Menu
Menu Szukaj

Test: Opony Onza Aquila, Ibex, Citius

Jak może widziałeś w przeglądzie nowinek w moim Spectralu, jeżdżę w tym roku na oponach Onza Ibex, Citius i Aquila. Czas na pierwsze podsumowanie tego testu. Dlaczego „pierwsze”? Bo Onzy zostają ze mną na dłużej!

Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Opony otrzymałem do testu od polskiego dystrybutora, Banana Bikes.

Opony Onza – krótki przewodnik po technologiach

W pierwszej części swojego przewodnika po oponach enduro bardzo mocno podkreślałem, że opona to nie tylko model/bieżnik. Równie duże znaczenie ma jej konstrukcja: grubość ścianki, oplot czy mieszanka. Więc żeby łatwiej Ci było zorientować się w ofercie Onzy, zacznę od krótkiego wyjaśnienia skrótów, które znajdziesz na bocznej ściance.

Budowa ścianki / oplot:

 • FRC – lekka ścianka do jazdy enduro/all-mountain – masa poniżej 1000 g (27.5″), czyli odpowiednik Maxxisa EXO.
 • FRC120 – wariant z bardziej gęstym oplotem (120 TPI zamiast 60 TPI) pozwalający zaoszczędzić około 50 g względem FRC.
 • EDC – ścianka enduro, ta wzmocniona – masa około 1100 g (27.5″).
 • DHC – ścianka zjazdowa – masa około 1300 g (27.5″).

Mieszanka:

 • RC²55a – twarda mieszanka podwójna 55a (boki) / 65a (środek)
 • RC²45a – średnia mieszanka podwójna 45a (boki) / 55a (środek)
 • VISCO – miękka mieszanka 40a (dostępna tylko z oplotem DHC)

Rozmiar

Tu sprawa jest prosta, bo domyślną szerokością dla Onzy jest 2.4″. Ibex dodatkowo występuje w węższym wariancie 2.25″.

Tubeless Ready

Mamy już prawie 2020, więc nie jest niespodzianką, że wszystkie opony są przystosowane do montażu na mleku.

Skinwall

Modny beżowy bok jest dostępny w Ibexie 2.25″ i Citiusie 2.4″.

Dostępne kombinacje

Powyższe listy prezentują się bogato, ale kiedy zaczniesz „konfigurować” swoją wymarzoną oponę, szybko okazuje się, że szerokość 2.4″ nie jest jedynym ograniczeniem. Przykładowo, bardzo atrakcyjnie wyglądająca mieszanka RC²45a łączy się tylko z cięższymi wariantami DHC i EDC. A oplot EDC dostępny jest tylko w Citiusie… który z kolei nie występuje na razie w rozmiarze 29″. I cały misterny plan… Ma to się jednak zmienić z wprowadzeniem oferty 2020, więc niewykluczone że za parę tygodni będę musiał zaktualizować ten akapit.

Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Ja ostatecznie dla dobra porównania wybrałem trzy różne bieżniki (Ibex, Citius, Aquila) w prawie tej samej wersji: w rozmiarze 27.5×2.4″, z lekką ścianką FRC (Ibex – FRC120) i jedyną dostępną w tej konfiguracji mieszanką RC²55a (65a/55a). Wszystkie opony w tym wariancie ważą około 950 g (Ibex nieco mniej) i kosztują równe 200 zł/sztuka.

Pierwsze wrażenia

Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Onza jest szwajcarską marką, co przyjemnie połechtało mojego wewnętrznego pedanta podczas montażu na kołach DT Swiss – dopasowanie lvl geek. Sam montaż tubeless przebiegł bezstresowo – świeżo rozpakowane opony uszczelniły się od pierwszych ruchów ręczna pompką podłogową.
Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Po „ułożeniu”, na obręczach o szerokości wewnętrznej 30 mm balon opony ma 61 mm szerokości (równe 2.40″) – szwajcarska precyzja! Niemal identyczną szerokość ma Minion 2.5″ WT, więc jeśli początkowo obawiałeś się małej objętości, możesz odetchnąć z ulgą.
Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Test zacząłem od „standardowego” ciśnienia 1,4/1,6 bar, przy którym Onzy FRC pokazały dobrą elastyczność, ale słabe tłumienie – zdecydowanie nie dawały wrażenia jazdy na rowerze o większym skoku. Ostatecznie obniżyłem ciśnienie do 1,2/1,4 bar, a w śliskich warunkach nawet 1,1/1,3 bar (z wkładkami antydobiciowymi Panzer), co znacznie poprawiło tłumienie i klejenie do ziemi na nierównościach. Polecam taką konfigurację (weź jednak poprawkę na moją masę: 65 kg).

Który model wybrać?

Jak już wspomniałem, wybierając opony do testu, zależało mi na porównaniu trzech podstawowych bieżników z oferty trail/enduro/DH Onzy: Ibex, Citius i Aquila. Miałem nadzieję, że w ten sposób uda się uniknąć wątpliwości, które dobrze zna każdy, kto próbował rozkminić gamę modelową chociażby benchmarkowego Maxxisa (do którego będę się niejednokrotnie odwoływał – sorry!), czyli: która do czego?

Onza Ibex

Ibex to najbardziej popularny bieżnik w ofercie Onzy, przypominający Maxxisa High Rollera 2. Mimo sugestii dystrybutora, początkowo założyłem go na przednie koło, gdzie na suchych trasach spisuje się bardzo dobrze. Na mokro, zwłaszcza na korzeniach, dość szybko zmienia jednak kierunek jazdy z „do przodu” na „w bok”. Nie wynika to jednak jedynie z bieżnika – ten jest mocno „otwarty” i dobrze czyści się z błota. Najbardziej winię twardą mieszankę (zwłaszcza na środku opony).

Zamiana miejscami z Citiusem okazała się bardzo dobrym pomysłem – z tyłu Ibex zapewnia dobrą trakcję na podjazdach i przy hamowaniu, a lekkie uślizgi na boki nie stanowią problemu, czasem wręcz pomagają. Opory toczenia w moim odczuciu są na poziomie wspomnianego Maxxisa – źle nie jest, ale nie spodziewaj się, że Twój rower nagle wystrzeli pod górę jak e-bike.

Onza Citius

Jeśli Ibex to wariacja na temat High Rollera, to Citiusa należałoby porównać do Miniona DHF – choć byłoby to porównanie mocno naciągane. Bieżnik Citiusa jest znacznie bardziej rozbudowany, oferując dodatkowe krawędzie generujące przyczepność, zwłaszcza na kamieniach i innych twardych nawierzchniach.

Dzięki temu Citius odczuwalnie lepiej od Ibexa spisuje się na przednim kole. Mokre korzenie dalej nie są jego mocną stroną, a w solidnym błocie brakuje mu głębokości bieżnika, ale uślizgi są przewidywalne, prawdopodobnie dzięki równomierniej rozłożonym klockom, z węższym kanałem między środkiem a bokami. Ten gęściej upakowany bieżnik poprawia też szybkość toczenia. Trudno mi więc wskazać, w czym Citius jest gorszy od Ibexa – szybko został moim faworytem. Dopóki nie założyłem Aquili…

Onza Aquila

Legenda głosi, że ten wzór bieżnika wywodzi się ze szkicu w notatniku należącego do niejakiego Aarona Gwina. Wydaje mi się jednak, że Aaron zbytnio się nie napracował – po prostu przerysował Specializeda Butchera, na którym ścigał się wcześniej i najwyraźniej bardzo polubił. Trudno też uniknąć porównania z Minionem DHR II. Ale nie jest to nic złego, bo trudno o lepszy wzorzec do naśladowania.

Onza Ibex, Aquila, Citius - test
Zagadka: która z tych opon to Butcher, a która Aquila?

Bieżnik względem Ibexa (który teoretycznie był punktem wyjścia dla tego modelu) jest prostszy i bardziej „brutalny”. Równomierna linia bocznych klocków i nacięcia w szerokich klockach centralnych zapewniają przewidywalność przy wchodzeniu w zakręt – nie ma tu „dziury” w trakcji przy łagodnym pochyleniu, znanej choćby z DHF-a. Ta przewidywalność pozwala jechać szybciej, zwłaszcza ze świadomością, że w razie czego bez problemu się zatrzymasz – w skuteczności hamowania nie widzę różnicy względem Ibexa. Mimo zastosowania taj samej mieszanki, bieżnik Aquili przyzwoicie radzi sobie też na mokrych korzeniach.


To która do czego?

Początkowo wybór był prosty: Ibex na tył, Citius na przód, ewentualnie 2xCitius. Potem założyłem Aquilę i sprawy się skomplikowały, bo ta opona po prostu bardziej przypadła mi do gustu. Dlatego ja ostatecznie skończyłem na komplecie 2xAquila, natomiast dwa starsze bieżniki polecam jako alternatywę na tylne koło: Citiusa dla niższych oporów toczenia, a Ibexa, jeśli lubisz, kiedy w zakręcie tył pierwszy dochodzi do granicy przyczepności.

Onza Ibex, Aquila, Citius - test


Trwałość

Cień na moją ocenę konstrukcji opon Onzy rzuciła rozcięta na ostrym alpejskim kamieniu boczna ścianka, która gwałtownie zakończyła żywot Ibexa – jedynej w tym teście opony z oplotem FRC120. W najlżejszej wersji trzeba się liczyć z takim ryzykiem… Bardziej jednak winiłbym za to pecha.

Onza Ibex, Aquila, Citius - test

Poza tą przygodą, trwałość oceniam bardzo dobrze. Po połowie sezonu zużycie jest niemal niezauważalne i równomierne – bez przetartych ścianek czy naderwanych klocków, mimo jazdy na niskim ciśnieniu. Twarda mieszanka ma swoje zalety.


Opony Onza – werdykt

Masa, tłumienie, przyczepność, trwałość, opory toczenia… Każda opona stanowi kompromis wielu cech. Onza w żadnej z nich nie jest wybitna, ale pod względem ich wyważenia, jako całość, jest w ścisłej rynkowej czołówce. Szczególnie dobrze wypada Aquila, którą uważam za najlepszy wybór do enduro.

Ibex i Citius to też ciekawe propozycje, zwłaszcza na tylne koło lub dla osób rzadko jeżdżących w deszczu. Ich bieżnik w połączeniu z dość twardą mieszanką słabo sprawdza się w mokrych warunkach, ale za to zapewnia wysoką trwałość. Ciekawe, jak wypadłyby z bardziej miękką gumą?

Ostatnie pytanie to prowadzi nas do największej wady Onzy. Jest to stosunkowo mały producent, co przekłada się na ograniczoną liczbę dostępnych wariantów. Jeśli potrzebujesz większej objętości czy miękkiej mieszanki, będziesz musiał obejść się smakiem. W każdym razie w dniu publikacji tego testu, bo za parę tygodni ma się pojawić nowa, rozbudowana i uporządkowana oferta 2020 – wypatruj wieści na Facebooku Banana Bikes.

Jeśli jednak szukasz stosunkowo lekkich i trwałych opon o szerokości 2.4″, nie musisz czekać – testowane modele są bardzo mocną alternatywą dla szlagierów Maxxisa czy Schwalbe.


Walety

 • trakcja na sucho;
 • wysoka trwałość;
 • bezproblemowy montaż;
 • dostępność.

Zady

 • ograniczony wybór wersji i rozmiarów;
 • zbyt twarda mieszanka na mokre warunki (zwłaszcza Ibex i Citius).

Onza Aquila – strona producenta / sklep dystrybutora
Onza Citius – strona producenta / sklep dystrybutora
Onza Ibex – strona producenta / sklep dystrybutora


Zobacz też:

 

52
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
40 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
KaNiOnLuakszLokiQuilongIlia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elvis
Gość
Elvis

Tak patrze na tą Aquile i myślę, ze trzeba mieć naprawdę duże wyczucie roweru, żeby poczuć różnice w porównaniu do DHFa w trzymaniu bieżnika.

Thomas
Gość
Thomas

to nie prawda. Aaron jeździł tylko DHF, dopóki onza nie przygotował aquila

Elvis
Gość
Elvis

Czego to dowodzi?

razz
Gość
razz

niejaki Aaron jezdzil caly czas na DHFach (przod i tyl)

WOJTEK
Gość
WOJTEK

Odpowiedź na zagadkę: po prawej stronie.

Cyprian
Gość
Cyprian

Poznałeś po widelcu

WOJTEK
Gość
WOJTEK

Kaj tam wcale

Lesny
Gość
Lesny

CST Rock Hawk wygrywaja u mnie z maxxisem shorty, dhr i dhf i panaracerem fire fr :) a kosztuja 1/4 tego co testowane w artykule modele

Filip
Gość
Filip

Nie jeździłem na Maxxisach, ale potwierdzam, że Rock Hawk jest świetną oponą, jedynie te opory toczenia…ale do bikeparku za tę cenę nie ma sobie równych.

Filip
Gość
Filip

P.S. Jeżdżę w kombinacji CST BFT tył i Rock Hawk przód, za te dwie opony, nowe, zapłaciłem 150 zł. Uszczelnienie – zero problemów.

Pjoter
Gość
Pjoter

Ile ważą te CST i w jakiej wersji? Z CST Patrol miałeś/miał ktoś może do czynienia?

Lesny
Gość
Lesny

CST Rock Hawk w wersji 27,5 wazy 1070 gram na drucie

KamilOS
Gość
KamilOS

Od przeszło sezonu katuję taki zestaw P -> citius, t->ibex. Obie opony EDC i ten typ najbardziej polecam do cięższych zastosowań. Dodatkowo na deszczową aurę mam przygotowane przednie koło z AQuila w formacie DHC drutowa i z mieszanką 42a.
Taki zestaw dla mnie jest mega optymalny.

Przy tych oponach się nie narobiłem, bo tylko raz założone i tak śmigałem na nich w wielu miejscach (od lajtowych wycieczek w duchu enduro przez rejony typu finale, aż po zawody enduro). W tym czasie tylko jedna kicha jakaś pechowa bo na trailach koło Strzelina:-). Może jakiegoś jeża trafiłem:-/

Dopiero po ciężkim sezonie na tyle sporo bieżnika ubyło i boki ponadrywane, tak że czuć ewidentny spadek trakcji.

Dwa sezony wcześniej śmigałem na maxxisach HRII, DHF i DHR w wersji exo i muszę powiedzieć, że strasznie się to psuło – zwłaszcza na bokach.

Pjoter
Gość
Pjoter

Drogie w ciul.
Tak trochę z innej beczki, ktoś może polecić opony na luźne, rzekłbym beskidzkie, podłoże?

Pjoter
Gość
Pjoter

Ooo komentarz się dodał, incredebile! Próbowałem kilka razy na różnych przeglądarkach we wpisie o Enduro MTB Series Srebrna Góra 2019 i za cholerę się nie dało. Zapytam zatem tutaj, póki działa ;) może ktoś odpisze. Zna ktoś powód odwołania Pucharu Bimbru?

Guncar
Gość
Guncar

Na takim podłożu lepiej pojedzie opona bardziej błotna coś jak Shorty. Tak robią najlepsi więc można się sugerować. W pucharze świata w DH od dawna tak robią, w EWS czy innych Enduro też się zdarza. Ja się wnerwiałem jak na Heat Games nie założyłem Shorty na przód bo mi strasznie uciekał. Inna sprawa, że trzeba też nie robić gwałtownych skrętów/ruchów i hamowania

MMMMM
Gość
MMMMM

płaciłeś za te opony ?

therapy
Gość
therapy

Michał, świetne zdjęcia, jak zwykle zresztą. Mam pytanie: czy byłaby możliwość podpisania zdjęć (lokalizacji) w twoich artykułach? Nieraz są dla mnie „tripową” inspiracją. Pzdr Łukasz

GhOsT
Gość
GhOsT

Mam od roku ibexa na przodzie i citus na tyle dhc 2,4 w drucie i z guma 55a. Objechałem kilkukrotnie Ślężę, Radunie i Srebrną, ale zawsze w suchych warunkach i przy wysokich temperaturach. Ciśnienie 1,5 na dętkach i ani razu snejka i innych takich zdarzeń. Opony wyglądają na 90% więc co można powiedzieć to są mega trwałe i moje 90kg netto+swag nie zrobiło na nich wrażenia. Rozbujać oponę 1300g+250g dętka na kilku kilometrowym podjeździe to wyzwanie dla łydy i często dymałem pompką by choć trochę zminimalizować utratę watów i wiadra potu. Przy korzystaniu z wyciągów czy tarpana polecam jak ktoś chce mieć pancerne opony. Szczerze to bym ich drugi raz nie kupił, NIE W TEJ WERSJI.

Ilia
Gość
Ilia

Drogie są, a szału jakiegoś nie ma.

Quilong
Gość
Quilong

Moim zdaniem wersja niby exo jest slabsza od exo – strasznie sie przebijaly i latwo ciely (waze 83 kg) Jak dla mnie optymalna jest grubosc super gravity Schwalbe i bez wkladek, kombinowalem z nimi, ale doszedlem do wniosku, ze pozadna i ciezka opona = slaba opona + wkladka (jesli chodzi o wage) a to pierwsze jest pewniejsze, zwlaszcza jesli chodzi o rozciecia.

Loki
Gość
Loki

Gdybym opony otrzymał to pewnie bym chwalił i nie wspominał o cenach, a że muszę kupić… to wybieram tańszy „Tajwan”.

Luaksz
Gość
Luaksz

Czyli co wybierasz jeżeli można wprost?

KaNiOn
Gość
KaNiOn

Wariacja Maxxisów w ograniczonej ilości wersji i wyższej cenie – seems legit.
PS. Minion o takiej twardości to Dual i można go mieć za prawie połowę ceny tej Onzy – zatem po co to komu?
;)

Cyprian
Gość
Cyprian

No to jest problem Onzy niestety, że trudno jej się nomen omen przebić. Faktycznie na papierze przegrywa, ale papier to papier, jeździ się poza papierem. Ja jestem fanem tej marki, choć na codzień jeżdżę na maxxisach.

KaNiOn
Gość
KaNiOn

Ale nie na papierze z testu wynika że mieszanka RC²55a ma twardość w praktyce taką samą jak Dual (czyli OK, ale wyraźnie ślizga się na mokrych korzeniach/kamieniach).

Zatem zamiast Miniona DHF Exo MaxxGrip nie mam co zabrać z oferty Onzy – czy to na papierze czy praktycznie.
Natomiast na tył to już inna historia i wybór jest, ale jw. odczuwalnie droższy…

Z resztą ogólnie jest problem z ofertą opon „nie do DH” – standardem jest dla mnie mega miękka mieszanka z przodu w połączeniu z cienką ścianą – bo i tak nigdy nie rozwaliłem przedniej opony, i twardsza mieszanka z grubą ścianą na tył – niestety choć Maxxis to już ogarnął by takie opony robić – to polski dystrybutor nie ogarnia by takie sprowadzać…

Jak Onza się ogarnie to jest przynajmniej nadzieje, że polski dystrybutor będzie lepszy pod tym względem…

Guncar
Gość
Guncar

A dual maxxisa to nie 42a? Tak to chyba jest w 2ply hmmm

Odwiedź mój profil na
Instagram Top