Menu
Menu Szukaj

Kalendarz zawodów enduro 2017

Kalendarz zawodów enduro 2017 niesie duże zmiany w stosunku do poprzedniego sezonu. Przede wszystkim: znika najstarsza seria EMTB Enduro! Kultowe edycje w Mieroszowie i Szklarskiej Porębie przejmie ekipa Enduro MTB Series, dominując tym samym kalendarz pięcioma edycjami (z czego jedną dość nietypową). 


Kalendarz zawodów enduro 2017

DataSeriaMiejsceUwagi
Kwiecień22-23.04.2017endurotrails-logo-100Bielsko-Biała (mapa)
Maj20.05.2017Enduro MTB SeriesSrebrna Góra (mapa) Współorganizator: PM Bike Experts
26-28.05.2017joyride-logo-100 Kluszkowce (mapa) JoyRide BIKE Festival Kluszkowce
Czerwiec10-11.06.2017Enduro MTB SeriesPrzesieka (mapa) Zlot z elementami luźnej rywalizacji
24-25.06.2017endurotrails-logo-100Bielsko-Biała (mapa)
Lipiec09.07.2017Enduro MTB SeriesSzklarska Poręba (mapa)Festiwal Rowerowy
Wrzesień09.09.2017Enduro MTB SeriesBaligród (mapa)
30.09.2017Enduro MTB SeriesMieroszów (mapa)
Październik06-07.10.2017endurotrails-logo-100Bielsko-Biała (mapa)


Komentarz:

  1. 2016 był ostatnim sezonem EMTB Enduro. W obecnej sytuacji, organizatorzy nie byli w stanie zapewnić tak wysokiego poziomu, jaki sobie założyli.
  2. Edycje w Szklarskiej Porębie i Mieroszowie przejmuje Enduro MTB Series – zmieni się więc ich formuła na jazdę on-sight, pojawią się nowe odcinki.
  3. Pozostałe dwie edycje to sprawdzony już Baligród i całkiem nowa Srebrna Góra.
  4. Enduro MTB Series w Przesiece przekształca się w dwudniowy zlot.
  5. Enduro Trails rozrasta się do trzech imprez, z których część ma się odbyć w nowych miejscówkach.
  6. Joy Ride Enduro skupia się na jednej edycji podczas festiwalu w Kluszkowcach. Zawody w Zakopanem wypadają z kalendarza.
  7. Tak, dobrze widzisz: terminy Joy Ride Enduro i Enduro Trails niestety się pokrywają. Majowe zawody Enduro Trails zostały przeniesione na 24-25 czerwca.
  8. Mimo wypadnięcia jednego z organizatorów, wciąż mamy do wyboru 9 imprez.
  9. Termin popularnego wśród polskich riderów Rychlebskiego Enduro nie jest jeszcze znany.
  10. Na razie nieznane są też losy Mistrzostw Polski.

EMTB Enduro

Dzieje się! Największa zmiana to oczywiście zniknięcie z kalendarza zawodów EMTB Enduro. Była to najstarsza seria w Polsce, pamiętająca pierwsze zawody organizowane w gronie znajomych przez „ojców założycieli”. Jednocześnie też najtrudniejsza – melafirowe ścianki w Mieroszowie czy kilometrowy rockgarden w Szklarskiej Porębie to miejsca wywołujące poranne sensacje żołądkowe nawet u zaprawionych w bojach riderów.

Od paru sezonów imprezy EMTB były motorem rozwoju polskiej sceny racingowej – zarówno pod względem poziomu trudności, jak i standardów organizacyjnych. Biorąc to pod uwagę, tylko jeden organizator był wstanie wskoczyć w buty EMTB Enduro…

Kellys Enduro MTB Series

Zawody Enduro MTB Series są przez Was wychwalane już od pierwszej edycji – a w 2017 będzie ich aż pięć! Dwie z nich będą kontynuować tradycje EMTB Enduro: spotkamy się więc na festiwalu w Szklarskiej Porębie, a sezon zakończymy w Mieroszowie. Co ważne, organizator do sprawdzonych miejscówek doda swój najważniejszy atut: formułę on-sight. To samo dotyczy oczywiście edycji na „dalekim wschodzie” (Bieszczady – Baligród), jak i zupełnie nowej – a jednak dobrze znanej – Srebrnej Góry.

Piąta impreza Enduro MTB Series odbędzie się w dobrze znanej Przesiece, ale tym razem nie będą to typowe zawody, a dwudniowy zlot połączony ze szkoleniami, testami rowerów i innymi atrakcjami. W końcu ktoś podchwycił temat profesjonalnie organizowanych imprez bez ścigania – widać inspirację Rowerowym Podhalem. Podczas imprezy może się jednak pojawić jakaś luźna forma rywalizacji, dlatego uwzględniłem ją w kalendarzu.

Enduro Trails

W 2017 urośnie też Enduro Trails – zamiast dwóch, będą trzy edycje. Ale ilość to nie jedyna zmiana, bo również forma imprezy nieco ewoluuje. Idea prologu organizowanego w przeddzień zawodów ma zostać dopracowana i rozwinięta – możliwe, że będziemy mieli namiastkę dwudniowego ścigania, z główną częścią rywalizacji przeniesioną na niedzielę.

Co jednak najważniejsze, szykują się nowe trasy! Miejscówki na razie owiane są tajemnicą, ale są przecieki, że organizatorzy w końcu wyjdą ze swojego podwórka. Do tej pory robili to pod banderą Joy Ride – wygląda jednak na to, że w 2017 ktoś inny przygotuje zawody enduro w ramach BIKE Festivalu w Kluszkowcach.

Joy Ride Enduro

Kluszkowce będą zresztą jedyną edycją Joy Ride Enduro. Ze względu na przeszkody organizacyjne, z kalendarza wypadła niestety edycja w Zakopanem – jeśli chcesz w zorganizowany sposób pośmigać po tamtejszych singlach, wybierz się na wspomniane już imprezy Rowerowego Podhala.


Podsumowanie

Jak widać, scena polskich zawodów enduro ewoluuje. Choć wykruszają się organizatorzy, ilość edycji pozostaje na stałym poziomie. W 2017 czeka na nas 8 okazji do zmierzenia się ze stoperem i kumplami. Połowa z nich w formule on-sight, co dobrze wróży atmosferze panującej wśród zawodników (więcej o tym w podsumowaniu sezonu 2016).

W tym kontekście warte odnotowania jest włączenie do serii Enduro MTB Series luźniejszego, dwudniowego zlotu. Ukłon w stronę osób przyjeżdżających na zawody w celach wycieczkowo-towarzystkich? Dziwię się tylko, że pomysł Rowerowego Podhala został podchwycony tak późno (zastanawiałem się nad tym już tutaj).

Wszystko razem składa się na naprawdę ciekawy kalendarz! Wygląda więc na to, że mój „ambitny” plan (częściowego) olania zawodów znów się nie powiedzie ;)

Kalendarz zawodów enduro 2017


Zobacz też:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Guncar
Guncar
7 lat temu

Nie kumam zwiazku ET i Joyride :P
Ale odnośnie ET to nie zdziwię się jak jedna edycja poleci na znanej Koziej. Jedna edycja na Magurce i jedna na Szyndzielni i tu mogą być nowe OSy bo oprócz znanych z ostatnich zawodów są też inne ;)
Ale nie powiem że fajnie by było jakby poleciał OS ze Skrzycznego który mógłby mieć ok 6km ;) i np z Baraniej.
Mistrzostwa Polski według mnie powinny być cyklem kilku imprez tak jak EWS :)

Guncar
Guncar
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jak dla mnie mądrzejszym systemem i dającym większe szanse jest właśnie cykl imprez. Tak czy inaczej MP mogą się pojawić w ostatniej chwili tak jak w tym roku. A jak PZKol ma to gdzieś to po co się prosić? EWS w sumie nie jest w UCI ale jest traktowane i o ile się nie mylę to nawet oficjalnie się mówi o Mistrzach Świata.
Co do miejscówek to faktycznie nie jest to wyjście poza swoje podwórko ale jedna impreza myślę na bank będzie w Bielsku. Reszta to może będą miejsca znane z serii Enduro Trophy? :)

Radek L
Radek L
7 lat temu
Reply to  Michał Lalik

EWS to wg. organizatorów mistrzostwa świata: „The overall winner of the Enduro World Series will be titled the Enduro Mountain Bike World Champion”. Wiem, że tradycja kolarska jest inna, ale są to prywaciarze, wyjęci spod jurysdykcji UCI i mogą robić co chcą ;)

Bartek Małaszek
Bartek Małaszek
7 lat temu

Cześć kupiłem moona v2 2014.Dziękuję za poświęcony czas i na porady. Wielkie dzięki.PS. Czy będziesz na zawodach enduro 2017 w srebrnej górze? Można by było pogadać i strzelić fotę?

japek
japek
7 lat temu

Dobrych zlotów brakowało, może będzie coś w stylu tego co organizuje rowerowe podhale :)

Dany Damiano
Dany Damiano
7 lat temu

Formuła on-sight w Mieroszowie…w Szklarskiej? Hmmm…Będzie się działo!!! Podwyższam kwotę polisy na życie:)

Majka
Majka
6 lat temu

Jak na razie to Endura Trials coś zatrzymało w tym swoim podwórku chyba brama się zacięła jakieś błędne info

Odwiedź mój profil na
Instagram Top