Plusy, a może jednak minusy? Koła 27+, 29+ i… 26+

Porady, Sprzęt, Trendy / 

Tadam! Oto najdłużej dojrzewający artykuł w historii 1Enduro! Pierwsze literki wklepałem… w grudniu, a wersja którą właśnie czytasz ma numerek 89. Osiem miesięcy, żeby opisać nowy rozmiar kół szersze opony? WTF?!

Przyczyna ogólna: plusy to – wbrew pozorom – coś całkiem nowego. Żeby mieć coś sensownego i rzetelnego do powiedzenia, musiałem nauczyć się na nowo dobierać ciśnienie w oponach, na nowo oceniać możliwości roweru w odniesieniu do skoku i geometrii, na nowo ufać skromnemu bieżnikowi i na nowo ustawiać zawieszenie. Sporo nowości, jak na jedną… nowość.

Przyczyna szczegółowa: plusy to coś całkiem nowego i… niekoniecznie dobrego. Bo choć nowość ta ma mnóstwo zalet, to w praniu, jak to zwykle bywa, wyszły też jej wady i ograniczenia.

Żeby rozprawić się z mitami i ocenić, kto na plusach najbardziej skorzysta, a kto powinien trzymać się od nich z daleka, musiałem więc trochę pojeździć, poeksperymentować i powykręcać sobie palce przy przekładaniu kół i opon. Co z tego wyszło?

Opony plus - bieżnik

Artykuł ma charakter niekomercyjny, zawiera jednak lokowanie produktów, które aktualnie testuję.


Przede wszystkim wyszedł artykuł na kilkanaście minut czytania… Polecam całość, ale jeśli masz bardzo mało czasu:

TL;DR

Plusy, czyli ok. 3-calowe opony na szerokich obręczach, ciągle wiążą się nieco kłopotliwą eksploatacją, ale są dobrym rozwiązaniem w hardtailu do ostrej jazdy w naturalnym terenie. Trakcja, komfort i płynność toczenia są warte zachodu z pilnowaniem idealnego ciśnienia. W fullu wszystko zależy od tego, jak szybko jeździsz, bo zalety plusów są najbardziej odczuwalne przy niskich i średnich prędkościach. Żeby się to zmieniło, potrzebne są nowe, lepsze opony i obręcze, które powoli zaczynają się już pojawiać.


Co to są koła „plus”?

Przede wszystkim: szerokie opony. Zazwyczaj 2.8″ lub 3.0″. Jeśli na myśl przychodzą Ci stare Nokiany Gazzaloddi 3.0″ – nie tędy droga! Tamte ważyły prawie 2 kg, dzisiejsze mają konstrukcję i masę, jak normalne opony enduro – czyli w zakresie 800-1100 g.

Opony plus, koła 27+, 29+

Drugi element układanki to szerokie obręcze, zapewniające optymalne podparcie, profil i objętość ponadwymiarowym oponom. Niektórzy producenci stosują dość normalną szerokość wewnętrzną 30 mm, ale po fazie eksperymentów, zaczyna się klarować optymalny standard:

 • opony 2,8″ ⇒ obręcze 40 mm (wewn.)
 • opony 3,0″ ⇒ obręcze 45 mm (wewn.)
Opony plus, koła 27+, 29+ - szerokość obręczy

Mówi się o „oponach plus”, ale obręcze są równie ważne.

Taki zestaw pozwala na jazdę przy bardzo niskich ciśnieniach – mniej więcej 0,7-1,0 bar.

Co z rozmiarem koła? Standardowy wybór:

 • 650b+ / 27,5+ (zwane dalej dla uproszczenia 27+) – zdecydowanie najbardziej popularne, o średnicy zewnętrznej opony ciut mniejszej od kół 29″ z klasycznymi oponami. Dzięki temu, w wielu ramach można stosować je zamiennie.
 • 29+ – najczęściej stosowane w niszowych sztywniakach, takich jak Trek Stache czy Surly Krampus. Tu z kolei średnica zewnętrzna opony odpowiada fatbikom.
 • 26+ – nowość na sezon 2017, o średnicy zewnętrznej opony zbliżonej do standardowych 27,5″. Mają pasować do większości ram pod średnie koło i trafiać w potrzeby niższych riderów.
Rozmiary kół MTB: 26", 27,5", 29" i rozmiary plus: 27+ 29+ 26+

Trochę się tego porobiło…


Plus a fatbike

Wiele osób nazywa plusy „mini-fatbikami” czy „semi-fatami”. Faktycznie, są podobieństwa: tak samo działa dociążanie i odciążanie opon i tak samo dużo osób wytyka Cię palcami. Plusy wyróżnia jednak lepiej zdefiniowana trakcja (pisałem o tym w artykule o fatach) i bardziej przewidywalne prowadzenie. No i można zrobić w nich tubeless bez patentów rodem z Castoramy.

Krótko mówiąc: wskakując ze zwykłego roweru na plusa, w przeciwieństwie do grubasa, nie musisz zmieniać przyzwyczajeń. Jest po prostu normalnie, tylko… lepiej. Chyba, że akurat jedziesz po świeżym śniegu – wtedy szybko przekonasz się, że to jednak NIE jest mini-fatbike.

Plus a 29er

Koła 27+, a tym bardziej 29+, przenoszą typową charakterystykę 29era na wyższy poziom. Jest jeszcze wygodniej, pewniej i przyczepniej, ale kosztem precyzji prowadzenia, lekkości przyspieszania i masy.

Paradoksalnie, plusy robią 29erom ogromną przysługę. Po długotrwałej niechęci, w końcu ludzie je doceniają, mogąc sprawdzić koła 29″ w rowerach z dobrą geometrią i sztywnymi kołami – dopracowanych pod kątem 27+. Rowery dające możliwość stosowania zamiennie kół 29″ i 27+ to ostatni krzyk mody. Ale nie tylko: opona 2.8″ na obręczy 40 mm powinna zmieścić się w większości starszych ram i amortyzatorów 29″.

Opony plus - średnica 27,5+ kontra 26"

Po lewej 26×2.4″, po prawej 27.5×3.0″. Małe, ewolucyjne kroczki dają w sumie dość potężną różnicę.


Dlaczego plusy?

Trakcja

3-calowe opony oferują dużo większą powierzchnię styku z podłożem. Ponadto, ciśnienia poniżej 1 bara pozwalają oponie lepiej „owijać się” na korzeniach czy kamieniach, na których czują się jak ryba w wodzie. W większości sytuacji jesteś więc przyklejony do podłoża, jakby bieżnik był wykonany ze świeżo wyplutej gumy do żucia. Pewność prowadzenia w technicznym terenie jest rewelacyjna.

Opony plus - korzeń, trakcja

Czy aż taka przyczepność jest potrzebna? To trochę jak z nadwyżką mocy w samochodzie. Przez większość czasu jej nie wykorzystasz. Ale świadomość tego zapasu pozwala lepiej skupić się np. na wybieraniu linii i technice jazdy, a nie zastanawianiu się, „czy na pewno się uda”. Szeroki margines bezpieczeństwa bardzo pomaga też w odnalezieniu flow początkującym.

Komfort

Ja wiem, że pisanie o wygodzie jest dla słabych. Mów co chcesz. Na komfortowym rowerze można zajechać dalej i czerpać z tego więcej przyjemności.

Plusowe opony dosłownie eliminują temat małych nierówności z rozmów o zawieszeniu. Zmienia to podejście do jego ustawień – nie musisz już szukać kompromisu między wybieraniem liści, a stabilnością przy dużych prędkościach.

Opony plus - ustawienie amortyzacji

Z oponami „plus” możesz podnieść ciśnienie lub zwiększyć progresję, nie rezygnując z wybierania liści.

Nieco mniej oczywistą zaletą plusów są…

Opory toczenia

„A na tych oponach, to dajesz radę tutaj podjeżdżać, czy tylko wypychasz?”

„Ja rozumiem w bikeparku, ale na dłuższą wyrypę chyba się to nie nadaje?”

„Stary, współczuję Ci tej dojazdówki asfaltem

Opony plus, koła 27+, 29+ - na asfalcie

Jeśli kupisz plusa, im szybciej przyzwyczaisz się do takich komentarzy, tym lepiej. Bo nie byłyby one szczególnie irytujące, gdyby nie to, jak BARDZO rozmijają się z prawdą.

Miejmy to z głowy: w terenie plusy toczą się lżej (!) od węższych opon.

Po prostu, płynność jazdy jest na szlaku bardziej decydująca, niż kilka watów pochłanianych przez pracującą gumę. Płynność ta wynika z niskiego ciśnienia izolującego małe nierówności i towarzyszące im „mikro-podjazdy”. Na wyższym ciśnieniu, na każdy kamień/korzeń musisz się wtoczyć – w plusie połyka je opona. Efekt potęguje trakcja – sam wiesz, ile energii marnują uślizgi tylnego koła i podpórki.

Opony plus, koła 27+, 29+ - trakcja na podjazdach

No dobra, w technicznym terenie mamy jasność. A co z twardą, gładką nawierzchnią? Nie oszukujmy się, jest gorzej. Podobno o jakieś 3-5% gorzej od przeciętnych opon enduro. Czy to dużo? Jeśli walczysz z szosowym segmentem na Stravie – przepaść! Nie byłby to też mój pierwszy wybór na maraton XC. Ale jeśli dojeżdżasz do szlaku kilka kilometrów asfaltem, lub zdobywasz szutrem Kozią Górę – nie poczujesz różnicy. Prawdopodobnie więcej tracisz przez źle wyregulowane hamulce i suchy łańcuch.

Opony plus - asfalt

Nie jest to wymarzona nawierzchnia dla 3-calowych opon, ale jest dużo lepiej, niż byś się tego spodziewał!

Zresztą – plusy od lat rządzą wśród bikepackerów, którzy na obciążonych bagażem rowerach pokonują zarówno ambitne szlaki, jak i dłuuugie kilometry po szutrowych drogach i asfaltach. I żyją!

Dlaczego… minusy?

Trakcja w błocie

Pisałem o świetnym trzymaniu na skałach, korzeniach i wszelkich suchych, luźnych nawierzchniach, ale kiedy robi się miękko i mokro, nie jest tak różowo. W błocie, gdzie duża powierzchnia styku niekoniecznie pomaga, przyczepność jest mocno uzależniona od bieżnika. W plusowych oponach zwykle jest on dość minimalistyczny. Kluczowe jest więc, żeby przynajmniej dobrze oczyszczał się z błota. Na szczęście, duże odkształcenia gumy sprzyjają jego odpadaniu.

NS Bikes Eccentric Djambo - WTB Trailblazer 2,8" prześwit

Trailblazery może i ładnie wyglądają na śniegu, ale są stworzone do jazdy w zupełnie innych warunkach.

Wytrzymałość

Wspomniałem, że masa opon „plus” nie odbiega od typowych, sporo węższych opon enduro. Magia? Cóż, niestety nie – grubość i wytrzymałość ścianek bocznych musiała w tym kompromisie ustąpić. Ryzyko uszkodzenia opony potęguje fakt, że tak dużym balonem łatwiej zahaczyć o wystające z boków ostre kamienie. Ja od początku roku nie zaliczyłem na plusie ani jednego kapcia – więc chyba jednak nie jest aż tak źle, jak mówią. Mam taką nadzieję, ze względu na…

Ceny

Dobre opony do plusów kosztują po 200-400 zł za sztukę – biorąc pod uwagę punkt wcześniejszy, dla wielu będzie to nie do przełknięcia. Niestety, jakość jazdy najmocniej opiera się tu na elemencie najszybciej ulegającym zużyciu i najłatwiejszemu w uszkodzeniu. Inwestycja w lepszy amortyzator czy większy rozmiar koła wydaje się pod tym względem bezpieczniejsza.

Opony plus - obręcze 29+

Opony Bontragera są jednymi z lepszych, ale 429 zł za sztukę…? Serio?

Masa

Opony 27+ nie są cięższe od kapci enduro – ok, to już wiemy. Ale już obręcze niechętnie schodzące poniżej 700 gramów to problem. Do tego trochę więcej taśmy, kapkę więcej mleka… Ale to są bzdury. Największy problem wynika ze wspomnianych cen – ponieważ koła do plusów są droższe, reszta osprzętu musi być tańsza, a więc… cięższa. Musisz liczyć się z masą kompletnego roweru o co najmniej 1 kg wyższą od klasycznego konkurenta w zbliżonej cenie. Daje się to odczuć zdecydowanie mocniej, niż opory toczenia.

Brak tłumienia

Grube opony dają jakieś 7 cm „zawieszenia” – pomyślałbyś więc, że nawet hardtail będzie działał, jak full o małym skoku. Niestety, ten skok nie jest w żaden sposób tłumiony, więc do tego jeszcze daleka droga. Dla osób jeżdżących szybko i agresywnie, to jest największą wadą plusów. Upraszczając, im szybciej jedziesz, tym mniej odczuwalne są ich zalety. Dlatego też na obecnym etapie rozwoju ogumienia, dyskusyjne jest zastosowanie plusowych opon w fullu o większym skoku, który umożliwia dużo szybszą jazdę.

Opony plus, koła 27+, 29+ - Moon plus

Tak, upchnąłem opony 27+ w Moonie, a jakiś czas temu również do Whyte’a. Efekt był taki sobie…

Wrażliwość na ciśnienie

Ze względu na brak tłumienia, precyzyjnie ustawione ciśnienie jest w plusach absolutnie kluczowe. W przeciwieństwie do zwykłych opon, różnica 1-2 psi ma tu wpływ na jazdę. Nadmuchasz ciut za mało – opony będą dobijać, a w zakrętach będziesz miał wrażenie jazdy na galaretce. Odrobinę za dużo – staniesz się szlakowym ping-pongiem. Do ceny zakupu dolicz więc od razu dobry elektroniczny manometr – błąd wskazań zwykłych pompek bywa większy, niż całkowite ciśnienie dmuchane do plusów.

Opony plus - ciśnienie 3"

Nawet najlepsze pompki mocno przekłamują ciśnienie przy niskich wartościach.

Tubeless-only

Przy ciśnieniach poniżej 1 bara nietrudno o dobicie i snejka, nawet jeśli duża objętość łagodzi problem. Do tego pozbycie się ciężkich, grubych dętek jest niezbędne dla zachowania sensownej masy i oporów toczenia. Jeśli i tak jeździsz tubeless – nie ma problemu, plusy uszczelniają się tak samo, jak zwykłe opony. Jeśli jednak jesteś zatwardziałym zwolennikiem dętek, nie wykorzystasz w pełni ich zalet, a wady będą dużo bardziej odczuwalne.

Krzykliwość

Prawdę mówiąc, miałem nadzieję, że nie będą tak bardzo zwracać na siebie uwagi… Jeżdżąc na plusie, czujesz się jak dziewczyna z dużym dekoltem – wszyscy Twoi rozmówcy spoglądają w dół. Niektórzy może nawet nazwą Cię rowerowym hipsterem


Dla kogo plus?

Plusy mają jak widać równie duży zbiór wad, jak i zalet i nie są idealnym wyborem dla każdego. Więc dla kogo?

Czy plusy nadają się dla zawodnika enduro? Jest z nimi trochę jak z zawieszeniem. Ambitni ściganci ustawiają je twardo i z mocnym tłumieniem – stabilnym, precyzyjnym i dającym bogaty feedback. Jak w sportowym samochodzie. W plusowych oponach – niekoniecznie. Dyskutowałbym jednak, czy przeciętny rider nie będzie szybszy na sprzęcie „miękkim” i pozwalającym na płynniejszą, bezpieczniejszą jazdę. Nawet z ewidentnymi brakami w tłumieniu, które wyjdą dopiero przy dużych prędkościach, nieosiągalnych dla „szaraka”.

Opony plus - WTB Ranger 3.0

A co z całkowitymi noobami? Niestety, dla nich plusy też nie są oczywistym wyborem, choć właśnie oni najbardziej mogliby na ich zaletach skorzystać. Skomplikowana obsługa może zniechęcić początkującego ridera, który chce po prostu wytargać rower z piwnicy i jeździć, a nie martwić się precyzyjnym ustawianiem ciśnienia. Zalewanie opon mlekiem? Bitch, please!

Ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność – w końcu jest jeszcze rzesza riderów wpadających gdzieś pomiędzy te grupy…

Plusy najlepiej pasują do świadomych sprzętowo entuzjastów, jeżdżących niezbyt agresywnie i turystycznie, raczej dla funu i bez spiny, w średnio-trudnym i trudnym terenie.

Ej, czy ja właśnie opisałem 80% polskich riderów enduro…?

Patrząc na zebraną przeze mnie listę wad, pewnie się przeraziłeś – jest ich dużo więcej, niż zalet. Spróbuj jednak ocenić wady nie ilościowo, a jakościowo. Większość z nich dotyczy kwestii eksploatacyjnych, nieistotnych dla samej jazdy. Czy płynna jazda i szeroki margines bezpieczeństwa w terenie są dla Ciebie warte niedogodności w garażu?

Opony plus, koła 27+, 29+ - piasek


Przyszłość opon plus

Rowery na oponach „plus” to na razie nieco egzotyczne zjawisko – podobnie jak fatbike’i czy kiedyś 29ery, są oceniane przez pryzmat opon, a nie faktycznych, całościowych cech na szlaku. Zanim się to zmieni, czeka nas jeszcze kilka kroków w rozwoju sprzętu:

 • lepsze opony, oparte o wytrzymalsze, bardziej podatne i lepiej tłumione oploty;
 • opony stanowiące systemowe rozwiązanie z obręczą, pod kątem optymalnego kształtu balona (jasne standardy dotyczące szerokości obręczy dopiero się pojawiają, co wielu producentów powstrzymuje przed wypuszczeniem własnych rowerów);
 • sprytne wentyle, „popuszczające” przy konkretnym ciśnieniu – pozwalające na precyzyjne pompowanie zwykłą pompką bez manometru (powinienem to opatentować…);
 • mniejsze opony, zacierające granicę ze zwykłymi rozmiarami: szerokość 2.6″, która już zaczęła się pojawiać;
 • kolejny rozmiar, czyli… 26+. Klasyczne 29″ przyjęło się tak sobie – wielu riderów nie lubi dużych kół, mimo ich ewidentnych zalet. A przy 27+ nagle okazało się, że średnica zewnętrzna jest praktycznie taka sama, jak w brzydkim kaczątku. Koła 26+ mają więc trafić do tych ludzi, którzy cenią sobie gabaryty 27,5″, ale chcieliby skorzystać z większej trakcji i płynności plusów. W dodatku powinny pasować do istniejących rowerów 27,5″.

Plusy zdecydowanie mają potężny potencjał i przyszłość, ale tylko te, które zostaną porządnie zaprojektowane i zbudowane jako spójny system – razem z kołami, zawieszeniem i geometrią. Nie muszę Cię przekonywać, że to, jak rower jeździ, nie zależy od samych opon.

Opony plus - nowe mieszanki

Nowe, lepsze opony na pewno przyspieszą popularyzację „pluszaków”.


Podsumowanie

Choć do ideału brakuje jeszcze kilku elementów tej układanki, to już teraz jest jasne, że półtłuste opony wykroją swój kawałek rynkowego tortu. Oczywiście sprzętowi amisze będą udowadniać, że wszyscy, którzy mieli okazję pojeździć na plusach i wychwalają ich zalety, ewidentnie są w błędzie.

Ale zamiast narzekać na kolejną nowość, warto najpierw samemu ją sprawdzić. Mam nadzieję, że producenci i dystrybutorzy to zrozumieją i zaplusują floty centrów testowych, bo w niektóre kwestie (jak opory toczenia) trudno uwierzyć, zanim samemu się ich nie poczuje na szlaku.

Inne zalety są oczywiste i na przykład w elektrykach czy hardtailach do techniczno-terenowej turystyki, plusy to bardzo dobry, jeśli nie najlepszy wybór.

Opony plus, koła 27+, 29+

W typowych rowerach enduro, ze względu na osiągane prędkości i wymagania związane z wytrzymałością, sugeruję trzymać się klasycznych rozmiarów. W fullach o umiarkowanym (120-140 mm) skoku może to być ciekawe rozwiązanie, choć ze względu na masę, chyba lepszym kompromisem jest nowy rozmiar pośredni: 2.6″. 

Opony plus - rozmiar 27+ vs 26"


Bonus: jak ustawić plusa?

A więc zdecydowałeś, że plus jest dla Ciebie? Albo chociaż planujesz wziąć jakiegoś na jazdę testową? Oto krótki poradnik dotyczący wstępnych ustawień. Jeśli tak jak ja na początku, nie masz o tych śmiesznych oponach żadnego pojęcia, dzięki niemu szybciej ogarniesz sprzętowe podstawy i skupisz się na wrażeniach z jazdy.

 • Ciśnienie w oponach – zacznij w okolicach 0,9 bara dla opon 3.0″ i 1,1 bara dla 2.8″. Następnie eksperymentuj na szlaku stopniowo upuszczając po parę „psyknięć”, aż poczujesz że opony zaczynają „pływać” w szybkich zakrętach lub dobijać do obręczy. To znak, że troszkę przesadziłeś (weź pompkę!).
 • Zawieszenie – zwiększ tłumienie powrotu (żeby zrównoważyć „pogo” nietłumionych opon) i wolnej kompresji (trakcja i małe nierówności to teraz zadanie opon).
 • Tubeless – jeśli to Twój własny rower lub masz go na dłużej, koniecznie wywal dętki. Bez tego nie ocenisz pełni możliwości grubych opon.
 • Szerokość obręczy i opon – jeśli składasz swojego plusa i zastanawiasz się nad optymalną kombinacją, to do „nornalnej” jazdy polecam opony 2.8″ na obręczach o szerokości wewnętrznej 35-40 mm. Taki zestaw to najlepszy kompromis, dający 80% korzyści bez 80% wad. Jeśli jednak masz zapędy fatbikowe, bierz 3.0″ na obręczach 40-45 mm.
 • Bieżnik – nie obawiaj się skromnych klocków. Wzór bieżnika, który w oponach 2.3″ ledwo nadaje się do jazdy po górach, w plusach staje się mistrzem enduro. Dopóki nie zrobi się błotniście…

Opony plus - jakie ciśnienie 27+


Zobacz też inne, powiązane artykuły:

 

 1. klima drwal amator

  Śmiem się z tym artykułem zgodzić w 100%

  takie mam odczucia testując drugi miesiąc fulla z Chupacabra 2,8 :D

 2. Jak zawsze – dobry art. :)
  PS. jak się nazywa to urządzenia schwalbe do pomiaru ciśnienia? Sprawdza się dobrze w praktyce?

  1. Schwalbe Airmax Pro (znajdziesz pod hasłem „manometr elektroniczny”) – mam odpowiednik od Topeak’a i póki co okazuje się, że nawet dobrej klasy pompki potrafią kłamać w zakresie 1-2 bar po 30-40% (im niższe ciśnienie tym większe przekłamanie). Z osobnym manometrem problem znika a pomiary są szybkie i powtarzalne. Pewnym rozwiązaniem może być także zwykły manometr samochodowy ale o małym zakresie (np. do 2-3 bar).

  2. Dokładnie tak jak pisze Domin – mam naprawdę fajną pompkę SKS-a (zresztą widać ją na zdjęciu), ale jej pomiary poniżej 2 barów potrafią różnić się od rzeczywistości o 0,5 bara…

   Manometr mam dokładnie ten: http://biketires.pl/product-pol-14409-Cisnieniomierz-Schwalbe-AIRMAX-PRO.html

   Topeaka też mam, ale używałem go kilka lat i jego dokładność też mocno popłynęła… Schwalbe dużo lepiej radził sobie z ciśnieniami fatbikowymi (0,3-0,5 bara), jest też dość powszechnie polecany przez innych użytkownikó.

 3. Byłem ciekaw co napiszesz na temat plusów.

  Półtusty HT miał być moim drugim rowerem a wyszło że w sezonie spędziłem z nim więcej czasu niż z fullem. Bywał na ścieżkach, całodziennych tripach, 2x na zawodach enduro, także w płaskim terenie na co dzień po pracy i zrobił naprawdę sporo kilometrów z kołami 29 ale to najmniej ważne. W skrócie: rower daje radę i ogromny fun z jazdy.
  Aczkolwiek w kwestii oporów pozwolę się nie zgodzić: różnica jest odczuwalna w każdym terenie, takie coś jak podjazdy szutrem na Kozią, Szyndzielnię idą po prostu gorzej. Sprawdza się za to lepiej na podjazdach gdzie normalnie brakuje przyczepności.
  Niemniej jednak ten moim zdaniem największy minus plusów nie przeszkodził żeby drugi rower stał się pierwszym (przynajmniej do tej pory:))
  W kwestii tłumienia też przymykam oko, raczej odkształcenie opony nie wybija ridera z siodła jak damper odkręcony na maksa :) Ale może to właśnie kwestia prędkości i bardzie agresywnego stylu jazdy. Ja w każdym razie dyskomfortu nie odczuwam.

  W moim przypadku jest jeszcze problem z samym Boostem – poszerzenie do 148 sprawia że wszystko jest tu blisko siebie… naprawdę blisko, za blisko. Sprawia to trochę kłopotów.
  Ktoś może ma ten sam problem ?

  1. Ciekawe, ja mam ten problem bez Boosta ;) W Djambo (142×12 mm) w okolicach suportu (opona vs zębatka vs chainstay) wszystko jest na milimetry. Zastosowanie Boosta *powinno* bardzo pomóc w tej kwestii…

   1. Trochę odkopałem artykuł. Jak ze sztywnością boczną 27,5+ bez boosta?
    Zastanawiam się nad plusem z 142×12 z tyłu i trochę się o to martwię.
    Rozumiem, że zestaw 3.0 na obręczy wew. 45mm nie jest jakoś duzo bardziej upierdliwy na codzień niż 2.8 na 40mm ?

    1. Ja jestem dość lekki, więc nie jestem autorytetem w kwestii sztywności ;)

     Ale jeśli rama to hardtail, to w ogóle bym się nie przejmował tą kwestią. Boost w plusach przydaje się głównie ze względu na prześwit (opona-wahacz-zębatka).

 4. Grzegorz Radziwonowski

  Swietnie napisane. Jak zwykle. Mam podobne wrazenia, w wiekszosci. Ale uzupelnie – plusy do sportu w obecnej postaci sie nie nadaja. Moze w przyszlosci. Nikt sie nie sciga na plusch. Powod jest dosc prozaiczny, przynajmniej wedlug mnie – kiedy jest naprawde szybko, w sytuacjach granicznych przyczepnosc robi sie nieprzewidywalna. Sam wybilem 2 zeby na szutrowym zakrecie na 29+. Do turystyki jak najbardziej. Ulatwia.

  1. To prawa, szybka, agresywna jazda na razie nie jest wymarzonym zastosowaniem plusów. Ciekawe, na ile się to zmieni z oponami 2.6″ – pierwsze próby już jutro ;)
   http://www.pinkbike.com/news/ews-race-tech-jared-graves-new-specialized-tires.html

 5. To teraz czekam na artykuł „Plusy do 6-8 tysięcy – przegląd”.

  1. W przeciągu paru tygodni opublikuję wyczekiwany test Djambo, w którym krótko opiszę jego głównych konkurentów.

   A pełne zestawienie zostawię sobie na nieco później – jak już wszyscy producenci odkryją przed nami kolekcje 2017 :)

   1. Super! :-D

    Poprosiłbym jeszcze w pełnym zestawieniu kilka ciekawszych plusików z pełnym zawieszeniem…

   2. Jak na razie, po przewertowaniu tony stron mam 2 typy: Kross Grist i Merida Big Trail (piękna!). Ew frejmsety Primal + lub Last fastforward (ale składanie bajka to już niestety masakrycznie droga zabawa).

 6. Czyli plus jest jedynie dla firm sprzedających ten chłam . O fatbikach już zapomnieliśmy w górach, bawią się na nich ludzie nad morzem ,takie spełnienie marzeń. Nie mają gór to mają fatbike hehe. Plusy znikną ,tak jak się pojawiły, jak już jest mowa o przejściowym 2,6. W końcu ogłoszą nam ,że jednak najlepsza opona to 2.2 i tak się skończy za rok ten marketingowy chwyt.Co zarobią przez te kilka sezonów to ich !

  1. Haters gonna hate..

  2. Akurat mieszkam w górach, jeżdżę po górach i tych fatów jest coraz więcej mimo pomylonych cen. Pierwsze mtb miałem w 92′ i szerokość 1,95 cala była NIEWYOBRAŻALNIE wielka. Później po latach jak zobaczyłem 2,2 to się po głowie drapałem. Cały pic leży w stwierdzeniu „kasa misiu”. Po prostu koncerny chcą natrzepać kasy na nowościach i jednocześnie wyprzedać stare stany magazynowe. Zaś sprawa szerokiej opony o niskim ciśnieniu jest stara jak świat w motocyklach. Zarówno Japończycy jak i Rosjanie z powodzeniem konstruowali jednośladowe „łaziki” na takich kołach.

   1. Pytanie brzmi: czy aktualnie jeździsz na 1.95″? :>

    1. No pewnie, że nie…Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, ale uważam,że powiększanie opony to normalna ewolucja. I wcale nie jest tak, że lepsze jest wrogiem dobrego. Tylko trzeba trochę poczekać.

 7. Faktyczny plus ,jaki po tym zostanie to szersze obręcze.Duży plus !

 8. Michał, próbowałeś wstawiać opony 2,4 lub 2,5 do canyona? Mam zamiar takie sobie sprawić. Jaki poleciłbyś optymalny rozmiar obręczy? Bo widziałem ze ibis daje teraz obręcz 35 mm razem z 2,5 maxxisa. Ja tez zastanawiam się nad 2,5 ale jakoś 30mm.

  1. Do którego Canyona? Jeśli do Strive, to raczej 2.4-2.5″ nie jest niczym szczególnym do tej ramy ;) I obręcze osobiście wybrałbym 30 mm, ew. 35 mm pod kątem nowych opon 2.6″.

  2. W moim Strive mam obręcze o szer. wewn. 30mm. Miałem na nich DHF EXO 2.5″ WT, a teraz mam Magic Mary Super Gravity 2.35″ (węższe tylko o 1 mm od Maxxis 2.5″). Obie opony świetnie z tą obręczą działają. MM mam na obu osiach, wewnątrz widełek i widelca jest sporo miejsca.

   http://www.pinkbike.com/photo/13715531/

 9. Wooyek, zapomniałeś dodać, że pluszakami i fat’ami można jeździć po jeziorach…

  https://youtu.be/QNRZHrfmoIc?t=54

 10. Pomijając szlachetne enduro :) Czy na codzień nadaje się plus tyrania po lesie ?

  1. Tak, bardzo :) Choć oczywiście wszystko zależy od nawierzchni – im gorsza, tym lepiej :)

 11. Mam! Opona plusowa powinna być szytką, przedzieloną w środku pionową elastyczną taśmą, która tłumiłaby odbijająca powierzchnię opony. :)

 12. Słowo ciałem się stało. Spec wprowadził właśnie nową kolekcję i wszystkie wersje Enduro na koło 29″ są fabrycznie przystosowane do plusów. Marketingowo są też opisywane jako 29/6Fattie.

  Odrębną sprawą jest całkowite wyparcie osi o szerokości 100 P / 142 T przez Boost we wszystkich wersjach Enduro i Stumpjumper FSR.

  Rzeczywistość zmienia się szybciej niż można by się spodziewać.

  1. Kolejna nowość w Specu Enduro to rura podsiodłowa 34,9 mm, którą przepowiadałem już jakiś czas temu. Coś czuję, że 2018 to będzie rok nowej generacji sztyc regulowanych.

   1. Ale jaką piękną geometrię dali – w każdym kierunku incremental upgrade!!!

    M-ka reach 430, baza 117.5, główka 65.5, podsiodłówka 76, chainstay 425.

    Jestem wielkim fanem tzw. złotego środka (unikania skrajnych parametrów), Strive ładnie mi się w tę filozofię wpisał, ale Enduro teraz go przebił :-)

 13. Michał, czy jest taka możliwość, żeby dostać powiadomienie o odpowiedzi na komentarz?

 14. Hej
  Jestem bardzo ciekaw jak takie PLUSY sprawdzają się poza ścieżką, poza szlakiem w kompletnym OFF Roadzie, na miękkiej leśnej ściółce, tam gdzie zalega gruba warstwa suchych i mokrych liści a pod spodem czają się śliskie gałęzie? Czy w takim terenie PLUSY będą zaletą ze wszystkimi swoimi atrybutami …. czy nocnym koszmarem?
  Masz jakieś wyobrażenie na ten temat? Pytam serio.
  Pozdro
  Krzychu

  1. Bdb sobie poradzą, znacznie lepiej niż zwykłe, nawet szerokie opony, ale pewnie nieco gorzej niż „grubasy”.

   Jednocześnie „plusy” nie mają tak wyraźnych wad „grubasów” (np. silnej nadsterowność w trawersach i łukach), więc to mogą być bardzo dobre opony na każdy teren i na każdą wyrypę. Tylko do sportu za bardzo się nie nadają.

  2. Zdecydowanie do takich naturalnych zastosowań nadają się najlepiej. Tak jak Wielu napisał, nie jest to wprawdzie fatbike (http://www.1enduro.pl/fatbike-po-co-to-komu/), ale plus jest całkiem spoko namiastką przy takim „przełaju”.

 15. karbonowy sztywniak

  Witam,
  Bardzo rzeczowy i trafny artykuł. Pracuje w branży rowerowej aktualnie dla Specialized. Chetnie wydrukował bym go i rozdawał klientom bo nie mam już siły tłumaczyć tego wszystkiego za każdym razem. Niestety obawiam się że nic by to nie dało. Najwiecej o jezdzie oczywiście wiedzą osoby ktore raz w tygodniu zakładają obcisłe ciuszki i przez ta godzinkę w lesie szaleja na swoich leciutkich karbonowych sztywniaczkach(Panie gdzie na takich oponach jak na tym się musi cięzko jechac panie co pan. Jako osoba jeżdzaca kazdego dnia dziesiatki kilometrow od blisko 20 lat juz dawno skreslilem hardtaile jako rowery do jazdy w terenie. Az tu nagle pojawily się trailowe sztywniaki na plusowych oponach i WYJASNIJMY TO BEZ PIERDOLENIA RAZ NA ZAWSZE taki rower pozwala pokonać każda trase i kazdy teren jaki pokonałby najbardziej wyrafinowany full enduro za 20-40k tylko po prostu nie z taka predkoscia na zjazdach jak w pełni zawieszony rower. 99% osob ktore uwazaja ze lubią jazde terenowa nie potrafia sie nawet do niej zblizyc w 50%. Wieszcze ze za 10 lat o ile ludzie zmądrzeją opony o szerokosci poniżej 2.8 bedą zarezewone tylko do wyścigów. Ponieważ korzysci w postaci wiekszego komfortu, wiekszych mozliwosci ternowych, duzo nizeszej ceny zakupu i serwisu względem fulli stanowi nową klasę jakości na rynku rowerów. Jezeli kochasz jazde sprobuj przejedz sie, juz nigdy nie wrocisz do węższych opon. Jeżeli nie jestes zawodowcem a uwazasz ze najlepszy rower znaczy najlzejszy, i wybierasz rower ze wzgledu na taki ktory ma fajniejsza tylna przerzutke no coz… baw sie dobrze przez ta godzinke tygodniowo.

  1. Stuprocentowo się zgadzam. Od roku ujeżdżam fulla 160. Teraz dla zabawy kupiłem stalowego hardtaila na plusach (27.5×3.0). Jestem w nim zakochany. Jeżdżę częściej niż na fullu. Na długą ciężką wyrype w górach pewnie wybrałbym fulla ale do zabawy bez spiny plus jest genialny. To czego się nie boję skoczyć na fullu na plusie skaczę też. Odczucie jest jakbym skakał „bardziej”. Generalnie na plusie bardziej czuję jazdę, lepiej czuję teren, mam większy fun. Gdybym musiał mieć jeden rower to wolałbym ten niż fulla. Ze wszystkich moich zakupów rowerowych ten daje mi największą frajdę. Polecam spróbować ale nie przejażdżkę pod sklepem tylko pożyczyć na kilka dni.

 16. Zgadzam się z tezami z atykułu w większości.
  Objeżdżam fulla 160/160 w rozmiarze + od kwietnia, obręcze 40mm.
  Ogólnie opony w większym rozmiarze dają dużą radość z jazdy, wiele pytań i zainteresowania od innych kolarzy i przechodniów.
  Mają jednak wadę, słabo nadają się do ścigania. Przez 3 miesiące złapałem więcej kapci niż przez ostatnie 2 lata na zwykłych oponach 2,2-2,3.

  Oryginalne opony Schwalbe Nobby Nic 2.8 potem WTB Trailboss 3.0
  Pierwsze jazdy upłynęły na szukaniu ciśnienia. Na Wielkopolskę wystarczało mi około 0,9atm.
  Pierwszy szok przyszedł na Ślęży, razem z pierwszym kapciem. Okazało się że to ciśnienie nie sprawdza się z papierowymi oponami Schwalbe przy agresywnej jeździe. Pierwszy zjazd czerwonym ze Ślęży i pierwszy snake (tubeless) na oponie. Obręcz od razu wgnieciona.. Udało się odgiąć rant z powrotem lecz niesmak pozostał.
  Potem wizyta w Srebrnej Górze. Powietrza więcej, jakieś 1,1 z tyłu. Przy lądowaniu po dropie znów snake z tyłu, opona znów przecięta.
  Na Enduro w Przesiece zwiększyłem ciśnienie, myślę że około 1,3 z tyłu(ale na pompce nie na mierniku). Niestety znów kapeć. Schwalbe poszło do kosza.

  Na etapówkę enduro MTB Trilogy kupiłem opony WTB Trailboss. Głównie ze względu na cenę, około 150zl/szt. Waga około 1100g/szt. Wydawało mi się, że nie do przebicia.
  Wszystko szło dobrze aż do 3 dnia jazdy, do OSu po luźnych, ostrych kamieniach po których leciało się z 40-50kmh. Gdzieś dobiłem, kamień doszedł do obręczy, robiąc dziurę w taśmie, jednak przez mleczko powietrze schodziło na tyle powoli że przejechałem najtrudniejszy fragment by potem na obręczy finiszować.

  Podsumowując, jazda bez spiny na oponach 27,5+ jest możliwa, jednak gdy dochodzi element rywalizacji łapię kapcie. Pompowanie 1,5atm nie wchodzi w grę (chociaż tak już potem robiłem) ponieważ rower podskakuje jak piłka.
  Na przyszły sezon trzeba przeprosić się z rozmiarem 2,4 jako maksymalnym.
  Plusy do zabawy tak, nie do ścigania w trudnym terenie. aAwaryjność i masa rotowana.

  1. Polejcie temu panu :)

 17. Ale żeby tak nie kończyć pesymistycznie to na plusach podjechałem podjazdy o których na węższych oponach mogłem tylko pomarzyć. Trakcja jest powalająca, szczególnie gdy na sam podjazd obniży się ciśnienie do granicy przy której opona zwija się z obręczy. Szczególnie doceniłem to na śniegu który zalegał na Ślęży w kwietniu.

 18. Dziś udało mi się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, a mianowicie testowałem e-bika na kołach 27+ z oponami 3,0 . Idea była taka aby nie jeździć po żadnych ścieżkach, żadnych singlach, tylko totalny off road / przełaj góra/dół po ściółce, liściach, trawach, krzakach i zalegających gałęziach. E-bike idealnie wpisał się w tą koncepcję ale o plusach tu się toczy rozprawa… Faktycznie szersze kapcie na niskim ciśnieniu, świetnie spisywały się w takim teranie. Nie tylko dobrze wygładzały nierówności ale tez doskonale kleiły się do gałęzi i przetaczały po zwalonych kłodach. Przy okazji udało mi się odkryć nowe przestrzenie w dobrze znanej okolicy i dotrzeć w miejsca w które nie zapuściłbym się rowerem bez wspomagania.

 19. zastanawiam sie czy do mojego giant trance’a 2015 wejda 2,8 lub 3,0 na 26calach. Znalazlem obrecze ns bikes fundamental-tanioszka. Myslicie ze warto pokombinowac?

 20. zastanawiam sie czy do mojego giant trance’a 2015 wejda 2,8 lub 3,0 na 26calach. Znalazlem obrecze ns bikes fundamental-tanioszka. Myslicie ze warto pokombinowac? No i jakie są dostepne opony na 26 cali o takiej szer?

  1. Trudno powiedzieć – trzeba by poczekać, aż ludzie zaczną wrzucać swoje konwersje np. na forum MTBR. Jak mi się uda złożyć koła 26+, to postaram się je jak najdokładniej pomierzyć.

   Co do dostępnych opon, to na razie chyba tylko WTB Ranger (ale na podstawie wersji 27+, mogę powiedzieć że są naprawdę spoko):
   http://www.wtb.com/blogs/press-release/wtb-launches-first-tubeless-26-tire-at-eurobike

 21. Hej. Jak na plusach będzie się jeździć cięższym rider’om (około 100kg)? Szybciej wykończę wtedy takie kapcie? :)

  1. To zależy, na jakich będziesz jeździł ciśnieniach ;) Jak na właściwych dla swojej wagi, to chyba bez znaczenia.

 22. Będąc przy oponach plusowych co sądzicie o ofercie brytyjskiego Charge’a ? Najtańszego Cookera po obniżkach można mieć za 2500zł (minusy sztywny wideł z 9mm ośką)

  1. Sztywny widelec, single-speed, kąt główki 70 stopni… Gdybyś był dobrym kandydatem dla tego roweru, wiedziałbyś ;)

 23. Grafika porównawcza wielkości kół i kątów najazdu jest czysto teoretyczna i nie uwzględnia rzeczywistego odkształcenia opony związanego z masą bikera oraz zalecanymi (lub rzeczywistymi) ciśnieniami panującymi przy poszczególnych wielkościach oraz rodzajach opon.

 24. Mnie się zdarzyło wyjechać z kumplem i jego żoną na przejażdżkę i wrócić po… 120 km. W związku z tym, że miała to być przejażdżka, nie mieliśmy nic. Dzięki bogu były portfele – tym samym było na wodę, piwo, michę. Trasę zrobiłem na starym (wtedy w miarę nowym) arcusie – sztywnym z każdej strony :). Bez map – trasę znaliśmy – bez komórek, nikt z nas wtedy nie miał czegoś takiego :) Chociaż wcale nie tak dawno to było, ot z 15 lat temu. Pamiętam, że jak do domu mieliśmy tak ze 20-30 km, to żona kumpla ryczała ze zmęczenia :)

  1. I właśnie takie wycieczki zapamiętuje się na 15 lat :)

 25. Nie kupuję tego. Na mocno ubitej ścieżce czy szutrze, to ja czuję konkretnie różnicę w oporach pomiędzy kapciem 1,9″ a 2,0″! I to nie, że ją dostrzegam ale mi nie przeszkadza, ja ją czuję na nogach. Na liczniku to widzę gołymi oczami/nogami. Jak jadę po szutrze na szerokim kapciu to mi nawet goręcej jest bo takie tarcie opony i wysiłek. A gdzie tu mówić o asfalcie? Gdzie 2,8″? a gdzie FAT-y. Ile jest tego błota i ściółki na trasie, żeby poczuć plusy plusów? Ile jest takich kamieni, które plusy wchłoną, a na 2,35″ trzeba się na nie aż wspinać? No way.

  1. Czy te opony 1.9″ i 2.0″ mają identyczny bieżnik, konstrukcję opony (oplot, masę) i mieszankę? I czy jeździsz na nich na identycznym ciśnieniu? Bo to wszystko DUŻO bardziej wpływa na opory toczenia, niż szerokość (która nie wpływa prawie wcale).

   Spróbuj jazdy na plusie czy nawet facie – będziesz zaskoczony.

   1. Na FAT-ie próbowałem jazdy. Niedużo ale próbowałem. Jest to na moje taka ciekawostka którą można od czasu do czasu wziąć np z wypożyczalni. Jest śmieszna i zabawna nie przeczę ale do jazdy na co dzień, do zakupu na własność – nigdy. Plusem jeździłem raz pod sklepem. Pewnie to połowa drogi między MTB a FAT-em.
    Z tą różnicą między 1,9 a 2,0 to trochę wyolbrzymiłem żeby przekazać moje odczucia. Chodzi mi o to że jeśli to nie błotnista wiosna w górach albo nie mazurskie piaski, to większa szerokość zwykle mnie balastuje i jak na razie nie widzę niczego na horyzoncie co zmieniłoby tę opinię.

 26. Michał, to teraz takie dziwne może pytanie :-)
  Czy wybrałbyś się na „PLUSACH” na maraton? Nie chodzi mi „płasko/szutrowe” edycje Cyklokarpatów, ale raczej takie Kluszkowce, Koninki, Wierchomla, czy Szczawnica? Wiadomo że w grę wchodzi tylko dystans MEGA.Dotąd jeździłem GIGA i w ogonie nie przyjeżdżałem, ale też miałem Anthema 27,5. Jednak znudziła mnie się walka o podium w swojej kategorii GM4 i zamieniałem Giant’a na Speca Stumpjumper’a 27+, wersja alu. I tak sobie myślę, żeby trzy, cztery edycje wystartować:-)

  1. Cytat z artykułu: „Nie byłby to mój pierwszy wybór na maraton XC.”

   Rozwinięcie: ogólnie wybrałbym się, ale ze świadomością, że sprzęt będzie mnie ograniczał – głównie masą, ale też oporami na odcinkach asfaltowych i szutrowych, których niestety nie brakuje nawet na górskich maratonach…

   Ale ponieważ masz taki rower, nie potrzebujesz mojej opinii, żeby samemu zadecydować czy taki sprzęt pasuje do Twojej wizji startów :)

   1. Fakt, pozostaje mi wystartować i sprawdzić :-) ile zyskam/stracę do tych, których goniłem na Anthemie.Za długo jeździłem pod „rządami” dyrektora sportowego i kupując Speca pomyślałem że dzięki niemu odzyskam fun z jazdy rowerem po górach, dla samej jazdy :-) Mając świadomość, że ten rower SIĘ NIE NADAJE, nie będę czuł presji dostania się na pudło za wszelką cenę :-) ale za to ZJAZDY BĘDĄ MOJE!
    Pozdrawiam :-)
    ps. dam znać po Kluszkowcach :D
    ps.2 dwa lata temu wystartowałem na Trophy na Treku Fuel EX 8 26″,
    rok temu na Giant Anthem Advanced 27″ i co ciekawe, na starszym i cięższym Treku , czasy miałem lepsze :-) Teraz będę miał porównanie do PLUSA

    1. No to jak go kupiłeś, żeby nie musieć się ścigać, to może spakuj plecak i zamiast na maraton, pojedź na jakiegoś tripa po górach? :P

     A co do PS2 – chyba przeceniasz znaczenie sprzętu, porównując czasy w odstępie roku ;)

     1. „A co do PS2 – chyba przeceniasz znaczenie sprzętu, porównując czasy w odstępie roku ;)”
      Też minie się tak wydaje i dlatego też, po przeczytaniu Twoich wpisów odnośnie PLUSa, postanowiłem go nabyć drogą kupna :-) i zerwać z batem „musienia” zrobić generalkę na Cyklo :-)Tak , masz rację plecak będzie git.

 27. Pingback: Ile cali potrzeba, by być szczęśliwym w Warszawie? - Hop Cycling

 28. Bardzo ciekawy artykuł z odrobiną szyderki z PLusów ;) „o tych śmiesznych oponach żadnego pojęcia”
  Nabyłem właśnie „śmiesznego” PLusa z oponą Schwalbe Rocket 2.8” ob.40mm i tu pytanie do ludków z „pojęciem” , powiedzmy że zapakuje mu wspomniane w artykule 1,1 bara na szlak , to ile proponujecie nabić na dojechanie do szlaku czyli po asfalcie ? mam już SCHWALBE i pompę CRANKa niestety jeszcze na dętce .

  1. Nigdy by mi się nie chciało dopompowywać na dojazdy… Myślę, że Tobie też nie będzie ;)

 29. Powaga ? Nie chciało się ? To co dopiero z jazdą na rowerze ? Mi się chce wiec nabiłem 1.2 czyli najmniej ile zaleca producent opony (1.2-2.6 bar) i dzida przez skute lodem i zaspami lotnisko , powrót okolicznymi lasami i polami . Około 2-3 km przed domem (asfalt) dobiłem ciśnienie do 1.8 co skutkowało po chwili tym że siodło jest do wymiany :)
  Manometr SCHWALBE kupiony dzięki właśnie temu art. za co bardzo dziękuję autorowi , będzie obowiązkowo na wyposażeniu każdej wyprawy.

  1. Jazda i pompowanie to są czynności przeciwstawne – jeśli pompujesz, nie możesz jechać na rowerze. Więc wolę jeździć, niż co chwilę stać i machać pompką :P

 30. Michał,
  Obecnie mam Moona z1. schwalbe zakończyły karierę w rowerze i czas na nowy sezon = nowe opony, jakie?
  Zastanawiam się nad Maxxis dhr i dhf 27.5×2.3. Jaki zestaw Ty byś zarzucił?
  Dzięki za pomoc.

  1. Będzie artykuł na ten temat ;)

   Ale bieżnik wybrałeś dobry, tyle że raczej DHR2 zamiast DHR. Zresztą zarówno DHR2 jak i DHF świetnie się spisują niezaleznie od tego, na którym kole są założone. Ja bardzo też lubię High Rollery 2.

   Równie istotna jak bieżnik (jeśli nie bardziej), jest konkretna wersja. W przypadku Maxxisa należy brać Exo. Jeśli budżet pozwala to na przód 3C.

   1. Z niecierpliwoscia czekam na artykul! :)
    Zapomnialem dopisać – miałem na myśli DHR2 jak i przód 3C.
    Dzięki!

 31. A jak Ci się podoba nowy Djambo? Chyba trafia w twoje postulaty? Ja się trochę obawiam tego kąta główki, wolałbym zostać przy starych 67*. Bardziej uniwersalnie dla mnie, żyję na nizinach. W góry tylko czasem się zapuszczam.
  Ktoś już może dosiadał nowego Djambo? Czy jeszcze dobrze się jeździ po płaskim i mocno pod górę?

  1. Tak jak piszesz, zmiany poszły moim zdaniem w bardzo dobrym kierunku. Jakbyś jednak wolał stary model, będę mojego sprzedawał lada dzień ;)

 32. Czy do primala pro 27.5+ da radę założyć opony 2.8 na 45mm obręczach jakie tam są?

  1. Da się, choć opony 2.8″ najlepiej pasują do obręczy 35-40 mm. Minimalnie obniży się też suport, który w Primalu już oryginalnie jest bardzo nisko (co oczywiście ma zady i walety).

 33. Słabo coś mi idzie szukanie obręczy pod oponę 2,8″ w necie… Co polecacie co byłoby dobrym kompromisem zł/gr?

 34. 27,5+ znaczy się :)

 35. Taki trail blazer 2.8 ogarnie enduro i bikeparki?? Ogolnie pytam, bo ponoc wejdzie do pikea 27’5 ….prawda,mit? Sceptycznie ppdchodze do bieżnika.

  1. Do Pike’a faktycznie wchodzi, ale Twoje obawy są słuszne – to jest model głównie do komfortowego robienia kilometrów po szutrach. Pełnoprawna opona enduro w rozmiarze 2.5-2.6″ będzie dużo lepszym wyborem.

 36. Szanowni Koledzy, jeśli zakupię obręcz o szerokości wewnętrznej 36 mm ( zewnętrznej 40 mm ) oraz oponę 2.8 cala ( opona typu +) i nie spasuje mi taki zestaw, to czy do tych wymiarów będę mógł założyć standardową oponę 27,5 np w rozmiarze 2,4 ?

  1. Przy takiej szerokości obręczy lepiej kupić np. Maxxisy z serii WT (do obręczy 30-35 mm), ew. nowy rozmiar 2.6″.

 37. Kolejny zajebisty art. Dzieki!

  Mialem rozwazac bluebird pro 27,5+, ale widze, ze przy czestej i radosnej jezdzie po blocie (Las Wolski) to moze byc taki sobie pomysl. Szkoda, bo poza tym pasuje do mojego stylu jazdy.

  1. Rzuć okiem na Bluebirda 29 :)

 38. Chciałbym zapytać się o możliwość montażu w dartmooore primal plus kół 26 cali ale właśnie z oponami 26+. Amortyzator to domain dwu-półkowy o skoku 200mm.

  1. Domain 200 mm w Primalu? WTF? :|

   W normalnej konfiguracji na pewno nie wkładałbym 26+, bo ta rama ma już wystarczająco nisko suport. Taki widelec jednak mocno go winduje, więc akurat ten parametr powinien wyjść podobnie jak w serii. Ale włożenie 200 mm było już wystarczająco złym pomysłem, żeby nie kombinować dalej z rozmiarem kół :P

 39. 27,5+
  A czy wysokość koła razem z oponą podana w artykule jest prawiodłowa?
  734mm jest. A producen na rok 2017 rockshox. Podaje że do 27,5 boost max wejdzie 714mm

  1. Tak, wymiar jest przybliżony, ale poprawny. Możesz podać link do tego amortyzatora?

Dodaj komentarz do tekstu Plusy, a może jednak minusy? Koła 27+, 29+ i… 26+

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Szlifuj skilla w akademii enduro [KONKURS]

Konkurs, Skill / 

Chcesz jeździć szybciej, pewniej, bezpieczniej, lepiej? Jeśli śledzisz bloga, wiesz że najlepszym sposobem jest zainwestowanie w szkolenie techniki jazdy. A co, jeśli nie chcesz inwestować…? Wtedy najlepszym sposobem jest udział w dzisiejszym konkursie!


Co możesz wygrać?

Do zgarnięcia jest szkolenie techniki jazdy z Giant Enduro Academy.

A nawet trzy szkolenia, dla trzech zwycięzców!

 • 2x szkolenie podstawowe (1 dzień, ok. 4 godziny);
 • 1x szkolenie średniozaawansowane (2 dni, 8-10 godzin).

Więcej o zakresie szkoleń możesz poczytać na stronie organizatora.

Szkolenia techniki jazdy - konkurs


Kwestie organizacyjne:

 1. Szkolenia odbywają się na ścieżkach Enduro Trails w Bielsku-Białej.
 2. Nagroda obejmuje samo szkolenie (bez noclegu, wyżywienia, alkoholu i panienek).
 3. Termin będziesz mógł wybrać z kalendarza dostępnego tutaj – koniecznie w tym roku, bo szlifowania skilla nie ma co odkładać na później!

Co musisz zrobić?

Jak zwykle, będziesz się musiał trochę wysilić:

 1. Przypomnij sobie pojedynczą, najlepszą jaką w życiu dostałeś, poradę związaną z techniką jazdy na rowerze.
 2. Podziel się nią w komentarzu do tego artykułu (masz czas do końca sierpnia). Napisz też, na które szkolenie (podstawowe lub średniozaawansowane) chciałbyś pojechać.
 3. Trzymaj kciuki! Razem z trenerami Giant Enduro Academy wybierzemy dwie najlepsze porady wśród osób chętnych na szkolenie podstawowe i jedną wśród tych, którzy chcieliby się szkolić 2 dni na poziomie średniozaawansowanym.
Szkolenia techniki jazdy - konkurs

Chcesz tak? Do dzieła!


Nie jesteś przekonany, czy chcesz wygrać darmowe szkolenie? Poczytaj:

 

 1. Krzysztof Bednarek

  Dla mnie najlepszą poradą związaną z techniką jazdy jaką dostałem, to patrzeć do przodu, a nie przed koło. Ten prosty tip pozwala, i pozwolił mi jechać szybciej i pewniej, szczególnie na krętych bandach :) , a chętnie bym się wybrał na szkolenie średnio zaawansowane,oczywiście jak uda mi się wygrać :D

 2. Proste: „Ciężkie nogi, lekkie ręce, otwarta głowa”!!! Chetmie wziąłbym udział w szkoleniu średniozaawansowanym :-) Pozdrawiam

 3. Najlepsza porada?
  „PUŚĆ TE HEBLE!!!”
  ;)

  1. miałem napisać to samo :P

  2. Średnio-zaawansowane w razie jakby co

 4. Podczas zimowego treningu rowerowego najważniejsza poradą jest „nigdy nie jedz żółtego śniegu” poproszę o średnio zaawansowane.

 5. Adam Dziatkiewwicz

  „Synek! Ale nie kręć tak tą kierownicą tylko pedałuj i jedź! Tata jest tuż za tobą!” (to jakieś 25 lat temu) – kurs podstawowy.

  1. chciałem coś zapodać, ale Twój komentarz pozamiatał – moim zdaniem można już zakończyć konkurs :) :)
   Prawdziwe i przydatne ;)

 6. „Dzień bez gleby to dzień stracony”;)
  Chętnie bym się wybrał na szkolenie średniozaawansowane.

 7. Taka prosta, ale dająca bardzo dużo:
  „Zwalniaj przed zakrętem, nie w trakcie skręcania”

  Na podstawowym nie byłem, więc chyba od tego by trza zacząć ;)

  1. Podstawowy to podstawa :)

 8. „Musisz się wyzbyć strachu”:D Chętnie wziąłbym udział w szkoleniu średniozaawansowanym.

 9. Jak robi się stromo to dupa do tyłu i przedniego hebla ani róż…średniozaawansowany

 10. Tomek Wrześniewski

  Najlepsza porada jaką dostałem brzmiała: „Nie pi****ol, jedź.”
  Ja na podstawowe. :)

 11. Na takim jednym ;) blogu rowerowym usłyszałem o różowym…. eeee.. sorry LASEROWYM pempku ;)

  1. A stopień średniozaawansowany ;)

 12. „Patrz tam gdzie chcesz jechać”, wiele razy ratuje dupę przed kraksą i pozwala przelatywać przez trudne miejsca.
  Szkolenie średniozaawansowane poproszę.

 13. Jeśli chodzi o zjazdy – Sztyca niżej! Podstawowe dla mnie ;)

 14. Nie zapadaj się w czasie stromych podjazdów. Chodzi o ucisk na przepone. Średnie

 15. Michał Piórkowski

  „Musisz się wypi****lić żeby wiedzieć kiedy jest ten moment, że się wypi****lasz” od znajomego mającego nie bez powodu ksywe „Kamikadze” :D

  Średniozaawansowane poproszę

 16. Kolana szeroko, rower ma gonić pod tobą. Poproszę średnio zaawansowane :)

 17. „Nogi i ręce to najlepszy amortyzator. Wyluzuj. Korzystaj z nich. Luźno na nogach.”
  Średniozaawansowane :)

 18. Rada od „skury” dawno, dawno temu w lasku wolskim „jak jedziesz szybciej to mniej telepie” :) cytat nie jest dosłowny ale kontekst wypowiedzi zachowany.

  Średniozaawansowany

 19. „Chłopie! Przestań wydawać kase na kolejne ulepszenia, zacznij na tym rowerze w końcu jeździć!”
  Szkolenie podstawowe…

 20. Będąc pierwszy raz w Bielsku (w ogóle był to mój pierwszy wypad enduro w życiu), doświadczony kumpel najpierw zabrał mnie na „Twistera” a zaraz potem na dzikiego OS’a. Wpychając rower pod górę powiedział „Kamil, ku*wa, teraz nauczę Cię agresywnej pozycji. Wiesz, łokcie szeroko, ugięte; dupa nisko, za siodło. No, i w sumie to tyle, resztę jakoś ogarniesz” Do dzisiaj, zjeżdżając przypominam to sobie.
  Ponieważ nie nauczył mnie niczego więcej, chętnie wezmę udział w szkoleniu podstawowym.

 21. Przemysław Rasała

  hmm jedna najlepsza rada, którą w życiu dostałem na temat techniki jazdy do zdecydowanie była „zapisz się na szkolenia techniki jazdy”, każde inne porady nie brałem sobie tak do serca niestety :)
  szkolenie średniozaawansowane

 22. Skoro „puść te heble” jest już zajęte a moim zdaniem nie ma sobie równych to 2 w kolejności: „Chłopie co za oldschool, to na czymś takim jeszcze się jeździ? Lepiej jedź do domu…”

  podstawa dla staruszka…

 23. Rada od starego wyjadacza dh:”A rzuć to w pizdu!” ,szkolenie podstawowe

 24. Skoro puszczenie hebli jest już zajęte a moim zdaniem nie ma sobie równych to 2 w kolejności: „Chłopie co za oldschool, to na czymś takim jeszcze się jeździ? Lepiej jedź do domu…”

  podstawa dla staruszka…

 25. Jeżdżę już jakiś czas, a najlepsza rada jaką dostałem to: „luzna dupa” ma to skrótowo obrazować aktywną pracę ciałem podczas jazdy w terenie, balans przód/tył i na boki, a wszystko to przy jak najbardziej luznym organizmie ;)

 26. średniozaawansowany

 27. Najpierw 10 x pumptrack (mocno przydatne na świerzym rowerku ale nie tylko) i dopiero 1 x ryhleby.
  Średniozaawansowane (z braku laku zadowole się podstawowym).

 28. Rada powieszona nad łóżeczkiem: najpierw ostro hamuj, potem tocz się dalej i dociążaj:-) Sredniozaawansowany.

 29. „Wyłącz myślenie o niebezpieczeństwach, dając działać zebranemu doświadczeniu i Twemu przewspaniałemu rowerowi!” – rzekł mi kumpel.. chyba ma podobny rower

 30. „Nie ważne na czym jeździsz, ważne jak to robisz” :) Wolałbym średnie…
  Pozdro:))

 31. Nie wolno za wolno, jak mówi stare porzekadło i wiele osób na ścieżkach.
  podstawy sam ogarnąłem, średniozaawansowany prosze :D

 32. Nie pamietam od kogo ale powiedział tak: „Dla treningu siadasz na miękkiej kanapie i starasz się jakby gibać góra-dół, nie odrywając pośladów od kanapy i nóg od ziemi. To naprawdę pomaga, jak wsiądziesz na fulla, poczujesz się pewniej”

  1. Oko, ale z czego było to szkolenie? :P

   1. …no właśnie nie wiem – dlatego proszę o szkolenie podstawowe :)

  2. To moje!

 33. Porada, którą dostałem niedawno, i której wykorzystywania cały czas się uczę, to ciężar ciała na zewnętrznym pedale przy ostrym zakręcie. A niech będzie średniozaawansowane!

 34. 1.Daj jechać rowerowi, ręce luźno, a stopy na pedałach równoważą temat.
  2.Szkolenie średniozaawansowane poproszę.

 35. Jak to mi powiedział jeden zawodnik DH „Szybciej znaczy bezpieczniej!”
  Poproszę o kurs średnio zaawansowany.

 36. „nie hamuj, tu nic nie ma” usłyszane na maratonie w czasie zjazdu, który kiedyś wydawał mi się trudny i zbyt szybki. Podstawowe jakby co. Podstawy nigdy dość.

 37. W czasie skręcania (w płaskich zakrętach) dognij do ramy przeciwną nogę do kierunku skrętu (która jest na dole).
  Interesuje mnie szkolenie średniozaawansowane.

 38. Najlepsza rada dla zaawansowanych (by Michał Jurewicz): Jeżeli się zastanawiasz, czy dasz radę coś zjechać/skoczyć, najlepszym testem jest, czy możesz sobie wyobrazić, jak to robisz w tym konkretnym momencie (bez kraksy – przy. red. ).
  Rzeczywiście, sprawdza się. Jeżeli oczyma wyobraźni widzisz jak ryjesz o ziemię, zapewne tak się stanie. Jeżeli natomiast wierzysz, że się uda i wiesz dokładnie jaką linią pojechać, kiedy się wybić itp. – raczej będzie dobrze. Ale to działa tylko przy pewnej dozie doświadczenia.

 39. Najważniejsze to nie panikować
  Kurs średniozaawansowany

 40. „Zawsze jeździj z głową” chętnie wybiorę się na szkolenie podstawowe

 41. Łukasz Wiśniewski

  Dupa niżej, pięty w dół szeroko ręce
  średniozaawansowany

 42. Najlepsza porada jaką dostałem była odnośnie trzymania ugiętych rąk, szeroko, tak jak do pompki. Pomaga to lepiej panować nad rowerem w trudnym terenie. Raz o tym zapomniałem i szybko sobie o tym przypomniałem po upadku ;)
  Kurs średniozaawansowany

 43. Teening Musi Zostac Odbyty…haslo, ktore motywuje mnie do szkolenia kazdego dnia. Na kurs podstawowy jestem gotowy

 44. „Trzymaj się ramy to się nie posramy”
  Podstawowe:)

 45. Twój rower przejedzie więcej niż ci się wydaje, tylko mu zaufaj i patrz przed siebie, tam gdzie chcesz jechać, tam właśnie pojedziesz. Szkolenie podstawowe.

 46. „Nie wypinaj dupy. Ciało centralnie nad rowerem.” – to od kumpla przed próbami na hopkach. Poproszę dla początkujących.

 47. Nie wywraca się ten co nie jeździ. Pamiętne porady Ojca;)

 48. Piotr Bartoszewski

  Shadok kur…
  Masz być luźny kur$$$, a rower ma pod tobą kur… Tańczyć… Kur….

  Pamiętam do dziś :)

  Porada mego mistrza :)

  Kurs podstawowy – podstaw nigdy za wiele :)

 49. Dopiero zaczynam swoją przygodę z rowerem i chyba najcenniejszą podstawową radą jaką do tej pory otrzymałam jest konieczność ustalenia prawidłowego środka ciężkości podczas jazdy: „Błędem, który popełnia wielu ludzi jest przesunięcie środka ciężkości całkowicie na tył roweru podczas jazdy na wprost. Musisz pamiętać o dociążaniu przedniego koła. Jeżdżąc enduro nie znasz trasy i jesteś w ciągłym oczekiwaniu na to, co będzie przed Tobą, więc aby mieć maksymalną kontrolę nad kierunkiem jazdy i hamowaniem środek ciężkości musi być położony prawidłowo. Ugnij ręce w łokciach, co ułatwi ustawienie linii ramion w prawidłowej pozycji i dociąży przód roweru, pięty trzymaj nisko, a kolana lekko ugnij, nie tylko rower amortyzuje jazdę, ale również robi to Twoje ciało.”

  1. Szkolenie podstawowe oczywiście :)

 50. Dla mnie najlepszą radą było to żeby nie trzymac kurczowo kierownicy i rozluźnić przedramiona. Ja głupi kombinowalem z amortyzatorem a wystarczyło tak nie wiele. Dodatkowo pare pompek dziennie na wzmocnienie rąk i zero drętwienia palcow i dłoni. A z czasem wyszlo ze im szybciej sie leci po kamieniach tym mniej je czuć.

  Z chęcią pojechalbym na szkolenie podstawowe

 51. Sztyca w dół i lecimy średnio zaawansowany

 52. Rada aby pociągać za dźwignie hamulca tylko palcami wskazującymi aby mieć lepszą kontrolę nad rowerem podczas hamowania :)
  szkolenie średniozaawansowane.

 53. Doping na zawodach w stylu „Daaajeesz Speeedyyy!!!!”. Wygraną przekazuję drugiemu w kolejce.

 54. „Przestań przeglądać allegro i zacznij jeździć”
  Szkolenie podstawowe.

 55. Hamuj przed sekcją techniczną (tam gdzie jest najlepsza przyczepność), nigdy na sekcji technicznej – średnio zaawansowane :)

 56. Grzegorz z Kalisza

  Porada, która teraz jest czymś naturalnym a kiedyś rewelacją to tyłek za siodło na zjazdach. Jak się uda to podstawowy. Pis

 57. Chciałem odchudzić rower by zacząć jeździć również pod górę, pytam zaawansowanego kolegę o karbon, koła i osprzęt. Spojrzał na mnie i rzekł: szybciej, taniej i więcej zrzucisz z siebie niż z roweru.
  Szkolenie podstawowe.

 58. Kiedyś na szczycie Wielkiej Góry usiadłem na skale obok Guru Enduro. Zapytałem:
  -Mistrzu, czy pamiętasz któryś ze Swoich zjazdów, który był tym najlepszym, w którym złapałeś mityczne „flow” i Twa dusza zjednoczyła się z rowerem, a taki twór zbratał się ze ścieżką w dół?
  Guru odpowiedział:
  -Pamiętam.
  Licząc, że mistrz zdradzi mi sekret zjednoczenia ciała, umysłu i roweru poprosiłem, aby mi opowiedział o tym zdarzeniu.
  Mistrz rozpoczął opowieść:
  -Kiedyś, w zamierzchłych czasach, gdy enduro jeszcze nie nazywało się enduro, byłem na szlaku. Dzień był słoneczny jak ten dzisiejszy. Pamiętam jak dziś, że nagle niewytłumaczalny bodziec mego ciała zmusił umysł do porzucenia wszelkiego strachu i wykorzystania wszystkich sił i umiejętności aby pokonać trudny szlak w dół. Wszystko inne przestało się liczyć. Poczułem, że muszę to zrobić. Nabierałem prędkości nie martwiąc się o nic, nie czując strachu, a jedynie przemożną chęć dotarcia na dół. Z każdym wybojem chęć się potęgowała. I tak dotarłem na dół.
  Nieco byłem rozczarowany opowieścią Guru Enduro, gdyż nie zawierała żadnych wskazówek technicznych. Jak tego dokonał? Czy to lata treningu? Asceza? Celibat? Dieta wegetariańska? Medytacja? Joga? Nieśmiało zapytałem o to.
  Mistrz odpowiedział:
  -Synu, ten zjazd był moją walką o honor. Srać mi się chciało. Walczyłem o czyste gacie.
  Radę w skróconej wersji pamiętam do dziś: „Postaw klocka przed wyprawą”.

  Zaawansowane proszę.

 59. To ja też sie podziele może nie do końca z techniki ale ważne; „najważniejsze w Enduro to sie dobrze przespacerować z rowerem” i drugie „jedziesz Ty a nie rower”. Szkolenie podstawowe drugie dokupie sam :p

 60. Trochę oklepana, ale jakże prawdziwa rada: „Żeby jeździć, to trzeba jeździć” No to zacząłem! I jestem gdzieś tak na średniozaawansowanym poziomie ;)

 61. „NEVER GIVE UP!!!”
  Średniozaawansowany

 62. „Otwórz oczy jak lecisz” nie wierzylem ale troche to pomaga ;) Szkolenie podstawowe, bo bardzo chce sie nauczyć backflipa.
  Eat, sleep, ride, repeat.

 63. Najważniejszy jest fun, w końcu o to chodzi w Enduro
  Podstawa ;)

 64. Najlepszą dla mnie poradą była ta o „laserowym pępku” według której należy sobie wyobrazić, że z pępek jest laserem, a laser należy kierować zawsze dokładnie tak, jak przebiega trasa. Jestem żółtodziobem, ale dzięki tej poradzie skutecznie poprawiłem szybkość i czuję się pewniej na rowerze :D Wybrałbym się na szkolenie podstawowe.

 65. Michał Lewandowski

  A mnie nikt nigdy nie dał jakiejś rady ;(. Sam musiałem znaleźć na blogu 1enduro. Sredniozaawansowany

 66. Najlepsza porada jaką dostałem od bikera którego spytałem o technikę skakania: „Po prostu musisz zajebiście chcieć to zrobić” ;)
  Średniozaawansowane lub początkujący – do ustalenia (i tak dokupię drugie)

 67. Dupa za siodełko i baw się! No i zmieniła się moja rowerowa rzeczywistość :)
  średniozaawansowane poproszę :)

 68. „Ziomek, bo rotacja do fronta wychodzi z głowy, tak jakbyś chciał wyje***ć łysem z dyńki.”

 69. Patrz do przodu jakieś 10m przed siebie nie na przednie koło! Ponieważ nie zauważysz drzewa które jest schowane za długim zakrętem i większości przeszkód na ziemi!

 70. Patrz do przodu jakieś 10m przed siebie nie na przednie koło! Ponieważ nie zauważysz drzewa które jest schowane za długim zakrętem i większości przeszkód na ziemi!
  Szkolenie średniozaawansowane.

 71. Jak zaczynałem przygodę z rowerem (4x) i mieliśmy się już zwijać to powiedziałem: „tylko ostatni raz przejadę”. Skończyłem w szpitalu ze złamanym obojczykiem. Starsi kumple wtedy powiedzieli – „NIGDY NIE JEŹDZIJ ‚OSTATNICH RAZY'”. Później sprawdziło się to jeszcze wiele razy – ale już nie na mnie, i ja wtedy ‚cały na biało’ mówiłem – ‚nigdy nie jeździj ostatnich :D Zawsze na ‚ostatnim’ albo gleba, albo guma, albo awaria sprzętu… oczywiście chodzi o to żeby nie mówić, że jest to ostatni przejazd, bo któryś i tak zawsze będzie ostatni ale lepiej stwierdzić to już po jego skończeniu. taki trochę zabobon:) Średnio-zaawansowany jak coś :)

 72. Łączymy trzy informacie:
  „Termin będziesz mógł wybrać z kalendarza dostępnego tutaj – koniecznie w tym roku”

  „masz czas do końca sierpnia”

  oraz z terminarza szkoleń:
  „Wrzesień:
  •3 – Poziom podstawowy
  •3-4 – Poziom Średniozaawansowany”

  Trochę słabo, bo wybór terminów w zasadzie żaden (albo inaczej: szeroki wybór terminów, pod warunkiem, że wybierzesz weekend 3/4 września)… Poza tym zakładając, że wyniki zostaną ogłoszone 1 września rano pozostaną niecałe 2 dni na spakowanie się i dojazd – dla tych z Bielska I okolic żaden problem… Dla tych ze Szczecina już znaczny…
  No chyba, że pojawią się następne terminy…

 73. „Chcesz mieć skilla lepszego, upuść powietrza z opon kolego!!” Średnie proszę.

 74. „W sporcie jak zaczniesz myśleć – to przegrałeś”
  Jestem żywo zainteresowany średniozaawansowanym szkoleniem – to dla mnie jakby Bałtyk się otworzył i zrobił przejście do Szwecji.

 75. Historia ani piękna, ani wesoła, ale zmieniająca moje czucie roweru najbardziej z wszelakich detali które staram się wdrażać czyli:
  Wbijanie pięt w ziemię

  Całe życie stopy układałem tak jak było mi wygodniej do machania korbami do skakanie bunny’ego czyli zupełnie nijak do jazdy w dół.
  Opanowanie trzymania pięt nisko poprawiło głównie pozycję – biodra poszły w dół, zrobiło się wygodnie z ugiętymi rękoma, a co za tym idzie bardzo mocno poprawiło czucie roweru i spowodowało większą stabilność przez lepszą kontrolę i obniżenie środka ciężkości zarówno na zjazdach jak i dohamowaniach.
  Chętnie przytulę jeszcze jakąś złotą radę na średnim :)

 76. „CHICKENHEAD zamiast CHICKENLINE”

  Podstawowy.

 77. Większość powyższych do kupy i: Trenuj, trenuj! [średniozaawansowane]

 78. „Jeśli chcesz grać w piłkę – musisz myśleć jak piłka.” – czy jakoś tak. A na poważnie – to chyba usłyszane akurat na kursie motocyklowym: „Patrz gdzie jedziesz, bo jedziesz tam gdzie patrzysz”.

  początkujące

 79. Jedyna porada techniczna jaka dotychczas dostalem,ale bardzo mi pomogla:”Na winklach z bandami lokcie szeroko i wysoko, w czasie skretu kladz rower do srodka przez prostowanie lokcia reki wewnetrznej a tulow zostaw naturalnie”.I dziala!Reszta na czuja.
  Podstawowe prosze.

 80. Nie hamuj! Z hamowania są same problemy!

 81. Najlepsza rada dotycząca podjazdów.

  „Jak się toczy to się wtoczy”

  Czyli nigdy nie przestawaj pedałować na podjeździe.
  Szkolenie podstawowe.
  Pozdrawiam

 82. „Gdzie Ty masz k*rwa kask?!”
  poziom podstawowy :)

 83. „Głowa rządzi całym ciałem, każdy manewr zaczyna się w głowie, całe ciało podąża za głową. Dojedziesz tam na czym się skoncentrujesz, jeśli koncentrujesz się na ziemi po nogami to najlepszy sposób na glebę” i ta porada jest bardzo uniwersalna nie dotyczy tylko rowerów, ale również nart, rolek, samochodu, łyżew, biegania, …

  1. Szkolenie podstawowe mnie interesuje

 84. …rower jedzie tam gdzie patrzysz…
  Sredniozaawansowany.

 85. „…wykazujesz poziom zaangażowania równy zaangażowaniu aktorek porno w dialogi”…usłyszane podczas mega długiego, nudnego podjazdu w Alpach.
  Przypomina mi się też zaraz zdanie, które powiedział pan Jacek Walkiewicz, że w życiu trzeba być zaangażowanym, ale nigdy się nie poświęcać, bo efekt niby zawsze ten sam…ale inne skutki. Jak jajecznica na boczku: kura była zaangażowana a świnia się poświęciła.
  Podstawowy poproszę…albo zaawansowany…pewnie wtedy bardziej się zaangażuję! ;)

 86. Nieważne czy będziesz jezdził dobrze czy zle ! obyś tylko jezdził dobrze !

  kurs podstawowy

  pozdrawiam

 87. ” Nie reguluj dampera w czasie jazdy w krossie moon bo dupę będziesz wycierał łokciem ” – średniozaawansowany

 88. „To że jedziesz szybko to jeszcze nie znaczy że musisz hamować” – podstawowy

 89. Sebastian Smolucha

  Jechałem w zawodach i usłyszałem z publiki: ” pedałuj to nie parking!” motywacja +500. Średniozaawansowane poproszę.

 90. Dla mnie najważniejsze:
  Pięty nisko – lepsze przeniesienia środka ciężkości na zjazdach.

  Jeśli mam wybierać to podstawowe – nigdy na żadnym nie byłem, a uważam, że warto mieć otwarty umysł.

 91. „Przestań się mazać”
  :]

  -podstawowe

 92. Powiele, ale pusc k#?!+?#a te heble to najlepsza porada na poczatku kariery

 93. Ja moim dzieciakom zawsze przypominam „pamiętaj – prędkość boli”, a szkolenie podstawowe dla mojej małżonki.

 94. rady udzielił mi Piotrek ;)

  W odpowiedzi na to, że nie jeżdżę teraz na rowerze, bo oglądam w tv Rafała Majkę na Tour de France (2014):
  „Ty … nie oglądaj TV i RAFAŁA MAJKI, tylko IDŹ NA ROWER!”

 95. „Kask wkładasz na głowę, nie zamiast!”
  -podstawowy

 96. Rozluźnij się.

  Kurs podstawowy.

 97. Jak do tej pory najlepsze było „siodełko w tyłek”…. czyli przesunięcie masy ciała (tyłka) na przod siodelka na ostrych podjazdach ;)
  Preferowalbym średniozaawansowane ;)

 98. 1.”Za dużo filozofujesz, to nie forum o enduro tylko góry. Ciśnij! Wytłumacze Ci na dole.”

  2. „Chłopcze, do tego niepozornego lasku nawet nie próbuj wjechać bez kasku!”

  Chętny na podstawowe dla Białowłosej.

 99. „Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania” mistrz Yoda

  1. średnio zaawansowane jeśli można:)

 100. Ojciec mój, wyznawca teorii: „Nie umiesz? Naucz się sam” tak oto zrealizował swój podły plan nauki mnie jazdy na rowerze -> Wsadził na BMX i popchnął z górki mówiąc donośnie „JEEEDŹ, Jak nie czaisz do się naucz!” Of kors była tam mikro hopa więc poleciałem na twarz:P

  1. Bym zapomniał średnio-zaawansowany!

 101. „Zjeżdżaj debilu bo pojedziemy bez ciebie.” Zawsze działa bo zawsze jeździmy autem kolegi, a zapieprzać dziesiątki kilosów w nocy na chatę mi się zbytnio nie widzi :P
  Średniozaawansowane :D

 102. „Bez kasku wypad z lasku” i „Jak sie nie wy***iesz, to sie nie nauczysz”. Sredniozaawansowane prosze;)

 103. Jakub Majmurek vel TarZan

  Dostałem w życiu kilka ważnych porad. Jedna której nie mogę się nauczyć to w zakrętach trzymać tą nogę z przodu,w którą stronę skręcam. Z chęcią nauczyłbym się podstaw bo tego mi mało.

 104. „Luz w gaciach to luz na hopach” – jakos nie zluzowalem… sredniozaawansowane

 105. W terenie sztyca w dół. Z górki nie żałuj wentla…
  Zdecydowanie podstaeowe

 106. „Nie sprzęt lecz technika zrobi z ciebie zawodnika”. Niby każdy z nas to wie ale nie znam nikogo kto najpierw zainwestował w szkolenie, a dopiero później w sprzęt ;) A skoro sprzęt już jest to teraz czas na szkolenie podstawowe :)

 107. „Kręć tymi biodrami dziewczyno!” (w zakręcie). Ale ja w sumie w ten weekend bedę się szkolić więc ten.. średnio(zaawansowane)

 108. Chyba najlepsza rada z dzisiaj( od kumpla)”wejdz sobie na 1enduro i poczytaj uważnie komentarze w ostatnim artykule SZLIFUJ SKILLA W …masz wszystko o technice jazdy”
  Pozdrwaiam

 109. To wlasciwie nie byla rada tylko obserwacja… Dawno temu, za gorami za lasami..osobnik plci meskiej jadacy przede mna mial strasznie wielkie stopy…Trzymanie przezen piet w dol potegowalo przekomiczby efekt. „Czegoz on tak wygina te pietiska!” pomyslalam zywiolowo,po czym sprobowalam niesmialo iiii Oooooo my good!!!Iiii-haaa;) ! Podstawowe

 110. Porada sprzed 25 lat od taty ” synek boisz się zjechać z górki to pchnij rower, jak sam zejdzie to zejdziesz sam, jak się rower przywróci to wsiadaj i zjerzdzaj ” rodzaj szkolenia odpadam, skrecony kręgosłup

 111. Enduro to nie tylko w dół. A w górę, gdy wiesz, że masz moc, ale mniej techniki, warto zwolnić przed miejscowymi najtrudniejszymi fragmentami. Pomiędzy sekcjami dać sobie odsapnąć, by zebrać moc na kolejną przeszkodę. Starać się jechać w ciągłości pewne odcinki, by nie tracić sił na rozpędzanie się i „szarpanie” z terenem.
  A w dół: na początku poznać możliwości zawieszenia, tyłu i przodu. Stopniować trudność zjazdu i dać porwać się euforii po każdym udanym przejeździe. I stale w głowie mieć włączony bezpiecznik!

  Szkolenie średniozaawansowane poproszę, ale podstawowe też przygarnę :)

 112. „Czy zima, czy lato – zapierdalaj na rower szmato” !:) I to zdanie chyba najlepiej oddaje podnoszenie skilla- ćwiczyć niezależnie od warunków. Średniozaawansowane będzie ok, chociaż podstawy też chętnie powtórzę

 113. Pojedyncza rada:
  „…oddychaj, oddychaj jak jedziesz, cały czas oddychaj i luźno…”

  Niewstrzymywanie oddechu pomogło mi się rozluźnić, rozluźnienie pomogło płynniej pokonywać zakręty i przeszkody, czyli uzyskałem szybszy i radośniejszy zjazd.

  Szkolenie:
  średniozaawansowane

 114. Michał Puszkiewicz

  Jeżdżę AM/MTB/Enduro porada od kardiologa monitoruj puls i poza 80%HR Max staraj się jak najmniej jeździć przecież chcesz jeździć jak najdłużej. Wg mnie puls też determinuję odpowiednią technikę jazdy na rowerze, średnio-zaawansowany proszę.

 115. Dużo jeździć. Reszta przyjdzie sama. Średnio wysmażone poproszę ;-).

 116. „Żeby jeździć trzeba jeździć” uniwersalna prawda plus trochę wiedzy od kompetentnych instruktorów i recepta na flow gotowa. Podstawowe.

 117. A tak poza konkursem odnośnie tekstów w rodzaju na czym ty jeździsz „nie ważne jaka różdżka, ważne jaki czarodziej”
  Pozdro!

 118. Paweł Kisiel-Dorohinicki

  „rozluźnij się, reszta przyjdzie sama”, „puść te heble”, jakby się udało to podstawowe :D

 119. Prawdziwego mężczyznę zrobi z ciebie Pump.
  Rozpędzaj się powoli i nie ścinaj band.

  Szkolenie, hm… może zaawansowane.

 120. Tak na serio, to miejsce zostawię innym.

 121. „Prawdziwa siła żadnej techniki się nie boi” co prawda była to rada wspinaczkowa ale góry to góry;), dlatego poproszę podstawowe

 122. Schudnij 20 kilo bo rower jęczy. Kurs podstawowy

 123. Krzysztof Grzywocz

  To już może trochę już pachnie DH, ale niech będzie:
  …(dużo głupich pytań teoretycznych)…
  „…a jak wylecę z tej hopy prosto w te drzewa to co?”
  „Jak to co? To co zwykle: KIERA NA SIEBIE”

  Wersja tl;dr: Keep calm & Kiera na siebie
  Pozdro dla Piotrka

 124. „patrz gdzie jedziesz bo pojedziesz gdzie patrzysz” średnio zaawansowane poproszę :)

 125. Rzecz nie w tym, z jaką prędkością wchodzisz w zakręt, ale z jaką z niego wychodzisz. Podstawowe, jakby co.

 126. Najlepsza porada, którą stosuję do tej pory. „Zanim polecisz tego dropa, stań na nim, zamknij oczy i wyobraź to sobie krok po kroku, jak najeżdżasz, wybijasz się i gładko lądujesz. Jeżeli tego sobie nie potrafisz wyobrazić, złaź z stamtąd! Kluczem do jazdy na rowerze jest wyobraźnia.”

  Średniozawansowane. ;)

 127. Komentarz na szkoleniu podstawowym – „pozycja, pozycja i raz jeszcze pozycja. Pozycja determinuje wszystko.”
  Poproszę średnio zaawansowane

 128. Krzysztof Muśkiewicz

  Najlepsza rada jaką dostałem to chyba taka żeby po prostu jeździć jak najwięcej.
  podstawowy mi się marzy.

 129. Rzecz o której często zapominam:
  „Patrz czy masz gdzie wylądować”
  Podstawowy

 130. „Ręce na kierownicy, nogi na pedałach i jakoś to będzie”

  Dla początkujących poproszę:)

 131. Jeździsz w spd i coś nie idzie?, jesteś wolniejszy, to wróć do platform…uwolnij swoje lęki…psychologia jazdy. Kurs średnio-zaawansowany bo już wiem gdzie są hamulce.

 132. RIDE WITH STYLE OR DIE :) głowa kurczaka, laserowy pępek, pięty w dół !

  Średnio zaawansowane, najchętniej zaawansowane.

 133. Mnie powtarzali dwie rzeczy:
  1. Oddychaj
  2. Uśmiechaj się :-)

  Średniozaawansowane
  Pozdrawiam

 134. Maciej Domaszewicz

  Moja historia usytuowana jest w czasach moich początków z kolarstwem grawitacyjnym. Miało to miejsce około 5-6 lat temu w czasach szkoły średniej, kiedy to jeszcze ujeżdżałem swój pierwszy rower do bardziej ekstremalnej jazdy w postaci sztywaniaka Kross Sign DS 2 z Domainem z przodu (oczywiście rower nie z najwyższej półki, ale na ówczesne czasy szczyt moich marzeń, dobrze go wspominam).

  Będąc po raz 2-gi w górach z rowerem, a dokładnie w Wierchomli postanowiłem spróbować swoich sił i sprawdzić się na zawodach downhillowych organizowanych w wyżej wymienionym miejscu. Bardziej chodziło mi o fun i sprawdzenie samego siebie niż o jakaś rywalizację, jednak jak wiadomo – w takich warunkach rywalizacja udziela się automatycznie.

  Po kilku zjazdach treningowych nadszedł czas na przejazdy czasowe. Wsiadłem po raz ostatni tego dnia z rowerem na wyciąg. Dosiadł się do mnie profesjonalnie wyglądający rider (rower z pełnym zawieszeniem, profesjonalny strój a’la piżama – generalnie wyglądał jak na tamte czasy dla mnie na doświadczonego i wzbudził moje zaufanie). Wyciąg na Wierchomli nie należy do najszybszych (kto był, ten wie), więc nawiązała się między nami rozmowa. Po pewnym czasie ów raider postanowił udzielić mi praktycznej rady na temat odpowiedniego ciśnienia w oponach. Złapał za moją oponę i srogo ocenił ciśnienie w moich gumach na zdecydowanie zbyt wysokie i zaproponował mi, że spuści tyle powietrza, żeby guma się dobrze kleiła. Jako niedoświadczony jeszcze wtedy młody człowiek (nie żeby teraz był jakoś doświadczony, jednak na pewno bardziej niż te 5-6 lat wstecz) zgodziłem się bez wahania. Poszło szybko, nakrętka z wentyla zdjęta, presta odkręcona… słychać syk, szybkie sprawdzenie ciśnienia… – wszystko działo się podczas jazdy na wyciągu. Byłem zadowolony z rady i praktycznego zabiegu, który miał pozwolić mi na „lepszy” przejazd. Zsiedliśmy z wyciągu i gdzieś zgubiłem kolegę w gąszczu osób czekających na przejazd.

  Nadszedł czas mojego przejazdu… wtedy poczułem, że regulacja ciśnienia w oponach tak drastyczna bez wcześniejszych przejazdów i wyczucia roweru nie była dobrym pomysłem… rower zdecydowanie inaczej się prowadził, balon opony uciekał na boki, jednak trakcja była lepsza. Czułem na rowerze (zarówno z przodu jak i z tyłu) każdy korzeń i kamień… jak opierają się bezpośrednio o moje obręcze. To cud, że udało mi się dojechać do mety bez złapania gumy, jednak obręcz po tym przejeździe (szczególnie z tyłu – jak to w sztywniaku) nie wyglądała zachęcająco. Podczas tego jednego przejazdu złapała więcej wgniotów (w tym parę naprawdę sporych) niż przez następny sezon użytkowania.

  Suma sumarum, szybka praktyczna porada na wyciągu nie była zbyt dobrą opcją bezpośrednio przed ostatnim przejazdem, ale dzięki niej i poczuciu kolosalnej różnicy pomiędzy zbyt mocno i zbyt nisko napompowanej oponie bardziej zainteresowałem się tematem i poszerzyłem swoją wiedzę (jeszcze na aktywnym wtedy dh-zone’ie) na temat ciśnienia w oponach w późniejszym czasie co pozwoliło mi potem podnieść komfort jazdy na rowerze. Teraz już wiem, że ciśnienie to indywidualna sprawa, zależna od roweru (sztywniak czy full), konkretnego modelu opon, wagi rowerzysty, terenu, a nawet używanych dętek.

  Wybieram kurs średniozaawansowany.

 135. Uniwersalna rada od naszych skoczków narciarskich: „Luz w d…e” :) (podstawowe)

 136. Nie pedałuj!!! Rada szkolenia podstawowego enduro. Była to rada oczywiście przed braniem zakrętu. Niedopedołowywć tylko ustawić pozycję równowagi.
  Kurs średniozaawansowany

 137. Rada którą widziałem/usłyszałem za dzieciaka w programie Ride Guide Mountainbike na Extreme Sports Channel prowadzonym przez ekipe z Norco: Zakręt pokonujemy całym ciałem, pochylając się, balansując a nie tylko skręcając kierownicą. Całkowicie zmieniło to mój ówczesny pogląd na jazdę, miałem może z 11-12lat :D

  Średniozaawansowany:)

 138. Pedał lekko w górę, stopa na niego, patrzysz na wprost, nie pod koło i… dajesz! To mi powiedział Paps, jak miałem pięć lat. Czyli jakieś czterdzieści z hakiem lat wstecz ;)) Średniozaawansowany proszę ;)

 139. „Nie pie*dol, jedziemy” rada od brata, kiedy miałem obawy przed jakąś trasą. Chętnie skorzystałbym ze szkolenia podstawowego.

 140. Kto hamuje, ten nie jedzie.
  proszę od podstaw

 141. Amory za 8k nie dają rady,karbonowe kierownice amortyzuja za słabo, Teraz trzeba mieć jescze specjalne opony na mikro nierownosci … weź ludziom przypomnij lepiej ze najlepiej amortyzuja łokcie i kolana, bo od tych Bosow, karbonowych kokpitow i opon na mikro nierownosci ludzie zapominają dupe z siodełka podnieść ;)

 142. Jak czujesz, że gleba jest blisko nie myśl o rowerze tylko o sobie – wbrew pozorom bardzo częsty błąd (zwłaszcza jak jedziemy na rowerze za ponad 10k ;)…

  średnio-zaawansowany

 143. Z tego bloga, ale:

  SKRĘCAJ LASEROWYM PĘPKIEM!

  Ryczę ze śmiechu do tej pory, a sama rada jest bardzo celna.

 144. Jak dla mnie hitem jest „głowa kurczaka” i „laserowy pępek”.
  Nawiązując do 10 podstaw techniki jazdy wybrałem 10 ciekawych praw Murphy’ego,:
  Przede wszystkim:
  „Nic nie jest tak proste jak się wydaje.”- patrząc na to z boku.
  Zaczynamy od tego że:
  „Gdy nie uda Ci się za pierwszym razem, zniszcz wszystkie ślady, że w ogóle próbowałeś.” – wstawaj szybko, może jednak nikt tej gleby nie widział,
  oraz:
  „Jeśli wiesz, że coś może pójść źle i podejmiesz stosowne środki zapobiegawcze, to źle pójdzie coś innego.” – lepiej bez środków zapobiegawczych?
  ponieważ:
  „Jeżeli przewidzisz cztery możliwe sytuacje, w których coś może się nie udać i zdołasz je obejść, natychmiast wyłoni się piąta.”- a potem szósta, siódma itd…
  A wyłoni się tak czy inaczej:
  „Jeśli jest jakiś gorszy moment, w którym coś może się nie udać – zdarzy się to właśnie wtedy”- no kur…czaka głowa -nie przewidzisz
  W sytuacji w której jednak wszystko idzie zgodnie z planem:
  „Jeżeli wydaje ci się, że wszystko jest w porządku – na pewno coś przeoczyłeś.” – jak przeoczyłeś a jedziesz dalej to nie ma już znaczenia.
  A jak już wiesz co przeoczyłeś to musisz wiedzieć że:
  „Doświadczenie jest czymś, co zdobywasz wtedy, gdy przestajesz go już potrzebować.” – może się jednak jeszcze przyda…
  Należy tez pamiętać aby nie popadać w rutynę:
  „Jeśli udoskonalasz coś dostatecznie długo – na pewno to zepsujesz.” – lepsze wrogiem dobrego?
  A także:
  „Jeżeli coś nie może się zdarzyć, to się nie zdarzy.” – logiczne.
  Finalnie można dojść do wniosku że:
  „Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie” – ale ktoś kto patrzy z boku jeszcze tego nie wie i wraca do p.1 :-)
  Pozdrawiam
  średnio-zaawansowane

 145. przy nauce skakania , buny hop a nawet drop podstawowy błąd to ciągniecie kierownicy (odciążanie) zamiast pchać (dociążać);

  można to sobie wyobrazić na przykładzie piłki zrzuconej z 1 m i z 10 m ;

  w uproszczeniu siłę jaka włożysz – taka z powrotem uzyskasz w czasie wybicia czyli dociążasz mocno skaczesz wysoko daleko

 146. 1. Palce w górę!
  2. Pięty w dół!
  3. Kolana do konia!
  Na temat tuningowania przestarzałego, taniego MTB:
  „Z gówna bata nie ukręcisz…”
  Szkolenie ze skoków, jeśli los pozwoli:)

Dodaj komentarz do tekstu Szlifuj skilla w akademii enduro [KONKURS]

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj kolejny artykuł

Bikeporn: Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 2016

Prezentacje, Sprzęt, Testy / 

Rower XC na 1Enduro? Ale jak to?! Masz prawo być zdziwiony, ale regularni czytelnicy na pewno wychwycili zapowiedź sporadycznych odchyłów w stronę lżejszych odmian MTB, oraz powrotu na bloga marki Canyon… w nieco innym wcieleniu. No to dziś mamy combo 2-in-1!

Skąd ten rower się tu wziął? Jest to prywatny nabytek Tomka – mojego brata. Po kilku miesiącach wspólnego wertowania katalogów i jazd próbnych na różnych sprzętach (z fatbikiem włącznie!), wybór padł właśnie na gwiazdę niekończących się forumowych dyskusji i równie niekończącej się nazwy. Oto (wdech!) Canyon Grand Canyon AL SLX 29 7.9 2016 (uff…)


Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - 2016

Tomek szukał roweru, który zastąpiłby jego retro-Authora podczas dłuższych wycieczek MTB w naturalnym terenie i sporadycznych wypadów m.in. na Rychlebskie Ścieżki. Czyli dobrej klasy wszechstronnego roweru MTB, przez większość czasu użytkowanego poza górami.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9

Głównym konkurentem był Kross Dust 3.0, którego przedstawiałem Ci niedawno. Ostatecznie jednak, postawiliśmy na połykanie terenowych kilometrów w żwawym tempie – zwyciężyły koła 29″ i niższa masa Canyona.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9

Ale jeśli myślisz, że Grand Canyon to taka terenowa szosówka dla golinogów (drodzy producenci: sorry, ale Wasze rowery właśnie tak wyglądają), pomyśl jeszcze raz! Nowa rama Canyona to prawdziwa nowa fala w kategorii XC.

Canyon GC AL SLX 7.9 2016

Szukaliśmy połączenia kół 29″ i niskiej masy z możliwie płaskim kątem główki ramy: poniżej 69 stopni. Na placu boju zostały 2 (dwa!) rowery. Grand Canyon AL SLX z kątem główki 68,5 stopnia może nie robić wrażenia na osobach przyzwyczajonych do geometrii enduro, ale w tej klasie rowerów, to naprawdę solidna wartość.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - mostek Iridium

Do tego rama jest dość długa – reach 420 mm w rozmiarze M to praktycznie tyle samo, co w Strive! Pozwoliło to na skrócenie mostka do bardzo sensownych 70 mm (80 mm w rozmiarach L i XL). Werble i fanfary: geometria progresywna zapukała do drzwi XC (choć na razie weszła tylko jedną nogą)! Również kierownica jest niewąska: 720 mm we wszystkich rozmiarach.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - tylny trójkąt

XXI wiekiem zalatuje też krótki tylny trójkąt: 427,5 mm w M-ce (przypominam: koła 29″!). Jednak najciekawsze jest to, że długość ta rośnie/maleje o 5 mm z każdym rozmiarem ramy – dzięki temu rozłożenie masy między kołami jest niezależne od rozmiaru. O słuszności takiego podejścia pisałem już dawno.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - rozmiar M

Co ciekawe, wraz z rozmiarem ramy zmienia się też… rozmiar koła. XS i S toczą się na 27,5″.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9

Zostając jeszcze chwilę z tyłu roweru – zwróć uwagę na eleganckie haki i grubość rurek (rureczek?) tylnego trójkąta. „Pencil-thin” nie jest tu przesadzonym określeniem. W porównaniu do fulli enduro wygląda to… przerażająco, ale dzięki temu rama zapewnia mile widzianą elastyczność.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - prześwit dookoła opony

Zapewnia też bardzo dużo miejsca na oponę – zalepiony błotem bieżnik na pewno nie zmusi Cię do finiszowania maratonu MTB z rowerem na plecach.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Continental X-King

Bieżnik z tyłu to szybki Continental X-King RaceSport 29×2.2″

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Conti Mountain King 29

…z przodu bardziej agresywny Mountain King II w tej samej wersji.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - miejsce na oponę

Szerokość 2.2″ w wykonaniu Continentala jest równie przesadzona, jak czasy na Stravie – niemniej jednak, miejsca w ramie bez problemu wystarczy na sporo większe gumy.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Continental

Conti RaceSport, delikatnie mówiąc, nie należą do najbardziej pancernych opon. Warto od razu przerzucić się na tubeless, żeby nie wydawać całej wypłaty na zapas dętek. Papierowe ścianki nie ułatwiają zadania – zaraz po uszczelnieniu zadbaj o dobre rozprowadzenie mleka (najlepiej sprawdzi się kilkukilometrowa przejażdżka). W przeciwnym wypadku, nazajutrz rano zastaniesz opony bez powietrza.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - DT Swiss X1900 Spline 29

Koła DT Swiss X1900 Spline są fabrycznie oklejone taśmą,  będziesz musiał tylko dokupić wentyle i mleko. Szerokość wewnętrzna obręczy to 20 mm – mam nadzieję, że w ofercie 2017, DT Swiss trochę nadgoni konkurencję i doda po 5 mm do wszystkich modeli.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - piasta DT Swiss 142x12

Piasty to klasyczny duet sztywnych osi 100×15 i 142×12 mm.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - zacisk tylnej piasty

Z tyłu wygodny i szybki w obsłudze zacisk Canyona, na licencji DT Swissa.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Rock Shox Reba RL 110 mm

Z przodu piastę prowadzi po szlaku Rock Shox Reba RL. W rowerach z tego przedziału cenowego, to prawdziwy rarytas! Skok 110 mm potwierdza nowoczesne spojrzenie Canyona na temat cross country.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - blokada widelca

Producent puszcza jednak oko do miłośników klasyki – obawiam się, że rynek jeszcze nie dojrzał do rowerów XC bez blokady zawieszenia.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - manetka blokady Rock Shox

Nawet jeśli ceną, jaką trzeba za to zapłacić, jest olbrzymia manetka stercząca z kierownicy. Na szczęście, jako tako nadaje się ona do zamontowania pod prawą stroną kierownicy.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - klamka Shimano SLX

Jak już jesteśmy przy guziczkach i dźwigienkach: te obsługujące hamulce (SLX) i przerzutki (XT), niestety nie zostały zamontowane na wspólnej obejmie.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - manetka blokady

Po lewej stronie zrobiło się więc tłoczno. Po dokupieniu sztycy regulowanej, będzie centrum sterowania wszechświatem.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - oś piasty

Na drugim końcu tych wszystkich kabli znajdziesz m.in. hamulce Shimano SLX z klockami IceTech (z radiatorami) i tarczami 180/160 mm. Siły hamowania na maratońskich zjazdach raczej nie zabraknie.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - napęd Shimano Deore XT 2x11 M8000

Inne kabelki prowadzą do pełnego napędu Shimano Deore XT M8000 w konfiguracji 2×11.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Shimano Deore XT sideswing Dynasys 2x11

Przednia przerzutka to oczywiście latest-and-greatest od Shimano, czyli bardzo udany system side-swing. OK, zmienia biegi bardzo sprawnie, ale nadal jest to przednia przerzutka, vel gatunek wymierający. Kolejny ukłon w stronę miłośników klasyki…?

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Shimano Deore XT korba

Walczący w maratonach Skandii tatusie z brzuszkami pewnie przymkną oko na stosunkowo płaski kąt główki ramy, a na „reach” i tak nie patrzą, bo nie wiedzą, co to. Ale napęd 1×11?! Panie! Przecie to się nadaje tylko do dałnhilu!

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - napęd Shimano XT

No trudno, niech tak będzie. A tatusiów z mazowieckich szutrów znających się na geometrii i uznających 1×11, z góry przepraszam.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - kaseta 11-40T

Dodam jeszcze tylko, że kaseta ma zakres 11-40T, więc ewentualna konwersja na 1×11 raczej będzie się wiązać z jej wymianą (np. na nowy model 11-46T).

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - sztyca Iridium

Zamiast kombinować z napędem, lepiej przeboleć te dodatkowe pół kilo masy, a luźną gotówkę przeznaczyć na sztycę regulowaną. Grand Canyon AL SLX jest jednym z nielicznych rowerów XC, które w pełni na nią zasługują! Naprawdę nie ogarniam, dlaczego ludzie ścigający się w maratonach ciągle nie odkryli tego wynalazku.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - Reverb stealth

I tu kolejny przebłysk projektantów – rama jest przystosowana do montażu sztycy z wewnętrznym prowadzeniem kabla („stealth”).

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - folia ochronna

Gdybyś zdecydował się na sztycę regulowaną, jej przewód będziesz musiał przyczepić zipami do biegnącego pod dolną rurą przewodu tylnego hamulca, bo przelotki nie zostały przewidziane.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - prowadzenie przewodów

Alternatywa: wywalenie przedniej przerzutki i wykorzystanie jej otworów w dolnej rurze.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - zacisk sztycy

W seryjnej specyfikacji będziesz się musiał zadowolić najlepiej działającym zaciskiem, jaki kiedykolwiek obsługiwałem.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - siodło

Grafika sztycy ładnie zgrywa się z siodłem, ale jeśli dokupisz myk-myka, nie będzie Ci jej żal – prawdopodobnie siodło wymienisz dużo wcześniej. Siodełka typu „deska” dzielą się na te jakimś-cudem-wygodne i te brutalnie-zabijające-prokreację. Canyon Iridium jest reprezentantem tej drugiej grupy.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - chwyty Ergon GA1 Evo

Na pocieszenie: wypasione gripy Ergon GA1 Evo w miejscu, gdzie większość producentów oszczędza, wrzucając jakieś chińskie pianki. Masa 118 g miłośnikom odchudzania będzie się śnić po nocach, ale długodystansowcy docenią ich wygodę. Zdrętwiałe po podjeździe palce na pewno dołożą na maratonie więcej sekund, niż cięższe o 50 g chwyty.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - 2016

Masa realna w rozmiarze M, na dętkach i z pedałami: 11,5 kg. A ile to wszystko kosztuje? Około 6700 zł z dostawą. Na pierwszy rzut oka niemała kwota, jak za sztywniaka. Ale kompletna, solidna specyfikacja z powietrzną Rebą, pełnym Deore XT M8000, kołami DT Swissa i przede wszystkim nowoczesną i wykonaną po niemiecku ramą, tłumaczą każdą wydaną złotówkę. W ofercie są też oczywiście tańsze modele, ale są one złożone na prostszej ramie, z bardziej klasyczną geometrią, bez sztywnej osi, mocowań przerzutek direct-mount itd.

Canyon GC AL SLX 7.9

Jak pewnie zauważyłeś, jaram się Grand Canyonem AL SLX 7.9 dość mocno. Ale nie dlatego, że rama ma jakieś tam gadżety, ani dlatego, że oferuje dobry stosunek ceny do jakości. Jaram się, bo jest on reprezentantem nowej fali rowerów przeznaczonych do ścigania – nie tylko po szutrach pod górę, ale też po trasach rodem z Pucharu Świata XC, które coraz bardziej przypominają downhill przeniesiony na nieco bardziej płaski teren. Prawdziwe XC Evo.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - mocowanie bidonu

Geometria ramy, skok widelca, wymiary kokpitu, hamulce… W każdym elemencie Grand Canyona AL SLX 7.9 widać, że product manager usiadł i pomyślał: „Jak powinien wyglądać rower cross-country A.D. 2016?”.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - logo

Rowery enduro przyzwyczaiły nas do pojawiającego się od czasu do czasu wizjonerstwa, innowacyjności i nieustannej ewolucji, ale w kategorii XC ciągle jest to rzadkość.

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 - główka ramy

Czytając fora internetowe, również klienci – nie wiedzieć czemu – preferują powielanie starych schematów. Czy nowatorska koncepcja Canyona spotka się ze zrozumieniem nabywców? Jeśli tylko tym nabywcom uda się zabrać GC na jazdę próbną – na pewno!

Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9

A jakie ja mam dla niego plany? Na pewno zaliczę jakiś górski maraton MTB, żeby przetestować go w naturalnym środowisku. Odwiedzę też ścieżki enduro, żeby sprawdzić na ile nowoczesny rower XC nadaje się do czerpania czystej frajdy z jazdy w bardziej technicznym terenie. Czy przy zmieniającej się ciągle technologii, rower trail/enduro nadal jest do tego jedynym słusznym wyborem? Jeśli nie chcesz przegapić rezultatów tego testu, zapisz się do newslettera! A jeśli zaciekawił Cię Grand Canyon, zajrzyj na stronę producenta.


Zobacz też powiązane wpisy:

 

 1. Ja bym wybrał Nerve’a na dobrych komponentach. Waga byłaby zbliżona za to możliwości… Wszechstronność tego roweru jest bardzo duża. Full robi robotę nawet w XC. Taka historia. Kiedyś na Strivie pojechałem na maraton XC :). Oczywiście bez szczególnego sukcesu ale za to usłyszałem coś takiego w czasie wyścigu: „Po co ja się męczę na tych podjazdach jak koleś mija mnie na każdym zjeździe”. Powiedziała niewiasta do mężczyzny z którym jechała jakby w parze. Poza tym to jak zwykle fajny artykuł.

  1. Nerve też był mocno brany pod uwagę, ale najbliższy model jest o 500 zł droższy i ok. 2 kg cięższy. No i osprzęt to już nie jest pełne Deore XT, tylko 10-rzędowy mix Deore/SLX:
   https://www.canyon.com/pl/mtb/nerve/nerve-al-6-0.html

   Gdyby rower miał być częściej używany w górach, byłyby to kompromisy do przełknięcia, bo tak jak piszesz – w górskim terenie full to full. Ale przy planowanym zastosowaniu, Grand Canyon wydaje się bardziej optymalnym wyborem :)

   1. Nigdy nie kwestionuje wyboru rowerów samochodów i żon :) To tylko moje osobiste odczucia i spostrzeżenia.

   2. Ja tam nie rozumiem w czym do codziennej jazdy SLX jest gorszy od XT. Wiem za to, że full na dłuższe wycieczki jest lepszy niż sztywniak :)

    1. To zależy od terenu, a tu zdaje się miał być rower który większość czasu spędzi na nizinach. Ja z takiego samego powodu nie kupuję fulla, bo na Mazowszu to śmiech na sali, a w górach raczej trzymam się pieszych szlaków bez parcia na jakąś solidną rąbankę, skoki, itp.
     A do wycieczek po nizinach to mam „pełnego sztywniaka”, full jest w tym wypadku dla piździpączków :p ;)

    2. 100% się zgadzam :) 20 lat jeżdziłem na HT i po zmianie na Fulla świat nabrał barw :) Fakt faktem,że po 80km na HT tyłek mnie już bolał na fullu nie mam takiej dolegliwości. Pozdrawiam

     1. Siodełko, siodełko i jeszcze raz siodełko. Dobór i ustawienie. Mnie tam tyłek nie boli nawet po 70 czy 80km na zupełnym sztywniaku. Wygoda podczas jazdy a pełne zawieszenie to dwie kompletnie różne rzeczy, zresztą wystarczy spojrzeć na szosowców, triatlonistów czy przełajowców.

     2. m0d dobrze prawi – fulla nie kupuje się ze względu na komfort, od tego jest siodełko, gripy, opony i buty.

    3. Dla mnie SLX i XT to jest to samo, poza jednym szczegółem. Manetki SLX są beznadziejne, za to XT mają funkcje dual release i instant release które są prawdziwymi game changerami. Bez nich napęd na komponentach XTR a manetkach SLX lub niżej jest identyczny jak Alivio

 2. Zdjęcia takiego roweru powinno się robić tylko i wyłącznie obiektywem Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF). I kudosy i propsy temu kto te dwie nazwy zamknie i wymówi bez pomyłki w jednym zdaniu.

  1. Dobre :) Całe szczęście, że producenci rowerów nie wpadli jeszcze na możliwość wykorzystania w nazwach nawiasów!

 3. I to jest właśnie prawie idealny HT do jazdy po wszystkim !

 4. Haha dzięki tak sobie rozmyślam Grand ale jaki a może Nerve :)
  I jeszcze 2017 Neuron AL 9.9 SL :)

 5. Odchyłów w stronę lżejszych odmian…
  Patrząc na współczesne trasy XC, to na mnie nieraz większe wrażenie robi golinoga zjeżdżający ściankę rodem z DH na hardtailu i bez myk-myka niż ęduro-luzaczek skaczący na fullu 160mm… Można by się poważnie zastanowić co tu jest „cięższe” w tym przypadku :)

  1. Coś w tym jest. Kiedyś gdzieś nawet czytałem ciekawostkę o kierownicach, że nie ma sensu dzielenie ich na modele XC/DH, bo są one poddawane bardzo podobnym naprężeniom – teoretycznie większe obciążenia w DH/FR równoważy zawieszenie. Czy to samo dotyczy obciążeń przenoszonych na kolarza…?

 6. wow, Canyon po trzech latach skopiował Treka Stache :-)

 7. No właśnie, Trek odpadł ze względu na budżet? Stoję przed podobnym wyborem, do tego HT czy FF? Ktoś wspomniał o mazowszu :) dodam rekreacyjnym, nie Scandia Golę Nogi :). I Twój test Djambo mnie zainspirował, teraz „klasyczny” XC… jak żyć :)

  1. Problemy pierwszego świata ;)

 8. W sumie to też niedawno gdybałem sobie na temat nieco bardziej hardkorowego sztywniaka do bardzo podobnego użytkowania i bardzo spodobał mi się (przynajmniej na papierze) Romet Jig :)
  Z jednej strony jest bardziej toporny niż przedstawiony tu Kanion, ktory jest po prostu rowerem xc o nieco ciekawszej geometrii, ale ma to czego zabrakło przy tym Dustowi – koła 29”. Do tego skok 120mm, tylne widełki 430mm, główka 68 stopni i myk-myk w komplecie.

  1. Zgadza się – Jig wygląda bardzo ciekawie, ale już kilka osób mi się żaliło, że… nigdzie nie da się go kupić :P

   1. Czyli podobna akcja jak z Toolem :p
    Niby firma próbuje zmienić wizerunek rodem jeszcze z PRLu, ale chyba do końca nie są przekonani że takie rowery pójdą i boją się wtopić kasę w większą ilość. O ile to w ogóle nie są modele czysto katalogowe w takich przypadkach. Smutne. Ale z drugiej strony wiem, że sporo ludzi patrzy na napis na ramie i potrafi mocno wybrzydzać. Jeszcze inna sprawa, że taki Kross może się pochwalić swoimi konstrukcjami, a Romet zdaje się wybiera po prostu z dalekowschodnich katalogów, co nie musi znaczyć że to złe rowery.

 9. A ja się zastanawiam nad NERVE AL 7.9, bo cenowo to taka sama półka cenowa jak ww. HT.
  Wiadomo, że napęd 3×10 trochę mocno nie fituje (aż dziw że takie czary tutaj włożyli), no ale zawsze to można wymienić. A co ładna baza pod fulla będzie, to będzie.

  1. Teraz akurat jest w promocji, ale patrząc po normalnych cenach, 1800 zł różnicy to nie do końca „ta sama półka cenowa” ;)

 10. Fajny rowerek. Ale jak dla mnie idealnym rowerem do „wszystkiego” czyli w moim przypadku caly rok plasko + jeden wyjazd w gory na rok to Specialized Rockhopper Pro Evo 650b. Polecam wszystkim ktorzy szukaja czegos uniwersalnego.

 11. Nowy xtc gianta z możliwością zamontowania 27.5+ też wydaje się dobrą opcją .

 12. Obstawiam, że ten rower dla kilkudziesięciu procent wielbicieli pełnego zawieszenia byłby zdecydowanie lepszy niż to co posiadają (zwłaszcza dla „mazowieckich” tatusiów – chyba się zaliczam). Na wielu trasach hardtail XC nie jest ani wolniejszy ani wygodniejszy niż full ( oczywiście nie biorę pod uwagę rąbanek po telewizorach ale już jakieś Smerki, Twistery itp). Jak zawsze „rower sam nie jedzie” i od tego jaki będzie wynik jazdy zależy układ rower – rowerzysta z naciskiem na to drugie. Obstawiam, że wielbiciele Stravy mogliby na niejednej trasie długo gonić wynik tego roweru.
  P.S. Tak, używam przedniej przerzutki, jestem stary i można mnie teraz zbesztać ;-)

  1. Właśnie to jest to! Dwa rowery byłoby najlepszym rozwiązaniem gdyby tylko hajs się zgadzał ;)

 13. Mógłby ktoś szerzej opisac o co chodzi z tą zachwalaną sztycą regulowaną manetką?
  Jakoś zawsze wolalem wyjsc za siodło na zjezdzie niz siedziec na opuszczonym ale moze chodzi o cos jeszzcze innego?;)

  1. To jest właśnie po to żeby łatwiej wyjść dupą za siodło czy mieć więcej miejsca na balansowanie gdy potrzeba oraz za jednym kliknięciem mieć znowu siodło wysoko np. do podjazdu.
   W internetach znajdziesz mnóstwo filmików itp. na ten temat, 2s szukania. A i braki w technice chyba znaczne skoro wyobrażałeś sobie że to po to by siedzieć w siodle na zjeździe… ;>

  2. „Wychodzenie za siodło” to jeden z przerażających terminów krążących wśród krosiarzy :P Wystawiając dupę tak daleko do tyłu, odciążasz przód roweru i maksymalnie prostujesz ręce, przez co tracisz możliwość sterowania.

   No i strzał siodłem w brzuch, jak jakiejś przeszkody nie uda się ominąć – bezcenne ;)

   Obniżenie siodła oblokowuuje pełny zakres ruchu rąk i nóg, przez co możesz między innymi:
   – obniżyć maksymalnie środek ciężkości *nad* siodłem (oczywiście nie na siedząco!), co daje podobny efekt jak „wyjście za siodło”, tylko z możliwością kierowania rowerem ;)
   – amortyzować nierówności, aktywnie (z wyprzedzeniem) reagować na teren – coś, czego nawet najlepsze zawieszenie nigdy za Ciebie nie zrobi;
   – pochylać rower w zakrętach niezależnie od ciała;
   – pompować;
   – wyjść za siodło ;) jeśli już jest to konieczne (zjazd po pionowej ścianie).

   Lektura obowiązkowa:
   http://www.1enduro.pl/mind-hacks-10-podstaw-techniki-jazdy/

 14. Jakie to pedały? mam ten sam rower ale nie trafiłem z pedałami i po 1tys km do wymiany a te na załączonym obrazku wizualnie bardzo mi leżą stąd pytanie cobym mógł doczytać itp

  1. Pedały o dźwięcznej nazwie HT PA01A.

 15. Jak dołożysz sztyce regulowaną to zrówna się wagą prawie z Krossem Dust 3. Moim zdaniem Kross bije Canyona na łeb i szyje, a na Ceneo Krossa widziałem po 6300zł. Poza tym Canyon wypchnął niektóre części ,jak wąskie obręcze i napęd z przerzutką z przodu. W przyszłym roku jak wejdą tańsze systemy od Srama to wszystko na jednym blacie wyjdzie 2017r. Dolicz koszt sztycy regulowanej i popłaczesz się ,że nie byłeś patriotą i nie kupiłeś zajebistego polskiego roweru. PS; Niemcy kupują tylko niemieckie rzeczy w wiekszości. haha taka prawda

  1. Wszystko fajnie, ale pominąłeś największą różnicę między nimi: rozmiar koła.

 16. Czemu nie Djambo :D (zapomniałem zapytać)

  1. Patrz: zastosowanie i oczekiwania ;)

   1. Dżołk ofkors :) Tak jak pisałem rower to mój ideał w kategorii uniwersalny, do ideału brakuje tylko Reby z czarnymi lagami :)

 17. Też bym pakował wszędzie sztyce regulowane po tym jak mogłem poużywać reverba. A tak z ciekawości spytam nie było czegoś lepszego od reby i jak już to czemu nie 120 mm. Te 10 mm robi aż taką różnicę, że nie dali 100 mm.

  1. Coś, przynajmniej teoretycznie, lepszego od Reby to Sid. Oczywiście komuś przyzwyczajone do „pluszu” z przodu wyda się on beznadziejny, bo to ściganckichciganckich wideł. Nie zapominaj, że to rower XC, nie znajdziesz w takim fabrycznie nic o większym skoku i przeznaczonego do mniejszej czy większej łupanki. 110mm to i tak dużo.

  2. No więc właśnie dlatego, ze po wyjęciu tokena ten widelec będzie miał 130mm skoku co zbliża go to trailowych HT. Czy właściciel zaryzykuje w tej ramie czy zamontuje wideł w innym rowerze to już inna pieśń. Ja gdybym nie miał 100mm zamiast 110mm w moim XC Treku nie myślałbym o zmianie na 120mm. A tak, myślę i choć obawiam się o główkę ramy przejdę na 120mm.

 18. Mój brat, który jest moim rowerowym przeciwieństwem (on woli jeździć pod górę, ja w dół), spytał wczoraj „jakim prawem w takim rowerze są platformy” :D

   1. Wiem, wiem – sam zresztą wolę platformy z uwagi na to, że na nich nie mam takiego kagańca psychicznego jak na zatrzaskach :) Brat poprostu ma zwichrowaną psychę przez ciągłe ważenie wszystkiego i depilacje :D

    1. Zdecydowanie za dużo ludzi jeździ w klikach, „bo tak wypada”…

     Ale może brata przekona, że te platformy ze zdjęć ważą tylko 40 g więcej od zatrzaskowych XTR-ów ;)

     1. Paradoksalnie najlżejsze są tanie plastikowe (nylonowe) modele pedałów dodawane do roweru seryjnie. Tak, nie mają kolców ani nie są tak szerokie i odporne na wszystko. Tak, mają odblaski i wycierają się, a nie podpiłowane pilnikiem robią się z czasem dość śliskie. Wyglądają mega niefachowo i nie cool. Niemniej ważą tyle co topowe Crank Brothersy i też działają. ;)

 19. hardcorowe sztywniaki o masie ok. 10kg to temat rzeka. Ludziska wymieniają w tym temacie takie marki jak Trek, Giant… bla, bla, bla…
  tylko dlaczego nikt tu nie napisze o Dartmoorach – moim zdaniem Primal 29 to właśnie wytrzymały rower wielozadaniowy. fakt, lekki nie jest i trzeba go poskładać samodzielnie, bo producent nie sprzedaje gotowca, ale to żaden problem ;)

  Mam Naczelnego 29-go (żałuję tylko, że wybrałem czerwoną ramę zamiast czarnej) i uważam, że jest to o wiele lepszy wybór niż JIG.
  (moja skromna subiektywna opinia)

  1. Primal 29 ma bardzo klasyczną geometrię. Stroma główka, płaska podsiodłówka, ciasny reach, wysoki stack… Do tego ośka na szybkozamykacz i robi się nieco oldschoolowo. Zdecydowanie lepiej wziać nowego Primala 27+, który też przyjmie koła 29″. Tylko trzeba ogarnąć piastę pod Boost.

   A Jig to przede wszystkim dobra cena za kompletny rower – nie ma opcji, zeby na Primalu złożyć taką specyfikację w zbliżonej cenie.

 20. „nie ma opcji, zeby na Primalu złożyć taką specyfikację w zbliżonej cenie”

  racja! jednak Primal 29 nie jest żadną nowością i już dawno wybaczyłem mu szybkozamykacz na ogonie.
  ponadto na FB są juz foty najnowszego Horneta…

  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154237930664404.1073742106.290736499403&type=3

  …więc może i Naczelny doczeka się aktualizacji w 2017 r…

  1. W sumie już się doczekał (Primal 27+) :)

   Primal 27,5 i Hornet zawsze dla mnie się mocno pokrywały – bez większej różnicy w masie, Hornet miał po prostu lepszą geometrię ;)

   Moim skromnym zdaniem sensownie byłoby uprościć ofertę:
   1. Nowy Hornet 27,5″ – do bardziej zabawowych zastosowań.
   2. Primal 27+/29 – dla tych co wolą szybkość i stabilność.

   Biorąc pod uwagę, że i tak wszystkie nowe ramy mają Boosta, za starymi Primalami 27,5 i 29 raczej nikt nie będzie tęsknił. Oczywiście pod warunkiem, że zarówno nowy Hornet, jak i Primal 27+ doczekają się solidnych specyfikacji kompletnych rowerów.

   1. Idealnym 29er byłby Djambo gdyby nie mała ilość miejsca z tyłu, co by nie mówić to 2,1 to trochę mało.

 21. Karolina Kwiatkowska

  To ja powiem tak: moją rebę przysłali zepsutą, gripy wyrzuciłam od razu. A montowanie hamulca i przerzutki na osobnej obejmie też ma pewien plus bo jednak regulację można jakąś przeprowadzić

 22. Z ciekawości czy do XC z fajną geometrią da się zaliczyć Treka xcaliber ? Bo chce takiego sprawić żonie :) Minus brak stożkowej główki, ale wg. to żaden problem bo i tak więcej niż epixona tam nie wsadzę, a te w zasadzie dostępne są w każdej odmianie :)

  1. Ma bardzo przyjemną geo. Polecam, niestety tylko 9-tka ma powietrzny amor. Niemniej kobiecie sprężyna nie powinna aż tak przeszkadzać.

 23. A jaki jest typ suportu w tym modelu Canyona? Wkręcany czy pressfit?

 24. nie jest prawdą jakoby ludzie na maratonach nie odkryli sztycy regulowanej. cały poprzedni sezon pomykałem po trasach maratonów na sztywnym 29erze z myk-mykiem. Nawet na trasie w bikeatelier maratonu w Katowicach się przydał ten wynalazek :)

  1. Czyli jest nadzieja… Zgodzisz się chyba jednak, że wciąż jesteś w zdecydowanej mniejszości?

   1. oczywiście, że byłem w mniejszości, możliwe nawet sam byłem tą mniejszością.:D
    Od tego roku przestałem być w tamtej mniejszości, kupiłem maratońskiego fulla 29 z myk-mykiem i jestem w innej mniejszości,nawet całkiem licznej. Sztywniaków ze sztycami regulowanymi ciągle jednak jak na lekarstwo, mimo że próbuje ludziom pokazać zalety tego cuda. Jednak kasa lub/i choroba zwana light-bike robią swoje.

    Choć może to się zmieni dzięki Mai Włoszczowskiej, która założyła taką sztycę na mistrzostwa świata do swojego roweru.

 25. O Matko ,ten rower ma suport pressfit !

 26. cześć
  Ja również zgadzam się z większością moich przedmówców. Jako „niedzielny” bakier, który zawsze po zmianie na fulla wracał do sztywniaka cr-mo, uważam, że rower na ramie cr-mo + (opony+) w jedynym słusznym rozmiarze 27,5+ to idealna para. To będzie druga młodość hardtaili ze stali cr-mo czyli idealny nieskomplikowany rower, który wyciągasz z piwnicy, wsiadasz i jedziesz a nie dumasz nad ilościami możliwych ustawień fulla. Z drugiej strony widziałbym też fulle 27,5+ o skoku 120-140mm z oponami 2,8-3,0, kwestia tylko, żeby koła nie były za ciężkie. Opieram się na tym, że mając fulla do XC o skoku po 100mm, z przeznaczeniem do jazdy po górach, brakowało mi możliwości wrzucenia grubszej opony jak 2,2.
  Fatbike z oponami 4,5-5 dla mnie nie mają prawa bytu poza plażami, pustyniami i biegunami;-)

 27. Kiedy opublikujesz test :)

 28. Oglądałem dziś Krossy 2017 i modele w górę od b7 mają zbliżoną geometrię do Canyona :)

 29. Po sezonie użytkowania canyona mogę powiedzieć jedno: Siodełko do wywalenia :). Twistera da się ogarnąć bez problemu (nawet końcówka starego zielonego od wysokości stefanki nie jest niemożliwa). Reba to nie Pike i nawet nie chodzi o 5cm mniej skoku tylko amortyzację w stylu „łykam dopiero konkretne dziury” więc łapy dostają trochę na średnich dziurach i tarkach. Hamulce klasa, jedyne zastrzeżenia mam do napędu, a raczej zestopniowania – chyba jednak przekonałem się do 1×11. No i na przyszły sezon obowiązkowo regulowana sztyca. Może zamiast przedniej przerzutki :)

 30. Michał masz jakieś wieści o oponach 26+, są już/będą jakiekolwiek dostępne w PL?

  U żadnej ze znanych firm Maxxis/Schwalbe/ WTB, etc nie widzę takiej oferty…

  1. Maxxis i Schwalbe chyba jeszcze nie mają takich opon.
   Pytaj u dystrybutora WTB, gdzie można kupić: http://www.wtb.com/products/rangerplus

 31. Pytałem, na razie nigdzie nie można kupić.

  Dystrybutor ma mieć w 2017…

Dodaj komentarz do tekstu Bikeporn: Canyon Grand Canyon AL SLX 7.9 2016

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top