Menu
Menu Szukaj

Najlepsze aplikacje rowerowe na smartfona

To uczucie, kiedy na tripie orientujesz się, że dwie godziny temu zapomniałeś włączyć Stravę… Nie znasz go? Nigdy się nie zmieniaj! Jeśli jednak należysz do grona osób nałogowo wykorzystujących aplikacje rowerowe na smartfony, może zainteresuje Cię lista tych, które uważam za najlepsze i najbardziej przydatne.

Oto 6 aplikacji, które dla mnie stały się stałym elementem jazdy na rowerze. Wybór jest bardzo subiektywny i skupia się na aplikacjach na Androida, choć starałem się też zebrać godne uwagi alternatywy.


1. Nawigacja turystyczna: Locus Map Pro

Locus jest podstawą mojej nawigacji w terenie. Umożliwia on załadowanie map rastrowych offline, np. wydawnictwa Compass. Nie różnią się one niczym od tych papierowych, które zawierają wszystkie przydatne informacje (schroniska, kolory szlaków, nazwy szczytów, przewyższenia…) poza instrukcją, jak je z powrotem poskładać jak wieje. W Locusie odpada problem składania, plus niebieski punkcik zawsze pokaże Ci, gdzie tak właściwie jesteś.

Jeśli nie chcesz płacić wydawnictwom (lub dany obszar jest niedostępny), możesz też skorzystać z darmowych map on-line (polecam osmapa.pl i 4umaps.eu). Ale najlepszy ficzer to tworzenie z nich (z poziomu aplikacji) obszarów dostępnych off-line, żeby w górach (lub za granicą) nie być zależnym od zasięgu sieci. CHOLERNIE wygodne!

Locus ma też sporo dodatkowych funkcji, jak zapisywanie śladu (z obsługą zewnętrznych czujników, np. tętna) czy prowadzenie po nim, ale pokazywanie bieżącej lokalizacji na szczegółowej mapie dla mnie jest w zupełności wystarczające. Pomimo tego, zdecydowałem się na płatną wersję Pro, która dzięki brakowi reklam, nieco łagodniej obchodzi się z baterią (poza tym, za wartościową aplikację zawsze wartość sypnąć groszem).

Aplikacje rowerowe na smartfona - Locus Mapy nawigacja turystyczna
Locus Map Pro

Aplikacje rowerowe na smartfona - nawigacja turystyczna Locus

Aplikacje rowerowe na smartfona - Locus Mapy rastrowe offline

Pobierz w Google Play (wersja Pro)
Strona WWW

Alternatywy: Trekbuddy, Mapy.czSeeMap AN, Orux Maps (darmowa wersja wymaga ręcznej instalacji)


Aktualizacja 2022: już od ładnych paru sezonów rolę mojej głównej nawigacji przejęła rewelacyjna aplikacja Mapy.cz.

W przeciwieństwie do Locusa, który najlepiej sprawdza się w obsłudze zewnętrznych map rastrowych, Mapy.cz wyświetlają wyłącznie „własne” mapy wektorowe. Są one oparte na Open Street Maps (a tym samym bardzo aktualne i bogate w treści: np. szlaki rowerowe, singletracki, a nawet niektóre dzikie trasy enduro), lecz wzbogacone o bardzo czytelną wizualną nakładkę.

Dużym plusem takiego rozwiązania jest spójność: mapy całego świata są zawsze pod ręką (oczywiście z możliwością pobrania offline) i zawsze wyglądają tak samo. Jeśli nauczysz się nawigować po Beskidach, zaplanowanie wycieczki w Alpach czy Himalajach nie będzie się zbytnio różnić. Zwłaszcza, że Mapy.cz są też dostępne w przeglądarce (trzeba tylko włączyć warstwę „Outdoor”) – po zalogowaniu, trasy zaplanowane na komputerze są widoczne w telefonie i na odwrót.

Mapy.cz nie są idealne – tracker mocno zawyża przewyższenie, a pliki GPX da się wgrać tylko z poziomu przeglądarki – ale i tak jest to narzędzie, bez którego w 2022 nie wyobrażam sobie swojego rowerowego życia (żeby nie było, że to jakaś kryptoreklama: aplikacja jest całkowicie darmowa).


2. Rejestracja wycieczek: Strava

Potravy przedstawiać nie trzeba – jeśli potrzebujesz prostego zapisu śladu, jest to wybór domyślny. W wygodnym serwisie WWW łatwo wrócisz do przejechanych wycieczek, a dzięki całej społecznościowej otoczce, zgapisz trasy od znajomych.

Do tego oczywiście dochodzi aspekt rywalizacji – na najciekawszych odcinkach (Segmentach) Twój czas jest automatycznie mierzony i umieszczany na tablicy wyników. Ma to swoje mroczne konsekwencje, ale dla myślących osobników jest to bardzo fajny i użyteczny ficzer. Niestety w wersji darmowej został on mocno okrojony, ale w kategorii zapisu wycieczek Strava wciąż jest największym graczem (zwłaszcza po zamknięciu Endomondo).

→ Więcej: Strava to zło!!! Czy nie…?

Klub 1Enduro na Stravie

Aplikacje rowerowe na smartfona - Strava
Strava

Aplikacje rowerowe na smartfona - Strava

Aplikacje rowerowe na smartfona - Strava segment

Pobierz w Google Play / iTunes
Strona WWW

Alternatywy: Navime Sports Tracker

3. Wyszukiwanie tras: Trailforks

Część osób używa Segmentów i heatmapy na Stravie do odkrywania nowych singli, ale przez nadmiar danych i niewygodne filtrowanie, jest to prosta droga do wylewu fali nienawiści. Zdecydowanie lepiej sprawdza się w tej roli Trailforks, czyli baza tras stworzona przez Pinkbike i uzupełniana przez jego użytkowników.

Poza możliwością łatwego tworzenia tras na podstawie śladu GPS (pojedynczych singli, jak i całych wycieczek), możliwe jest nadawanie im poziomu trudności, wyznaczanie dojazdówek, dodawanie opisów, zdjęć i filmów, a nawet raportowanie aktualnych warunków czy utrudnień. Jest to niezastąpione narzędzie przy planowaniu wyjazdów w nowe miejsca.

Niestety jest to kolejna aplikacja, która stała się płatna, ale uważam że jest absolutnie warta swojej ceny. Obok Mapy.cz, jest to jedyna aplikacja, jaką muszę mieć na telefonie przed wyjazdem na nieznane trasy. Jako „demo”, trasy można podejrzeć za darmo w przeglądarce (na upartego również z telefonu, ale działa to słabo).

Aplikacje rowerowe na smartfona - Trailforks
Trailforks

Aplikacje rowerowe na smartfona - Trailforks

Aplikacje rowerowe na smartfona - Trailforks baza tras

Pobierz w Google Play / iTunes
Strona WWW

Alternatywy: GPSies, Ride with GPS

4. Nawigacja drogowa: Mapy Google

O ile Locus, Trailforks i Strava wyczerpują temat nawigacji po szlakach, wypada wspomnieć o nawigacji samochodowej, pozwalającej do tych szlaków dotrzeć. W tej kategorii król jest tylko jeden: Google Maps.

Poza zawsze aktualnymi mapami i nawigacją uwzględniającą aktualne warunki drogowe, dużą zaletą jest ogromna baza firm i miejsc. Jadąc np. na Rychlebskie Ścieżki czy do sklepu rowerowego w sąsiednim mieście, nie musisz znać dokładnego adresu. Wystarczy, że wpiszesz nazwę, a aplikacja poda Ci lokalizację, numer telefonu, godziny otwarcia i widok Street View ułatwiający np. namierzenie wygodnego parkingu.

Mapy Google mają też nieźle działającą opcję wyznaczania trasy pod kątem jazdy na rowerze. Nawigacja wybiera wtedy mniej uczęszczane drogi, szutry i parki, co bywa pomocne przy używaniu roweru do celów komunikacyjnych.

Aplikacje rowerowe na smartfona - Mapy Google nawigacja
Mapy Google

Aplikacje rowerowe na smartfona - nawigacja Mapy Google

Aplikacje rowerowe na smartfona - Mapy Google

Pobierz w Google Play / iTunes
Strona WWW

Alternatywy: HERE WeGo (najlepsza nawigacja off-line), Yanosik (z ostrzeganiem o kontrolach policyjnych – można też używać tej funkcji w połączeniu z inną nawigacją)

5. Pogoda: Meteo.pl alternative

Kolejna aplikacja niezbyt rowerowa, ale jedna z częściej na rowerze używanych. Żeby sprawdzić pogodę, zazwyczaj korzystam z systemowej aplikacji (lub wyglądam za okno – metoda vintage). Ale jeśli w grę wchodzi precyzyjne celowanie w okno pogodowe, zawsze odpalam Meteo.pl alternative.

Uprzedzam, że nie znajdziesz tu animowanych chmurek i uśmiechającego się słoneczka. Ta prosta (a nawet prostacka) aplikacja to gratka dla osób przyzwyczajonych do wykresów pogodowych ICM-u. Ich wyświetlanie dla zapisanych lokalizacji to wszystko, co robi. Dzięki temu korzystanie z niej jest szybkie i wygodne. Prostota, minimalizm, funkcjonalność.

Aplikacje rowerowe na smartfona - ICM Meteo.pl alternative
Meteo.pl alternative

Aplikacje rowerowe na smartfona - pogoda ICM Meteo.pl alternative

Aplikacje rowerowe na smartfona - Meteo.pl alternative pogoda

Pobierz w Google Play
Strona WWW

Alternatywy: Pogoda & radar (śledzenie, w którą stronę idzie chmura, z której właśnie na Ciebie leje), meteoblue (mam dobre doświadczenia z jej sprawdzalnością), Yr.no

6. Zdjęcia: Instagram

Są osoby, które nienawidzą spowalniania wycieczek robieniem zdjęć, dla innych jest to nieodłącznym elementem każdego wypadu po zimnioki do biedry. Instagram jest niezłym kompromisem, bo promuje minimalizm (1 wycieczka = 1-2 zdjęcia, zamiast facebookowych trzydziestu), a tym samym skupienie na jakości, nie ilości. Do tego hipsterskie (ale częściowo użyteczne) filtry pozwalają zatuszować wiele niedoskonałości fotek pstrykniętych tosterem telefonem.

Długo unikałem tego serwisu, myśląc że znajdę tam tylko zdjęcia kotletów. Z Instagramem jest jednak tak, jak z każdym medium społecznościowym – treść zależy wyłącznie od tego, kogo obserwujesz. A okazuje się, że na Instagramie jest od groma bikerów i bikerek.

→ Zobacz też: Rok 2016 na Instagramie (i nie tylko)

Aplikacje rowerowe na smartfona - Instagram
Instagram

Aplikacje rowerowe na smartfona - Instagram

Aplikacje rowerowe na smartfona - Instagram

Pobierz w Google Play / iTunes
Strona WWW

Alternatywy: VSCO


Podsumowanie

Jak widzisz, preferuję w miarę minimalistyczne podejście do tematu rowerowych aplikacji. Opisałem tu tylko te, które faktycznie są przydatne podczas wyjazdów – pominąłem więc wszelkie kalkulatory przełożeń, kątomierze do geometrii, szkółki nauki jazdy, poradniki pierwszej pomocy ludzkiej i sprzętowej, odtwarzacze muzyki czy gry.

Jeśli jednak Twoim zdaniem pominąłem jakąś apkę, która pozytywnie przekłada się na jazdę na rowerze, daj znać w komentarzu – może razem uda nam się stworzyć dodatkową listę?

Aplikacje rowerowe na smartfona - Android


Zobacz też powiązane artykuły:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

85 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Gdzieś już kiedyś wspominałeś o TRAILFORKS i przyznam, że jako jedyna z kilku aplikacji, które testowałem pozwoliła mi „zielonce” odnaleźć single :) Również polecam

Tomek T
Tomek T
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Hej, jedno pytanie odnośnie Trailforks. Po ściągnięciu apka bazuje na mapie „googlowskiej”, bez zaznaczonych szlaków górskich i topografii terenu. W jaki sposób zmienić mapę na „turystyczną?”

m0d
m0d
6 lat temu

Jeśli potrzebujesz prostego zapisu śladu, to żadna tam Strava, która jest takim samym badziewnym kombajnem jak Gejomondo, tylko np. Navime. Miejsca zajmuje tyle co nic i baterii zużywa tyle co nic. To jest minimalizm, a nie jakieś niechlujnie napisane i szpiegujące potworki ;)

Mateusz Karmowski
Mateusz Karmowski
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Można wrzucić .gpx na dropboxa i stamtąd synchronizowac z innymi serwisami za pomocą Tapiriika, więc to nie problem ;)

Mateusz Karmowski
Mateusz Karmowski
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

To może być problem… Założyłem niepotrzebnie że ktoś tak jak ja składuje wszystkie gpxy i tak na dysku, lub w chmurze (i właściwie to nie mam pojęcia dlaczego to robię… ;))

m0d
m0d
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Nie będę chciał, bo próbowałem jednego i drugiego i są to typowe androidowe zapychacze nastawione na te różne “społecznościowe” pierdu-pierdu. Mi do szczęścia nie potrzeba setek znajomych, komów, wrzucania statusów na ryjbuka, czy wreszcie zaśmiecania telefonu. Pamiętam jak jakiś czas temu autor Navime dostał od użytkowników po głowie za to, że jak przeszedł na mapy google’a to aplikacja zaczęła ważyć więcej niż 3MB… ;) Porównaj to teraz ze Strawą czy Gejomondo ;)

m0d
m0d
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Sam pisałeś o minimalizmie i zużyciu baterii :p
Powiedzmy sobie wprost, większość aplikacji jest napisana po prostu niechlujnie i wręcz ma napędzać popyt na “szybsze” i “lepsze” smartfony. A wystarczyłoby trochę na nimi posiedzieć. Niestety nie opłaca się, bo przecież za chwilę wyjdą jeszcze lepsze specyfikacje, bo przecież czemu nie kupić jeszcze nowszego smartfona już z 4GB ram i 64GB pamięci i mamy samonakręcającą się spiralę. Osobiście mam gdzieś nowości i bajery i każdy telefon służy mi przynajmniej po 2-3 lata. Wystarczy dobrze wybrać, bo zazwyczaj trafi się jakaś perełka.

Piotr
Piotr
6 lat temu
Reply to  m0d

@ mOd – wyluzuj swoje pośladki, chłopie..
Po pierwsze, wszystkim należy się szacunek, więc pisanie „gejomondo” to zwykły brak kultury wobec użytkowników tej apki. Pewnie masz znajomych, którzy z tego korzystają i własnie ich zlekceważyłeś.
Po drugie, jesteś świetny, super i w ogóle bajka – kolejny samotny wilk, który żyje w przeświadczeniu, że bycie poza mainstreamem stawia go ponad rzędem zwykłych śmiertelników. Na pewno?
Po trzecie, ludzie dzielą się na introwertyków i ekstrawertyków. Dla jednych (pewnie dla Ciebie również) zaistnienie wśród innych to tortura. Dla innych torturą byłoby pozbawienie ich tej możliwości. Czy to sprawia, że są mniej wartościowi albo mniej inteligentni albo w jakiś sposób gorsi od tych pierwszych?
Po czwarte, z każdej apki wyposażonej w „społecznościowe pierdu-pierdu” możesz korzystać bez miliona znajomych i chwalenia się swoją zajebistością. Kwestia preferencji i podejścia.
Po piąte, wiele osób nie zna alternatyw do Strava lub endomondo, więc siłą rzeczy idzie za tłumem.
Po kolejne, itd. – jeżeli jeździsz tylko dla siebie, w samotności nabijając kilometry, po co Ci w ogóle apki, gpx-y, ślady itd.? Wróć do korzeni, bądź wolny od szpiegującego googla, zdemontuj licznik i ciesz się przyrodą. Powiem więcej – przesiądź się na stalowego sztywniaka i bądź jak Tom Ritchey w 1977..
Michał niedawno o tym pisał, a ja zalecam czytanie – więcej dystansu..

Hetman
Hetman
6 lat temu

Xiaomi :)

MichUP
MichUP
6 lat temu
Reply to  Hetman

Polać temu Panu.

KW
KW
6 lat temu

Ty mi lepiej powiedz jaki telefon będzie miał precyzyjny GPS, przyzwoity aparat a w dodatku nie będzie kosztował fortuny, a przecież na trasach gleby się zdarzają…
Dużą wadą stravy jest to, że nie pokazuje chwilowej prędkości, więc nie do końca nadaje się żeby zastąpić nią licznik rowerowy(biorąc pod uwagę montaż smartfona do kierownicy).

Jeśli chodzi o pogodę w Czechach czy południowej Polsce to polecam stronę radar.bourky.cz.

Rudy
Rudy
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Mam 4 pro i polecam, bateria wypas. Zdjęcia spoko, iphone to to nie jest, ale za to cena to już sam wiesz :)

m0d
m0d
6 lat temu
Reply to  KW

Od 2015 używam do takich celów Motoroli Moto e LTE. Telefon tani, dobra bateria, dobry GPS, relatywnie niewielkie jak na współczesne standardy rozmiary więc nie wypycha kieszeni i trudno go połamać, dodatkowa firmowa obudowa z ogumowanym rantem daje dodatkową ochronę i poczucie że się trzyma w ręku cegłówkę, która w razie czego może posłużyć nawet do obrony ;) Do tego brak pierdyliona ficzerów z wyższych modeli i praktycznie czysty Android bez nakładek, co jeszcze lepiej wpływa na czas pracy i stabilność.

Damiano
Damiano
6 lat temu

Na iOS polecam cyclemeter fajna apka zbierająca dużo danych. Z ciekawszych opcji: zapisuje ślad gpx którym można się późnij dzielić z innymi, jest opcja wysyłania wszystkich danych do stravy po zakończeniu jazdy. Dzięki temu mamy tak jakby dwie apki w jednej:)

tripsurfer85
tripsurfer85
6 lat temu
Reply to  Damiano

A jak Cyclemeter traktuje baterie? W porownaniu (lub bez) np z Endomondo?

Damiano
Damiano
6 lat temu
Reply to  tripsurfer85

Dzisiaj miałem włączony cyclemeter i endomondo, po 3 godzinach jazdy zostało mi 50% baterii (iphone 5). To chyba niezły wynik, jednak zawsze w plecaku w razie czego mam powerbank;)

tripsurfer85
tripsurfer85
6 lat temu
Reply to  Damiano

Czyli tak na dobra sprawe dalej nie jest jasne co bardziej wysysa moc z iphona ;-P Zatem powtorka pytania – ktos testowal moze?

Skejter
Skejter
6 lat temu

Zresztą też, z tego co widziałem w internecie, to np między Stravą a Endomondo, inaczej na tej samej trasie był zapisany ślad.

Marek
Marek
6 lat temu

A na jakim smartphonie to testowałeś.

ka-wa
ka-wa
6 lat temu

Osobom samotnie jeżdżącym po miejscach mało uczęszczanych polecam GLYMPSE, „Zaufane Kontakty” Googla. Ostrzeżenia o zbliżających się burzach – BLITZORTUNG LIGHT. Mapy ponadto – Geoportal Mobile, View Ranger, KaMap.
Szlaki np. aplikacja PTTK Małopolska. Bezpieczeństwo – m.in.”Pomoc w Górach”
Publikownanie wycieczek – Traseo.

2xB
2xB
6 lat temu
Reply to  ka-wa

Glympse u mnie to podstawa, choc niedawno google umozliwil udostępnianie lokalizacji z poziomu google mapsow, wiec pewnie oddzielna aplikacja nie będzie juz potrzebna.

Maciej
Maciej
6 lat temu
Reply to  ka-wa

Ten BLITZORTUNG LIGHT jest niezły :)

Rafał
Rafał
6 lat temu

Graubünden mountainbike korzystałem z tego w Szwajcarii do podróży po górach.
Działa też w Polsce mapki działają offline.
Jedyny minus że w apka w języku faszystów.

Wielebny
Wielebny
5 lat temu
Reply to  Rafał

Po włosku?!

Karol Hetmańczyk
Karol Hetmańczyk
6 lat temu

RideWithGPS też dobra aplikacja :)

Tudesky
Tudesky
6 lat temu

Dość długo używam już Locus Map z zaladowaną mapą OSM w wersji 'na zewnątrz-rowerowa, wędrówka’. Na obszarze trójmiejskich lasów zaznaczone są nawet leśne ścieżki, te poza kolorowymi szlakami. Rewelacyjnie sprawdza się w odkrywaniu okolicy po mało uczęszczanych ścieżkach. Potwierdzam spostrzeżenia Michała: znacznik aktualnej pozycji, nagrywanie śladu, nawigowanie po śladzie (samodzielnie utworzonym z poziomu aplikacji lub importowanym GPX) i masa innych ficzerów :-) , które można ,w zasadzie dowolnie, spersonalizować. Bardzo polecam.

Łukasz
Łukasz
6 lat temu

Jako alternatywę dla Locusa polecam OSMAnd. Wraz z mapami UMP-pcPL (wektorówka całej Polski) można się zapuścić w offroad po kraju. I wszystko za free. ;)

Konrad
Konrad
6 lat temu

Ja używam map Compass na aplikacji SeeMap (jakaś wersja KaMap), z której owe mapy można bez problemu zakupić. Sama aplikacja ma też spore możliwości.

RideMyBike
RideMyBike
6 lat temu

Fajna lista, która (oprócz Instagramu) pokrywa się z moimi preferencjami i której używam od paru lat (niestety Locus mam w wersji Free).
Również sporo trzepałem internety zanim dokonałem takiego wyboru.

A dlaczego Strava zamiast czegoś prostrzego? Wspomniane segmenty oraz inne funkcje dzięki którym:
– obserwujesz swoją formę (i mam nadzieję progres) na konkretnych odcinkach.
– ścigasz się sam ze sobą lub z innymi – jak kto woli.
– można porównać swoje osiągnięcia/kondycję do innych osób zanim umówisz się z nimi na tripa.
– można stworzyć/dołączyć do grupy ludzi o podobnych preferencjach i obserwując ich wyjazdy czerpać inspiracje na własne tripy, czy skorzystać z gotowego śladu.
Sam nie jestem typem o zacięciu sportowym, daleko mi do jakichś zawodów etc., ale jadąc niektórymi odcinkami po prostu chcę się zmierzyć z moim poprzednim wynikiem/rekordem. Na tym polu Strava jest bezkonkuencyjna… :)

shusty
shusty
6 lat temu
Reply to  RideMyBike

Apka stravy to trochę lipa. Chyba że chcesz na trasie faktycznie sprawdzić gdzie jest segment albo masz wykupione premium, wtedy możesz interaktywnie się ścigać na segmentach, trenować itd.

Inaczej Locus wygrywa, u mnie z automatu wgrywa ślad na Stravę i w domu przy kompie robię to co mówisz.

Maciej
Maciej
6 lat temu

Polecam też Wikiloc

Seweryn
Seweryn
6 lat temu

Update dla iOSowców:
Ad. 1 – nawigacja turystyczna) Aplikacja „Mapa turystyczna” portalu mapa-turystyczna.pl. W wersji płatnej świetne mapy offline i nawigacja szlakami!
Ad. 2 – rejestracja wycieczek) Aplikacja „Cyclemeter”. W porównaniu do Stravy oszczędza połowę tego co z baterii zje Strava. Mnóstwo dodatkowych opcji, a mimo tego czytelnie.

Seweryn
Seweryn
6 lat temu
Reply to  Seweryn

Aha, oczywiście Cyclemeter ma opcję exportu do Stravy i miliona innych tego typu serwisów. :)

bzx
bzx
6 lat temu
Reply to  Seweryn

Cyclemeter jest dobrą alternatywą – szczególnie że zjada mniej baterii i apka ma opcję ciemnego tła – ale jakikolwiek eksport śladu GPX wymaga konta Premium (€9.99 rocznie).

bzx
bzx
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Traseo na iOS (oraz na Androida) jest dość ograniczoną apką w porównaniu z Locusem ale posiada jego główną funkcjonalność: czytanie map rastrowych offline.

Dla mnie najlepsza na iOS jest i tak apka Mapy.cz…
http://i.imgur.com/APffCZM.jpg

MK
MK
6 lat temu

Polecam http://www.mapy.cz – można wgrywać na telefon mapy konkretnych krajów europejskich. Trasy turystyczne, rowerowe, przełączenie na opcję zimową pokazuje trasy biegowe. Dużo funkcji,działa też off-line, program za darmo.

Damiano
Damiano
6 lat temu
Reply to  MK

hehe w tym samym czasie o tych samych mapach napisaliśmy:)

bzx
bzx
6 lat temu
Reply to  Damiano

Ja trochę później bo obszerniej i z tabletu piszę ;)

Damiano
Damiano
6 lat temu

Jako uzupełnienie „Mapy turystycznej” polecam „Mapy.cz” bardzo duża baza szlaków z całej europy. Minus jest to że apka jest tylko po czesku. Ale można się połapać;)

bzx
bzx
6 lat temu
Reply to  Damiano

Ja bym rzekł „jako darmowy zamiennik” ;) nie używam MT na telefonie bo jest płatna… kosztuje grosze ale po co używać czegoś skoro mam bardziej wypasioną alternatywę za friko..

bzx
bzx
6 lat temu

Jako nawigacja turystyczna bardzo dobrze sprawdza się apka mapy.cz (iOS i Android) z włączoną warstwą turystyczną.
– apka darmowa bez reklam
– mapy offline (ściągasz cały kraj, PL waży coś ponad 400MB)
– oznaczone szlaki turystyczne (dane z OpenStreetMap i mapy.cz, czasem błędny kolor szlaku co wynika z błędnych danych w OSM, ja im często zgłaszam poprawki)
– super przejrzyste mapy z ładnie narysowanym ukształtowaniem terenu (przejrzystość Google Maps to jakieś nieporozumienie…)
– możliwość zaplanowania trasy na stronie mapy.cz (na kompie) i przywołanie jej na telefonie podczas wycieczki, dobre np. do trzymania się zaplanowanej pętli (wymaga darmowej rejestracji przy użyciu dowolnego adresu email).

Na minus: apka w języku czeskim ale jest to do ogarnięcia :)

Polecam!

MK
MK
6 lat temu

mnie mapy.cz na telefonie zainstalowały się po angielsku (tu artykuł o aplikacji http://knedleipiwo.com/mapy-cale-czechy-europa-w-twoim-telefonie-001/)
)

bobiko
bobiko
6 lat temu

I ja mam swoją listę rowerową ;-) Ale generalnie z większością sie zgadzam.

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

maps.me jest po polsku mapy za free na cały świat. dodatkowo pokazuje sklepy, restauracje, urzędy i innego typu pomocne miejsca. Można dodawać swoje lokalizacje których nie ma na mapach np. Sklep rowerowy. Pozdrawiam

jk
jk
6 lat temu

Dla mnie minusem trailforks jest brak nawigacji na singla, kiedyś w terenie ze znajomymi mieliśmy spory problem żeby trafić na oznaczone w trailforks miejsce.

Googlemaps generalnie jest ok ale ostatnio chcąc uniknąć rzekomego korka na zakopiance (za radą aplikacji) odbiłem w boczną drogę. Skończyło się to 40min staniem w ciągu aut innych użytkowników Gmaps’a i podziwianiem płynnie jadącej zakopianki poniżej nas….

Michał
Michał
6 lat temu

Jako zamiennik Locusa polecam program OruxMaps. W darmowej wersji nie ma reklam, wyświetla mapy online i offline, można wgrać plan trasy i zużywa mało prądu. Mam załadowaną mapę UMP i mapy Compassu
I nic więcej mi nie potrzeba.

Michał
Michał
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Faktycznie, darmowa wersja zniknęła ze sklepu, mają jakieś chwilowe problemy z Googlem.
Mapy Compassu trzeba konwertować do formatu Oruxa przed wrzuceniem do telefonu.

Kacper
Kacper
6 lat temu

Z Locusa jest opcja szybkiego eksportu do Stravy – korzystam, chwalę sobie, samej Stravy już nawet nie instaluję.

shusty
shusty
6 lat temu

Dodam tylko, że locus ma masę możliwości. W pełni konfigurowalne, więc mapka i półprzezroczyste cyferki z pulsem, przewyższeniami, wykresami itd. fajnie da się wkomponować, gdzie w takim garminie ilość widocznych elementów jest bardzo ograniczona.

Można dograć dodatek za free, który jest nawigacją googlową. Tzn. silnik ten sam tylko drogę wyznacza na twojej mapie.

Locus ma też bezpośredni wrzut zapisanych śladów na Stravę, można to nawet zautomatyzować mocno. Zapis śladu można też mocno spersonalizować, przez co ślad lepiej niż apka stravy zapisze. Np. można ustawić co ile metrów lub sekund ma apka postawić współrzędną GPS, przez co ślad może być dużo gęstszy i dokładny nić na stravie.

Piszesz o mapach offline, ale jest sporo map offline za free do ściągnięcia, nie trzeba koniecznie z map offline pobierać fragmentów. Jest też free dodatek ze względów licencyjnych który dodaje mapy googla także te ze zdj. sat.

I jeszcze sporo funkcji do odkrycia, wg mnie najlepsza apka, która ma za zadanie:
1) wyświetlać cyferki z aktualnymi prędkościami, z czujników, pulsometru itd.
2) zapisywać dobrze ślad i mieć możliwość z automatu wrzut na serwis www np. Stravę
3) ma mieć dużo darmowych fajnych map offline i online, możliwość podążania wcześniej zaplanowaną trasą (polecam gpsies, który z locusem jest zintegrowany)

Warto wg mnie opcję pro wykupić.

Guncar
Guncar
6 lat temu

Jeśli chodzi o pogodę to polecam http://www.windytv.com
Co do map itd zależy kto czego potrzebuje ale chyba jak na razie to tylko Strava daje możliwość mierzenia czasu na poszczególnych odcinkach trasy i co za tym idzie wirtualnej rywalizacji.

Banka123
Banka123
6 lat temu

Wiem, że trochę oftopik, ale czy ktoś jeszcze używa Garmina? Bateria, wytrzymałość, montaż na kierownicy, dokładny gps to są zalety w stosunku do smartfonów.

wujekeman
wujekeman
6 lat temu
Reply to  Banka123

Używałem Edge 1000 , za taki worek hajsu szału nie robił :) teraz mam Locusa Pro w telefonie i robi to samo , ale faktycznie powerbank jest potrzebny.

b56
b56
6 lat temu

Czy jest jakaś sensowna aplikacja na androida (poza Microsoft Health) która współpracuje z opaskami Microsoft Band/Band2 ?

Czy pozostaje tylko ręczny eksport/import między aplikacjami ? :(

Marek Kores
Marek Kores
6 lat temu

Do turystyki offroadowej (terenówkowo, pieszo, rowerowo) używałem Ozi Explorera, Ka-Map a od pewnego czasu ViewRanger’a umożliwiającego zapis tracka, analizę parametrów i wyszukiwanie tras jak również eksport/import gpx’ów i wyszukiwanie znajomych w okolicy.

Do pogody meteo.pl lub WindGuru.

Wojtek Be
Wojtek Be
6 lat temu

dla pogody polecam METEOBLUE .Można mieć meteogramy jaka w meteo.pl, ale liczone przez inny ośrodek, więc jest dobre porównanie (jak oba pokazują deszcz – to pewnie będzie ;) ) poza tym można mieć prognozę w formie piktogramów i co tam jeszcze… Najpierw można zajrzeć na meteoblue.com w sieci, bo wersja na komore dziala bardzo podobnie. Windytv.com używa obliczeń właśnie z meteoblue

ka-wa
ka-wa
6 lat temu

Prognoza: Apka FORECA.
Radar pogodowy, prognoza przemieszczenia chmur oraz podgląd z satelity: meteo.org.pl/radary (apka lub www)

Fajny podgląd też: na http://awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad/burzrad_p.html (na smartfonie mi nie chodzi niestety).

Marek W.
Marek W.
6 lat temu

Serwisy pogodowe, które dobrze prognozują to yr.no i windguru.cz.
Ja sprawdzałem już różne programy i strava jest wg mnie najlepsza. Choćby dlatego, że w porównaniu z Endo.. znacznie lepiej liczy przewyższenia. Muszę spróbować Locusa skoro taki dobry.
Dobry GPS w smartfonie to taki, który łapie sygnał w samolocie.

Borys
Borys
6 lat temu

No to skomentuje.
1) Mapy Compasu są nieaktualne. Od kilku sezonow nie używam.
– polecam program MotionX, ma wszystko co jest potrzebne do naszego sportu.
2) Meteo, bardzo dobre.
Polecam jeszcze serwisy za pomocą których można znaleźć tak zwane „okienko pogodowe”.
http://en.sat24.com/en/eu/rainTMC
http://www.radareu.cz/

Zbychu
Zbychu
6 lat temu

a ja tak z innej beczki, fajne zestawienie ale czy warto tak bardzo zajmowac sie tymi sprawami zamiast cieszyc sie sama jazda szczegolnie ze to ma byc Enduro a nie krecenie Kom-ow albo robienie interwalow ???, zaznaczma ze mam za soba jazde bez tej calej techniki, jak i okres zauroczenia Germinem, Strava, pulsometrami, wyznaczaniem wlasnych odcinkow, pobijanie czasow znajomych itd. – no nie dotarlem do miernika mocy :) no i moze dobrze bo od polowy zeszlego sezonu jezdze bez tego wszystkiego, a wiecie dlaczego ??? bo spotkalem kilku fajnych facetow ktorzy bawili sie w Enduro bez smatfonow, germinow i tej calej otoczki, bawili sie rowerami i sama jazda na nich, tak naprawde to wszystkim zycze aby czerpali jak najwiecej przyjemnosci z samej jazdy na rowerze bo te cyferki czy brak mapki lub zalamanie pogody nie powinno byc przeszkoda :)

Bzx
Bzx
6 lat temu

Ps. Nie wiem jak w apkach do nawigacji mogło zabraknąć Waze.. aktualne wydarzenia drogowe dodawane na bieżąco przez użytkowników, brak reklam i lepszy wygląd niż tragiczny Yanosik..

A do czegoś w stylu Locusa można dodać Traseo – zakup map bezpośrednio w aplikacji, nie tylko Compass i nie tylko Polska, jest sporo map gór czeskich, i co ciekawe rumuńskich (np Alpy Rodniańskie) i greckich, a na deser Dolomity ;)

Przemcio N.
Przemcio N.
6 lat temu

Z aplikacji na iOS super jest Maps3D. Miałem lite ale spodobała mi się Wiec mam już płatna od jakiegoś czasu.
Ma wszystko czego potrzeba na rowerze. Osobiście używam Hiking Map bo pokazuje kolorem szlaki.

Do pełni szczęścia brak jedynie zapisu HR ale to i tak robię w oddzielnej aplikacji Sigmy rejestrując również inne treningi razem w jednym miejscu.

Paweł
Paweł
5 lat temu

mam problem z utworzeniem trasy na trailforks. Czy ktoś musi zatwierdzić trasę aby była ona widoczna ?

Robert
Robert
3 lat temu

..polecam maps.me ..jako jedyna pokazala jak dojechać na szczyt sw nikole na hwarze…

Robert
Robert
3 lat temu

.. A ma ktoś opinię o CAYNAX sport tracker ?

Robert
Robert
3 lat temu

..pisałem ze polecam maps.me ..bo jedyna aplikacja która poprowadziła mnie na szczyt sw nikole na hwarze ..

Ksh
Ksh
2 lat temu

Cześć, lekko odkopię.
Trailforks zrobił się płatny (przynajmniej na IOS) – ktoś (może autor) testował wersję z subskrypcją, czy można dowolnie wznawiać, rezygnować itp – używałem do tej pory okazjonalnie kilka razy w roku będąc w górach – przez resztę roku niepotrzebna – dlatego moje pytanie.

Odwiedź mój profil na
Instagram Top