Menu
Menu Szukaj

Test: KTM Macina Kapoho Prestige 2021

Coś czuję, że 2021 będzie rokiem testów mniej popularnych marek, które mogą sporo zyskać na problemach z dostępnością „oczywistych” rowerów. W lewym narożniku do pojedynku z nieobecnym przeciwnikiem staje elektryczny KTM Macina Kapoho Prestige. Czy będzie to wyrównana walka? (Tak)

Rower przetestowałem dzięki współpracy z polskim dystrybutorem rowerów KTM, firmą TRW Sport.

KTM Macina Kapoho Prestige – co to za rower?


Na szlaku

Na początek mały disclaimer: rower testowy był dostępny tylko w rozmiarze L, co przy moich 170 cm wzrostu jest mocną przesadą. Mimo to, KTM prowadził się bardzo pewnie i przewidywalnie i nie miałem problemu z opanowaniem go na śliskich, technicznych trasach Magurki Wilkowickiej. Na pewno jednak przyłożyło się to do wrażeń z jazdy na dużym i ciężkim rowerze.

Ale nawet pomijając kwestię rozmiaru, KTM Macina Kapoho nie jest najbardziej skocznym elektrykiem, udającym zwykły rower. O ile poderwanie do krótkiego manuala nie stanowi problemu (pomaga krótki tył), to już próby bunnyhopa przypominają skakanie krzesłem – da się, ale czujesz, że something is no yes. Potrzeba do tego sporo energii, którą najlepiej wziąć… z prędkości.

W szczególności dotyczy to sterowania – przednie koło i amortyzator pewnie prowadzą rower i precyzyjnie relacjonują, co akurat dzieje się na styku opony z Ziemią. W zakrętach KTM najlepiej reaguje na pochylenie i stanowcze dociśnięcie kolanem – wtedy wycina łuki jak cyrkiel, nawet jeśli pod kołami ma przykryte śniegiem korzenie.

Ceną za ten świetny feedback jest jednak ograniczony komfort – FOX 36 z tłumikiem FIT4 to zdecydowanie racingowy widelec, zwłaszcza jeśli ktoś waży tyle co nic ja. W połączeniu z uber-sztywną karbonową kierownicą, po prostu daje po łapach.

Co innego tylne zawieszenie – podczas testu zupełnie nie zwróciło mojej uwagi, po cichu robiąc co do niego należy. Nie zauważyłem żadnych kompromisów wynikających z zastosowania systemu jednozawiasowego, nie miałem też problemów ze zbyt małą/dużą progresją. Wygląda więc na to, że kinematyka została po prostu dobrze zaprojektowana, co zwykle stanowi największą zagadkę w przypadku mniej popularnych producentów.

Kwestia tylnego zawieszenia przypomina mi jednak, że wyjątkowo nie zacząłem opisu wrażeń z jazdy od podjazdów, co sporo mówi o charakterze KTM-a. Ze względu na skok zawieszenia, geometrię i osprzęt, Macina Kapoho najlepiej czuje się na zjazdach, a z podjazdami po prostu sobie radzi, jak każdy elektryk na systemie Boscha.

O zasięgu wolałbym się nie wypowiadać, bo (jak widać na załączonych obrazkach) rower testowałem w temperaturach około zera, więc moje wyniki nie są miarodajne. Ale jeśli bardzo chcesz wiedzieć: baterii wystarczało mi na 3 podjazdy na Magurkę bez specjalnego oszczędzania prądu (czyli głównie w trybie eMTB), czyli są to po prostu wyniki typowe dla Boscha z baterią 625Wh. Jednak jest to pierwszy rower na tym systemie, na jakim nigdy nie zabrakło mi prądu przed końcem wycieczki – to zasługa precyzyjnego, procentowego wskaźnika naładowania. Mała rzecz, a cholernie cieszy!

Na stromych sztajfach po luźnych kamieniach przód roweru prowadzi się wystarczająco spokojnie, choć nie wybitnie – trzeba się trochę nagimnastykować, żeby utrzymać wybraną linię. Czuć, że chainstay 442 mm to dolna granica zakresu, który uważam za optymalny w elektryku. Bardzo jednak pomaga stroma podsiodłówka (76 stopni), która w dodatku jest prosta, więc – ważna informacja dla wysokich riderów – jej efektywny kąt prawie nie zmienia się przy mocniejszym wysunięciu sztycy.

W kontekście podjazdów muszę wspomnieć o jedynym problemie, jaki miałem z KTM-em, czy raczej z Boschem, zależnie od tego, kto wyprodukował przednią zębatkę. Słabo dogadywała się ona z łańcuchem Shimano, zaciągając go po kilku kilometrach w błocie. Problem prawdopodobnie zniknie po dotarciu, niemniej jednak w nowym rowerze jest irytujący.

KTM Macina Kapoho Prestige – werdykt

Mój mini-test KTM-a trwał zaledwie jeden weekend, ale w tym czasie rower pomarańczowych bardzo mnie do siebie przekonał, jako jeden z najlepszych elektryków na systemie Boscha. Piękna rama i kompletny, wypasiony osprzęt w cenie na poziomie marek wysyłkowych naprawdę kuszą. Decydując się na Macinę Kapoho warto jedynie mieć świadomość, że nie jest to rower o skocznym i zabawowym charakterze – to „pełnotłusty” elektryk, który najlepiej czuje się na wymagających trasach enduro, ułatwiając szybką i agresywną jazdę każdemu ogarniętemu riderowi.


Walety:

  • pewny, stabilny charakter;
  • nowoczesna geometria;
  • praca tylnego zawieszenia;
  • wzorowa integracja napędu Boscha;
  • topowe wyposażenie w sensownej cenie.

Zady:

  • ociężałość na łatwych, skocznych trasach;
  • delikatna klapka portu ładowania;
  • problemy z zaciąganiem łańcucha przez zębatkę.

KTM Macina Kapoho Prestige

Cena: 34 999 zł
Masa: 25,1 kg (rozmiar L, z pedałami, na mleku)
Strona producenta


Bonus: Nowinki Fidlock

Tak się składa, że polski dystrybutor KTM-a ma też w portfolio markę Fidlock, którą możesz już kojarzyć z bloga (ich bidonu z magnetycznym mocowaniem używam od paru sezonów i uwielbiam). Testowa Macina została więc obwieszona nowymi produktami marki.
Główną częścią oferty pozostają oczywiście bidony – teraz o nowym kształcie, pozbawionym dodatkowej „opaski”.
Dostępne są w dwóch rozmiarach: 590 ml i „dziecięcym” 450 ml do ram z ograniczoną ilością miejsca.
Oba mają zamykane ustniki, dzięki którym po jeździe w mokrych warunkach ryzyko spożycia kału jelenia jest nieco niższe.
Ale najlepszą nowością jest uchwyt uniwersalny, oczywiście magnetyczny, mocowany na tej samej „bazie” (na zdjęciu w wersji „Uni”, czyli na gumowych opaskach do przyczepienia w dowolnym miejscu roweru, ale z tym samym interfejsem co normalne, przykręcane mocowanie).
Ma on linki zaciskane pokrętłem BOA, którymi można zamocować cokolwiek. Producent poleca na przykład banana, ale równie dobrze może to być kurtka, etui z narzędziami, czy dowolna butelka o średnicy do 80 mm.
Kształt elastycznej podstawy z miękką pianką najlepiej jednak pasuje do… sam widzisz czego. Przypadek…? Nie sądzę! Disclaimer: Autor bloga 1Enduro stanowczo nie zachęca do spożywania piwa podczas jazdy na rowerze. Za bardzo się pieni.

Zobacz też:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

38 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemyslaw
Przemyslaw
2 lat temu

Czy będą jeszcze testowane rowery bez silnika?

Sewer
Sewer
2 lat temu

cena :P haahahahahahahah

Leszek
Leszek
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

No nie wiem – 2 takie to drożej niż najtańsza elektryczna Dacia. A ta ma kilimę (chyba), 4 (5?) miejsc, znacznie większą baterię! I rozpędza się do (nawet nieco ponad) setki. Co prawda w prawie wieczność, ale jednak. A ten KTM biedne 25 km/h jedynie ;)
A serio, ceny rowerów ogólnie stają na głowie, porządnych elektryków zwłaszcza. Cena połowy ceny podstawowej wersji Golfa? Można się tam na wyposażenie policytować.

Nie każdy ma dochody niczym prof. Belka (marna stówa tysięcy PLN miesięcznie – mniej więcej, sam nie jest pewny) i 35 tysiaków to wcale nie są drobne zaskórniaki.

Leszek
Leszek
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

I KTM do tanich nie należy. Jego topowe rowery (nawet nie elektryki, choć te też) kosztują w okolicach 10 tys €. Tego nawet przeciętny Austriak nie pociągnie tak łatwo.

Ps. Dacia, Dacią, ale w dalszym ciągu to prawie połowa ceny bazowego Golfa ;)

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu
Reply to  Leszek

Sensowny HT z hubdrivem Brose to 7-8 tys. FS z midem to nie progi Dacii ;o)

Adam
Adam
2 lat temu

Zdjęcia z trasy rewelka!

dabuss
dabuss
2 lat temu

kurde, ni cholere nie umiem przetlumaczyc sobie tych cen…

Dodo
Dodo
2 lat temu

A jak się ma ten KTM do Focusa Sam2. Nie chodzi mi o osprzęt oczywiście tylko o geo czyli ogólnie co z cyferek wg Ciebie wynika. Co powinno być lepsze do ogólnie pojętego orania. Dzięki pozdro

Dodo
Dodo
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :). Pozdrawiam

Zbyszek
Zbyszek
2 lat temu

Będziesz miał Levo 3 na testach ? Pozdrawiam

Tomasz B
Tomasz B
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

W takim razie może udałoby Ci się przetestować nową Orbea Rise – ten sam lekki kaliber co SL a z nowocześniejszą geometrią i mocniejszym silnikiem.

FFx
FFx
2 lat temu

ebajk srebajk dajmnienoroweraniekufamotory!

Tomek
Tomek
2 lat temu

No żeby się nie rzucał w oczy to bym nie powiedział, można się wyróżnić w tłumu za poł ceny S-Works ;))

Jak na elektryka to wygląda na sprzęt kompletny, jeśli akceptujemy napęd. Ta ociężałość to raczej cecha każdego pełnoprawnego elektryka, producenci lubią udawać w spotach reklamowych, że nie różnią się one od typowych „skocznych i zwinnych” maszyn do bike parku ale sami w to nie wierzą. Przecież prawie każdy z nich będzie używany do włóczęgi po mniejszych lub większych pagórkach. Bądźmy szczerzy target tych maszyn to najczęściej „przyzwoicie” zarabiający 40+ który raczej nie będzie skakać 5m hop na 25kg rowerze bo szkoda mu tych 3 miesięcy w gipsie i reakcji żony ;)

Andrzej
Andrzej
2 lat temu
Reply to  Tomek

Tomek Twoje podsumowanie jest bardzo celne. Sam jestem przedstawicielem 40+, a raczej już 50+ i po 5 latach na Giantach (Trance, Reign) uzupełniłem swoją stajnię o elektryka. Zjeżdżam w Bielsku i okolicach prawie wszystko i myślałem, że na tym elektrycznym „kowadle” już tak lekko nie będzie w dół, ale nie jest źle. Synowie przed zakupem mówili mi, że nie jestem jeszcze taki stary, aby ujeżdżać elektryka, ale ich nie posłuchałem. Teraz już go pożyczają :) . Otwiera się przede mną przede wszystkim szersza eksploracja naszych Beskidów (dlugie „wycieczki” z dużymi przewyższeniami) z czego się bardzo cieszę i co mi elektrk z całą pewnością umożliwi.

Mack
Mack
2 lat temu
Reply to  Tomek

I następnych 6 rehabilitacji, wiem coś o tym

Sławek
Sławek
2 lat temu

Sprzęt pewnie ekstra, ale zjedź takim ze szlaku na jakąś dziką wyrypę z błotem i kałużami, że buty na pedałach zakrywa… Nie to, że by sobie nie poradził, ale trochę to tak, jakby nowym Rangem z białymi skórami w środku wybrać się na przejały po Bieszczadach. Może i da radę, ale kto by próbował…

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu
Reply to  Sławek

Mój Scott praktycznie nigdy nie jest czysty bo każde mycie jest daremne.
No taki mamy klimat co wyjazd to babranie się w błocie.
Do tego nie ma fajnych błotników to i szmaty ubabrane.
Jak to mówią „dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe…”
Z nami chyba jest podobnie.

Sławek
Sławek
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

Michał, jestem przekonany że ten KTM przystosowany jest do charatania bagienkami tylko mam swoje spostrzeżenia i obserwacje. Znam gościa, co Moonem po błocie nie jeździ, bo mu szkoda. Ja jeżdżę w każdą(dosłownie) pogodę i widzę, że jak zrobi się już lekko chłodniej, to już jest dużo luźniej na szlakach, a niech spadnie jeszcze trochę deszczu to już wogóle hasam jak mi się podoba, a gdzie tam jeszcze ebika spotkać po drodze…

Krzysztof, no powiem Ci, że u mnie w zasadzie każda jazda(jeżdżę tylko w soboty) kończy się myciem roweru. No sorry, taki mam klimat i okolice. Najzwyklejszego szlaufa podpinam szybkozłączką do kranu w kuchni + szczotka + 10min roboty i rower jak nowy. Bez żadnej żrącej chemii itp. Później kolejne 10min wycieranie do sucha i czyszczenie napędu + smarowanie i tak odstawiam rower do kolejnej soboty. Musi być wyjątkowo sucho w mojej okolicy(przedgórze Sudeckie) żeby po jeździe wystarczyło jedynie przetrzeć wilgotną szmatką. No tak już mam. Ale by utopić buty i przerzutki w wodzie i błocie w trakcie jazdy, to nie mam żadnych zahamowań, Remedy 8 jedzie jak czołg ;)

Sławek
Sławek
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Ależ ja tego KTMa zaorałbym w okolicach Śnieżnika, nie miałbym skrupułów, ile by on nie kosztował :) Ale mnie na niego poprostu nie stać więc oram, co mam. Piszę tylko, że nie widuję takich czy podobnych sprzętów na moim rejonie. Nie dlatego, że się do tego nie nadają, a raczej „podejścia do tematu” właścicieli takich rowerów.

Piotr
Piotr
2 lat temu

O mocy silnika cisza. Szkoda bo to podstawowy parametr elektryków

Filip
Filip
2 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Kolega myślał że jak to robi firma KTM to wsadzili silnik od jakiejś 600 albo 1200

Matt
Matt
2 lat temu

Spoko maszyna dla ludzi 60+ (trzy razy na Magurkę to ja bez prądu wjeżdżam latem przy 30 stopniach) ;P ale przeszkadzałby mi ten inny odcień pomarańczowego na ramie i widelcu.

Trochę czepialstwa językowego:
– logotyp i logo to nie to samo,
– „niemniej jednak”: wybierz jedno ;)

Szalony Marian
Szalony Marian
2 lat temu
Reply to  Matt

Gratuluję kondycji, mało kto się takową może pochwalić. Ja mam 35 i mimo że trochę brakuje do 60, to jednak dobrze mi służy elektryk, szybko wyjadę na Magurkę i zjadę np. Borówą czy Krychą.

RiderOnTheStorm
RiderOnTheStorm
2 lat temu

1.Co to za okulary i jak się w nich jeździ?
2.Co to za waginosceptycy i jak się w nich jeździ? ;)

Jarek
Jarek
2 lat temu

nic dziwnego, że o erowerach mówi się, że są w większości dla starszych panów, trzeba w końcu dorobić się siana i siwych włosów a na to potrzeba czasu:)

Krzysiek
Krzysiek
2 lat temu

Integracja z silnikiem świetna, ale Moondraker Crafty z Boshem też lekko wygląda https://www.mondraker.com/pl/en/2021-crafty-r

Odwiedź mój profil na
Instagram Top