Menu
Menu Szukaj

100+ na 27+

Facebook, Strava, Endomondo… Taaak… To gówno działa na człowieka. Możesz sobie myśleć, że jesteś fajny, ale i tak zawsze znajdzie się ktoś, kto pojedzie szybciej, dalej i w ogóle lepiej. Przeglądałem właśnie statystyki ostatniego wypadu, kiedy w oczy rzucił mi się czyjś kolejny trip 100+. Czyli ponad 100 km. Motyla noga! – pomyślałem – piszę bloga o rowerach, a nigdy tyle nie przejechałem! Ludzie będą gadać.

Potem było już standardowo: „ja nie dam rady?!”, „potrzymaj mi piwo!” i te klimaty. W dodatku kurier przyniósł paczkę od WTB, z nowymi oponami do mojego Djambo. Sto kilosów na 3-calowych gumach? Akcja się zagęszcza…

Wsiadłem więc w sobotę w nocy o ósmej w pociąg i godzinę później szukałem singli w lesie gdzieś za Olkuszem. Przygoda wisiała w powietrzu!

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska


Plan

…był prosty:

 • Jazda z punktu A do B, bez kręcenia się w kółko.
 • Maksimum terenu, minimum asfaltu. Po szosie to każdy gupi umi.
 • Co najmniej 100 km. Chyba, że wcześniej umrę.

Ze względu na pierwsze kryterium, w grę wchodziły destynacje (posługując się wakacyjną terminologią), z których da się wrócić pociągiem. Bo ostatecznie, planowałem jednak wrócić. Początkowo chciałem jechać z domu (Katowice) w góry, bo to cel szczytny. Ale droga to same miasta, pola i płasko.

Ze względu na drugie kryterium, dużo lepiej wyglądała Jura Krakowsko-Częstochowska. Stosunkowo dziki i urozmaicony teren, o podłużnym kształcie rozciągającym się na jakieś… 100 km. Mamy zwycięzcę!

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska
Alpy to to nie są, ale pod kątem cross-country tereny na Jurze są idealne.

Żeby oszczędzić sobie przetaczania się przez stojące na drodze do Jury miasta, podjechałem porannym pociągiem do Olkusza. Pobieżna analiza mapy wykazała, że jest on oddalony o około 100 szlakowych kilometrów od Częstochowy. Mamy więc i cel!

Trasa

Oczywisty wybór padł na pieszy czerwony Szlak Orlich Gniazd. Ułatwia on nawigację, bo biegnie przez całą Jurę i jest stosunkowo dobrze oznakowany. No i zamki można pooglądać.

Jura: Zamek Rabsztyn

Jura: Zamek Bobolice

Jura: Zamek Ogrodzieniec Podzamcze

Jura: Zamek Mirów

Równolegle biegnie też szlak rowerowy. Ale to w 90% szutroasfalt, więc korzystałem z niego tylko wtedy, kiedy pieszy bez sensu odbijał, żeby zahaczyć o jakieś miasto. Oraz w drugiej części wycieczki, w chwilach słabości… Ale o tym za chwilę.

Przebieg wycieczki możesz prześledzić na Stravie:

Lub pobrać ślad GPX i nałożyć go sobie na jakąś mapę. A lepiej: wrzucić do telefonu i samemu przejechać.

Sprzęt

Wybór mógł być tylko jeden: Djambo. Ileż już się nasłuchałem o oporach toczenia opon 27+… Najwyższy czas zweryfikować mity i uprzedzenia na długim dystansie.

NS Bikes Eccentric Djambo 2016

To będzie idealny Test Sinatry: jeśli nigdy wcześniej nie jadąc takiej trasy, dam radę zaliczyć 100+ po zróżnicowanej nawierzchni na 3-calowych oponach na niskim ciśnieniu, to nikt mi nie powie, że plusy słabo się nadają do zastosowań wymagających niskich oporów toczenia.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Co zabrać na długiego tripa?

W sumie… nic specjalnego. Jura ma to do siebie, że raz na kilkanaście kilometrów trafi sie jakiś sklep czy knajpa, gdzie uzupełnisz wodę/piwo. Warto jednak spakować:

 • Dużo (5-10) przekąsek typu batoniki i żele energetyczne (te drugie zostaw na ostatnie kilometry). Ja wziąłem z zapasem, a i tak zeżarłem wszystko.
 • Standardowy zestaw naprawczy, żeby awaria nie ucięła wycieczki po 10 km. Więcej w artykule o rzeczach, które zawsze warto mieć w plecaku.
 • Powerbank, zwłaszcza jeśli mapa w telefonie jest Twoim głównym narzędziem nawigacji (tudzież zależy Ci na pełnym zapisie ze Stravy). Mój smartfon normalnie bez problemu wytrzymuje 2-3 dni, a na koniec tego tripa zostało mi kilka procent baterii, mimo podładowania w międzyczasie niewielkim powerbankiem.
 • Mapa – nie tylko ze względu na powyższe. Przy planowaniu trasy na dużym obszarze, korzystanie z papierowej mapy jest po prostu wygodniejsze – kolory szlaków nie znikają przy zoomowaniu.
100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura nie jest zbyt łaskawa dla napędu – przed wyjazdem nasmaruj łańcuch i dokładnie wytrzyj go z zewnątrz, żeby łapał jak najmniej piasku.

Epic shit, czyli Trip Schrödingera

Nazwanie 120-kilometrowej wycieczki „epicką” być może wywoła u Ciebie pobłażliwy uśmiech (lub bardziej niecenzuralną reakcję), ale jak spędzasz ósmą godzinę w siodle, różne określenia przychodzą do głowy.

Zwłaszcza, jeśli nigdy wcześniej nie robiłeś takiego dystansu, a po 60 km w górach przez 2 dni ledwo się ruszałeś. Ale Jura to nie góry i bez doświadczenia trudno mi ocenić swoje możliwości – trzeba spróbować.

No to spróbowałem!

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Miłe dobrego początki

Na początku szło bardzo sprawnie. Pod Olkuszem udało mi się trafić na świetnego, nieoznaczonego singla, którego poznałem na jednej z zimowych wycieczek. Potem już czerwonym szlakiem zaliczyłem parę ciekawych wniesień, z których część miała nawet słowo „Góra” w nazwie.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Na przykład Góry Bydlińskie, w których odbiłem od szlaku, kierując się skrótem w stronę Ogrodzieńca. Razem z okolicami Jaroszowca, zdecydowanie są to okolice warte dokładniejszej eksploracji.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Przebijając się przez tłumy oblegające Zamek Ogrodzieniec, mam w nogach 40 km i z mapy wydaje mi się, że to półmetek. Jak się później okazało – ledwo jedna trzecia. W tym momencie czuję jednak, że zasłużyłem na obiad. No bo jak nie zasłużyłem? Pewnie że zasłużyłem! Wcinam więc spaghetti, popijam radlerem, a żeby nie zasnąć z przejedzenia, biorę przykład z szosowców i zamawiam podwójne espresso. Pełny energii (potencjalnej) ruszam w stronę miejscowości Karliny, nie spodziewając się nadciągającej katastrofy…

Jura to jednak… piasek

„Katastrofa” to może przesada, ale czekał mnie jedyny fragment trasy, gdzie żałowałem wyboru szlaku pieszego… Kiedy starasz się oszczędzać siły, ciągnąca się kilometrami rzeka głębokiego piasku bez możliwości objazdu jest równie mile widziana, jak pierdnięcie w kombinezonie kosmonauty. 3-calowe opony przez większość czasu dawały szansę jechać, ale każde 100 metrów pochłaniało tyle energii (i czasu), ile normalnie kilometr. Na ten odcinek zrzucam całą odpowiedzialność za kilka asfaltowych skrótów w dalszej części trasy.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

O! Tam jest słońce! Tam jadę!

Energii starczyło jednak na pokonanie mojej ulubionej części trasy – między Morskiem (z dobrze znanym zjazdem niedaleko wyciągu narciarskiego) a Górą Zborów, gdzie złapała mnie burza. Jazda na dłuższym dystansie ma jednak swoje uroki – widząc, że kilka kilometrów dalej się przejaśnia, można sobie szybko zmienić strefę klimatyczną.

Jura: Góra Zborów

Teleportacja kosztowała mnie jednak sporo kalorii, przez co odpuściłem sobie Mirowskie Skały między Bobolicami a Mirowem. Jeśli lubisz patentowanie technicznych kamcorów – warto. Mi jednak wybiło 70 km i pierwszy kryzys kazał skierować się na trasę nieco bardziej zbliżoną do linii PKP – przez Żarki i Suliszowice, czerwonym szlakiem rowerowym.

Jura: Morsko stok narciarski Apteka

Dobijanie kilometrów

Był to najnudniejszy fragment wycieczki, ale pozwolił złapać oddech po nieco bardziej „górskich” okolicach i dotrzeć do punktu decyzyjnego: jedziemy dalej, czy ewakuacja? Miła niespodzianka! Do stacji PKP w Poraju (wariant easy na wypadek odpuszczenia Częstochowy) szlakowskaz pokazuje 15 km, a na Stravie… 87 km! Czyli sukces – stówka pęknie, będzie lans na fejsie.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Ale chwilę później pojawiły się po-myśli: no tak, na fejsie spoko, ale co jak ktoś zapyta, gdzie dojechałem? „Do Poraja”„Poraju…?”. No bez jaj. Zamiast błyszczeć w glorii, będę musiał tłumaczyć, gdzie leży cholerny Poraj. Jadę do Częstochowy! To tylko 15 km dalej.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Downhill na 97. kilometrze i objazdowa konferencja blogerów

Dzięki tej decyzji, udało się odwiedzić Rezerwat Sokole Góry i przypadkiem wykręcić czwarty czas na lokalnej trasce DH, ku uciesze pana zsuwającego się na przełajówce, z którym chwilę wcześniej ścigaliśmy się na podjeździe. Taaak… po całym dniu na rowerze, mózg działa nieco inaczej.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Zachęcony miłym górskim przerywnikiem, połykam kolejne kilometry. Spory kawałek asfaltem umila mi towarzystwo Basi i Piotrka z bloga Wysoka Kadencja, którzy zauważyli mnie gdzieś w Olkuszu. Dzięki! Wspólny fragment kończymy przydługim oczekiwaniem na otwarcie zapór kolejowych. Po przejechaniu pociągu, Piotrek zauważa, że mój szlak odbija w lewo PRZED torami. Cóż, po 100 km, każda okazja jest dobra do zrobienia sobie przerwy… Nawet trainspotting.

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska

Resztę trasy pokonuję z entuzjazmem zombie, bo szutry i leśne drogi przerywa tylko jedno, ostatnie wzniesienie tego dnia: Zielona Góra. Potem już tylko fotka na deptaku z widokiem na Dubaj (?), kawa i przeglądanie zdjęć w pociągu.

Częstochowa - deptak z widokiem na Jasną Górę
Nie podjeżdżałem bliżej, ale w tle ewidentnie widać Burj Khalifa.

Podsumowanie

Ostatecznie Strava zatrzymała się na 118 km. Po doliczeniu dojazdów na dworzec, wychodzi ponad 120 km w ciągu dnia. Bez żadnego przygotowania, treningu i długodystansowego doświadczenia. Na oponach 3.0″ i ciśnieniu poniżej 0,8 bara.

Przewóz roweru w pociągu Koleje Śląskie

Sprzęt jednak zszedł podczas tej wycieczki na dalszy plan (co tylko świadczy o tym, że spisał się znakomicie). Liczyły się tylko doznania z jazdy. Napalanie się na liczbę kilometrów z jednej strony odbiera nieco frajdy na najlepszych odcinkach (na których nieco bardziej się oszczędzasz), ale z drugiej strony – rewelacyjnie spaja je w jedną całość. Tu nie ma czasu na kombinowanie, patentowanie, grzebanie przy rowerze, ciągłe postoje, fotki i pogawędki.

Spina? Trochę tak! Ale na tej „spinie”, cholernie zyskuje flow wycieczki. Po prostu cały dzień jeździsz na rowerze. Wymyśliłem nawet adekwatnie głęboką, filozoficzną maksymę ilustrującą to podejście: „Więcej jeżdżenia, mniej pierdolenia”. Trzeba przenieć odrobinę tej filozofii do górskiego enduro!

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska


Bonus: Jak zaplanować trasę?

Nie wiem, zazwyczaj nie planuję takich wycieczek ;) Ja skorzystałem z osmapa.pl i papierowej mapy Compassu i zrobiłem tak:

 1. Znalazłem punkt początkowy, do którego da się dojechać pociągiem;
 2. Znalazłem punkt końcowy, również podłączony do PKP i oddalony mniej więcej o zakładaną ilość kilometrów (posiłkując się liczeniem trasy rowerowej w Google Maps).
 3. Połączyłem punkty kreską.
 4. Zobaczyłem, jakie szlaki kręcą się mniej więcej wzdłuż tej kreski. W przypadku Jury jest to dość proste – Szlak Orlich Gniazd prawie się z nią pokrywa.
 5. Poszczególne odcinki spisałem sobie w telefonie (np. „[pieszy czerwony] Olkusz – Rabsztyn” itd.). Pamiętaj, żeby zostawić sobie jak najwiecej swobody – ja sporo fragmentów zapisałem w 2-3 wariantach, a ostatecznie i tak pojechałem inaczej.
 6. Na telefon ściągnąłem też mapę offline (fragment wspomnianej OSMapy można pobrać za darmo np. do programu Locus). Znajomość dokładnego położenia bardzo ułatwia eksplorację tras alternatywnych „na żywca”.
 7. Wyznaczyłem parę punktów ewakuacyjnych pod koniec trasy – na wypadek kryzysu (jak np. wspomniana stacja PKP w Poraju).
 8. Spisałem rozkład jazdy pociągów powrotnych – również na stacjach ewakuacyjnych.
 9. Korzystając z Google Street View, zapamiętałem dokładną trasę od punktu startu do pierwszego szlaku – żeby nie zaczynać dnia od błądzenia po mieście.

Brzmi jak sporo roboty, ale takie przygotowanie pozwoliło mi zaoszczędzić sporo czasu w terenie, tzn. więcej jeździć, a mniej walczyć z mapą.

Oczywiście można też po prostu jechać do oporu i potem martwić się o powrót, np. prosząc o misję ratunkową znajomego z autem (biker zrozumie).

Ciekawym wariantem jest też wyjazd pociągiem gdzieś daleko od domu i powrót na rowerze – masz wtedy jasny cel i dobrą motywację – w końcu nie uciekniesz w pociąg 10 km od domu!

100+ na 27+ Jura Krakowsko-Częstochowska


Jak wspomniałem, to był mój pierwszy taki trip, więc wyjątkowo nie zaproponuję Ci podobnych wpisów, ale jeśli szukasz inspiracji, przejrzyj dział MIEJSCA.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Kajda
Piotr Kajda
7 lat temu

Zacnie, moje okolice!:) Szlak czerwony był?

Rafał Sołtysik
Rafał Sołtysik
7 lat temu

Polecić mogę garmina edge 800 lub coś jeszcze lepszego. Trasę planujesz na kompie, wgrywasz na garmina i jedziesz. W garniaku najlepiej mieć też aktualną osm. Nie trzeba komórki z power bankiem ani mapy papierowej. A wycieczka zacna. Coraz bardziej mnie bawi takie mtb bez spiny.

DawidW
DawidW
7 lat temu

Karlin – nie Karliny

Dariusz Suwak
Dariusz Suwak
7 lat temu

Ja na moim 2×120 mm polecialem kiedyś 176km potykajac się po drodze o Skrzyczne Malinowska skała i salmopol ;-)
Miałem wsiąść w bb w pociąg ale co że niby ja nie dojadę do Tychów…

klima drwal amator
klima drwal amator
7 lat temu

Panie nie bałeś się tak bez wozu technicznego z masażystą i kupą żarcia na zapleczu + serwisantem od smarowania łańcucha :P (taka szydera względem pewnego innego bloga :)

novotarq
novotarq
7 lat temu

Skoro espresso jest dla golących nogi, to szanujący się endurowiec powinien spożywać tylko i wyłącznie kawę speciality z jakiegoś chemexa czy innego aeropressu :)

Grzegorz Syrnicki
Grzegorz Syrnicki
7 lat temu

To mojej 10letniej córce należy się chyba pochwała od Ciebie. Zrobiła z sakwami na oponach Maxxis Ikon 26×2.20 1,4bara 104km z Ogrodzienca do Krakowa. Był to jej 3dzień zmagań z pieszym Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszy dzień 58km drugi 36km, nie wierzyłem, że da radę tego trzeciego dojechać aż do Krakowa ale jak kobieta się uprze to da radę. 22:08 ukończyliśmy szlak w Krakowie
Tu małe foto.

https://goo.gl/photos/BcPFXm7WR1r7J2dWA

Chyba musisz zrobić 200+

ENDONOOB
ENDONOOB
7 lat temu

Siema!

Spoko wpis! Może wielu przekona do średnio grubych opon. Ja pilnie obserwuję co się teraz wyprawia na rynku MTB i jest spore zamieszanie. Nie wiadomo w co ręce człowiek włoży za kilkanaście miesięcy jak będzie kupować nowy rower.

To chyba Twój pierwszy opisany wypad turystyczny :) Dobrze, że powstał – koledzy z „forum” przestaną się czepiać ;) Może mój pomysł będzie ekstremalny i trudny do zrobienia, ale myślę, że powinieneś spróbować zrobić dokładnie ten sam trip na rowerze brata (SLX 7.9) i porównać tym samym oba rowery. To byłby super test i miałbyś od razu porównanie. Może wybierzcie się razem (Ty i bracki)!:D

Pozdro

Leonek
Leonek
7 lat temu

w nocy o 8 rano hahhaha ;) Pozdrowionka

Grzegorz Duławska
Grzegorz Duławska
7 lat temu

endomondo garminy i inne poerdolety zabieraja calą frajde z enduro a gdzie przygoda szukanie szlaku ,zapomnialem przeciez trzeba sie popisac przed kumplami.Sam robie takie wycieczki ale 50-80 km i polecam zajefajna jazda mapa batony i rower to jest enduro

magicor
magicor
7 lat temu

Nie jestem długodystansowcem ale zdarzyło mi się dwa razy w życiu „walnąć z gwinta” setkę+. Dla mnie niezbędne „do popicia” było wówczas wygodne siodło! na zdrowie:)

dww3
dww3
7 lat temu

Jak z pozycją na tym rowerze na takiej długiej trasie?
Sam robię bickepackingowe kilkudniowe trasy po 80km dziennie i chcę właśnie kupić NS Eccentrica tylko boje się trochę niewygodnej pozycji

Banka123
Banka123
7 lat temu

Przejechałeś niemalże pod moim balkonem w Myszkowie :) Szacun. Za trasę, nie za balkon ;)
Propozycja do planowania trasy: jakiś garmin(polecam bardziej turystyczne np. etrex a nie rowerowe) z mapą topo (openMTB, albo PL TOPO), jest większość szlaków, ścieżek itp. Planujesz w komputrze wgrywasz do urządzenia i jedziesz. A co najważniejsze – nie ma problemu z prądem, na dwóch paluszkach potrafi pracować 24h.
a track na strave, endomondo wrzucisz po fakcie.

szmar
szmar
7 lat temu

Lektura tego artykułu, a szczególnie zapadająca w pamięć sentencja na jego koniec to dla mnie bodziec aby w końcu to zrobić-strzelić setkę moim fatbikiem. Nieudokumentowany rekord 70 km, bo bez licznika i smartfona wkrótce zotanie pobity!
Superoes z ostatniej niedzieli czyli 15 km po ledwo czynnej linii nadwiślańskiej wąskotorówki napawa optymizmem.
Szacun dla Autora:)

Michal Rowerem
Michal Rowerem
7 lat temu

Człowiek smiga na 30.9 a tu juz 34.9 i jak tu nadążyć mam nadzieję że mykmyki 30.9 nie wygina zanim zdążę go kupić :D

AZA
AZA
7 lat temu

Świetnie się czyta, nawet się popłakałem z filozoficznej maksymy : „Więcej jeżdżenia, mniej pierdolenia” :-) Życzę Ci więcej takich 100+ . Wiatru w plecy…

mazswojejzony
mazswojejzony
6 lat temu

Wpis zacny, zrobiłem podobną trasę rok temu, ale asfaltem (http://imgur.com/a/pnejb). Challange polegał na tym, że jechałem starym gratem co to, smaru nie widział ponad 10 lat… Jak się człowiek uprze, to i na hulajnodze da radę. ;-)

BTW: pod koniec tekstu jest literówka: „Trzeba –>przenieć<– odrobinę tej filozofii do górskiego enduro!"

Odwiedź mój profil na
Instagram Top