Menu
Menu Szukaj

Jazda on-sight czy trening na trasie?

Są takie tematy, które zawsze, niezawodnie powodują kontrowersje i buzacje wśród uczestników zawodów enduro. Jeden z nich niedawno omówiłem, kolejna kwestia to objeżdżanie trasy przed startem, które powoduje większe oburzenie, niż Conchita Wurst i Justin Bieber jako nowi prezenterzy Top Gear.

Kwestia ta powtarza się w kółko, co jest dość wyraźną wskazówką, że nie da się jej tak po prostu wziąć i rozstrzygnąć. Co nie znaczy, że nie spróbuję :)

Większość organizatorów publikuje trasę kilka dni przed zawodami. Daje to szansę na zapoznanie się z planowanym dystansem, przewyższeniem, rozmieszczeniem schronisk, barów i sklepów monopolowych, ale też na objechanie odcinków, zanim stoper ruszy.

Nie każdy jednak może z tej możliwości skorzystać i duża część zawodników jedzie on-sight, czyli „na żywca”, bez jakiegokolwiek wcześniejszego zapoznania z trasą – co powoduje, że poziom stawki nie jest wyrównany. W dodatku podczas normalnej jazdy po górach, raczej z zasady unika się powtarzania tych samych szlaków. Dla niektórych jest to więc kolejny element zawodów wypaczający ideę enduro.

Po co więc to robić, kiedy lepiej unikać, a jak już robić, to jak najlepiej się za to zabrać?

Za i przeciwy

Argumenty zwolenników i przeciwników treningu na trasie są mniej więcej takie:

ZA: objeżdżanie trasy to bezpieczeństwo zawodników

Poziom trudności odcinków specjalnych bywa wysoki i z pewnością nie każdy jest w stanie przejechać 100% trasy, przetaczając się na ślepo po wszystkich przeszkodach. Najtrudniejsze elementy, czyli ścianki, rock-gardeny czy elementy do skakania (hopy, dropy), potraktowane z marszu i w dodatku pod presją czasu potrafią zaskoczyć nawet bardziej zaawansowanych riderów i wywindować wysokość faktury za obsługę medyczną imprezy. Niektórym sekcjom po prostu trzeba wcześniej się przyjrzeć i zaplanować linię przejazdu lub zadecydować np. o skakaniu lub ominięciu danej hopy.

PRZECIW: objeżdżanie trasy to nieuczciwa konkurencja

Ścigamy się zwykle w sobotę, a trasa publikowana jest w poprzedzającym tygodniu, więc żeby ją objechać, trzeba zaplanować wypad na parę dni: przekonać żonę, wybłagać urlop, znaleźć nocleg, podrzucić komuś dzieci, psa i odmówić kolegom piątkowego wypadu na wódkę. Dla osób umoczonych w korpo, może to być przeszkoda nie do przeskoczenia. Premiuje to lokalnych zawodników, którzy mogą wyskoczyć na trasę po pracy (a przed wódką). Osoba przyjeżdżająca w dniu zawodów z drugiego końca polski stoi na z góry przegranej pozycji.

ZA: objeżdżanie trasy to szansa dla przyjezdnych

Z drugiej strony można założyć, że lokalsi i tak znają wszystkie ścieżki i mają przewagę, podobnie jak zawodnicy, którzy startowali w danej lokalizacji we wcześniejszych latach (o ile trasa jest podobna). Objazd trasy to szansa dla osób, które odwiedzają dane miejsce pierwszy raz w życiu i chciałyby nawiązać w miarę wyrównaną walką z bardziej zorientowanymi w terenie kolegami. O ile oczywiście przekonają żonę, wybłagają urlop…

PRZECIW: enduro to nie downhill

Traktując zawody enduro jako wycieczkę z kumplami po fajnych szlakach, z dodatkowym elementem rywalizacji, trudno się zmusić do przejechania tej samej trasy dwa dni z rzędu. Eksploracja nowych miejsc to przecież nieodłączny element enduro. Objeżdżanie może zabić ten klimat, wprowadzając niepotrzebną spinę. Kto kiedykolwiek uczestniczył w wieczornych dyskusjach uczestników w przeddzień zawodów, wie o czym mówię…

 

Czy to faktycznie coś daje?

Jeśli jesteś początkujący, a ściganie traktujesz w 100% rekreacyjnie, czasem wcześniejsze zapoznanie z hardkorami na trasie może być zniechęcające. Zamiast porządnie się wyspać przed zawodami, tysiąc razy przeanalizujesz w głowie te wszystkie ścianki, kamienie i uskoki. Czy dam radę? A co jak wyglebię albo będę musiał sprowadzać? Czy dziewczyny będą się ze mnie śmiały? Może zrezygnuję? Zawody to nie dla mnie… 

Objazd trasy zawodów enduro czy jazda on-sight

Objazd trasy to szansa na pojeżdżenie w nieco bardziej kameralnych warunkach, ale na brak widowni nie masz co liczyć.

Ale jeśli masz trochę więcej doświadczenia/luzu/dystansu, pewnie bardziej zastanawiasz się, ile można zyskać?

Spójrzmy na DH, gdzie dwu- czy nawet trzydniowe treningi na trasie to nieodłączny element ścigania. Tam każdy zawodnik jest w stanie przejechać trasę co najmniej kilkanaście razy i zapamiętać każdy korzeń, zakręt, linię. Tyle że enduro to nie  DH i w związku z tym:

 1. Trasy są kilkukrotnie dłuższe.
 2. Zazwyczaj trzeba się na nie dostać o własnych siłach.

Przez co wyuczenie się trasy na pamięć w przeciągu 1-2 dni raczej nie wchodzi w grę.

Enduro to nie DH i nie da się nauczyć trasy na pamięć.

Mimo to, nawet jeden przejazd wystarczy do zapamiętania kilku kluczowych sekcji, które mogą zadecydować o szybkim, płynnym i bezpiecznym przejeździe.

Sprawdziłem to na własnej skórze na zeszłorocznych zawodach Enduro Trophy w Porąbce:

 • OS1 – trasa w bikeparku, którą zjechałem chyba z 7 razy – miejsce 5/88
 • OS2 – też dostępny z wyciągu, 3-krotny objazd – miejsce 18/88
 • OS3 – podejście odcinkiem i jeden zjazd – miejsce 22/88
 • OS4 – na trening zabrakło czasu, jazda on-sight – miejsce 40/88

Oczywiście to tylko jeden wyrwany z kontekstu przykład, ale również na podstawie innych startów widzę, że nawet pojedynczy przejazd treningowy owocuje lepszym wynikiem, płynniejszą jazdą i większą frajdą ze ścigania.

Objazd trasy zawodów enduro czy jazda on-sight

Przed zawodami możesz sobie pozwolić na trochę odważniejsze eksperymenty na trasie, co w kluczowym momencie pozwoli na płynniejszy przejazd i ciekawsze ujęcia od fotografów.

Jazda on-sight jako element regulaminu

W tym roku temat jest o tyle ciekawy, że pojawiła się nowa marka zawodów (Enduro MTB Series), której wyróżnikiem jest jazda on-sight. Trasa nie będzie jak do tej pory publikowana przed zawodami, odcinki zostaną oznaczone w ostatniej chwili, a wszelkie próby zapoznania się z OS-ami będą karane wpuszczeniem wody do dętek i włączeniem blokady dampera, kiedy nie będziesz patrzył. Czy jakoś tak (szczegóły w regulaminie).

Wszelkie próby zapoznania się z OS-ami będą karane wpuszczeniem wody do dętek i włączeniem blokady dampera, kiedy nie będziesz patrzył.

W przypadku, kiedy trasa przed zawodami jest tajna, można liczyć na wyrównaną konkurencję. Przyjeżdżając do Przesieki po raz pierwszy w życiu w sobotę rano, będziesz miał takie same szanse na płynny przejazd, jak prosi, którzy na innych zawodach siedzieliby na miejscu już od środy, patentując linie i studiując położenie każdego kamienia.

Podsumowanie

Wszystkie kontrowersje wynikają z nierównych szans, jakie wiążą się z wcześniejszą (nie)znajomością trasy. Wejście na scenę nowego organizatora, ze świeżym pomysłem na formułę zawodów, może uciąć te dyskusje, zapewniając równe szanse wszystkim zawodnikom.

Czy kosztem bezpieczeństwa? To okaże się na miejscu. Być może organizatorzy dostosują poziom trudności przeszkód na trasie, być może skupią się na lepszym oznakowaniu. A tak czy siak wszyscy pewnie dostosujemy swoje tempo jazdy tak, żeby efektywnie czytać teren i nie wpakować się 50 km/h na hopę z lądowaniem na skalistej ściance z zakrętem o 90 stopni między drzewami.

…w czym mam nadzieję pomogą Ci poniższe rady!


Bonus: 6 rad, jak szybko jechać on-sight

 1. Jedź w swoim tempie. Pędząc na złamanie karku zwiększasz ryzyko przestrzelenia zakrętu czy zgubienia trasy. Szybciej pojedziesz stawiając na płynną jazdę bez podparć, wywrotek i gwałtownych hamowań.
 2. Wyluzuj się. Pamiętaj, że robisz to dla przyjemności, więc pompuj, skacz, rób manuale – śmiej się i baw się trasą, a automatycznie przełoży się to na prędkość (o satysfakcji i lepszych zdjęciach nie wspominając).
 3. Patrz daleko. Standardowo, nigdy nie patrz pod koło, tylko skanuj trasę kilkanaście metrów przed Tobą. Staraj się też jednak od czasu do czasu zerknąć jeszcze dalej. Taśma widoczna głęboko w lesie podpowie Ci dalszy przebieg trasy, zbliżający się ostry zakręt czy ściankę.
 4. Czytaj nawierzchnię. Jeśli nie jesteś mistrzem błyskawicznego wymyślania kreatywnych linii, ślady pozostawione przez innych zawodników mogą być cenną wskazówką. Zwłaszcza wyryte w podłożu ślady hamowania sugerują, że zbliża się coś ciekawego.
 5. Znajdź na mapie 2-3 punkty orientacyjne każdego odcinka. Mogą to być zakręty o 180 stopni czy przejazdy przez drogi szutrowe. Dzieląc w ten sposób trasę na mniejsze sekcje, będziesz wiedział, ile jazdy przed Tobą i dzięki temu lepiej rozłożysz siły.
 6. Weź wszystkie ochraniacze i fullface’a, jeśli masz. Pamiętaj też o goglach – nie pozwól, żeby jazda on-sight przerodziła się w off-sight przez oczy łzawiące od pędu powietrza. Bo jeśli zastosujesz się do powyższych rad, ten efekt na pewno wystąpi :)

Polecam Ci też poradnik, jak efektywnie objeżdżać trasę.

Żeby nie przegapić nowych artykułów, zapisz się do newslettera i polub stronę na Facebooku!

10
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
PetrMichał GańczarczykSzymonMateusz PłonkaMichał Lalik Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kubol
Gość
kubol

W moim przypadku jazda on-sight na Ślęży skończyła się w szpitalu. Gdybym trasę objechał, to pewnie bym wiedział, że drop był wyższy, niż się wydawał ;-) Z drugiej strony, mogłem sprowadzić. Wniosek taki, że aby jechac on-sight trzeba być bardzo ostrożnym, oraz, że trasa musi koniecznie być oznaczona z głową, tzn. posiadać chicken line’y oraz dobre oznaczenia. Mimo wszystko wydaje mi się, że jazda on-sight jest dużo fajniejsza (a przy tym ze 2x trudniejsza). Ale dla całkiem początkujących to jest moim zdaniem zbyt trudne i musi to być jasno powiedziane.

Sikor
Gość
Sikor

Bardzo mnie podbudowały Twoje miejsca. Zawsze jade on-sight, okazuje się, że objeżdzając trasę dało by się nawet o coś powalczyć. Przestrzelonych zakrętów nie zliczę, ale podoba mi się ta forma.
Enduro MTB Series – super sprawa, ale zawsze znajdzie sie garstka zawodników znających trasy. Będą silnie promowani w takiej opcji.

Damian
Gość
Damian

Fajne masz tu artykuły, każdy przeczytałem i widać, że się na tym znasz a co jeszcze lepsze – to Twoja pasja. Ja od niedawna bawię się w enduro, i dlatego pytam czy może ulepiłbyś artykuł dotyczący technik jazdy? Tzn. jak pokonywać luźne kamienie, strome zjazdy, dropy, czy mniejsze hopki…

Mateusz Płonka
Gość
Mateusz Płonka

Cześć, czy pracowałeś może w Stamie za zgodzie w Świętochłowicach? Kiedyś przejeżdżając koło niej widziałem osobę dosyć podobną do Ciebie.

Szymon
Gość
Szymon

Z własnych obserwacji wnoszę, że zawodnicy z czołowej 20 a może i więcej zawsze robią objazd. Podobno Marcin M w zeszłym roku w Mieroszowie objechal czesc os’ów w dzień zawodów o 5 czy 6 rano. Ja zazwyczaj nie odjeżdżam bo nie mam czasu, ale jazda po trasach mi znanyco daje naprawdę dużo i mam na myśli głównie nastawienie mentalne. Co do wyników to nie wiem bo ścigacz ze mnie żaden.

Michał Gańczarczyk
Gość
Michał Gańczarczyk

Enduro = Rajdy rowerowe :D Enduro ma dużo wspólnego z Rajdami Samochodowymi :D z których się wywodzę bym powiedział. Jednak w coś takiego się już bawiłem zanim zrobiłem prawko. Rower zastępował mi rajdowke :) Enduro z rajdów moze jeszcze jedna rzecz wyciągnąć :) Zapoznanie z trasa, kontrolowane. Np jednorazowe czyli każdy OS jeden raz przejechać dzień lub pól dnia przed zawodami. Publikacja trasy nieco przed zapoznaniem. Będzie to miało swój minus w postaci potrzeby poświecenia więcej czasu na zawody zarówno przez zawodników jak i organizatora choć Ci drudzy przy trasach zapewne już sa w tym czasie. Na pewno to poprawiło… Czytaj więcej »

Petr
Gość
Petr

Zadane pytanie czy faktycznie cos daje objechanie trasy, dla mie samo w sobie jest tendencyjne, jasne ze daje, przeciez to logiczne.
I nie musisz byc kompletnym riderem aby wiedziec o tym np z z wlasnego doswiadczenia, to przeciez oczywista oczywistosc :-)
Teraz sie przyczepilem ale cenie sobie ten blog, przede wszystkim za pasje, kulture prowadzonych komentarzy czytelnikow i to w jaki sposob „spaja” ze soba endurowych szalencow.
Niech moc bedzie z nami.

Czytaj kolejny artykuł

Hajlajtsy: Mistrzostwa Polski Enduro Świeradów Zdrój

14 czerwca miały miejsce najważniejsze zawody w tym sezonie: pierwsze w historii Mistrzostwa Polski enduro. Wypadałoby się cieszyć, że doczekaliśmy się imprezy takiej rangi i że Polski Związek Kolarski wspiera nas bardziej, niż UCI wspiera Enduro World Series (bo Mistrzostw Świata enduro wciąż nie ma). Wypadałoby, ale jednak wydarzenie delikatnie mówiąc, nie spotkało się z gorącym przyjęciem ze strony zawodników… Ale nie uprzedzajmy faktów.

13 minut jazdy i już jestem Mistrzem Polski…?

Na początek trzeba niektórym wyjaśnić, czym są Mistrzostwa w MTB. Wielu oburza się pisząc, że Mistrzem powinien zostać zawodnik, który najlepiej poradzi sobie z całym sezonem ciężkich bojów, na różnych zawodach, na różnych trasach, w różnych warunkach i w ogóle. Wiadomo, czasem ma się gorsze dni, czasem komuś jakaś trasa nie leży, czasem zdarzy się awaria sprzętu albo organizator nawali – rozumiesz, o co mi chodzi. No więc to nie to.

W każdej dyscyplinie kolarskiej, Mistrzostwa (kraju, Europy, Świata, Drogi Mlecznej…) są pojedynczą imprezą. To co opisałem powyżej, to puchar (kraju, Europy…), a zwycięzca klasyfikacji generalnej całego cyklu jest mianowany np. Mistrzem Pucharu Świata. Jak dla mnie, brzmi całkiem spoko, ale jednak na Mistrza Świata poleci więcej lasek, więc każdy chce zgarnąć właśnie ten tytuł. Zwłaszcza, że przy okazji dają gratisową koszulkę w barwach narodowych, a Mistrzowi Świata koszulkę z tęczą UCI, która jest jedyną tęczą jaką facet może z dumą nosić bez całowania się z innym facetem.

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Organizator

Czy to uczciwe i miarodajne? Niby nie. Ale z drugiej strony, wybaczcie frazes, ale trasa jest taka sama dla każdego, a prawdziwy Mistrz powinien sobie poradzić niezależnie od narzuconych mu warunków. A jak już wybitnie komuś charakter miejscówki nie siądzie (bo np. jest bardzo kondycyjny, a on jest mistrzem pionowych rockgardenów), to zawsze może poczekać do następnego roku – nie zdarza się, żeby Mistrzostwa były organizowane dwa razy z rzędu w tym samym miejscu.

Więc podsumowując: Mistrzostwa w MTB to szybki szpil, jeden strzał i sława na wieki. W przypadku zawodów w Świeradowie ten szpil trwał dokładnie 13 minut i 20 sekund. Co sprowadza nas do kwestii areny zmagań zawodników…

Trasa, czyli lekko kuriozalne kontrowersje

13 minut to niewiele – powie Ci to każda dziewczyna. W regulaminie innego cyklu zawodów widnieje nawet zapis, że czas najszybszych zawodników powinien przekraczać 15 minut (regulamin MP mówił o 10 minutach, więc w papierach wszystko gra). Trzeba przyznać, że od zawodów tej rangi można by oczekiwać więcej ścigania, zwłaszcza porównując do odbywających się tydzień wcześniej hardkorów w Mieroszowie.

Chodzi między innymi o to, żeby uniknąć zbyt małych różnic czasów. Tego problemu jednak nie było, bo zawodnik, który dojechał jako drugi, stracił do zwycięzcy aż 47 sekund.

Druga sprawa to jednak nazwa „enduro”, czyli całe to nieszczęsne „endurance”. Można dyskutować, czy 13-14 minut to wystarczająco długo, żeby wykazać się nie tylko siłą i szybkością, ale też wytrzymałością. Nie zapominaj jednak, że trasa to nie tylko OS-y, a dojazdówki też potrafią zmęczyć. Cała pętla miała około 33 km i 1500 m przewyższenia, więc podobnie, jak u „konkurencji”. Szkoda tylko, że limity czasowe były baaardzo luźne. Więcej wysiłku między odcinkami zamknęłoby usta jęczybułom. Wiem wiem, spina na dojazdówkach nie jest w enduro pożądana, ale cholera, mówimy tu o Mistrzostwach Polski!

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Marcin Hajdecki

Najbardziej kuriozalne kontrowersje dotyczą jednak nie długości, a charakteru trasy. Rzekomo była ona ustawiona pod zawodników i rowery DH, bo była „dzida w dół” po kamcorach, bez zakrętów i sekcji kondycyjnych. To nic, że:

 • wszystkie odcinki były naturalnymi górskimi szlakami, wręcz klasykami enduro;
 • na wszystkich odcinkach odbywały się już wcześniej zawody innych serii (nikt nie narzekał);
 • wszyscy zwycięzcy jechali na rowerach enduro;
 • trasy DH wyglądają zupełnie inaczej – są pokręcone jak świński ogon, techniczne, z dużą ilością sztucznych przeszkód, wygrabione z luźnych kamieni itp.;
 • patrząc na nagrania przejazdów (OS2, OS3+4) odnoszę jednak wrażenie, że było gdzie popedałować, a i kierownica nieraz się przydała do innych celów niż przyczepienie hamulców;
 • brak większej liczby zakrętów w dużym stopniu rekompensował bogaty wybór linii przejazdu;
 • na innych zawodach jakoś nie słychać narzekania, kiedy na odcinkach nie ma podjazdów (skąd nagle wszyscy są takimi fanami uphillu?).

Po prostu kolejny raz środowisko enduro cierpi na ból dupy z powodu tego, że wszystkie fanty zgarnęli zjazdowcy… Przy okazji dostarczając kolejny dowód na to, że chcemy, aby trasy zawodów enduro bardziej przypominały trasy DH, o czym wspominałem ostatnio, nawet jeśli mówimy coś dokładnie odwrotnego.

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Mariola Szleger Happy Photo Sunday

Co jeszcze można było usłyszeć ciekawego o trasie?

 • Że była totalnie nieprzygotowana: jakby została perfekcyjnie przygotowana, byłoby jojczenie na „grabienie szlaków” i „układanie kamieni”, bo w końcu enduro to jazda w terenie zastanym, prawda? Trzeba jednak przyznać, że na MP warunki powinny być jak najbardziej zbliżone dla wszystkich zawodników, więc latające po trasie kamcory i gałęzie wypadałoby uprzątnąć…
 • Że była niebezpieczna: to fakt, żeby wygrać, trzeba było jechać cholernie szybko po zupełnie nieprzewidywalnej nawierzchni i mi też się nie podoba przedkładanie odwagi/głupoty nad technikę czy kondycję. Wytyczenie kilku szykan odchodzących od głównego szlaku w najszybszych miejscach znacząco podniosłoby poziom bezpieczeństwa. Ale z drugiej strony – jak tylko wspomnisz o niebezpieczeństwie w enduro, Ci sami hejterzy bankowo zaproponują Ci przerzucenie się na bierki.
 • Że była tak sobie oznaczona: zgubić się raczej nie dało, ale w obliczu ostatnich kontrowersji… MP zasługują na pełne otaśmowanie odcinków, żeby nie było znowu płaczu, że ktoś ominął jakiś kamień.
 • Że najlepsze fragmenty zostały skasowane przez tzw. „leśników” (a tak naprawdę RDOŚ, która z leśnikami niewiele ma wspólnego) i w ostatniej chwili wymuszony został dwukrotny przejazd ostatniego odcinka. Podobne akcje miały miejsce już wcześniej, również u innych organizatorów, więc cóż – w naszych realiach shit happens… Choć przyznaję, że dla zawodników to jednak niezła lipa. Zawody tej rangi powinny być z dużym wyprzedzeniem dopięte na ostatni guzik, a w razie czego zorganizowane w innej, „bezpieczniejszej” lokalizacji. Zwłaszcza że okres lęgowy cietrzewia (który mocno okroił OS2 – serio!) jest eventem raczej dość przewidywalnym. Chyba, że z tych cietrzewi takie jebaki, że nigdy nie wiadomo, kiedy je najdzie ochota. Kto je tam wie…
sad

Zamiast narzekać, warto sprawdzić trasę samemu – organizator udostępnia track GPX.

Hejt: geneza i skutki

Jak widać, trasa trochę kontrowersji wzbudziła, ale nie powiedziałbym, że była jakąś totalną wtopą. Skąd więc tyle jojczenia? Mistrzostwa Polski zostały zorganizowane w ramach Enduro Trophy i to niestety jest moim zdaniem odpowiedzią na wszystkie pytania. Organizator ET niestety nagrabił sobie w przeszłości kilkoma dziwnymi akcjami i wiele osób dożywotnio odpuściło sobie jego imprezy, nie wnikając zbytnio w szczegóły. Inne serie w ostatnich sezonach wskoczyły na wyższy poziom organizacji, ale większość osób bojkotuje ET jeszcze za grzechy sprzed 3-4 lat i ze względu na osobiste animozje.

Efektem tego była kiepska frekwencja. Albo nawet tragiczna. No dobra, tak naprawdę była katastrofalna. W każdych kolejnych hajlajtsach nie mogłem się nadziwić, ilu ludziom chce się tego roku startować, a tymczasem na teoretycznie najważniejsze zawody przyjechało niecałe 90 osób… Praktycznie wszystkie inne imprezy w tym sezonie przyciągnęły 2 razy więcej zawodników i zawodniczek!

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Vasco

Nie tylko o ilość jednak chodzi, ale o jakość. W Mistrzostwach Polski nie liczy się udział, liczy się zwycięstwo – sorry, ale tak jest. Zwraca się uwagę głównie na czoło stawki, na ludzi którzy walczą o koszulkę z orzełkiem na cycu. Zrobiłem więc małe podsumowanie tegorocznych zawodów i zebrałem nazwiska zawodników finiszujących do tej pory w Top 5 (kolejność przypadkowa): Motyka, Zasada, Jędrzejewski, Baliński, Rusnak, Perin, Ciok, Kwaśny, Dębiec, Jonkisz, Brzózka. Z tych jedenastu asów w Świeradowie pojawiło się zaledwie czterech. Było też 5 szybkich pań, ale w tym sezonie bywało już (o wiele) lepiej.

Plusy dodatnie

Jak widać, narzekania było całkiem sporo, ale były też pozytywy. Przede wszystkim pierwszy raz na Enduro Trophy zagościł precyzyjny pomiar czasu fotokomórką, dzięki czemu odpadły związane z tym kontrowersje z dawnych czasów. Ogólnie organizacja była dość sprawna – w większości przypadków czasy otwarcia OS-ów pokrywały się z planem, co nie jest oczywistością u żadnego z organizatorów.

Kolejna sprawa to dwukrotny przejazd ostatniego odcinka. Może się do wydawać wielką wadą, jednak zdecydowanej większości uczestników zupełnie to nie przeszkadzało. Możliwość poprawienia własnego czasu to fajna atrakcja, upraszcza to też znacznie logistykę (pomiar czasu), więc w przyszłości nie obrażałbym się na takie rozwiązanie.

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Mariola Szleger Happy Photo Sunday

Wszyscy chwalili też klimat zawodów. Tradycją jest już, że w enduro można liczyć na luźną atmosferę i świetnych ludzi i ranga imprezy nic tu nie zmieniła.

W zasadzie to ranga imprezy ogólnie nic nie zmieniła. Bo choć przetarcie szlaku we współpracy z PZKol trzeba uznać za wielki wyczyn (patrz sytuacja z UCI), to jednak oceniając wkład Związku nasuwa się pytanie…

Czy enduro potrzebuje Mistrzostw Polski?

Czytając moje argumenty możesz odnieść wrażenie, że bronię tych zawodów. Niestety faktem jest, że zdaniem części wypytanych przeze mnie uczestników zawody jako całość były kiepskie. I piszę „kiepskie”, bo staram się unikać wulgaryzmów. Można odnieść wrażenie, że zostały zorganizowane tak jak każde inne Enduro Trophy – czyli nieźle, jak na standard sprzed 2-3 lat. Inni organizatorzy poszli jednak ostro do przodu i właśnie na Mistrzostwach Polski tego skoku jakościowego zabrakło najbardziej.

To, co mnie jednak bardziej męczy, to wszechobecny bezmyślny hejt – i to z nim głównie dyskutuję w tej relacji. Mam wrażenie, że zawodów tego organizatora wręcz nie wypada popierać i żeby być trędi-ęduro, w dobrym tonie jest je zbojkotować, a potem opisać na Facebooku, jakie były chujowe. I oczywiście jak to Arek Perin oszukiwał ;) Nie ma nic złego w nielubieniu ET, każdy ma jakieś powody, ale zaczyna brakować w tym dystansu i sensu.

Mistrzostwa Polski Enduro MTB Świeradów Zdrój

Fot. Marcin Hajdecki

Próbując więc ocenić cały obrazek: czy Mistrzostwa to krok w dobrą stronę dla naszej sceny? Co dobrego przynosi nam wyższa ranga imprezy, super tytuł do zdobycia i wsparcie PZKol?

W niedzielę okazało się, że ten hype jest sztucznie napompowany i totalnie nie przekłada się na zainteresowanie zawodników, mediów czy sponsorów. Nawet lokalni „środowiskowi” w dupie mieli rangę zawodów i w ostatniej chwili ową część ciała wypięli na ustalony wcześniej przebieg trasy. Witaj w Polsce.

Ale czy na pewno? Jak z tym jest za granicą? UCI w kluczowym momencie zbagatelizowała enduro, pozwalając na niezależny i niekontrolowany rozkwit Enduro World Series, które urosło do imprezy rangi Pucharu Świata. Dopiero jak już do tego doszło, oficjele zainteresowali się tematem i teraz głowią się, co by tu od siebie dodać, żeby móc przypiąć swój znaczek.

Brzmi znajomo? Kiedy przewodniczący komisji odpowiedzialnej m.in. za enduro, na starcie zawodów w Kluszkowcach obwieścił zawodnikom, że PZKol zastanawia się, co może zrobić, żeby w enduro żyło się lepiej, tłum cicho odpowiedział: „trzymać się z dala” (i znów cudem uniknąłem wulgaryzmu). Po klapie pierwszych Mistrzostw Polski w rowerowym enduro, odnoszę wrażenie, że tłum dobrze wie, czego mu potrzeba, a duch swobody i niezależności w enduro wciąż przeważa.


Żeby tradycji stało się zadość: historyczne tytuły powędrowały w ręce Arka Perina, Michała Śliwy i Eli Figury (która w tym roku totalnie zdominowała ładniejszą część stawki). Pełne wyniki znajdziesz tutaj.

Zdjęcia (dodawane na bieżąco):

https://www.1enduro.pl/mp-rowerowatelewizja
https://www.1enduro.pl/mp-vasco

https://www.1enduro.pl/mp-happyphoto
https://www.1enduro.pl/mp-hobbit
https://www.1enduro.pl/mp-kinga
https://www.1enduro.pl/mp-born2bike

Filmy:

https://www.1enduro.pl/mp-gekon
https://www.1enduro.pl/mp-sonicsoul

2
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
retroracer
Gość
retroracer

trudno cokolwiek dodać, świetne podsumowanie
gratulacje dla zwycięzców MP

KULO
Gość
KULO

Na co oni narzekali na tych trasach :P Ja tam z kolegami na sztywniakach 120mm z przodu spokojnie jeździmy, nie są to oczywiście wielkie prędkości bo zjazd z sępiej zajmuje nam ~6minut a to dosyć sporo, ale nie narzekamy i cieszymy się z tych tras, nie ma co oczekiwać cudów na tych trasach. A najbardziej mnie dobiło to że trasy nie były przygotowane, może trasy ogarniać z tydzień wcześniej ogarniać, kamienie odrzucać i kładki układać? :P

Czytaj kolejny artykuł

Zębatki owalne

W końcu dorwałem zębatkę owalną. Nie mogłem się doczekać. Zamontowałem i… krótko mówiąc szok!

Płynność pedałowania nie z tej ziemi, a w efekcie trakcja taka, że założyłem na tył semi-slicka. Do tego większa moc odczuwalna od pierwszego obrotu korby i mega prędkość na podjazdach – kumplom zostało tylko wąchanie gazów wydechowych. Na Stravie po pierwszych testach wskoczyło parę KOM-ów, a średnia prędkość wzrosła o 17%.

Zębatka oval chainring HCC

Oczywiście powyższy akapit jest prawdą, poza zupełnie każdym zdaniem. Mimo to, pomysł na owalne zębatki jest całkiem ciekawy.

Skąd nagle pomysł na ovale?

Wziął się on z tego, że kręcąc korbą, tak naprawdę nie do końca kręcisz. Bardziej naciskasz. Czasem ciągniesz do góry, ale nawet jeśli masz na imię Alberto, a na nazwisko Contador, ruch ten nigdy nie jest idealnie „okrągły”. W pewnym zakresie obrotu jesteś w stanie obracać silniej, w innym dużo słabiej lub wcale.

Ovale są „większe” w strefie mistrza, a „mniejsze” w strefie piździpączka

Owalne zębatki są więc dopasowane do nieokrągłości Twojego pedałowania. Są „większe” w strefie mistrza, a „mniejsze” w strefie piździpączka. To trochę tak, jakbyś miał np. zębatkę 30T i 34T w jednym. W punktach obrotu, kiedy masz największy power, masz 34T, a martwą strefę pokonujesz na lżejszej 30T.

Zębatka oval chainring HCC

Mniej więcej w tej pozycji zębatka ma 34 zęby…

Zębatka oval chainring HCC

…a w tej już tylko 30 – magia!

Wszystko super, zapytasz więc…

Czemu nikt na tym nie jeździ?

W profesjonalnym peletonie szosowym czy na Pucharach Świata XC, widok jajowatych zębatek jest całkiem powszechny. Czemu tylko tam? Rozwiązanie to ma oczywiście swoje wady. Największą jest kiepska współpraca z przednią przerzutką i moim zdaniem głównie dlatego dwaj najwięksi producenci przednich przerzutek ociągają się z prowadzeniem własnych zębatek owalnych, dając fory małym manufakturom i badając temat.

Masowa przesiadka na zębatki narrow-wide zaowocowała odkryciem ovali na nowo

Problem ten jednak nie dotyczy napędów 1×10 czy 1×11, które na dobre zadomowiły się w rowerach enduro. Masowa przesiadka na zębatki narrow-wide zaowocowała odkryciem ovali na nowo.

Obstawiam, że pierwszy zareaguje SRAM, bardzo mocno lansujący 1×11 – dam sobie włosy obciąć do połowy, że w ciągu roku zobaczymy prototyp”jaja” od amerykańskiego giganta.

Zębatka oval chainring HCC

A co z Biopace?

Pierwsze co się nasuwa w temacie owalnych zębatek to porażka Shimano na tym polu.

Skoro taki gigant napędów wtopił na tym temacie i od lat sprzedaje wyłącznie okrągłe zębatki, to chyba coś w tym musi być, a manufaktury sprzedające ovale wciskają nam kit?

Nie do końca. Po pierwsze, Shimano dopiero chwilę temu pokazało swój pierwszy napęd bez przedniej przerzutki, co poniekąd tłumaczy brak ovali w ich ofercie (patrz wyżej).

Po drugie, sparzyli się na Biopace, które – posługując się eufemizmem – nie przyjęło się. Tyle że koncepcja Biopace była dokładnie odwrotna do tej opisanej w pierwszym akapicie, bo zębatka miała efektywnie największy rozmiar w… martwej strefie, zmniejszając kadencję i zajeżdżając ludziom kolana. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Eksperymentowali, liczyli, kombinowali, ale coś poszło nie tak. Może trafili na podłej jakości sake, może japoński teleturniej zniszczył im mózgi, nie wiadomo. W każdym razie nie wszyło.

Warto jednak pamiętać, że archaiczne Biopace i ovale A.D. 2015 to dwa całkowicie przeciwstawne podejścia do tej koncepcji.

Hardware

Moje wrażenia z jazdy opieram na prototypowej zębatce HCC Components w rozmiarze 30,5-33,5. Jest to więc odpowiednik tradycyjnego rozmiaru 32T i z takiego też się przesiadłem. Owalność to w tym przypadku ok. 9-10%. Położenie stref mistrza i piździpączka jest bardzo zbliżone do zębatek Absoluteblack, które jako pierwsze spopularyzowały ovale w enduro.

Zębatka oval chainring HCC

Zębatka oval chainring HCC

Co ciekawe, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, owalność zębatki nie wpływa na naciąg łańcucha – w trakcie pedałowania wózek przerzutki ani drgnie. Jest to o tyle istotne, że w przeciwnym wypadku sprzęgło przerzutki dostawałoby nieźle w tyłek, w dodatku pochłaniając energię pedałowania. Ten problem nie istnieje.

Nie zmienia się też kwestia (nie)spadania łańcucha. Zębatka ma sprawdzone zęby narrow-wide, które trzymają łańcuch nawet bez górnej klatki napinacza. Jednak jeśli chciałbyś jej użyć, owalność zębatki nie sprawia większych problemów przy jej odpowiednim ustawieniu, bo łańcuch „pływa” góra-dół w zakresie ok. 5 mm. Problem byłby jedynie z minimalistycznymi rozwiązaniami montowanymi nad łańcuchem.

Jak więc się na tym jeździ?

Na szlaku

Po latach kręcenia na okrągłych zębatkach, można by się spodziewać, że po przesiadce na ovala będzie… dziwnie. Nie jest. Pedałowanie wydaje się bardzo naturalne i niewymagające uwagi. W ślepym teście mógłbym mieć problem z rozróżnieniem, przynajmniej na początku.

Wraz z przejechanymi pierwszymi kilometrami odczuwalne staje się wrażenie bardziej płynnego, „okrągłego” obrotu. 

Moim zdaniem najbardziej przydaje się to przy pedałowaniu na stojąco, przy którym zachowanie płynności wymaga większych umiejętności. Z ovalem jest łatwiej i efektywniej.

 • Czy przekłada się to na moc? Ani trochę. Moc niestety zostaje identyczna, a na jej zwiększenie niestety najbardziej przekładają się godziny spędzone w siodle i na siłowni.
 • Czy przekłada się to na prędkość? Robiłem testy porównawcze ze Stravą i różnice między zębatką klasyczną a owalną były pomijalne. Na czasówce Tour de France różnica może byłaby istotna, ale nie w enduro – zapomnij, że szybciej wrócisz na obiad.
 • Czy przekłada się to na zmęczenie? Trudno to jednoznacznie ocenić, ale moim zdaniem tak. Nie jest żadną magią, że kręcąc bardziej płynnie, na ostatnie kilometry wycieczki zostaje trochę więcej pary w nogach.
 • Czy przekłada się to na podjeżdżanie? Tak. Na mokrych, gliniastych i ogólnie technicznych podjazdach, bardziej płynne „oddawanie mocy” zdecydowanie pomaga. Różnica nie wyrywa z butów, ale jest jak najbardziej odczuwalna.

Zębatka oval chainring HCC

Podsumowanie

Czy warto więc zainwestować w owalną zębatkę narrow-wide? Jest z nimi trochę jak z kołami 27,5″ – w pierwszej chwili zastanawiasz się, o co tyle zachodu, skoro różnica jest tak subtelna? Jednak jak się nad tym zastanowić, wszyscy wydajemy pieniądze na sprzęt, żeby był o ten 1% lepszy, więc czemu nie?

Podobnie jak średnie koła, ovale narrow-wide nie mają w zasadzie wad, mają natomiast zalety: bardziej płynne, „okrągłe” pedałowanie i wynikającą z niego lepszą przyczepność na technicznych podjazdach. Różnica, choć początkowo subtelna, staje się oczywista dopiero po powrocie do klasycznej zębatki. Dlatego kolejny prototyp HCC zawitał niedawno do mojego drugiego roweru.

Zębatka oval chainring HCC prototype

Ovale nie są więc rzeczą, którą koniecznie musisz mieć, żeby wygrać w życie, ale jeśli akurat jesteś na etapie kupowania nowej zębatki do napędu jednorzędowego, nie widzę powodu, dla którego nie miałbyś ich sprawdzić.

29
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek Mrówa
Gość
Tomek Mrówa

Na identycznym ovalu mam kilkadziesiąt kilometrów zrobionych w górach.
Jak dla mnie krótko i na temat:
– pod górę jest mała różnica im trudniej technicznie tym bardziej odczuwalna naturalna praca bez szarpnięć
– na płaskim i z góry różnicy brak
Jakbym kupował nową zębatkę brałbym oval, ale bez parcia koniecznie na zmianę jesli masz juz okrągłą z której jesteś zadowolony.
Czyli mamy Wooyek podobne wrażenia

Leśny
Gość
Leśny

To trochę jak z systemami mega/giga/super/hiper bass w walkmanach i odtwarzaczach mp3. Po włączeniu słychać róznicę ale dupy ni uszu nie urywa. Za to wyłączeniu różnica na minus jest naprawdę spora.

raaz
Gość
raaz

no razcej zle porownanie, bo jak masz dobre sluchawki, to nie uzywasz tych ‚pseudo ulepszaczy muzyki’ :)

Jan Kowalski
Gość
Jan Kowalski

O ile z recenzją nie polemizuję, o tyle o Biopace wypisaliście straszne pierdoły.
Mam takie cudo w klasycznej szosie i sprawuje się dokładnie tak, jak opisano tutaj – jest płynniej, a problemem jest współpraca z przerzutką (szczególnie nieindeksowaną, kiedy różnice między tarczami są spore).
Przyczyna, dla której się toto nie przyjęło jest prosta – zaraz po Biopace wprowadzono SPD, rozwiązujące dokładnie ten sam problem. A o rowerach, w których stosowanie pedałów zatrzaskowych nie miałoby sensu, wtedy nawet głośno nie mówiono…

panSocjolog
Gość
panSocjolog

Też chcę! Wiadomo kiedy będzie można kupić?

Michał
Gość
Michał

Ja dodam od siebie kilka słów z perspektywy zawodnika xc/maraton.Koronka Absolute black 34 spiderless oval
– dla mnie to że jadę na jajowatych zębatkach jest od razu odczuwalne.
– efektu płynniejszego obrotu nie ma, dla mnie jest zupełnie odwrotnie. może przez to że jestem wysokoobrotowcem.
– jadę z niższa kadencją,twardszymi biegami.
– Jeden naprawdę duży plus dla mnie to że bajecznie się na nich podjeżdża w trudnym terenie,o wiele trudniej zakopać się w piachu czy zabuksować na korzeniach.

bool
Gość
bool

Siema, chcialbym zakupic takie jakjo, nie moge sie doszukac jaki rozstaw srub ma korba taka jak Twoja (SRAM X1 1000 X-SYNC™ Crankset)
?
Pozdro

bool
Gość
bool

ok ,thx.

bionikonik
Gość
bionikonik

Ile takie cuda?

zurro
Gość
zurro

Na wstępie gratuluję, bardzo interesujący blog. Po przeczytaniu art. dot. ovali natychmiast zakupiłem taką zębatkę (absoluteblack made in Poland :),32t, 94BCD – mam sram x1). Zainstalowałem. Jeszcze przed testem terenowym, który nastąpi w niedzielę mam jedną, małą wątpliwość. Podczas regulacji na stojaku obserwuję niepokojącą pracę (przód-tył)wózka przerzutki (sram x1) na wysokich przełożeniach – przy 42t jest to nie inicjacja a poważna akcja ! Niżej amplituda proporcjonalnie spada. Przy zębatce okrągłej wózek przerzutki stoi jak zamurowany. Pytanie brzmi, czy ta nowa aktywność wózka przerzutki ma na nią negatywny wpływ ? Swoimi spostrzeżeniami po pierwszym wyjeździe podzielę się w niedzielę. Mam wielką… Czytaj więcej »

V-tec
Gość
V-tec

Składam rower właśnie i zastanawiam się nad TAKĄ zębatką – martwi mnie to co napisałeś – będę miał w nim XT8000 ( sprzęgło w przerzutce i kaseta 11 z 42 największą )

vasco
Gość
vasco

Fajna RAMA KORBA BUTY no i ZĘBATKA….ale SOKSY masz Pan Panie Dobrodzieju do Wymiany !!!

Ojciec77
Gość
Ojciec77

W latach 90 -tych miałem legendarną korbę XT Biopace – moda wróciła, a pamiętam jak wtedy wszyscy głośno krzyczeli o wpływie na arytmie serca… Założenia do tego nie opracowali skośnoocy koledzy przy sake a wschodni ludzie przy przymś mocniejszym w latach 80-tych bodaj i to oni zrobili pierwsze opracowania naukowe… Biopace rwał na mokrym i technicznym terenie w czasach sztywniaków. Czytałem założenia nowych ovali i traktuje je z rezerwą…

Buko
Gość
Buko

Po przesiadce z okrągłej zębatki na ovalną zauważyłem:
1. Od razu czuję jajowatość zębatki
2. Czuje większą płynność podczas kręcenia korbą. Ogólnie jeżdżę bardziej siłowo niż kadencyjnie, a owal zmusza do bardziej kadencyjnej jazdy.
3. Przy podjazdach odczuwam mniejszy ból w kolanach
4. Ogromną zaletą dla mnie to, że łatwiej się na nich podjeżdża w trudnym terenie, o wiele ciężej stracić przyczepność tylnego koła na żwirze, śliskich kamieniach, korzeniach czy sypkim gruncie.

marqs
Gość
marqs

Super blog!
Używam oval 28T (absoluteblack) + kaseta 10-42 (kola 26). Nie jestem mistrzem podjazdów, ale ten zestaw uwielbiam. Polecam oval i zgadzam się z wymienionymi zaletami tego wynalazku.

Lamer pyta
Gość
Lamer pyta

Witam :] jedno lamerskie pytanie, czy Oval np taki od HCC będzie pasował pod napęd 1×9 ? łyda jest, z przodu 32 T a jak pary braknie to pocisna koło do przodu:p czy To tylko jest dedykowane dla 1×10 i 1×11 ? jeśli można to poproszę o wyłożenie sprawy od strony technicznej :] pozdrawiam. L

Lechu
Gość
Lechu

Używam 30T HCC z 11-46, swietny zestaw na góry.

Kamil Leciejewski
Gość
Kamil Leciejewski

„dam sobie włosy obciąć do połowy, że w ciągu roku zobaczymy prototyp”jaja” od amerykańskiego giganta.”
tniesz?

Aleksander Kaczynski
Gość
Aleksander Kaczynski

Do roweru mtb na zawody/maratony juz nie zaloze owalu. Dlaczego? Sprawdz sam jak sie szybciej meczysz zeby wskoczyc na podium. Na trening mtb tak. Na rower szosowy tak. Owal jest dobry na spokojniejsze krecenie-ciagle przylozenie sily. Aktywujesz dodatkowe partie nog.

pawel
Gość
pawel

Przeciez wózek przerzutki rusza sie przy pedałowaniu, nie widzisz tego? Mam hcc 32t oval

Odwiedź mój profil na
Instagram Top