, czy w terenie, hę? No w terenie! Czyli jakie opony? Niskoprofilowe na dużej feldze, czy jednak balony na mniejszej? No… Czytaj więcej »

Mac
Gość
Mac

Powiem tak, artykuł świetny. Co do wielkości roweru i wielkości koła, wzrostu, wagi. Bardzo długo szukałem roweru i opieralem swoją wiedzę na tego typu artykułach. Postanowiłem nie wyrzucać pieniędzy w błoto i zacząłem jeździć w miejsca gdzie można wypożyczyć i testować rowery. Mam 180 wzrostu i 90-93 kg wagi. Chciałem rower, który da mi dużo frajdy z jazdy w dół ale jednoczesnie nie będzie to strasznie topórna maszyna przy podjezdzaniu. Testowałem typowe rowery enduro 27,5 z plusem i bez oraz 29. W tym segmencie lepiej jeździło mi się na 27,5 ale tylko minimalnie lepiej, dlatego że strasznie meczyly mnie podjazdy.… Czytaj więcej »

Jędrzej
Gość
Jędrzej

„TO MOŻE WŁOŻYĆ KOŁA 27,5″ DO MOJEGO STAREGO ROWERU? … Ale to, że się da, nie znaczy, że warto to robić. Bo nie warto…” A ja właśnie przymierzam się do takiego projektu, tyle, że zamierzam: z przodu założyć większe i szersze koło, ale i widelec z amortyzatorem w spadku z roweru 27’5, z tyłu większe koło, ale w miarę możliwości nie za szeroko i nie za wysoko. Czy taka zmiana ma sens? czy na prawde to podniesienie supportu będzie aż tak odczuwalne? a może zostawić 26′ z tyłu? Zestaw na przód powiedzmy, że dostałem za darmo, na inwestycje w nowy… Czytaj więcej »

quano
Gość
quano

Z tymi kołami 29 cali to ściema. Obręcz ma rozmiar 28 cali jak w rowerze szosowym, tylko w dziwny sposób w MTB podaje się rozmiar z oponą. Tak ujmując sprawę to szosówki mają rozmiar 28 cali i 1/2. Jeżeli tak zmierzymy koło 26 calowe to wyjdzie nam z oponą jakieś 26 i 3/4 cala.

Czytaj kolejny artykuł

Hajlajtsy: Enduro Trails Bielsko-Biała

Czy w Bielsku da się w ogóle zorganizować dobre zawody? Szklarska Poręba, Zawoja, Mieroszów, Przesieka to same malutkie, górskie miejscowości, z dala od cywilizacji. Wypisz, wymaluj enduro. Prawie 200-tysięczne Bielsko to przy nich prawdziwa przemysłowa metropolia.  

Okoliczne szlaki to głównie przepełnione pieszymi turystami, rozjeżdżone przez zwózki drewna „beskidzkie rąbanki” i szutry, w dodatku nie wznoszące się na jakieś znaczne wysokości. Miłośnicy klimatycznych, naturalnych singli już od kilku lat omijają Beskid Śląski z daleka.

Mimo to, na bielskie zawody Enduro Trails już po raz trzeci przyjechała rekordowa liczba uczestników: 191 osób (a i tak nie wszyscy chętni się załapali)! WTF?

Łyżka dziegciu

Na zawodach test bojowy przeszedł system polegający na startowaniu w kolejności przypisanych w drodze losowania numerów. Kolejność ta obowiązywała przy wyruszaniu na trasę z bazy zawodów i później na OS1. Na kolejnych już tradycyjne „kto pierwszy, ten lepszy”. Na odprawie zawodników kolejne numery i nazwiska były wyczytywane w kilkusekundowych odstępach, na OS-ach kolejne osoby startowały już co 30 sekund. Cóż, jakaś forma organizacji była niezbędna, żeby ogarnąć prawie 200 osób i obejść się bez noclegu na trasie.

Start Enduro Trails Bielsko 2015

Wiktor Zemanek chwycił za mikrofon i wypuścił spragnionych jazdy zawodników na trasę

Problem w tym, że w praktyce system sprawdził się umiarkowanie. Dojazd na start OS1 zajmował zaledwie 30 minut, więc i tak wszyscy dojechali kupą. Większość osób, czekając na swoją kolej, spędziła w niej ponad godzinę. Mówią, że „w kupie cieplej”, ale padający rano deszcz i temperatura kilku stopni nie poprawiały sytuacji. Ponadto, losowa kolejność i brak możliwości zmiany numeru startowego spowodowały rozbicie teamów/kumpli już na starcie i tym samym kolejną długą pauzę, jeśli chciało się zebrać ekipę przed OS2.

Mówią, że „w kupie cieplej”, ale padający deszcz i temperatura kilku stopni nie poprawiały sytuacji…

Moim zdaniem, system ze Ślęży, polegający na dodaniu OS-u zerowego na starcie, zadziałał lepiej – całe to kilkudziesięciominutowe oczekiwanie przeniósł z zimnego szczytu do ciepłej bazy zawodów. Tu niestety większość stawki wyruszyła na OS1 wyziębiona, co mocno odbiło się na czasach przejazdów (w moim przypadku wynik był o ok. 20 miejsc gorszy od pozostałych odcinków).

start zawodów enduro trails bielsko biała

Doskonały nastrój dopisywał wszystkim zawodnikom oczekującym na start w przepięknych okolicznościach przyrody

Na szczęście na starcie kolejnych OS-ów kolejki były już minimalne i można było startować praktycznie z marszu. O ile już udało się do tych odcinków domaszerować, bo organizatorzy zafundowali nam #exploremore na dojazdówkach. Poza drobnymi wyjątkami nie były one oznaczone, ani uwzględnione na tracku GPS. Spodobał mi się też opis dojazdówki nakazujący skręcić przy „stalowniku” – jeśli ktoś spoza Bielska wie, co to jest „stalownik”, proszę o komentarz! :)

Ja rozumiem, że enduro to eksploracja i szukanie własnej drogi. Ale w górach! Tutaj głównym problemem była nawigacja po miejskich ulicach w poszukiwaniu punktu, gdzie jednocześnie da się przeciąć rzekę-kanał, tory kolejowe i drogę ekspresową S69.

Zabawa z mapą w "połącz kropki" jest super w górach, w mieście bardziej automapa...

Zabawa w „połącz kropki” z mapą, pozwoliła zapoznać się z ciekawostkami architektonicznymi Bielska i Wilkowic.

Czyli krótko mówiąc – kupa asfaltu, godzina czekania w deszczu i szukanie kumpli, a w górach same szutry i rąbanki – WTF2? Czyli lipa? Nie!

Beczka miodu!

Hajlajtsy z założenia opisują to, co było najciekawsze i w zasadzie w przypadku pierwszej tegorocznej edycji Enduro Trails temat można by zamknąć na odcinkach specjalnych. Były genialne! Koniec relacji.

Enduro Trails Bielsko 2015 trasy

Jeśli lubisz zsuwanie się na dymiących hamulcach po skałach, które trudno pokonać pieszo – nie jedź do Bielska!

No dobra, napiszę coś jeszcze, żeby nie było…

To, że element mogący u niewtajemniczonych budzić największe obawy, okazał się klejnotem koronnym zawodów, pokazuje ogrom pracy organizatorów przy przygotowaniu tras.

Odcinki były w 99% zjazdowe, w dodatku niemal pozbawione trudnych technicznie elementów. Zrezygnowano np. z kamienistej ścianki na OS1 z poprzednich zawodów. Poziom trudności podniósł deszcz, ale i tak było widać, że osoby wytyczające trasę od A do Z postawiły na flow i czystą frajdę z jazdy! Bielskie single to ciągłe zakręty, muldy, hopki, bandy… Nie było ani chwili nudy, ani jednego słabszego momentu, na którym dałoby się (lub chciałoby się) odpocząć.

Dodam też, że mimo zachwytów w czasie zawodów (adrenalina robi swoje), rzadko zdarza mi się wrócić na odcinki specjalne w ramach zwykłej, luźnej wycieczki. Na bielskich singlach byłem nie raz, a na nowe trasy z sobotnich zawodów już mnie ciągnie, jak pilota Germanwings w Alpy.

Pozytywna energia wprost tryskała z pokonujących OS-y zawodników.

Pozytywna energia wprost tryskała z pokonujących OS-y zawodników ;)

Sporo trudu (i taśmy BHP) włożono też w oznakowanie odcinków specjalnych – nawet osiągając prędkość warp 3, nie dało się zgubić. To na szczęście staje się już standardem na wszystkich polskich zawodach. Rodzą się co prawda nowe kontrowersje (spięcie w czołówce dotyczące ścinania zakrętów w ramach otaśmowanej trasy), ale dla przeciętnego amatora jest rewelacyjnie.

Po raz kolejny sprawdził się też pomiar czasu fotokomórką. Wyniki nie zawsze były dostępne na żywo, ale w porównaniu do ręcznego przykładania chipa do czytnika, jest to zupełnie nowa jakość ścigania.

Enduro Trails Bielsko 2015 pomiar czasu

Kto raz zobaczy swoje nazwisko na wielkim diodowym wyświetlaczu rodem z Pucharu Świata, nigdy już nie wróci do „zegarków” przykładanych na mecie do czytnika. Na szczęście nie musi!

Podsumowanie

Czy perfekcja na OS-ach wynagrodziła niedociągnięcia poza nimi? Oczywiście! W końcu to dla tych czterech odcinków wszyscy tu przyjechali i było to widać po bardzo pozytywnych nastrojach zawodników. Co ciekawe, pomimo mocnej stawki, miałem wrażenie, że panująca tu atmosfera była luźniejsza i bardziej koleżeńska, niż na Ślęży. Może po prostu wstrzeliłem się w „mniej profesjonalną” grupę? Może i tak, ale duża w tym zasługa liczby uczestników. A ta z kolei wynika ze świetnego ścigania, jakie zafundowali nam organizatorzy.

Czy perfekcja na OS-ach wynagrodziła niedociągnięcia poza nimi? Oczywiście!

Jeśli jeszcze nie byłeś na zawodach Enduro Trails – zdecydowanie warto! Najbliższa okazja dopiero w październiku, ale jeszcze w maju ekipa odpowiedzialna za ten cykl organizuje zawody enduro w ramach Festiwalu JoyRide w Kluszkowcach. Ja jadę!


Pełne wyniki znajdziecie tu: open i według kategorii. Wygrał Arek Perin przed localsami: Remikiem Ciokiem i Romanem Kwaśnym. Ja byłem 60-ty, więc jest wyraźny progres – ostatnio byłem 61.! ;)

A zdjęcia tu:

https://www.1enduro.pl/etrails3-endurotrails (zdjęcia oficjalne)
https://www.1enduro.pl/etrails3-wooyek
 (kilka moich fotek)
https://www.1enduro.pl/etrails3-michalcycper
https://www.1enduro.pl/etrails3-mambaonbike
https://www.1enduro.pl/etrails3-2benduroteam
https://www.1enduro.pl/etrails3-wysokakadencja
https://www.1enduro.pl/etrails3-karmi
https://www.1enduro.pl/etrails3-easternthemonkey
https://www.1enduro.pl/etrails3-bikeboard
https://www.1enduro.pl/etrails3-joannawisniewska
https://www.1enduro.pl/etrails3-piturider

6
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerzy
Gość
Jerzy

Ja wiem co to stalownik, ale i tak jechałem inną dojazdówką :D (bo za dużo czasu było do startu kolejnego OSu).

Michał
Gość
Michał

Dzięki za wrzucenie linków do albumów :)

Leo
Gość
Leo

TO MOŻE WŁOŻYĆ KOŁA 27,5″ DO MOJEGO STAREGO ROWERU? Dlaczego nie warto? Możesz jakoś merytorycznie uzasadnić, a nie generalizować? Wysokość suportu jest podawana w odniesieniu do linii osi kół (BB drop) i jest wiele rowerów 27,5 „wyższych” niż 26′. Jest bardzo wiele udanych konwersji 26 na 27,5, o ile wie się co się robi/oczekuje. U siebie zmieniłem koła na 27,5 (opona X-King 2,2), dodatkowo korby skróciłem o 5mm i przestałem zawadzać pedałami. Rower jest szybszy zwłaszcza na piasku, ale mam wrażenie że sztywność nie taka, więc chyba nie będę się decydował na 29 do no chyba że będzie mnie stać… Czytaj więcej »

Banka123
Gość
Banka123

A są gdzieś może dostępne tracki tych ścieżek?
Bo z tej mapki na zdjęciu to nie za bardzo :/
Tak na spróbę, czy dam radę :)
Pozdrawiam

Kamilos
Gość
Kamilos

Hej,
Ja właśnie stoję przed wyborem roweru.
Canyon jest moim faworytem, jedyne czego się obawiam to wady ss.

Będę wybierał pomiędzy al. 7.0 2016 i al. 6.0 2017.
Posiadasz jeszcze swojego striva? Jak się sprawuje po drugim sezonie? Może ktoś wie jak obecnie sprawuje się nowy model ss, a może będzie jeszcze nowszy w 2017 (dzwoniłem ostatnio do przedstawiciela i powiedzieli ze w ss i ramie nic się nie zmieniło względem 2016.
Pozdrawiam

Odwiedź mój profil na
Instagram Top