Menu
Menu Szukaj

Kalendarz zawodów enduro 2021

Zazwyczaj po poradę Wróżbity Macieja sięgam tylko pisząc o sprzętowych trendach, ale nieprzewidywalność imprez sportowych w ostatnich miesiącach spowodowała, że został on też współautorem kalendarza zawodów enduro 2021… Cóż, takie czasy. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że poniższe zawody faktycznie się odbędą!


Kalendarz zawodów enduro 2021: Polska

DataSeriaMiejsceUwagi
Czerwiec18-20.06.2021joyride-logo-100 Kluszkowce (mapa) Joy Ride Festiwal Kluszkowce
26-27.06.2021Enduro MTB SeriesŚwieradów-Zdrój (mapa)
Sierpień27-29.08.2021endurotrails-logo-100Enduro Trails (mapa)EWS Qualifier
Wrzesień04.09.2021Enduro MTB SeriesDukla (mapa)
25-26.09.2021PZKolSienna (Czarna Góra) (mapa) Mistrzostwa Polski
Październik02-03.10.2021Enduro MTB Series?ZAWODY ODWOŁANE

Bieżące informacje o poszczególnych imprezach znajdziesz na stronach organizatorów:


Uwagi redaktora ;)

 • W tym roku wracamy do tradycji: sezon otwiera Joy Ride Festiwal w Kluszkowcach. Zawody enduro odbędą się w sobotę (19 czerwca), ale jak zwykle na festiwalu, warto przyjechać na dłużej i skorzystać z testów rowerów i/lub wystartować w innych dyscyplinach, np. w dualu czy… KTM E-bike Race (ciekawe, jak to będzie wyglądało?). Będzie to o tyle ułatwione, że w tym roku czeka nas poważna zmiana: wszystkie OS-y będą trasami w bikeparku! Więc będzie to takie pół-enduro, pół-DH-na-czterech-różnych-trasach. Szkoda, bo bardzo ciekawe, naturalne trasy zawsze były najmocniejszą stroną imprezy w Kluszkowcach. Ale nowe odcinki mają być faktycznie nowe (poza jednym znanym z poprzednich lat), więc być może czeka nas miła niespodzianka.
 • Tydzień po Joy Ride (26-27 czerwca) odbędzie się pierwsza z dwóch edycji Enduro MTB Series, do tego w nowej miejscówce. To znaczy nie takiej nowej, bo Świeradów-Zdrój gościł już w przeszłości chociażby imprezy EMTB Enduro, a nawet Mistrzostwa Polski. Ale powrót na tamtejsze szlaki (trasa NIE będzie przebiegała singletrackami) w formule on-sight zapowiada się świetnie. Potwierdza to zamknięta lista zgłoszeń (ponad 300 osób!), i to pomimo przełożenia imprezy z maja z powodu obostrzeń. Podobnie jak w przypadku Joy Ride, zawody będą w sobotę (26 czerwca), a na niedzielę organizator zaplanował dodatkowe atrakcje, m.in. wycieczki z przewodnikiem i testy.
 • Ciekawą nowością w Enduro MTB Series jest możliwość wyboru między grupami Pro i Hobby. Pro w zasadzie nie różni się od tego, co było do tej pory, natomiast grupy Hobby będą miały do przejechania o jeden (najbardziej wymagający) odcinek specjalny mniej. Taka skrócona trasa to idealna opcja dla osób, które chciałyby po raz pierwszy wystartować w zawodach, ale trochę obawiają się o swoją kondycję lub skilla.
 • Po tym czerwcowym otwarciu sezonu czeka nas dłuuuga przerwa od ścigania – kolejne zawody to dopiero Enduro Trails dwa miesiące później (27-29 sierpnia), otwierające intensywną kampanię wrześniową. Impreza ta ma status Enduro World Series Gold Qualifier, czyli najwyższą rangę w historii polskiego enduro. Z perspektywy „szarego” zawodnika pewnie niewiele to zmieni (poza gwarancją dobrych tras i organizacji), ale na pewno przyciągnie trochę prosów z zagranicy, na których zawsze miło popatrzeć.
 • Jeśli pro-atmosfera to nie Twoje klimaty, tydzień później czeka na Ciebie Dukielska Wyrypa – druga edycja jednej z nielicznych (czyt. dwóch) imprez, jakie odbyły się w 2020. Nietypowa lokalizacja w Beskidzie Niskim, plus przeprawowo-przygodowy klimat bardzo przypominający początki polskiego enduro, przyciągnął wtedy spore grono zawodników, którym impreza ta bardzo przypadła do gustu. Na tegoroczną edycję jest już zapisanych ponad 100 osób (na przykład ja).
 • Kolejny weekend, kolejne zawody – na 11-12 września zaplanowane są Mistrzostwa Polski Enduro w Siennej (Bike Park Czarna Góra), które dość niespodziewanie wskoczyły do kalendarza po dwuletniej przerwie. Choć comeback ogłosił sam PZKol, to za organizację odpowiada ekipa Arek Bike Center (Arek Perin). Będą to zawody dwudniowe, według obietnic organizatora przebiegające w 90% po nowych odcinkach. Aha, oczywiście będą też kategorie Open, dla zawodników bez licencji!
 • Po krótkim odpoczynku od intensywnej pierwszej połowy września, czeka nas druga edycja Enduro MTB Series (2-3 października), która jednocześnie będzie zakończeniem sezonu zawodów 2021. Jej lokalizacja nie została jeszcze ujawniona.
 • Póki co nie zapowiada się, żeby z kolejną imprezą miała w 2021 powrócić ekipa Bimber Bike. Enduro nie wróci też (na razie) na festiwal Heat Games na Górze Żar.
 • W sumie zaplanowane jest więc 6 imprez. Z jednej strony bieda, ale z drugiej – i tak trzeba pochwalić organizatorów za odwagę i samozaparcie, bo robienie zawodów sportowych w czasach pandemii przypomina żonglowanie piłami mechanicznymi jadąc na jednokołowym rowerku bez siodełka po trasie DH. A jeśli czujecie niedosyt, możecie rzucić okiem na poniższy kalendarz zawodów enduro w Czechach i na Słowacji (który przygotowałem z założeniem, że tempo szczepień prędzej czy później pozwoli na swobodne przekraczanie granic – co w dużym stopniu zależy od nas samych).

Dodano 26.05.2021:

 • Wypadałoby wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej imprezie, która nie trafiła do kalendarza, bo nie będą to zawody. Joy Ride Days w Szczyrku (3-5 września 2021) to event nastawiony na luźną jazdę, testowanie rowerów i inne atrakcje „festiwalowe”. Niestety termin pokrywa się z Dukielską Wyrypą.
 • Praktycznie wszyscy organizatorzy przewidzieli kategorię e-bike (Enduro MTB Series, Enduro Trails, Joy Ride, Dukielska Wyrypa), co pokazuje, że coś, co jeszcze 2 lata temu było budzącą kontrowersje awangardą, dziś jest standardem (i bardzo dobrze). Jedyną niewiadomą są Mistrzostwa Polski, głównie dlatego, że póki co nie jest dostępny regulamin tej imprezy.

Dodano 23.08.2021:

 • Druga edycja Enduro MTB Series została niestety odwołana.

Zawody enduro 2021: Czechy i Słowacja

DataSeriaMiejsceUwagi
Maj21-23.05.2021Czech Enduro Serie Kraličák (CZ) (mapa)
Czerwiec11-13.06.2021Czech Enduro Serie Klínovec (CZ) (mapa) EWS Qualifier
13.06.2021Czech Enduro Serie Drozdovo (SK) (mapa)
19-20.06.2021Czech Enduro Serie Lipno nad Vltavou (CZ) (mapa)
27.06.2021SPDH Veľká Rača (SK) (mapa)
Lipiec02-06.07.2021MTB Trilogy Teplice nad Metuji (CZ) (mapa)
04.07.2021Czech Enduro Serie Partizánske (SK) (mapa)
09-11.07.2021Czech Enduro Serie Zadov (CZ) (mapa)
17-18.07.2021Czech Enduro Serie Pstruží (CZ) (mapa)
23-25.07.2021Czech Enduro Serie Kouty (CZ) (mapa)
Sierpień08.08.2021SPDH Mýto Pod Ďumbierom (SK) (mapa) EWS Qualifier
08.08.2021SPDH Trutnov (CZ) (mapa)
20-22.08.2021Czech Enduro Serie Kopřivna (CZ) (mapa)
27-29.08.2021Czech Enduro Serie Červená Voda (CZ) (mapa)
28.08.2021SPDH Kálnica (SK) (mapa) EWS Qualifier
Wrzesień05.09.2021Czech Enduro Serie Veľká Lehôtka (SK) (mapa)
10-12.09.2021Czech Enduro Serie Špičák (CZ) (mapa) EWS Qualifier
26.09.2021SPDH Branisko (SK) (mapa) EWS Qualifier
Październik02-03.10.2021Czech Enduro Serie Dolní Morava (CZ) (mapa)
03.10.2021Czech Enduro Serie Bojnice (SK) (mapa)
16-17.10.2021Czech Enduro Serie Karolinka (CZ) (mapa)
10.10.2021SPDH Bratislava (SK) (mapa)

Strony organizatorów:

PS. Jeśli pominąłem jakąś imprezę, daj proszę znać w komentarzu!


Kalendarz zawodów enduro 2021 - Polska, Słowacja, Czechy


Zobacz też:

,

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Buyo
Buyo
3 lat temu

Dukielska Wyrypa jest w Beskidzie Niskim ;)

Guncar
Guncar
3 lat temu

Na pewno termin drugiej rudy Enduro MTB Series jest poprawny? Kiedy podawali swoje terminy to drugi był terminem Mistrzostw Polski bez podanej lokalizacji, którą widziałem w innym kalendarzu. Lekko dziwne było bo ABC tam działa ale przecież można się jak ludzie dogadać? A nie jak….. Prawda? A tu jednak ma być osobno. Ok więcej imprez to plus. Utrzymuję moje domysły, że druga lokalizacja to będzie Rabka. Ewentualnie obstawiam Przesiekę, potem dałbym szanse Szklarskiej i imprezie w Izerach, a na koniec Brenna (mam powód związany insta ale mogę się mocno mylić), gdyby to miała być nowa lokalizacja.
Cieszy większy podział na kategorie wiekowe w EMTBS ale do Czechów jeszcze trochę jest. Ciekawe jak będą wyglądać zawody w BB. Rok ta impreza miała być dwudniowa i z zapowiedzi wynikało, że sporo km do przejechania by było (znacznie więcej niż do tej pory).
Plusem jest, że mamy mieć 6 imprez.
Minusem to, że nie są one w jakimś jednym dużym cyklu. Ale może kiedyś.

Borys Witkiewicz
Borys Witkiewicz
3 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Baligród

Guncar
Guncar
3 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Inna ekipa mówisz? Hmm Ślęża lub Mieroszów
Aaa jeszcze jedno. Na stronie Joyride jest jeszcze wymieniona Harenda jako zakończenie sezonu ale bez daty i Szczyrk co ciekawe (ale się nic się otwiera)

Guncar
Guncar
3 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Tak tak o Harendzie wiem. A co do Szczyrku to nie zagłębiałem się w poszukiwanie informacji na ich stronie. Teraz wszystko jasne. Dzięki

Piotr
3 lat temu

Oby tylko części i rowery były, bo jak sytuacja na rynku dalej będzie tak wyglądała to nie będzie na czym się ścigać ;)

Sławek
Sławek
3 lat temu
Reply to  Piotr

W zeszłym tygodniu zostawiłem w serwisie 650zł i przed zawodami w Świeradowie zostawię przynajmniej drugie tyle więc części są ;)

Carlitos
Carlitos
3 lat temu

Dzięki za swiętny przegląd! Też z Słowacji i Czech!

ktoś już brał udzia w zawodach w Słowacji?!

Odwiedź mój profil na
Instagram Top