Menu
Menu Szukaj

Bikeporn: Kross Moon 2.0

Jak już pewnie wiesz z zajawek na Facebooku i Instagramie, po dogłębnym przetestowaniu Strive’a, w tym sezonie moim głównym rowerem będzie występujący w tej oto sesji Kross Moon 2.0. Oczywiście nie bez znaczenia była oferta nie do odrzucenia od Krossa, który pozwolił mi trzymać rower cały sezon – czyli tyle, ile potrzeba do przeprowadzenia dogłębnego testu długodystansowego.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo zakochałem się w Canyonie, był to dość odważny ruch z ich strony – o ile w przypadku standardowego, trwającego kilka tygodni testu, pewne wady mogą pozostać niezauważone, to po całym sezonie każda słabostka, związana z wytrzymałością, trwałością i jakością wykonania, na pewno wyjdzie na jaw. Skoro oni zaryzykowali, to ja też – i przygarnąłem Moona pod swoje skrzydła. Obeszło się nawet bez przyczepiania do roweru worka pieniędzy ;) 

Czy dziecko polskiej myśli technicznej dorówna germańskiej inżynierii…?


Kross Moon 2.0 2016 - prawa
Do sesji Moona starałem się znaleźć jak najbardziej księżycowy krajobraz (widzisz, jaka sprytna zagrywka?). Plany nieco pokrzyżował mi deszcz, który zaowocował niemałą sensacją: woda na księżycu!
Kross Moon 2.0 2016 - prawy tył
Wracając do samej przesiadki z Canyona na Moona, która z wielu z Was zaskoczyła. Kto uważnie czytał pierwszy test Strive’a, ten wie że przed zakupem Krossa Z2 w 2015 powstrzymał mnie napęd 2×10 (warunkiem koniecznym było dla mnie 1×11). Osoba odpowiedzialna za specyfikację Moona w tym roku w końcu sięgnęła po napęd z XXI wieku, więc główna wada pierwszego prawdziwie polskiego enduraka została dla mnie wyeliminowana.
Kross Moon 2.0 2016 - prawy bok
Rama jest oczywiście produkowana na Tajwanie, ale projekt jest w 100% dziełem polskich inżynierów. Jeśli startujesz w zawodach enduro, prawdopodobnie niejednokrotnie tyłek skopał Ci szef konstruktorów nadzorujący projekt Moona (Karol Trzciński) i jego brat Arek, który w Krossie odpowiada za marketing (okazuje się, że Diabeł Marketing też potrafi jeździć!).
Kross Moon 2.0 2016 - lewa 3
Co ciekawe, na początkowym etapie koncepcyjnym, Arek aktywnie uczestniczył w dyskusji z forumowiczami EMTB i Enduro Trophy na temat cech i rozwiązań, jakie powinny się znaleźć w pierwszym prawdziwie polskim rowerze enduro. Wiele z tych elementów trafiło do produkcji (np. sposób mocowania tylnego hamulca, elementy geometrii), a dyskusja trwa do dziś!
Kross Moon 2.0 2016 - lewa 2
Kross może i więc jest gigantem produkcji rowerów bardziej mainstreamowych, ale zarówno Moon, jak i młodsze trailbike’i (Soil, Dust) nie są dziełem księgowych, którzy dostrzegli kasę wystającą z kieszeni kolorowych spodenek riderów enduro (oni i tak wolą wypuścić kolejną szosówkę).
Kross Moon 2.0 2016 - prawy detal
Ale do rzeczy. Do testu otrzymałem środkowy model z oferty, moim zdaniem najbardziej sensowny (chyba, że jesteś miłośnikiem Foxa) – kosztujący 11 tys. zł Kross Moon 2.0. Na 2016 zmieniło się nazewnictwo – wcześniej mieliśmy podział na serię V (na kołach 26″) i Z (27,5″). W tym roku model z małą kichą odszedł do lamusa wraz z literkowymi oznaczeniami. Pełną specyfikację znajdziesz na stronie producenta, choć bardziej polecam Ci uważną lekturę tej galerii :)
Kross Moon 2.0 2016 - przód ramy
Moon dostępny jest w czterech rozmiarach, pokrywających (według moich kryteriów) zakres wzrostu 165-190 cm. Dla swoich 170 cm wybrałem M-kę. Rozmiary są nazwane raczej konserwatywnie, więc pod kątem geometrii progresywnej, warto celować w większy. Pozwalają na to sensownej długości rury podsiodłowe. Reszta geometrii jest już jak najbardziej nowoczesna – z kątem główki 65,5° i podsiodłowym 74° na czele. Wysokość suportu to dość standardowe okolice 350 mm.
Kross Moon 2.0 2016 - wahacz RVS
440-milimetrowy wahacz jest raczej długawy. Chciałbym myśleć, że to przez przepowiadany przeze mnie trend na wydłużanie tyłów, poprawiający rozłożenie masy przy geometrii progresywnej…
Kross Moon 2.0 2016 - wahacz RVS lewa
…realnie jednak trzeba przyznać, że jest to związane z zawieszeniem z wirtualnym punktem obrotu, które nieco ogranicza projektantów w kwestii skracania chainstaya. Jak wpłynie to na skoczność i „zabawowość” Moona? Zobaczymy.
Kross Moon 2.0 2016 - zawieszenie RVS VPP przód
Riderzy i konstruktorzy Krossa, po przetestowaniu dostępnych na rynku systemów, jako najlepsze rozwiązanie wybrali „wirtuala”. Daje on projektantowi szerokie pole manewru w kwestii charakterystyki oraz izolacji zawieszenia od napędu i hamowania. Zawieszenie RVS ma 150 mm skoku, a za jego kinematykę odpowiada Paweł Marczak. Dla wykreso-geeków: pierwsze 38 mm (25%) ma charakterystykę lekko regresywną, dzięki czemu zawieszenie łatwiej pokonuje wstępny opór uszczelki dampera oraz szybciej reaguje na małe nierówności – czyli jednym słowem, zapewnialepszątrakcję. Potem charakterystyka robi się progresywna, a zawieszenie usztywnia pod kątem wybierania większych przeszkód przy dużej prędkości.
Kross Moon 2.0 2016 - RVS dolny link
W pierwszym roku produkcji (2014) zawieszenie Moona trapiły choroby wieku dziecięcego w postaci pękających śrub zawieszenia. Zostało to poprawione już w modelu 2015, poprzez zastosowanie w dolnym łączniku śrub przelotowych i łożysk o większej średnicy (wszystkie łożyska są łożyskami maszynowymi o standardowych wymiarach).
Kross Moon 2.0 2016 - górna krzywka zawieszenia RVS śruby
W 2015 wzmocnione zostały też śruby górnego łącznika – zmieniono gniazda imbusa na płytsze. W modelu 2016 krzywka została nieco zmodyfikowana, a śruby mocujące są tytanowe! #swag #yolo #niemalipy
Kross Moon 2.0 2016 - RVS górny link krzywka
Trochę problemów było też z odkręcaniem się śrub w czasie jazdy. Poza samymi śrubami, zmieniono proces montażu – zamiast wątpliwej jakości kleju nakładanego przez dostawcę śrub, teraz Loctite 243 jest aplikowany dopiero przy montażu rowerów w polskiej fabryce.
Kross Moon 2.0 2016 - Rock Shox Monarch Plus RC3
Wspomniana krzywka ugniata damper Rock Shox Monarch Plus RC3, czyli wyposażony w 3-pozycyjną dźwignię regulacji tłumienia kompresji. Zawieszenia z wirtualnym punktem obrotu raczej słyną z tego, że platforma jest w nich zbędna, ale zawsze to dodatkowa opcja na poprawienie sobie samopoczucia na asfaltowo-szutrowych dojazdówkach.
Kross Moon 2.0 2016 - RS Monarch RC3 pokrętło tłumienia kompresji
Rozpuszczony przez Shapeshiftera, pewnie będę z niej korzystał. Najbardziej jestem ciekaw, czy tłumienie będzie potrafiło utrzymać damper wyżej w skoku, i tym samym zmienić nieco geometrię. Ze względu na lokalizację dźwigni „między młotem a kowadłem”, lepiej jednak nie kombinować przy niej podczas jazdy po większych wybojach… Ciekawostka: rama Moona przyjmuje też dampery sprężynowe.
Kross Moon 2.0 2016 - Rock Shox Pike RC
Do kompletu, z przodu sterczy Rock Shox Pike RC w wersji Solo Air i o skoku nieco większym od tylnego zawieszenia: 160 mm. To już mój trzeci egzemplarz tego modelu, więc nie oczekuję niespodzianek. Może tylko wrzucę jednego Bottomless Tokena dla większej progresji (Tokeny dostajesz w zestawie z rowerem).
Kross Moon 2.0 2016 - przód detal
Ale może się mylę i Pike mnie czymś zaskoczy? Rock Shox na 2016 zastosował nowe uszczelnienia SKF, które podobno (zdaniem riderów – nie reklam) odczuwalnie poprawiają pracę. Jeśli tak będzie, jedyną wadą zamontowanego w Krossie Pike’a będzie brak customowych naklejek pod kolor ramy.
Kross Moon 2.0 2016 - RS Pike podkowa
Model RC różni się od droższego RCT3 tym, że tłumienie wolnej kompresji reguluje się zwyczajnym pokrętłem, bez oddzielnego pokrętła z trzema „domyślnymi” ustawieniami. Wszystkie bebechy są takie same, więc jeśli nie zależy Ci na częstym kręceniu gałkami – będzie pan zadowolony!
Kross Moon 2.0 2016 - Rock Shox Pike
Cholera, zdecydowanie muszę sobie załatwić te customowe naklejki…
Kross Moon 2.0 2016 - SRAM Giuide RS zacisk
Hamulce to czterotłoczkowe SRAM-y Guide RS z tarczą 200 mm z przodu…
Kross Moon 2.0 2016 - SRAM Guide RS tył
…i 180 mm z tyłu. Stalowe baryłki, w które wkręca się śruby to jeden z „forumowych” pomysłów – dzięki nim nie zerwiesz gwintów w wahaczu.
Kross Moon 2.0 2016 - SRAM Guide RS
Klamka jest wyposażona w regulację odległości pokrętłem i… to w zasadzie tyle. Trzeba jednak docenić, że product manager szarpnął się na wersję RS, w której klamka jest wyposażona w SwingLink – wihajster pozwalający zmniejszyć martwy skok klamki przy jednoczesnej poprawie modulacji (co zazwyczaj nie idzie w parze). Ciekaw jestem, czy różnica będzie odczuwalna – cały poprzedni sezon przejeździłem na Guide’ach R, pozbawionych tego patentu (i montowanych u wszystkich konkurentów Moona).
Kross Moon 2.0 2016 - kokpit kierownica 35 mm
Dźwignie przyczepione są do kokpitu brandowanego przez Krossa. Co ciekawe, przykręcane chwyty to już produkt marki Gravity (FSA) – ciekawe, czemu nie własne? Nawet mają w ofercie pomarańczowe :)
Kross Moon 2.0 2016 - mostek Kross 35 mm
Mostek i kierownica mają mocowanie o średnicy 35 mm – serious shit. Wątpię, żeby przełożyło się to na odczucia na szlaku, ale zawsze to łatwiej wymówić, niż trzydzieścijedeniosiemdziesiątych. Jak już jesteśmy przy milimetrach – mostek ma ich 50, a kierownica 780.
Kross Moon 2.0 2016 - Reverb, WTB Volt
Kokpit dopełnia gadżet obowiązkowy, czyli Rock Shox Reverb o 125 mm skoku. Przewód sztycy jest w całości poprowadzony wewnątrz ramy (Stealth), ale projektant zaliczył tu małą wtopę, o której za chwilę…
Kross Moon 2.0 2016 - Gravity gripy
Fabrycznie montowana jest prawa manetka, którą oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, montuje się z lewej strony kierownicy (tyle że pod spodem). Kolejny dowód na to, że product manager Krossa rzeczywiście jeździ na rowerze i to niekoniecznie na szosie. Wszystkie wajchy (klamki hamulcowe oraz manetki przerzutki  i sztycy) można zamontować na wspólnych obejmach (Matchmaker), dzięki czemu kokpit jest elegancko uporządkowany. Jeśli jednak wolisz nieograniczony zakres regulacji oddzielnych obejm, znajdziesz je w kartonie z rowerem.
Kross Moon 2.0 2016 - wewnętrzne prowadzenie przwodów
Wspomniana wtopa dotyczy umieszczenia wejścia przewodu sztycy z lewej strony dolnej rury – co kłóci się z zamontowaną po tej samej stronie manetką. Hint: da się wykorzystać umieszczone z prawej strony górnej rury (nieużywane) wejście dla przedniej przerzutki. ale wymaga to sporej ekwilibrystyki – po wejściu do ramy przewód wraca w okolice główki ramy i dopiero tamtędy wchodzi do dolnej rury. Zamotane i raczej niezalecane, ale możliwe!
Kross Moon 2.0 2016 - prowadzenie kabli przewodów
Pozostałe kable są już poprowadzone normalnie, na zewnątrz, pod dolną rurą, eleganckimi przykręcanymi przelotkami.
Kross Moon 2.0 2016 - siodło WTB Volt
Ostatni element kokpitu to wygodne siodełko WTB Volt, subtelnie brandowane dla Krossa. Jasnopomarańczowy kolor poszycia trochę jednak odstaje od reszty.
Kross Moon 2.0 2016 - WTB Volt pomarańczowe
W moim rowerze (w rozmiarze M) dostałem siodełko w rozmiarze S, o szerokości 135 mm.
Kross Moon 2.0 2016 - WTB Volt detal
Taki wybór nie każdemu tyłkowi podpasuje, ale cóż – siodełko zawsze pozostanie najbardziej indywidualnym elementem roweru.
Kross Moon 2.0 2016 - napęd SRAM GX1
Jak wspomniałem na wstępie, gdyby nie brak napędu 1×11, pewnie już w zeszłym roku zdecydowałbym się na Krossa. W 2016 to już standard. Moon 2.0 wyposażony jest w kompletną grupę SRAM GX1. Wybór równie nieekscytujący, co skuteczny.
Kross Moon 2.0 2016 - korba SRAM GX1 1400
Korba to „ten lepsiejszy” model (GX-1400), umożliwiający montaż zębatki spiderless w miejsce klasycznego pająka z seryjną zębatką 32T. Suport to niestety niezbyt uwielbiany pressfit – nowocześniejszy od wkręcanych misek, ale potencjalnie bardziej problematyczny.
Kross Moon 2.0 2016 - prowadnica Mozartt
W oczy rzuca się pełny napinacz – z dolną rolką i osłoną zębatki. Czy przy napędzie 1×11 jest to potrzebne? Nie sądzę. No ale jak już jest, to trzeba docenić, że jest – uwaga! – polskiej firmy Mozartt. Nice touch!
Kross Moon 2.0 2016 - zaślepka Direct Mount SRAM
Kolejny miły detal to zaślepka mocowania przedniej przerzutki (direct-mount).
Kross Moon 2.0 2016 - mocowanie przedniej przerzutki Direct Mount
A jeszcze milszy jest fakt, że całe mocowanie można odkręcić, żeby nie szpeciło ramy.
Kross Moon 2.0 2016 - SRAM GX przerzutka kaseta
Czy o GX-ie można jeszcze coś napisać? Chyba nie za bardzo – po prostu w tym roku stał się on domyślną grupą wszystkich rowerów trail/enduro w rozsądnej cenie. Napęd w zasadzie bez słabych stron, niczym (poza masą) nie odbiegający od droższych grup.
Kross Moon 2.0 2016 - kaseta nitowana SRAM GX1
Największa różnica w stosunku do X1 i droższych grup 1×11 to nitowana kaseta, odpowiedzialna za największą różnicę w masie i… w cenie. Podobnie jak droższe odmiany, ma ona jednak zakres 10-42T. Jest więc montowana na bębenku SRAM XD piasty DT Swiss. Tylna oś to standardowe 142×12 z dość prostym szybkozamykaczem.
Kross Moon 2.0 2016 - DT E1900, Schwalbe Hans Dampf
Koła to DT Swiss E1900 Spline. Model może niezbyt lekki, ale za to z obręczami o przyzwoitej szerokości wewnętrznej 25 mm – tego mi brakowało w Canyonie. Obręcze dają stabilne podparcie oponom Schwalbe Hans Dampf. Jeszcze parę lat temu były one domyślnym wyborem osób szukających dobrych, uniwersalnych opon enduro. Dziś większość sięga po bardziej agresywne modele (czyt. Magic Mary), ale ja zamierzam dać im szansę.
Kross Moon 2.0 2016 - Schwalbe Hans Dampf Evo TLR
Dzisiejsze nazwy opon wpadają w ucho: Evo TLR Snakeskin Pace Star. Obie opony są w tej samej wersji – szkoda, że na przód nie trafiła odmiana z bardziej miękką mieszanką (Trail Star).
Kross Moon 2.0 2016 - DT Swiss E1900 Spline
Cały zestaw jest oczywiście gotowy do zamleczenia – wentylki są w komplecie. Ze względu na szerokość obręczy, jest też możliwość montażu Procore, co bardzo chciałbym w tym roku sprawdzić.
Kross Moon 2.0 2016 - wahacz prześwit miejsce na oponę
Ilość miejsca na oponę była jedną z bolączek pierwszej generacji. Tu nie ma na co narzekać. No, może na ażurową poprzeczkę idealnie zbierającą błoto – wygląda fajnie, aż żal będzie zaklejać taśmą!
Kross Moon 2.0 2016 - główka ramy znaczek logo
Główka ramy z subtelnym logo jest oczywiście tapirowana. Ogólnie, konstrukcja ramy Moona sprawia wrażenie prostej, ale jest w niej trochę ukrytych smaczków, jak puste w środku haki koła czy wspomniane już tytanowe śruby i ażurowe wzmocnienie wahacza.
Kross Moon 2.0 2016 - górna rura
Miłym akcentem są też ładnie wygładzone spawy. Filozofia i „klimat wykonania” jest tu nieco inny, niż w niemieckich produktach, ale ta przemyślana prostota „Made in Poland” w bezpośrednim kontakcie jakoś tak po prostu cieszy i mam nadzieję, że zdjęcia choć trochę to oddają. Czuje się, że nie jest to kolejna generyczna rama z tajwańskiego katalogu.
Kross Moon 2.0 2016 - lewa 1
Prostota ta odbija się trochę na wadze, choć nie aż tak bardzo, jak w starszych rocznikach – na 2016 rama Moona zrzuciła kolejne 300 gramów. Cały rower w rozmiarze M, z pedałami, napinaczem i na dętkach, waży dokładnie 14,8 kg (dla celów porównawczych: bez pedałów i napinacza ok. 14,2 kg). Moon dalej więc nie należy do wagi piórkowej, ale powodów do płaczu na podjazdach raczej nie daje. Bezpośredni konkurenci są o 0,2-0,5 kg lżejsi.
Kross Moon 2.0 2016 - przód
Jacy to konkurenci? Moonowi 2.0 dość blisko wyposażeniem do Canyona Strive Al 6.0 Race, który jednak po tegorocznej podwyżce cen kosztuje ok. 13 tys. zł, podobnie jak analogicznie skonfigurowany Rose Uncle Jimbo 1. Nieco bliżej są YT Capra Al Comp 1 i Commencal Meta AM V4 Essential – ale to to dalej wydatek ponad 12 tys. zł. A to wszystko rowery sprzedawane wysyłkowo! Sam fakt, że to z nimi porównuje się cenę Krossa, dużo mówi o jego opłacalności. Pamiętaj, że Moona możesz kupić w normalnym sklepie – więc pewnie bez problemu dasz radę wynegocjować cenę poniżej 10 tys. zł. Najbliżsi konkurenci „sklepowi” to Romet Tool 2 (13,9 tys. zł) i Giant Reign 1.5 LTD (13,8 tys. zł). Jest też Kellys Swag 50, tańszy od Krossa, ale ze słabszym wyposażeniem i geometrią. Na miłośników polskiej myśli technicznej czeka też bliźniaczo wyposażony NS Bikes Snabb E1 za bagatela 15 tys. zł. Oczywiście znajdą się tacy, dla których nadal polskie=gorsze, ale nie zmienia to faktu, że kupując Moona będziesz się czuł jak górnik odbierający czternastkę.
Kross Moon 2.0 - prawa
No tak, ale do tego, że Kross Moon bardzo dobrze wypada cenowo, raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Pytanie, czy jest równie kompetentny na szlaku? I czy słabostki pierwszych roczników zostały w 100% wyeliminowane? Powiem Ci, że po pierwszych wrażeniach nie mogę się doczekać, żeby to sprawdzić. Ale na solidną porcję wrażeń z jazdy przyjdzie czas dopiero przy okazji pierwszego testu – już na wiosnę! :)

Chcesz wincy? Rzuć okiem na podobne wpisy:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

81 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
8 lat temu

Jeden z najładniejszych rowerów na rynku :)

Tomasz
Tomasz
8 lat temu

Czekam na pierwsze wrażenia z trasy! Mam nadzieję, że w razie negatywnych odczuć, pozwolisz sobie o nich napisać. Najwyżej Kross zabierze Ci rower ;)

klima drwal amator
klima drwal amator
8 lat temu

I ja go trochę potestuje, z lekkim modyfikacjami wyszedł mi 14,9 LOL opony ponad KILO NA KOŁO robią swoje ale docelowe jednak opony wlecą chudsze :)
Zębatka Spiderless 28 T, gripy Odi Rouge, tarcze sihtmano Xt na pająku i dzida w góry !!!!

DDe
DDe
8 lat temu

Kellys Swag ma gorszą geometrię? W którym miejscu wskaż proszę :) Ja dostrzegam jedynie dłuższy wahacz o 5mm. Reszta przemawia do mnie na korzyść Swaga. Poza tym nie urzekają mnie niesymetryczne ramy takie jak w Moonie.

Bastiano spod tater
Bastiano spod tater
8 lat temu
Reply to  DDe

Każdy ma swój gust i wzrok bo ja tam dostrzegam dłuższy chainstay o 1,5cm :)

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  DDe

Jak dla mnie na pewno gorsze są te 72 stopnie przy podsiodłówce… Moon przy 74 podjeżdża świetnie biorąc pod uwagę naturę i przeznaczenie roweru.

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

A gdzie można zasięgnąć informacji czy wartość kąta jest efektywna?

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Chyba nie ma reguły- Canyon podaje wartość efektywną pomimo tego, że oś podsiodłówki nie jest w osi suportu, podobnie Kona, Ghost, Lapierre, Scott… To tak na szybko znalezione. I odnoszę wrażenie, że tam gdzie producent wyraźnie i jednoznacznie nie podaje, jaki to jest kąt, to zawsze będzie to wartość efektywna. Ale tak naprawdę odnosząc się do kąta podsiodłówki w Moonie chodziło mi o to, że to jest wartość która sprzyja pokonywaniu podjazdów, szczególnie stromych, technicznych. W moim odczuciu Moon podjeżdża wyjątkowo dobrze jak na docelowe przeznaczenie rowery. Radzi sobie zauważalnie lepiej niż Stumpjumper FSR czy Nerve, chociaż to rowery lżejsze, z mniejszym skokiem…

Szczurasek
Szczurasek
8 lat temu

Oh kurcze… wczoraj przyszedł mój reverb a ten bikeporn uświadomił mi, że moją prawa manetka po lewej stronie też będzie musiała mieć takie „ucho” z przewodu. No cóż.

A co do samego Moon’a to tegoroczne malowanie mimo właściwie subtelnych zmian, według mnie jest wystrzałowe.

Seweryn
Seweryn
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Czekam, bo mam ten sam problem. ;)

Szczurasek
Szczurasek
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Oj ale u Ciebie to jest w końcu puszczone przez otwór po prawej stronie a u mnie tamtędy idzie pancerz od przerzutki. Myślałem, że jakoś „magicznie” przez tą przelotkę po lewej zostało to poprowadzone :(

Szczurasek
Szczurasek
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

To w sumie wyszłoby na to samo bo manetka od przerzutki też jest po lewej stronie. No nic może chłopaki jak będą zakładać to jakoś sobie z tym poradzą. W każdym razie dzięki za foto :)

Borys Wu
Borys Wu
8 lat temu

W kwietniu bedzie wlasnie taki☺

BARTNIK
BARTNIK
8 lat temu

kolorystycznie fajnie. Co do naklejek na amorze zgoda. (BTW pasowałyby e Strive w czarno pomarańczu :P ).
Za ramy razi mnie jedynie ta „strzałka” no bokach górnej rury – mało w niej polotu. Bez niej rower wyglądałby bardziej PRO :)

Smok
Smok
8 lat temu

Ja z rowerem nie dostałem ani tokenów, ani wentyli ! Więc jak to jest, dają je czy nie ?

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  Smok

Do Z2 2015 dostałem i tokeny, i matchmakera, i obejmy do manetek… Wentyli brak.

Smok
Smok
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Tak tegoroczny, do tej pory myślałem, ze nie dają nikomu tokenów i zamówiłem je sobie, a tu takie info. Jutro dzwonie do sklepu.

smok
smok
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Niestety nie ma tam tokenów :(

Max
Max
8 lat temu

Symetria i elegancja to cechy, które wydaje się, że nie były brane pod uwagę przy projektowaniu – Krossie, proszę o nowy pomysł na 2017 :-)

Maciej B.
Maciej B.
8 lat temu

Bardzo fajny rower, jak za taką cenę. W szczególności biorąc pod uwagę skok cen na ten rok. Do konkurentów sklepowych dopisałbym czeskiego Patriot Evo Team, który ma „sprytniejsza” geometrie.

fnk
fnk
8 lat temu
Reply to  Maciej B.

Patriot Evo Team zdecydowanie może być tutaj konkurentem. Wiem bo mam ;). Niestety model 2016 (PET) sprzętowo zubożyli w stosunku do 2015.

Sebastian Szajna
Sebastian Szajna
8 lat temu

Dużo treściwej wiedzy na temat tego rowerku, czekam na porządny test z Twojej strony Michale i by móc potem przeczytać;)

Paweł
Paweł
8 lat temu

Miałem z2 2015 i zmieniłem, ponieważ elementy wahacza waliły mi po łydkach. Po jeździe wszystko sine. Teraz mam Treka Remedy o minimalnie mniejszym skoku i chociaż wahacz ma zbliżoną szerokość to problemu brak. Generalnie z2 jest super wyposażony jak za te pieniądze;)

budyń
budyń
8 lat temu

Siodełko i sztyca to elementy kokpitu???
Kurde, mam braki:)

Franek Konieczny
Franek Konieczny
8 lat temu

I skąd tu brać kasę na takie cudo? Jednak póki co, kilka lat będę się musiał bujać też Krossem…ale Signem DS2

Konrad S
Konrad S
8 lat temu

A co oznacza „Główka ramy z subtelnym logo jest oczywiście tapirowana”?
Nie powinno być taperowana?

Paweł Podwika
Paweł Podwika
8 lat temu

No to ci teraz kask do całości nie pasuje;)Trzeba Giro Montaro na wersje pomarańczową zmienić.

Bartosz
Bartosz
8 lat temu

A ja zapytam o … tło – hałda panewnicka czy murcki ? Przez niską głębie ostrości nie umie zgadnąć.

Paweł Podwika
Paweł Podwika
8 lat temu

Coś mi się zdaje że sąsiadami jesteśmy skoro foto było robione Katowice-Murcki,to kolegę zapewne zainteresuje nowa miejscówka jaką pomalutku budujemy Lędziny-Poligon.Zapraszam do oglądania(pierwsze 4 foto): http://www.pinkbike.com/u/pabloxr2/album/Sezon-2016/

Paweł
Paweł
8 lat temu
Reply to  Paweł Podwika

To ja zapraszam także na mikołów-wierzysko.też da się polatać;)

Karol
Karol
8 lat temu
Reply to  Paweł Podwika

Fajnie! Podajcie dokładne lokalizacje jeśli to możliwe. Szukam takich miejsc w okolicy Katowic jak ktoś coś jeszcze zna (Murcki znam) to byłbym wdzięczny.

Paweł Podwika
Paweł Podwika
8 lat temu
Reply to  Karol

Witam Pana Karola,oto lokalizacja Hopek Wyry-Wierzysko,jadąc Trasą 928 Mikołów-Kobiór na skrzyżowaniu ul.Pszczyńska i ul.Dąbrowszczaków skręcasz w prawo w kierunku ul.Wierzysko(droga szutrowa)jadąc pod górę widać po lewej w lesie wiele hopek,jazdę można rozpoczynać od szczytu na którym stoi krzyż św.Jana i jest to wspomniana ul.Wierzysko gmina Łaziska Górne.Pierwsze ujęcie w moim filmie to właśnie Wierzysko:(http://www.pinkbike.com/video/432450/). A tu kilka moich przykładowych zdjęć z tego miejsca:(http://www.pinkbike.com/photo/11963312/),(http://www.pinkbike.com/photo/12942505/),(http://www.pinkbike.com/photo/11963295/). Połamania kół życzę ;) Paweł.

MARCIN
MARCIN
8 lat temu

Rower fajnie wygląda ale jeszcze nie jest dopracowany, także stylistycznie… Siodełko, amortyzator, wejście na przewód od reverba…

Jestem ciekaw Twoich wrażeń z jazdy, a przede wszystkim jak spisuje się zawieszenie i czy zostało poprawione (czy działa bezawaryjnie w praktyce)?. Nie podniecałbym się faktem, że jest to polska myśl techniczna… Istotą jest przecież aby nie była tylko polska, ale żeby szła za tym również jakość (bez pękających śrub). Czego Krossowi z całego serca życzę.

Koper
Koper
8 lat temu

Jestem ciekaw grupy gx. Cenowo ladnie wychodzi, jak wrazenia z manetka? Jak sie spisuje w odniesieniu do wyzszych grup?

koper
koper
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

dzięki za info – przydatna informacja. Mam teraz w napędzie 1×10 X9 type 2 i manetkę x7. Poszukam manetki GX na 10s i porównam prace. dam znać jakie są różnice.

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  Koper

Mógłby być ciut bardziej dopasowaną konstrukcją. Chociażby rama domyślnie pod hamulec 180 mm bez stosowania adaptera- ktoś montuje w takim rowerze tarcze 160 mm???

Saint69
Saint69
8 lat temu

Dzięki za cenne informacje. Rozważam zakup, kiedy planujesz test w terenie?

Saint69
Saint69
8 lat temu

No szkoda, ale doskonale rozumiem dlaczego.
Trzeba będzie podjąć męską decyzje.

Ilia
Ilia
8 lat temu

Jestem ciekaw jak wypadnie wirtual Krossa względem jednozawiasowca Canyona.

Trójmiasto
Trójmiasto
8 lat temu

Powiedziałbyś, który z dwóch rowerów lepiej podjeżdża? Moon 2 czy djambo? Chce kupić rower do Trójmiasta. Moon to na pewno przerost formy nad treścią, ale djambo to dość drogi ht i dodatkowo chciałbym zainwestować w sztyce regulowaną co jeszcze znacznie podnosi jego cenę. Wolałbym wydać sporo kasy na fulla niż na ht, jednak może djambo byłby bardziej uniwersalny?
Czy wg Ciebie po zamianie kół w djambo na 29,stałby się on namiastką XC? Może nie nastawioną na wygrywanie ale przynajmniej jakiekolwiek ściganie?
W sumie jeśli napisałbyś, że moon lepiej podjeżdża to chyba nie miałbym już dylematu, a sam tego nie sprawdzę na pewno;)
Pozdrawiam!
Ps.oczywiscie rower ma być przede wszystkim do zabawy, jednak na ten czas ma to też być jedyny rower.

Mirek
Mirek
8 lat temu
Reply to  Trójmiasto

Jak do trójmiasta to może lepiej rozważ Soil’a? Ma fajną geometrię a będzie i lepszy pod górę i lżejszy niż Moon.

Kuba
Kuba
8 lat temu

Wzrost 179.. wziasc M czy L ??

Paweł
Paweł
8 lat temu
Reply to  Kuba

Mam 180cm i L. Do tego ewentualnie skrócisz mostek i będzie super. Sztyca wchodzi mi 150mm gianta.

Hautaneki
Hautaneki
8 lat temu

Panowie my tu podjezdzamy ,obliczamy ,rozmawiamy a jak sie kros spisuje w zjazdach i bikeparkach da sie tym puscić lejce ? czy jest zbyt kruchy na takie zbawy? jak hopki jak profile, intersuje mnie własnie ta ciemna strona księżyca gdyż stoje przed dylematem jaki rower kupic a nie ukrywam że celuje w „zjazdowego enduro” czyli pedałówa od czasu do czasu ale głównie katowanie

Kuba
Kuba
8 lat temu

Ja oczekuje dopiero na swoj ale chlopaki jezdza u mnie w Bielsku chyba na 4 takich i daja takiego pieca ze to jest koniec swiata. Z tego co mowili to bikeparki ogarnia bez problemu, np. trasy typu A-line na żar i te sprawy podobnie.

Hautaneki
Hautaneki
8 lat temu

nie jeśli możesz podlinkuj Michał Lalik-dzieki

Hautaneki
Hautaneki
8 lat temu

patfindera widzałem fajny jest ale nadal sie boje kupic tan rower

Biker
Biker
8 lat temu
Reply to  Hautaneki

To po prostu nie kupuj :)

Marcin K.
Marcin K.
8 lat temu

Jeździłem na moonie parę tygodni temu. I przyznam szczerze że „bryła” roweru budzi zaufanie już na „vizus”. Podczas podjazdów zdarzało mi się pocinać z buta na Kozią Górkę – ale jak przypuszczam to z ówczesnych brakach w wydolności. Tego dnia testowaliśmy moon-y 2 w rozmiarach „M” i „L” i przy wzroście 180 lepiej jeździło mi się na większym. Co ciekawe rowery różniły się skokiem tylnego amortyzatora (może to kwestia rowerów do testów i serwisów). Jazda w dół – pełen piec – żadnej śmierci w oczach. Należało jedynie wyczuć moment w którym należało się położyć w zakręt. Przy mocnym dociążeniu tylnego koła – poezja równowagi i pewności – po prostu banan w bandach i na chopkach. Jednakże przy dość krótkim tylnym trójkącie rower chętnie zarzuca pośladkiem i zbyt paniczne zaciśnięcie się na klamce powoduje piękny klasyczny cyrkielek wokół drzewa :) Wczoraj natomiast dosiadłem Scotta Genius-a 700 Tuned Plus i… to mi odświeżyło przeżycia na Krossie :) Bo Gienek prowadził się po Wolskich singlach bardzo…stabilnie.
Nie był tak skoczny jak Moon -ale o dziwo podjeżdżał sprawniej :)
Hurgot w uszach i poczucie stabilności było 500%. Tylko ta cena :/

Jacek
Jacek
8 lat temu

Michał,
mógłbyś w celach porównawczych podać swoje ustawienia zawieszenia w Krossie?

Gabriel K
Gabriel K
8 lat temu

Ja tam mam 2015 Strive CF 8.0 Race i normalnie na procore jeżdże – troche cieżko sie zakłada ale jak już wejdzie to jest git

Edłardo
Edłardo
8 lat temu

Ciekawi mnie jak się ma Moon 2.0 do Canyona Spectrala AL 6.0? Czy lepiej dopłacić 1k i jeździć na Strive AL 6.0?

majki
majki
8 lat temu

a’propos Swaga – nie wiem jaki jest ten problem z reverbem? normalnie mój kolo jeździ i jest wszystko ok, ma reverba a oryginalnie nie miał (SWAG 10). Trzeba wybrać tylko jego odpowiednią długość do rozmiaru ramy. Geo w SWAGU jak dla mnie mistrz i na zjazdach nie ma lepszego – ale to wszystko to kwestia indywidualna przecież, jeden woli taki a drugi inny kąt. i za 10 koła nie znajdę lepszego roweru dla mnie. Powinien być przetestowany przez Was!
Wada jak dla mnie SWAGA i MOONA to SRAM GX – chciałbym wrzucić większy tryb z one up components i niestety z tą nitowaną kasetą się nie da dlatego wolałbym shimano.

Aleks Sz
Aleks Sz
8 lat temu

Kiedy można się spodziewać testu roweru, pytam ponieważ mam w planach kupić ten rowerek i chciałbym wiedzieć czy to dobry wybór za tą cenę… Tak w ogole super ujęcia Pozdro

Sprzedawca
Sprzedawca
8 lat temu

„Beeez problemu uda Ci sie wynegocjowac cene ponizej 10tys” przy tej marzy ktora jest na tych rowerach mysle ze Sprzedawca nie dosc ze odda go bez zarobku to jeszcze pewnie z dozuci kask i jakies dobre buty pod wpinki :/

Mateusz Pomagier
Mateusz Pomagier
8 lat temu
Reply to  Sprzedawca

Ja wynegocjowałem za mniej niż 9 tysi więc wystarczy znaleźć odpowiedniego sprzedawcę ;)

Mateusz
Mateusz
8 lat temu

Witam, czy ktoś wie po co w tym rowerze w gornej rurze ramy są 3 nagwintowane otwory? Dwa jakoś tak bardziej od spodu, a trzeci z boku.

Mateusz Małecki
Mateusz Małecki
8 lat temu

Witam,
Chciałbym zapytać czy ktoś z Was wie po co w tym rowerze w górnej rurze są 3 nagwintowane otwory? 2 mniej wiecej od dołu rury i trzeci z boku.

Krzysztof
Krzysztof
8 lat temu

To jakbyś chciał jednocześnie założyć przednią przerzutkę i sztycę z zewnętrznym prowadzeniem linki – u mnie są nawet dołączone oczka do przykręcenia przewodu..

Marcin Maj
Marcin Maj
8 lat temu

Szczerze? Za mało mówi się tu o Kellysie, CTM i Romecie. Które po wszystkich promocjach i obcenkach są realnymi konkurentami Krossa. Nikomu nie robi, że Kross wymyślił swoj zawias samodzielnie, ważne że za Moon 1.0 można mieć teraz SWAG 30 w którym wyposażenie miażdży wręcz Krossowe. No i ta masa, Kross ma system zawieszenia, który jest po prostu ciężki i żaden zestaw osprzętu mu tego nie nadrobi. Prawie 15kg dla roweru za 10k? Przypomina mi się B’Twin FR6 z 18kg -za 3k

Kam G
Kam G
7 lat temu

ja zrobilem na moonie 2.0 2016 ponad 600km wiec moge sie podzielic kilkoma uwagami. Do tej pory jezdzilem na DH wiec szukalem alternatywy, ktora mnie nie ograniczy szczegolnie przy zabawie w lesie na hopach itd. Rower bardzo fajny, mega skoczny i zwinny, na poczatku mialem wrazenie ze brakuje mu skoku z tylu, ale po odpowiednim ustawieniu zawiasu da sie znalezc kompromis pomiedzy fruwaniem a podjezdzaniem. Odnosnie pekajacych srub i zlej famy, mnie jeszcze to nie dotknelo i brak jakichkolwiek oznak zeby cokolwiek mialo sie dziac. Jak na enduro to bardzo fajnie podjezdza.

Plusy:
-cena/jakosc
-wszechstronnosc
-fajna geometria
-osprzet na bardzo dobrym poziomie
-rewelacyjne kola DT Swiss i halasujacy bebenek
-matchmaker, mozna polaczyc mykmyka z klamka i manetke z druga klamka, robi sie czysciutko na kierownicy

Minusy
-dziwna rozmiarowka
-na dzien dobry serwis wszystkiego od rockshoxa – klasyka rocka
– moim zdaniem niepotrzebny napinacz – narrow dziala bezblednie
-brak miejsca na koszyk do bidonu
-opony z detkami nie nadaja sie do zjazdu po kamieniach – modyfikacja na tubeless pomogla jak narazie
-niepasujacy kolor siodelka – ja osobiscie nie moge na nie patrzec, mogli juz zrobic cale czarne niz czarno-zolto-bardziej zolte
-mojemu kumplowi juz sie posypaly lozyska w zawiasie, wymiana na EZO dala rade, u mnie powoli cos zaczyna trzeszczec raz na jakis czas
-najwieksze dla mnie zaskoczenie – Pike od poczatku mial ,,luz fabryczny” – temat przerabiany, brawo rockshox po raz kolejny – po prostu takie jest pasowanie na tulejkach nowych widelcow
-pressfit-cos tam jeknie raz na jakis czas, czekam cierliwie az sie posypie :)

Generalnie rzecz biorac, rower bardzo fajny, wewnetrznie czuje sie dumny ze wspieram lokalny produkt, jezdzac po miejscowkach zauwazylem ze jezdzi tego troche. Ja zaryzykowem wejsciem w krossa i narazie nie zaluje, wrecz przeciwnie. Mysle ze wczesniejszych modeli 2014, 2015 nie ma sensu kupowac zeby sie nie wpakowac w bagno, nie schodzilbym takze osprzetowo ponizej modelu 2.0. Osobiscie polecam osobom ktore sie wahaja.

Odwiedź mój profil na
Instagram Top