Menu
Menu Szukaj

Kalendarz zawodów enduro 2022

Kalendarz zawodów enduro publikuję w tym sezonie wyjątkowo późno, bo choć mamy połowę maja, niektóre edycje wciąż pozostają tajemnicą (czyt. są dogrywane organizacyjnie). Jednak kluczowi organizatorzy – Enduro MTB Series, Enduro Trails czy Joy Ride – przynajmniej częściowo odkryli karty. A gdyby Ci było mało, zawsze możesz odwiedzić naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji w 2022 odbędzie się aż 19 imprez.


Kalendarz zawodów enduro 2022: Polska

DataOrganizatorLokalizacjaUwagi
Kwiecień24.04Jeleniowskie ŚcieżkiJeleniowskie Ścieżki
Maj20-22.05Joy Ride KluszkowcePuchar Polski / Joy Ride Festiwal
Czerwiec11-12.06Enduro MTB SeriesŚwieradów-ZdrójPuchar Polski
Lipiec02.07Enduro MTB SeriesMyśleniceFestiwal Extreme Jam
Sierpień26-28.08Enduro TrailsBielsko-Biała, SzczyrkPuchar Polski / Mistrzostwa Polski
Wrzesień03.09Enduro MTB SeriesDukla
03-04.09Arek Bike CampSienna (Czarna Góra)
Październik08.10Enduro MTB SeriesSrebrna GóraPuchar Polski

Bieżące informacje o poszczególnych imprezach znajdziesz na stronach organizatorów:


Uwagi redaktora ;)

 • Najgrubszym newsem sezonu jest pierwsza od lat współpraca w ramach organizacji „Pucharu Polski” – jej owocem jest Polska Seria Enduro MTB. Wyłoni ona zwycięzców klasyfikacji generalnej, do której zaliczane będzie pięć edycji Enduro MTB Series, Enduro Trails i Joy Ride. Trzymam kciuki, żeby projekt nie skończył jak Polish Enduro Series, ale jestem dobrej myśli – PSE działa na zasadzie otwartego porozumienia, do którego mogą dołączyć inni organizatorzy, jeśli tylko przyjmą ujednoliconą punktację i podział kategorii wiekowych. Te z kolei bazują na regulaminie Enduro World Series – nowością jest rozbicie „grupy najbliżej śmierci” na Masters 1 (35-44 lat) i Masters 2 (45 i więcej). Czuję się staro…
 • Pierwszą z edycji PSE będą zawody Garmin Enduro na festiwalu Joy Ride w Kluszkowcach. Podobnie jak w zeszłym roku, wszystkie 4 odcinki specjalne będą trasami w bikeparku, tworząc osobliwą mieszankę enduro i DH. Z jednej strony fajnie dla początkujących (brak męczących dojazdówek) i kibiców/fotografów, ale z drugiej – miłośnicy epickiej górskiej eksploracji będą musieli poczekać przynajmniej do pierwszej edycji Enduro MTB Series.
 • Enduro MTB Series jako jedyny organizator zdecydował się w tym roku na organizację więcej niż jednej imprezy (jeśli nie liczyć targowo-testowych Joy Ride Days w Szczyrku). Pierwsza z trzech edycji to czerwcowe ściganie na CAT Enduro MTB Series w Świeradowie-Zdroju, miejscówce bardzo ciepło przyjętej w zeszłym roku, w dużym stopniu dzięki ogromnej pracy włożonej w przygotowanie tras przez lokalnych riderów (haj fajw!). Edycja 2022 ponownie odbędzie się w formule on-sight, więc znów można spodziewać się nowych lub gruntownie odświeżonych OS-ów.
 • Druga edycja, pod nazwą Makita Enduro MTB Series, odbędzie się podczas Festiwalu Sportów Extremalnych EXTREME JAM w Myślenicach. Ależ długo nie było zawodów w tej kultowej miejscówce! Tak się cieszę z jej reaktywacji, że może nawet wybaczę organizatorom pisanie „extremalnych” przez „x” (trafią za to do tego samego kręgu piekła, co ci od „auto servisów”, brrr…). Zresztą reaktywacja nie kończy się na zawodach, bo na górze Chełm po wielu latach przymiarek ruszyła budowa sieci singletracków.
 • W regulaminie Enduro MTB Series pozostał podział na grupy Pro (teraz nazwane Race) i Hobby. Te drugie wprawdzie nie będą zaliczały się do klasyfikacji sezonowej PSE, ale są ciekawą opcją dla debiutantów, którzy nie są pewni swoich sił (grupy Hobby mają do pokonania o jeden OS mniej).
 • Najpoważniejszą imprezą w tegorocznym kalendarzu będzie Enduro Trails w Bielsku-Białej i Szczyrku. Edycja zaliczana do Polskiej Serii Enduro MTB ma jednocześnie status Mistrzostw Polski oraz EWS Gold Qualifier – jeśli planujesz start w „dużym” Enduro World Series, lepiej wpadnij do Bielska powalczyć o niezbędne punkty!
 • Z kolei organizator zeszłorocznych Mistrzostw Polski – ekipa Arek Bike Center – we wrześniu  powraca z imprezą w Bike Parku Czarna Góra. Na razie Arek zdradził tylko, że szykuje 5 odcinków specjalnych podzielonych na 2 dni ścigania, czyli formułę podobną do zeszłorocznych zawodów.
 • Biorąc pod uwagę amatorsko-zajawkowy charakter polskiego enduro, chyba większe od MP jest zapotrzebowanie na luźne imprezy, jak otwarcie sezonu na Jeleniowskich Ścieżkach. Tamtejsza ekipa robi wszystko, żeby umieścić Góry Świętokrzyskie na endurowej mapie Polski, i idzie jej to doskonale!
 • Wschodnie rejony to też kolejna, trzecia już edycja Dukielskiej Wyrypy w dzikim Beskidzie Niskim. Miłośnicy wspomnianej wyżej eksploracji powinni zakreślić tę datę w kalendarzu grubym czerwonym mazakiem – nietypowa formuła (połączenie ścigania na trzech OS-ach z zaliczeniem „na orientację” dodatkowych pięciu punktów kontrolnych) w tym roku wzbogaci się o profesjonalny pomiar czasu znany m.in. z Enduro MTB Series i EWS.
 • Sezon zakończy się 8 października na trzeciej edycji Enduro MTB Series w sprawdzonej miejscówce: Trasy Enduro Srebrna Góra. Będzie to też ostatnia runda zaliczana do PSE.
 • W kategorii „szanse i tajemnice” kryje się jeszcze organizacyjny debiut jednego z czołowych polskich zawodników. Jak tylko impreza zostanie potwierdzona, oczywiście pojawi się w kalendarzu!

Zawody enduro 2022: Czechy i Słowacja

DataOrganizatorLokalizacja
Kwiecień24.04SPDH Trutnov (CZ)
Maj08.05SPDH Veľká Rača (SK)
14-15.05Czech Enduro Serie Partizánske (SK)
20-22.05Czech Enduro Serie Kraličák (CZ)
Czerwiec04.06SPDH Kálnica (SK)
17-19.06Czech Enduro Serie Klínovec (CZ)
18-19.06Czech Enduro Serie Drozdovo (SK)
25-26.06Czech Enduro Serie Nová Rabyně (CZ)
Lipiec01-05.07MTB Trilogy Teplice nad Metuji (CZ)
01-03.07Czech Enduro Serie Zadov (CZ)
22-24.07Czech Enduro Serie Kouty (CZ)
23-24.07Czech Enduro Serie Veľká Lehôtka (SK)
Sierpień14.08SPDH Mýto Pod Ďumbierom (SK)
26-28.08Czech Enduro Serie Kopřivna (CZ)
27-28.08Czech Enduro Serie Bojnice (SK)
Wrzesień09-11.09Czech Enduro Serie Špičák (CZ)
25.09SPDH Malino Brdo (SK)
Październik08-09.10Czech Enduro Serie ?
16.10SPDH Bratislava (SK)

Strony organizatorów:


PS. Jeśli pominąłem jakąś imprezę, daj proszę znać w komentarzu!


Kalendarz zawodów enduro MTB 2022 - Polska, Czechy, Słowacja


Gdzie planujesz wystartować w 2022?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz też:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweu
Paweu
2 lat temu

Przy imprezach biegowych czy też wszędobylskich maratonach przez XC to scena enduro wygląda jak …. sam nie wiem. Imprez mało, terminy, szczegóły ustalane na ostatnią chwilę, etc. W biegach np. ledwo się impreza skończy, a już myślą o następnym roku i mówię tutaj o biegach górskich! No nic, trzeba się cieszyć z tego co jest!

Paweu
Paweu
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Biegi są różne, od wielkich festiwali jak w Szczawnicy, na Dolnym Śląsku, itp do zupełnie lokalnych imprez gdzie ilość uczestników mieści się w takim zakresie jak napisałeś. Wpisowe jest na podobnym poziomie. Tutaj liczba uczestników zapewne wynika z tego, że obszar na jakim mamy góry jest stosunkowo mały i ludzi którzy uprawiają kolarstwo grawitacyjne jest po prostu mało. O ile przygotować się do biegu górskiego można nawet na płaskim Mazowieckim tak do rajdu enduro już dużo trudniej.

Guncar
Guncar
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Taką Wam ciekawostkę powiem. Jakieś dwa czy już trzy tygodnie temu niejaki Joan Barelli startował w zawodach on-sight, które leciały po istniejących i znanych trasach. Różnica polegała na tym, że były porobione niespodzianki i przejazdy na sąsiednie trasy więc finalnie trasa nie była znana. Podobnie Jessie Melamed startował. Wychodzi na to, że wcale nie trzeba budować nowych tras, linii itp żeby zrobić zawody on-sight. Ok tam sieć tras jest tak gęsta jak u nas w całym kraju razem wzięte. Ale to nie zmienia faktu, że można tak robić zawody. Pomijam kwestię urzędniczą u nas bo to jest największy dramat w tym wszystkim.

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu
Reply to  Guncar

Oj tak… kwestie urzędnicze, papiery, pozwolenia to długa i zawiła droga… :(

Kacper
Kacper
2 lat temu

Michał, a nie myślałeś nad tym, żeby uruchomić w ramach bloga forum?
Enduro Trophy się zesrało i nie ma teraz gdzie wymieniać poglądów :)

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Co co tam się w końcu podziało z tym forum Enduro Trophy, bo nigdzie nie mogę się doszukać informacji…?

Hubert
Hubert
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dopóki nie trafiłem na 1enduro, myślałem że blog już umarły jak widać dobre zarządzanie to klucz do sukcesu. Mając taka grupę odbiorców myślę, że warto rozważyć bloga który by nasze poglądu usystematyzował

ksh
ksh
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

1 enduro ostatnim miejscem gdzie można coś poczytać o enduro
– merytorycznie i nie chaotycznie…
ET forum umarło, Bike papierowy umarł, w BB same gravele, w socjalach same fotki…
keep going ;)

Guncar
Guncar
2 lat temu

Może kiedyś będzie tak, że będą dwa albo może nawet dwa cykle po 4-6 imprez + zawody takie luźne. Może kiedyś choć mam wątpliwości… przez to jak się u nas sponsoruje, jak się współpracuje i jak zawodnicy mówią, że np „za trudno”
Zastanawia mnie za to czemu Czarna Góra i Myślenice się nie liczą. Myślenice – czyżby za gęsto z imprezami? Czarna – obraza?

zoltek
zoltek
10 miesięcy temu

Ktoś tu zapomniał o obecnym roku, a szkoda…

Odwiedź mój profil na
Instagram Top