Menu
Menu Szukaj

SPD czy platformy?

Rowerzyści uwielbiają gadać o pedałach. Dylemat między pedałami zatrzaskowymi a platformami to sztandarowy wątek każdego forum, w którym każdy czuje się zobligowany podzielić swoim wyborem i zaciekle hejtować stronę przeciwną. Postaram się uczynić rzecz niemożliwą: pogodzić obie strony, przedstawiając argumenty przemawiające za obydwoma wyborami.

I przekonać Cię, że tak naprawdę wybór zależy wyłącznie od Twojego widzimisię.

Widzisz misie? A co - jak już piszę o pedałach, to idę na całość. Wiem, co to ryzyko!
Widzisz misie? A co – jak już piszę o pedałach, to idę na całość. Wiem, co to ryzyko!

Uwaga poboczna: pedały zatrzaskowe nazywam tu „SPD” dla uproszczenia. Jestem świadom, że jest to tylko nazwa handlowa systemu Shimano i poza nimi jest jeszcze na rynku mnóstwo innych, świetnych „klików”, jak Time czy Crank Brothers. Prawda jest jednak taka, że 9 na 10 początkujących i tak wybierze Shimano ze względu na najlepszą i najłatwiej dostępną ofertę w najtańszym segmencie.

SPD czy platformy


SPD

Koronnym argumentem fanów stukających butów jest lepsza kontrola nad rowerem. Faktycznie, wpięcie się w pedały daje +5 do pewności siebie. Ryzyko ześliźnięcia się stopy przy przelocie przez rąbankę z prędkością warp 3 jest przyjemnie niskie, a w krytycznej sytuacji masz możliwość łatwego podciągnięcia roweru. Bardzo to sobie ceniłem jeżdżąc na kiepskim fullu czy teraz na hardtailu. Jeździec i maszyna jako jedna całość i tak dalej…

Druga rzecz, dość oczywista, to pedałowanie. Każdy (kto nie jeździł nigdy w SPD) powtarza w kółko, że pedałowanie w zatrzaskach jest bardziej efektywne, bo można ciągnąć je do góry i ogólnie kręcić ładnie „na okrągło”, a nie tylko dusić w dół, jak prostak. Tyle że w prawdziwym życiu, trzeba być wytrenowanym szosowcem, żeby utrzymać taki sposób pedałowania dłużej, niż przez minutę. Czasem jednak ta minuta może być decydująca. Punkt dla „klików”.

Zawodników jeżdżących w Enduro World Series na platformach można policzyć na palcach jednej ręki żółwia ninja.

Poza tym dochodzą kwestie wizerunkowe, czyli wyznawana szkoła lansu. Wszyscy prosi jeżdżą w zatrzaskach. „Wklikiwanie się” w pedały po ruszeniu z miejsca powoduje szacunek otoczenia i że pannom miękną nogi. Nie no, serio – w „peletonie” Enduro World Series, czy nawet PŚ DH, zawodników jeżdżących na platformach można policzyć na palcach jednej ręki żółwia ninja. Więc jeśli liczy się tylko performance, wybór jest prosty.

Wyobrażacie sobie Graves-a na platformach? No błagam... / fot. VitalMTB
Wyobrażacie sobie Graves-a na platformach? No błagam… / fot. VitalMTB

Platformy

Na wstępie uwaga ogólna: wspomniałem, że SPD to system. Podobnie jest z platformami. Nie dziw się, że są do dupy, jeśli jeździsz na nich w trampkach z Biedronki. Na zatrzaskach byłoby w nich jeszcze bardziej do dupy. Dużo ludzi kupuje same pedały, „żeby spróbować” i po pierwszym strzale pinami w piszczel wraca do klików. Nikt jednak, o dziwo, „dla spróbowania” nie przykręca bloków SPD do zwykłych butów. Kupując platformy, kup buty do platform! Twoje najlepsze opcje to Five Ten (Impact, Freerider Element) i Shimano (AM41).

Co więc daje tak dobrany system? Przede wszystkim łatwość nauki. Ciepła kołderka bezpieczeństwa, jaką otaczają Cię wpinane pedały, izoluje Cię od prawidłowej techniki jazdy. Platformy zmuszają Cię do trzymania pięt nisko, do skakania bunnyhopem, do prawidłowego wybijania na hopkach. To są podstawy, które prędzej czy później trzeba poznać i wykorzystywać również w SPD. Na platformach nauczysz się ich dużo szybciej.

Pewność siebie wynikająca z wpięcia w SPD topnieje tym szybciej, im bardziej teren nas przerasta.

Nauka i przekraczanie granic będzie też bardziej bezstresowe. Pewność siebie wynikająca z wpięcia w SPD topnieje tym szybciej, im bardziej teren nas przerasta. Pionowe ścianki, mokre korzenie, trawersy i błoto – w takich warunkach SPD wymagają dużego doświadczenia i wiary w swoje umiejętności, a jazda z wypiętymi butami to ślizgające się po pedałach samobójstwo.

Platformy nie są może zbyt popularne w enduro, ale do nauki są zdecydowanie lepszym wyborem / fot. TriRideMTB
Platformy nie są może zbyt popularne w enduro, ale do nauki są zdecydowanie lepszym wyborem / fot. TrirideMTB

Co dla kogo?

Ambitny rider nastawiony na ściganie = zatrzaski
Początkujący rider nastawiony na szlifowanie umiejętności = platformy

To naprawdę proste i moim zdaniem nie podlega dyskusji. Tylko że niestety dotyczy tylko skrajnych 20% populacji bikerów, a pozostałe 80% wypada gdzieś pośrodku i może sobie jeździć, na czym chce.

  • Swoje pierwsze sezony spędziłem na platformach. Było ok, sporo się nauczyłem.
  • Potem na parę lat przesiadłem się na SPD. Efekt „wow” był potężny, pewność siebie na szybkich zjazdach skoczyła do stratosfery.
  • Aż do spotkania ze stromymi trawersami na trasie PŚ w Mariborze. Założyłem na próbę platformy i odkryłem je na nowo.
  • Po 2-3 latach odkryłem natomiast zawody enduro i znów się wpiąłem.
  • W końcu pod koniec sezonu 2014 uznałem, że strasznie się rozleniwiłem, jeśli chodzi o technikę jazdy i czas znowu trochę pojeździć na platformach.

Co próbuję Ci powiedzieć, to to, że w różnych sytuacjach, różne osoby mogą jeździć lepiej w zatrzaskach. Albo na platformach.

Serio, nie ma zasady.

SPD czy platformy
Zarówno pedały zatrzaskowe, jak i platformowe wymagają specjalnego obuwia, więc błagam, nie oceniaj platform na podstawie jazd w butach na deskorolkę, czy innych trampkach!

Podsumowanie

Zarówno platformy, jak i pedały zatrzaskowe mają swoje zady i walety – rzekł Captain Obvious. Gdyby tak nie było, rynek byłby zdominowany przez jedyny słuszny typ pedałów, a jednak co chwilę producenci serwują nam zarówno nowe „kliki”, jak i platformy.

Potraktuj to jako sugestię i pojeździj na obydwu rozwiązaniach. Może nie tylko wybierzesz lepsze dla Ciebie, ale też uznasz, że obydwa są fajne do różnych zastosowań. Tylko, do cholery, kup porządne buty!


Zobacz też:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

75 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lea
Lea
9 lat temu

Rzeczywiście temat tak bardzo ZAWSZE na czasie, że czasem chce się odwrócić od rozmówców i nie słuchać :)
Piąty rok na rowerze, trzeci w terenie i wciąż nie umiem przekonać się do SPD. Do zeszłego roku to było niczym nie uzasadnione, dopóki nie wypróbowałam klików i …. nie porozpierdzielałam sobie piszczeli. Nie na amen, ale rok mija, a one po dziś dzień potrafią zaboleć.
Czy wrócę do espedów? Nie wiem. Na dzień dzisiejszy wezmę sobie do serca „porządne buty, do cholery” i naukę kontynuować będę na platformach.
Serwus

Hanzo
Hanzo
9 lat temu

Faktycznie spór pomiędzy fanami różnych rozwiązań bywa czasami bardzo zażarty. Generalnie każdy musi sam zdecydować co bardziej mu odpowiada. Dla mnie najważniejszą rzeczą przy wyborze pomiędzy zatrzaskami a platformami jest to jak się czujesz z konkretnym rozwiązaniem. Nie ma sensu na siłę przypinać się do roweru bo inni tak jeżdżą, tak samo działa to w drugą stronę.

Agnieszka
Agnieszka
9 lat temu

Technikę już chyba mam, ale przy jeździe dh wciąż blokuje mnie ciągle powtarzające się pytanie – czy się wypnę? Dlatego na downhillówce śmigam na platformach. W enduro nie skacze się wielkich hop ale w bikeparkach gdy na 10m hopie masz zaliczyć niedolota lub tzw. dziobaka, sporo rowerzystów puszcza rower i przeskakuje nad nim dzięki czemu wychodzi z opresji niemal bez szwanku. Niestety w spd sytuacja jest taka, że zazwyczaj ciągniemy rower za sobą więc nie dość że lecimy bez kontroli to jeszcze jest niemal pewnie, że rower trafi w nas. Sama widziałam dwie takie sytuacje, jedna skończyła się na szczęście tylko poobijaniem, druga złamaniem obojczyka (bo upadek był na ręce i glowe zamiast na nogi – „dzięki” zatrzaskom).
Na sztywniaku mam najprostsze spd shimano, nawet próbuję się przełamywać jadąc z nimi na rychleby, do srebrnej, na ślęże, kilimandżaro… niby cośtam skaczę, jeżdzę po kamolach, ale nie wiem… jakoś nie czuję tego super prowadzenia roweru. W zasadzie trzymam te spd tylko dlatego że to sztywnika i bez zatrzasków nogi by mi co chwile spadały :).

Ziolek
Ziolek
9 lat temu

W absolutnie żadnym temacie o SPD vs Platformy nie ma info o znacznym ryzyku zerwania więzadeł w kolanie w SPD. Wypięcie się w razie gleby zajmuje mikrosekundy więcej czasu co może doprowadzić do podparcia się nogą w nienaturalny sposób. Ja to przetestowałem na „własnej skórze” (a sporo lat ładnie się wypinałem w awaryjnych sytuacjach) a raczej kolanie i teraz nawet na szosie jeżdżę w noskach, a w terenie oczywiście platformy. Rozmawiając w szpitalu z pielęgniarką, mówiąc że stało się to na rowerze, od razu słyszę „aaa pedały wpinane” :-) Pierwsze co powiedział mój znajomy anestezjolog „pedały wpinane” :-) Ja już nie wrócę do SPD, pomimo, że dobrze mi się na nich jeździło.

magura
magura
9 lat temu
Reply to  Ziolek

I znowu wracamy do kwestii – to bardzo indywidualna sprawa. Trzeba brać pod uwagę również faktycznie zwiększoną kontrolę nad rowerem w SPD kiedy nierówności terenu nie pozwalają na ciągły nacisk na platformę. Ja to odczuwam i śmigam (od 15 lat?) prawie wyłącznie w SPD. Gleby zaliczane były różne ale nigdy przy tym nogi nie cierpiały IMHO więcej niż gdyby były platformy. Poza kwestią przyzwyczajenia, dużo jednak zależy również od siły wypięcia, wyrobienia bloków, itp.
Ostatnia gleba w Kluszkowcach była dość znaczna (z utratą przytomności) i na filmie poklatkowo widać jak przy pełnym front-flipie ;-) pedały w ułamku sekundy są wypinane w trakcie lotu z dropa – nie „pociągnąłem” roweru za sobą, jak to niektórzy sobie wyobrażają.
Dla mnie stosunek kontrola/bezpieczeństwo przemawia na korzyść SPD ale to zupełnie indywidualna kwestia. Każdy to sam musi określić we własnym zakresie.

Tomek
Tomek
9 lat temu

No dobra. Do platform specjalne buty. Chciałbym zrozumieć dlaczego?
Czy podeszwa ma być miękka, żeby piny trzymały? Czy odporna na ścieranie?
I jak sytuacja wygląda jak pedały i buty są mokre?
Jeżdżę w spd i mam podobną blokadę jak Agnieszka. Uczucie pewności, że noga się nie ześliźnie podczas zasuwania rąbanką jest fajne, ale perspektywa urazu w razie niewypięcia siedzi z tyłu głowy.

Greg
Greg
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Opony do F1 są strasznie twarde i do butów mtb nie ma co porównywać

raaz
raaz
8 lat temu
Reply to  Tomek

buty pod platfotmy (np. 5.10 Impact) to:
1. twarda podeszwa (znacznie twardsza niz w trampkach, mniej twarda niz w carbo klikach),
2. odpowiedni bieznik i miekka guma co by sie dobrze pinow trzymal but,
3. but wzmocniony (wzgledem trampkow), chroni palce (generalnie cala stope) przed uderzeniem w kamien itp.,
4. podeszwa grubsza, lepiej tlumiaca uderzenia.

Agnieszka
Agnieszka
9 lat temu

Tomku – buty do platform muszą być z dobrze dobranej gumy, która będzie wystarczająco miękka żeby piny mogły się w nią bez problemu „wgryźć”, ale jednocześnie odporna na wyrywanie/ścieranie. Ja doceniłam platformy dopiero po zakupie butów five ten’a z podeszwą stealth – różnica jest ogromna. Five teny trzymają na tyle dobrze, że nawet w błocie i wodzie nie ma problemów z przyczepnością. Nie oznacza to oczywiście, że noga nigdy nie spadnie, ale w porównaniu do moich poprzednich butów (różne sportowe/skate’owe itp.) to trzymanie jest na naprawdę wysokim poziomie. Poza tym moje 5.10 przejechały 2 sezony i dalej są w świetnym stanie, za to zwykłe buty potrafiłam zniszczyć w 3 miesiące (dziury w podeszwie) :).

John Atari
John Atari
9 lat temu

Abstrahując od sporu bo to kwestia co kto woli/jak jeździ „podoba” mi się bardzo wpis o noskach. To faktycznie bardzo „roztropne” w rowerze MTB rozwiązanie. Nie dość że wsadzenie w nosek nogi w warunkach terenowych do łatwych nawet jak się przyzwyczai nie należy, to czasem te sytuacje w których sobie to odpuścimy a siłą rzeczy się zdarzają są naprawdę ryzykowne. Na początku lat 90’ych gdy SPD było drogie i z musu próbowałem noski, to tylko raz zaczepiłem o jakiś wystający korzeń czy inny ścięty wystający mały pieniek nie wsuniętym noskiem. Urwałem wówczas korbę, potłukłem się niemiłosiernie (wolno nie było) i stwierdziłem że więcej z tak głupiego rozwiązania w MTB nie będę korzystał. Jeździłem bez nosków i dociułałem w końcu do SPD’dziaków co okazało się już do dziś poza licznymi porażkowymi epizodami z platformami błogosławieństwem. Oczywiście mówię o normalnej jeździe na rowerze także takiej Enduro, ale rozumianym w klasyczny turystyczny sposób a nie pseudo DH gdzie rozumiem sens stosowania platform.

K.
K.
9 lat temu

Co do butów na platformy, jakie polecacie oprócz Five Ten’ów? Coś z niższej półki cenowej a z w miarę sztywną podeszwą?

pixel
pixel
9 lat temu
Reply to  Michał Lalik

A jak z grubością podeszwy w Slack Cruiserach? W końcu to buty do wspinaczki, nie będzie za cienka w porównaniu do typowo rowerowych?

pixel
pixel
9 lat temu

Z prostego powodu, nie chciałbym czuć pinów pod stopami. :) Dlatego pytam o grubość. Nadmienię, że nigdy butów z taką podeszwą nie miałem, a że przeznaczenie Slack Cruiser jest inne to wolałem się upewnić.

Połyl Zejdeck
Połyl Zejdeck
9 lat temu

Wspominasz, że prosi w enduro głównie wpięci… Racja. W DH już nieco inaczej, że wspomnę np. Hilla, który mocno namieszał nie tak dawno i mieszał jeszcze będzie. Do czego zmierzam – platformy nie tylko do szlifowania umiejętności,ale też dla najbardziej zaawansowanych, na najtrudniejsze technicznie warunki i trasy, z nienaganną techniką, którym pasują do stylu jazdy. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że na platformach lepiej czujesz rower, a już na pewno lepiej wykorzystujesz teren, po którym jedziesz. Wychodzi mi to z obliczeń po z grubsza 10 sezonach na platformach i 10 wpiętym będąc. No a dobre buty – wiadomo, podstawa.

raaz
raaz
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Gee mial 5.10ny w Cairns

bool
bool
9 lat temu

Addidas ma w ofercie serie terrex i buty przeznaczone na platformy http://www.mtb-news.de/news/2015/03/11/adidas-terrex-trail-cross-test/
zastanawiam sie nad kupnem ale wybor Michala chyba upewnil mnie w wyborze (jestem n00b)

Hanzo
Hanzo
9 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Obmacałem dziś w sklepie Slack Cruisery, no i bardzo nie przypadły mi do gustu. Podeszwa w niczym nie przypomina gumy z 5.10, jest twarda i plastikowa. Sznurówki ciężko „chodzą” i trudno jest je ściągnąć. No i sam kształt buta nie wzbudza mojego entuzjazmu.

bool
bool
9 lat temu

Czy ktos ma doswiadczenie z gejami firmy Mortop
http://www.mortopbike.com/product/main.php?cat=128&scat=139

rozwazam zakup tych gejow vs
HT Evo AE01, AE03 i 17mm AE05
http://www.ht-components.com/ht_portal/product/list?cname=pedal&cname2=dh%2Ffr%2F4x&productCname=EVO

Mortop jest najlzejszy ale chyba niezbyt trwaly
Help.

Adam
Adam
8 lat temu
Reply to  bool

Hej bool, czy wybrałeś któreś z tych platform? Stoję przed podobnyn dylematem i szukam pomocy:)

subuk
subuk
9 lat temu

To i ja dorzucę swoje „5groszy”. Jestem z Beskidów i kto tu mieszka / jeździł wie, że na szlakach głazów i lźńych kamieni wielkości głowy nie brakuje. Wcześniej jeździłem na sztywniaku z dobrym przednim widelcem (RS Revelation Coil – BTW najlepszy widelec jaki miałem, powietrzne mogą go cmoknąć w pompkę) i nie wiem, czy to z racji przesiadki na 29″ (wyższy środek ciężkości), czy z racji wpięcia się pierwszy raz w życiu w SPD, czy z powodu jednego i drugiego ze skruchą muszę przyznać, że wcale pewniej się nie czuje i że łoiłem zjazdy szybciej moim 26″ hardtailem, niż wypasionym 29″ fullem w SPD. Dlaczego ? Bo jak naprawdę masz zwieracz ściśnięty do purpury i następuje ten ułamek sekundy, że już wiesz, że p…niesz i to mocno, na platformach zawsze mogłem puścić rower między nogami i wylądować jakoś na „4 łapy”, w SPD nigdy się tak szybko nie wypniesz. Nie jeździłem w innych systemach niż Shimanowskie SPD i luz, który zawsze jest w takim zapięciu również nie dodaje odwagi na zjazdach. Pod górę natomiast rewelacja. Jestem z tych, dla których wyjeżdża się jedynie po to aby zjechać (podjazd = zło konieczne) i muszę przyznać, że podjazdy gdym przypięty nabrały jaśniejszych barw :-) Kwestia bardzo indywidualna, każdy powinien spróbować, co mu bardziej odpowiada, a przekomarzanie się co jest lepsze ogólnie, jest delikatnie mówiąc nieroztropne.

roweroman
roweroman
9 lat temu

Gdy przypomnę sobie moje pierwsze wpinane pedały, a było to już około 20 lat temu, to od razu przypomina mi się komiczna gleba na dużym skrzyżowaniu w mieście gdy mi się jeden but nie wypiął:-) Jeździłem w różnych systemach i wybrałem po kilku latach TIME z uwagi, iż większość czasu na rowerze spędzam w górach (dh, enduro) gdzie ilość błotka i szlamu nie ma na nie żadnego wpływu. Teraz po tylu latach jazdy gdy ktoś kto się zastanawia nad kupnem swoich pierwszych spd i pyta mnie jak to jest z tym wpinaniem i wypinaniem, odpowiadam mu pytaniem – czy zastanawia się nad tym że w tym momencie oddycha? dla mnie jest to jak następny wyrobiony odruch bezwarunkowy i jest to tak naturalne że o tym nie myślę, gleby mnie przez te lata też nie oszczędzały lecz nigdy nie zrobiłem sobie nic przez wpinane systemy. Nic na siłę po prostu trzeba spróbować i pozbyć się strachu.pzdr

Piotr
Piotr
9 lat temu

Pytanie dot. techniki jazdy – jak skakać w platformach, aby nie zgubić roweru i nie wylądować jajkami na siodle? Coś extra trzeba robić, jakoś „łapać” pedały?

Hubertbfr
Hubertbfr
8 lat temu
Reply to  Piotr

Nigdy z tym problemów nie miałem i nie zastanawiałem się nad tym, ale wydaje mi się, że jak będziesz „siedział” nisko to nie powinieneś zgubić pedałów. Czasem zdarza się mi je zgubić w awaryjnych sytuacjach- jak mi podbije (dosyć wysoko) tylne koło na jakimś pieńku, czy kamieniu- wtedy i tak zachowuję zimną krew i zazwyczaj ląduję na platformach. Zdarza się to bardzo rzadko, w tym sezonie może raz. Tak jak napisał Michał- ciężkie nogi, lekkie ręce. Łapiąc pedały na siłę, pociągniesz za sobą rower i polecisz na dziobaka.

Peti
Peti
9 lat temu

Wiadomo że jazda enduro często odbywa się w mokrym terenie. Jak te buty do platform radzą sobie w takiej sytuacji? Podeszwy mają dość płaskie, więc podejścia na mokrej powierzchni w lesie pewnie są zmorą. Które buty do platform mają dobrą przyczepność do platform i nie ślizgają się po mokrej ziemi?

Peti
Peti
9 lat temu

Czy Five Teny mają normalną rozmiarówkę, czy np. zaniżoną? Planuję zakup przez internet i nie chciałbym kupić za małych.

Adam
Adam
8 lat temu

Czy ktoś wie gdzie kupić buty do platform z wkładką 32,5 cm? Jaki model i producent ma takie rozmiary?

Piotr
Piotr
8 lat temu

Piszesz, że kierownica 780 to już dla osób o dużych gabarytach. Z tego co widzę Reign i Strive Race mają odpowiednio 800 i 780 już w rozmiarze M. Chyba tendencja idzie w kierunku im więcej tym lepiej.

Piotr
Piotr
8 lat temu

Komentowałem do innego artykułu, nie wiem czemu komentarz się dodał pod tym o SPD ;-)

Hubertbfr
Hubertbfr
8 lat temu

Ja tam jestem zwolennikiem platform, ale powiedziałem sobie, że jak tylko moje buty (5.10 Impact) rozlecą się, to próbuję SPD. Już kiedyś miałem z SPDami do czynienia, ale nie trwało to długo :)

Tomeq
Tomeq
8 lat temu

A ja się wyłamię i zachęcę wszystkich platformiarzy do takiego modelu butów:
http://www.sportsshoes.com/product/sal108/salomon-speedcross-3-trail-running-shoes-~-ss16/
Jak łatwo zauważyć, model ten całkowicie zaprzecza wspominanym tutaj 5.10 i adidasom z miękkimi i płaskimi podeszwami.
Moje Salomony do biegania w trudnym terenie mają podeszwę, która ze względu na swoją budowę, nie tylko fajnie „czepia się” platform, ale przede wszystkim jest niezastąpiona podczas wspinaczki z rowerem u boku (albo na garbie).
Piny na pewno się nie wbiją w podeszwę, ale te ząbki na podeszwie sprawiają, że fajnie czuję geja (jakkolwiek to brzmi) podczas pedałowania i nie tylko.
Możecie się śmiać z mojego pomysłu, ale ja na pewno będę następnym razem szukał też takich butów do biegania trialowego niż takich z płaską podeszwą.

Michał Gańczarczyk
Michał Gańczarczyk
8 lat temu

Właśnie wczoraj na Magurce na jednej trasie (bo jedna tylko przejechaliśmy) zaczęło mi chodzić po głowie żeby moze spróbować platform. Cale życie kręciłem w spd ale ostatnie 10 lat było w raczej łatwym terenie. Tak czy tak nadal rzadko mi się zdarza wpiąć z powrotem za jednym strzałem. A wczoraj to momentami trwało to cale wieki.
Raz ze na nierównym terenie albo się podpierałem jedna noga i potem przez właśnie te nierówności nie mogłem się wpiąć.
A dwa ze od tego podpierania mieszanina suchego błota z lisciami a na gorze jeszcze śniegiem zaklejały buty i wiadomo jak to pomaga się wpiąć.
Myśl o platformach była ale właśnie do tego buty. Choc mam w domu buty które mogłyby zagrać z platformami. Tylko kupić trzeba. A moze kupić spd z platforma czy jak się to nazywa. Raz miałem okazje spróbować i kurcze łatwo się wpinałem. Generalnie to muszę więcej jeździć i poprawić skilla bo to co mam to jest pierdoła :P

Michał Gańczarczyk
Michał Gańczarczyk
8 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Time przyznaje nie znalem. Cranck trochę poza moim zasięgiem cenowym ale chyba byłyby najlepsze do takich błotnych problemow.
Może uda się pożyczyć to spróbuję.
Poczytałem trochę tutaj w komentarzach o tych butach i w sumie te moje z ich podeszwą powinny działać ale sama ich sztywność to już moze być kontuzjogenne.
Co do samych spd jak tu niektórzy piszą ze boja się niewypięcia i co za tym idzie kontuzji przy upadku.
Ja używam 15 lat zapiec i nigdy nie miałem mocno zapiętych. Kiedyś miałem mocniej niż obecnie i na samym początku uczyłem się upadać.
Teraz mam na minimum ustawione spięcie i czasem jak naprawdę mocno szarpnę noga to się potrafią wypiąć. Przy płynnym pedałowaniu trzymają i tak samo jest w każdej innej sytuacji. Tylko weź to potem zapnij jak się spieszysz i jest nierówno :P

Yacor
Yacor
8 lat temu

Co prawda nie jeżdżę dużo ale dwa sezony przelatałem na platformach w butach sportowych z Lidla za ~70 zeta…
Miały fajną dosyć grubą podeszwę z miękką gumą w którą się wbijały piny, a jednocześnie jej nie masakrowały. Bieżnik podeszwy nie był gładki, a raczej „terenowy” i były perfect jak dla mnie.
Buty tak mi podpasowały że używałem tylko do roweru i niestety nie mam porównania z innymi butami bo to moje pierwsze prawdziwe platformy i buty które kupiłem specjalnie pod nie.
Szukam od jesieni podobnych butów, w Lidlu chyba coś pozmieniali bo przy każdej ich gazetce nie trafiłem już ani takich, ani podobnych jakościowo.
Także szukając po innych sklepach jak na razie w cenie do 200 zł. jeszcze nic co by mi odpowiadało nie znalazłem.
A tamte były naprawdę GIT.

Sławek
Sławek
8 lat temu

A ja mam takie pytanie. Jeżdżę na platformach od początku jak kupiłem sobie górala. I chciałbym sobie tylko zmienić same buty na coś takiego: https://www.cyklotur.com/buty-rowerowe/meskie/mtb/p,buty-sh-xc31-czarne-shimano,442772.html
Czy na butach przeznaczonych do pedałów spd, również będę mógł jeździć na platformach ? Do spd jakoś nie mogę się przekonać po tym jak kumpel mocno się poobijał i wylądował w szpitalu…..

Yacor
Yacor
8 lat temu
Reply to  Sławek

Buty dedykowane do spd nie będą się nadawać do platform i po co Ci wogóle takie buty skoro nie masz zamiaru kupować pedałów zatrzaskowych.
Po drugie te Twoje platformy to są seryjne od nowości?
Jak tak to wywal je od razu i kup nawet takie za ok. 70 zł z wymiennymi pinami, a do tego jakieś wygodne sportowe buty, np do biegania. Pamiętaj żeby nie miały cienkiej podeszwy jak tenisówki, żeby podeszwa nie była „piankowa” tylko z elastycznej gumy.
Jak już zakupisz pinowe platformy to pamiętaj na początku o szerokim rozstawianiu nóg podczas schodzenia z roweru i długich spodniach, bo jak nic poharatasz piszczele i łydki – taki mały efekt uboczny pinów, reszta same plusy!

Martha
Martha
8 lat temu

Koleżanki i koledzy,
proszę o kilka zdań dla początkującej odnośnie wyboru platform, bo info odnośnie butów już wywnioskowałam.
Co wybrać, bo ceny są różnorodne i wybór spory w modelach.

Tomek
Tomek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Michale a nie podpowiedziałbyś nazwy któregoś że wspomnianych przez Ciebie klonów HT PA01A? Trochę się nie napaliłem a w tej chwili nie znalazłem żadnego sklepu w którym mają je jako HT za wyjątkiem Allegro, gdzie ekipa ma tylko białe i różowe…

Kuba
Kuba
7 lat temu

Witam! Świetny artykuł. Mam pytanie odnośnie spd – jakie spd kupic z szeroka platforma do enduro (przesiadka z platform)

Rybson
Rybson
7 lat temu

Witam wszystkich. Ciekawy temat i ciekawe komentarze wiec się dołączę :) od trzech lat śmigam sobie na rowerku i eksploruje leśne ścieżki. Od dwóch lat startuje amatorsko w maratonach. Stałem juz przed wyborem platformy/SPD i w moim przypadku padło na platformy. I choć wiem ze grono ludzi powie- przecież to tylko maraton, dlaczego platformy?- ja na SPD nie wsiade. Powód jest trochę inny niż u wszystkich i nie uwlaczam tu nikomu kto się wpina. Moim problemem są kolana… Próbowałem wszystkich ustawień bloków w SPD jednak zawsze przy dłuższej jeździe zaczynały mnie bolec kolana. Problem znikał po przesiadce na platformy. W końcu doszedłem do wniosku ze gdy pedaluje musze mieć szerzej rozstawione stopy, co było niemożliwe przy wąskich SPD. Na szerszych platformach mogę ustawić stopy jak mi się podoba (właściwie ustawiają się same) i mogę jeździć ile mi się podoba. Wiem ze to raczej przypadek z marginesu kolarstwa i niewielu osobom to pomoże dokonać wyboru. Jak byłem młodszy miałem plaskostopie i może to wpłynęło na problemy z kolanami vs SPD. Może trochę dziwnie wygląda koleś stojący na starcie maratonu z platformami Shimano Saint ale jakoś się tym nie przejmuje :) w tym roku konczylem prawie każdy maraton w pierwszych 30%-50% stawki a w przyszłym roku zamierzam trochę mocniej poćwiczyć (bo żaden ze mnie zawodowiec) i zbliżyć się nieco do podium. Co chciałem przekazać? A to, że jak chcemy jeździć i czerpać z tego przyjemność to wybór pedałów nam w tym nie przeszkodzi! Pozdro :D

Mateusz
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Rybson

dyskusja prehistoryczna, ale polecam spróbować Cranków w opcji Long Spindle (Mallet-E LS i Mallet DH). Mają 5 mm szerszy rozstaw. Są też wymienne osie LS do innych pedałów Cranka:
https://www.crankbrothers.com/collections/pedal-accessories/products/long-spindle-kit#
Do tego bloki maksymalnie do w stronę roweru i myślę, że może być nawet za szeroko :D

Piotr
Piotr
7 lat temu

Moglibyście polecić może jakieś super lekkie platformy do 300 zł?

Pit
Pit
7 lat temu

Może ktoś polecić jakieś buty spd do enduro w przyzwoitej cenie?

Pani Hrabina
Pani Hrabina
7 lat temu

Czołem Panie Michale!
Wracam do platform i… proszę o radę co kupić.Oczekiwania: cena/jakość + osobiście sprawdzone w boju.Lub inaczej: Twoje ulubione (np.stosowane podczas testów bajków).Będę zobowiązana za wskazanie właściwych.Z góry dziękuję!

Pani Hrabina
Pani Hrabina
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Te Twoje HT PA01A :)) bardzo fajne,kuszą…..ale może masz coś w zanadrzu o kilka mm mniej niż 17mm grubości,hęęę?

Bartek C.
Bartek C.
6 lat temu

Witam,
Czy ma ktoś doświadczenia za takimi buty do platform ?
https://rower.com.pl/xlc-cb-a01-all-ride-buty-rowerowe-czarno-antracytowe-r-43-586275

Mieszko
Mieszko
6 lat temu

Witam,

jakie jest przeznaczenie takich oto butów? Są „uniwersalne” ożna w nich jeździć na platformach spd? Są takie pedały „dwustronne” ?
-(nie znam się), pytam z ciekawości interesuje się technią rowerową
lecz na większość rozwiązań aby przetestować mnie zwyczajnie nie stać… :)
Dziękuję.
Shiano AM5 MTB

https://www.athleteshop.pl/shimano-am5-mtb-rower-buty-men-black-41?as=athlete&kwd_id=20648-AGI-46268195642-ASI-334405786547-AS1JRHNR9X&gclid=EAIaIQobChMIs5yNmKbm2AIViawYCh3iDAVLEAQYBSABEgJ4NPD_BwE

Mieszko
Mieszko
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dziękuję za odp.

ALEK STYRNA
ALEK STYRNA
6 lat temu

Jeżdżę naprawdę niedługo bo niespełna 3 lat za to jeżdżę dużo i dość ambitnie – w końcu jak się mieszka tak, że Twister „prawie przecina Ci sypialnie” to trzeba by być kompletnym ignorantem by było inaczej ;P Tak czy inaczej Twój tekst jest super z życia wzięty – cały czas ma tą schizofrenię pedałową.

Cyberniok
Cyberniok
5 lat temu

moja przygoda z SPD w kilku punktach: 1) gdzieś przed 2014 r. przesiadka na SPD po xx latach jazdy w platformach (MTB) i koszykach (szosa). Wejście i inny świat, złapanie Pana Boga za nogi, full wypas, kontrola, życie stało się piękne. 2) 2014-2018. Zagorzały zwolennik i zaciekły obrońca SPD jako jedynej słusznej drogi życia 3) 06.2018. Podczas banalnej niegroźnej gleby (wjazd w głęboki rów podczas zjazdu, ucieczka koła, rower w prawo ja w lewo) nie wypiął się lewy SPDek, ponieważ pięta lewego buta dobiła do lewej korby, co uniemożliwiło szybie i lekkie wypięcie, w wyniku czego wpierw wypięło się kolano, a dopiero potem stopa. Dotychczas nie wiedziałem, że kolano może się skręcić wokół własnej osi o jakieś 20-30 stopni, niesamowicie przy tym przeskakując i wracając w swoje miejsce. Ból który temu towarzyszył był taki, że o mało się nie pos…łem. Efekt – ponaciągane więzadła, miesiąc intensywnej rehabilitacji, kolejne miesiące mijają a kolano nie odzyskało pierwotnej sprawności. SPDki wykonały lot do piwnicy i już nigdy nie założę ich do MTB. Gdybym jechał na starych poczciwych platformach, prawdopodobnie zdążyłbym się po prostu podeprzeć nogą i nawet nie zaliczyłbym gleby. Od tej pory SPDki tylko w szosie, w MTB TYLKO platformy. tyle w temacie.

Wojtek
Wojtek
4 lat temu
Reply to  Cyberniok

Miałem podobnie. Jeszcze 5 lat temu, jeżdżąc wyłącznie w SPD. Stromy podjazd, uślizg tylnego koła na śliskim kamieniu, rower zatrzymuje się i leci razem ze mną w bok. Nie zdążyłem się wypiąć, nadmienię że siła wypięcia była ustawiona gdzieś pośrodku. Z wciąż wpiętą nogą podparłem się o ziemię, rower na mnie, będąc obróconym w tułowiu w nienaturalny sposób.
Efekt: pęknięty i wysunięty dysk L5-S1, rwa kulszowa w prawej nodze przez 2 miesiące. Długa i żmudna rehabilitacja. Rwa lubi wracać ci 1,5 roku-2 lata a jest to najmniej przyjemne cholerstwo jakie w życiu miałem.
Zaleta: dowiedziałem się przypadkiem, że mam dyskopatię.

Dawid Kucfir
4 lat temu

Wszystko zależy do czego potrzebujemy pedałów. Zatrzaski to śmieszny wybór jeśli chodzi o takie dziedziny i dyscypliny MTB jak Trial, Freeride, Street, Slopestyle, Dirt, Vert/Park, Dual – innymi słowy tam gdzie efektywność musi być jak najwyższa ale swoboda również. Inna sprawa jest w przypadku DH czy enduro – tutaj efektywność nie jest aż tak ważna i tutaj już zatrzaski nie byłyby śmiesznym wyborem tylko raczej mocno zindywidualizowanym, tu mogłyby mieć potencjalnie rację bytu. Osobną kwestią w MTB są wszelkie XC i XCM – tutaj kompletnie nie widzę zatrzasków ale ludzie o zgrozo idą tam przede wszystkim w nie bo ktoś im coś tam kiedyś powiedział, że innego wyboru nie ma i że skoro prosi tak jeżdżą to wszyscy inni muszą (chore, prawda? ;)) Przy maratonach konkretnych czyli ultra np Tour Divide zatrzaski też nie wydają się niezbędnym i jedynym właściwym wyborem. Pedały zatrzaskowe powinny być wyborem świadomym a przez to, że zwykle strasznie się pompuje za nimi to wybór ten jest… (…) Co może często kończyć się skrajnie źle

Macura
Macura
4 lat temu
Reply to  Dawid Kucfir

Trial, Freeride, Street, Slopestyle, Dirt, Vert/Park” – bo tutaj liczą się cyrkowe sztuczki, no footy, tailwhipy, foot jamy itd.

szosa, XC i XCM to ściganie i zawodnicy trenują technikę pedałowania, która jest w SPD lepsza i pozwala efektywniej wykorzystać moc.

enduro i downhill competitive – większość jeździ wpinana, bo tak lepiej czuje rower. Jak pędzisz 60kmh po kamerdolcach to cieszysz się, że nie musisz myśleć o nodze na platformie, by ją dobrze trzymać by nie spadła. Przy takich prędkościach jedna mała rzecz mniej do ogarniania to sporo i pozwala mocniej skupić się na innych aspektach jazdy.

A pośrodku tego wszystkiego są Janusze jak my kłócący się jakby to miało znaczenie. Trzeba spróbować jednego i drugiego i wybrać co nam bardziej leży, bo jeździmy całkowicie inaczej niż prosi.

Sam bym na pewno w SPD nie jeździł bo nie jest łatwo i bardziej przeszkadzają, stwarzają zagrożenie na początku. ale że jeździłem kiedyś tylko szosa + lekki teren na tekkingu to czułem się już bardzo komfortowo wpięty i nie miałem problemów z wjechaniem w teren.

Widziałem masę razy jak kumplom po lądowaniu hop/dropów nogi spadły z platform i było kiepsko jak była duża prędkość na duży przelot. Jak leciałem na dzioba nigdy o wypinaniu nie myślałem i z automatu nogi wyskakiwały a ja przeskakiwałem wypięty nie wiem kiedy przez kierę bezpiecznie na nogi. Jak jeździlem enduro na hardtailu to przy szybkiej jeździe przez kamerdolce nie potrafiłem na platformach się utrzymać nieraz, a walka była z tym zawsze, na SPD spokój. Na fullu platforma mi się trzymała dobrze, na hardtailu źle. No i piszczele mam do dzisiaj z guzami, bo tyle razy walnąłem się pedałem, a krew po wbiciu pina nie raz leciała. Obecnie wróciłem do SPD, ale platformy cenię za naukę poprawnego ciągnięcia przy np. bunny hopie.

Skoksowana@
Skoksowana@
3 lat temu

Wszystko zależy od aktywności, na szosę czy gravel ja preferuje SPD ale na miasto czy w teren MTB już platformówki. Moje ulubione platformówki to Dartmoor Stream Pro w kolorze red devil a spd Shimano M520

Pawel
Pawel
1 rok temu

Ja śmigałem długo na SPD, ale jednak w górach wolę platformy. Potwierdzam natomiast na 100000%, że bez odpowiednich butów jazda w platformach może być wręcz niebezpieczna. Gdy kupiłem i pierwszy raz założyłem buty dedykowane do jazdy na platformach (bodajże crank brothersy), to przez chwilę poczułem się jakbym był wpięty w SPD, takie było moje pierwsze wrażenie :D buty + platformy = super stabilność i poczucie kontroli i bezpieczeństwa :) SPD = efektywność

Odwiedź mój profil na
Instagram Top