Menu
Menu Szukaj

Przyszłość bloga 1Enduro [WYNIKI ANKIETY]

Pamiętacie, jak to kiedyś było z blogami? Były mizernymi pamiętniczkami pisanymi tylko dla siebie, czyli właściwie nie wiadomo po co. Dziś stają się wartościowym źródłem opinii i informacji, tworzonym z myślą o czytelniku, a nie tylko (choć też ;)) o własnym ego.

Dlatego dokładnie miesiąc temu, z okazji pierwszych urodzin bloga, zadałem Wam 13 pytań, które nie dawały mi spać po nocach. Zapytałem między innymi o to, jakie artykuły są najciekawsze, czy nie są za długie i co sądzicie o treściach komercyjnych.

Jasne – mam swoją jasną wizję prowadzenia 1Enduro, ale centralnym punktem tej wizji jesteście Wy – czytelnicy. Dlatego też ankieta będzie miała duży wpływ na rozwój bloga w drugim roku istnienia.


Ile osób odpowiedziało? Dokładnie 656. Czy to dużo, czy mało? To ok. 6% osób, które w ciągu ostatniego miesiąca przewinęły się przez bloga – więc niby mało. Ja jednak jestem mega pozytywnie zaskoczony odzewem i dziękuję Wam za poświęcony czas! Dla mnie taka ilość jest już wystarczająco reprezentatywna, żeby wyniki traktować poważnie.

Jeśli więc jesteś ciekaw, w jakim kierunku pójdę, zapraszam do przejrzenia wyników ankiety z krótkim komentarzem.


Jestem…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Segregacja rasowa płciowa bez szoku. Ankietę wypełniły tylko (aż?) 22 dziewczyny. Więc wybaczcie, ale niestety w artykułach w dalszym ciągu będę zwracał się do Was w formie męskiej… Ściągnijcie więcej koleżanek, to za rok pogadamy ;)

Jeżdżę na rowerze…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Segregacja sprzętowa jest już nieco mniej oczywista. Jasne, prawie 90% czytelników ma rower enduro/trail/all-mountain, na których blog się skupia. Jednak ponad połowa ma też rower o innym przeznaczeniu.

Najliczniej reprezentowaną grupą są krosiarze. W tym roku pojawi się kilka dedykowanych im wpisów, bo zamierzam wystartować w paru maratonach na sprzęcie, którego obecność z pewnością zaciekawi niejednego miłośnika lycry :) Szczegóły już w maju!

Na blogu najbardziej chciałbym czytać…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

To było dla mnie chyba najważniejsze pytanie. Oczywiście liczba wyświetleń w statystykach coś tam podpowiadała, ale nie ma to jak zapytać wprost. Najbardziej cieszy mnie… niska pozycja relacji z imprez. A to dlatego, że w tym roku zawody zamierzam potraktować na dużym luzie i wystartować tylko w paru edycjach, które najzgrabniej wpasują się w mój kalendarz.

Z kolei zmartwiło mnie miejsce pierwsze – przewodników „szlakowych” jeszcze na blogu nie ma. Trzeba będzie spiąć poślady i zacząć eksplorować ;) Podpowiecie, gdzie najpierw uderzyć?

Poza tym, wyniki raczej rozłożyły się równomiernie – wnioskuję z tego, że formuła bloga generalnie Wam odpowiada i chcecie czytać wszystkiego po trochu. Taka też była treść większości odpowiedzi z kategorii „Inne”. Osobom, którym chciało się wpisać coś od siebie bardzo dziękuję – pojawiło się parę fajnych pomysłów na artykuły, które na pewno zrealizuję :) Najbardziej spodobało mi się „5 rowerów, które kupiłbym po wygraniu w totka”. Aż poszedłem po kupon…

Czy tematyka bloga powinna ograniczać się do enduro?

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Uff, jak miło – najmniej liczna grupa to osoby nalegające na usztywnienie tematyki. Cieszę się, że macie otwarte umysły, bo sam chętnie zrobię od czasu do czasu mały skok w bok. Oczywiście enduro (jak najszerzej pojmowane) zawsze pozostanie tematyką centralną, dominującą i świętą. Czyli tak, jak życzy sobie prawie 80% czytelników.

Nowe artykuły na blogu pojawiają się…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

W październiku 2015 w ramach eksperymentu narzuciłem sobie tempo 2 wpisów tygodniowo. Statystyki skoczyły. Jakość wpisów nie ucierpiała. Życie prywatne też nie. Ono po prostu zniknęło… Więc odetchnąłem z ulgą, że dla większości z z Was publikacje raz w tygodniu są OK. Dopóki nie rzucę pracy ;) taki będzie domyślny harmonogram.

Od czasu do czasu, będę się starał „zagęścić” wpisy – tak jak teraz, na wiosnę, kiedy tematów do opisania jest aż za dużo. Ale nic na siłę – jakość każdego artykułu to priorytet, nawet jeśli czasem wiązałoby się to z dłuższym przestojem. Chyba mi wybaczycie ;)

Artykuły na blogu są…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Jak czasem wpadnę w szał pisania i coraz bardziej oddalam się od rozsądnej granicy 1000 słów, martwię się że i tak nikt tego nie przeczyta. Staram się, żeby ani jedno z tych słów nie było zbędne, ale czasem nie da się zejść poniżej pewnej objętości… Cieszy mnie więc, że praktycznie wszyscy z Was potrafią znaleźć czas, żeby to wszystko przetrawić. A niektórym jeszcze brakuje! Was zapraszam na Facebooka i Instagrama :)

Alternatywna interpretacja: Ci, którym nie chce się czytać artykułów, nie chciało się też wypełnić ankiety. Hmm…

Na bloga najczęściej trafiam z…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Fajnie, że chce Wam się tak samemu z siebie śledzić, co nowego! W polu „Inne” większość osób odpowiedziała, że po prostu wpisuje adres z palca, co można podciągnąć pod „bezpośrednio z zakładek w ulubionych” (tylko że w głowie).

Z zewnętrznych źródeł najbardziej – szok i niedowierzanie! – lubicie Facebooka. To na nim posty informujące o nowych wpisach pojawiają się najszybciej (zazwyczaj kilka sekund po publikacji). Żeby nic nie przeoczyć, polecam włączyć powiadomienia.

Zaraz po fejsiku powiadomienia trafiają do moich wątków na Forum Enduro Trophy, EMTB i forumrowerowe.org. Ciekawostka: w pierwszych miesiącach bloga, to było niemal jedyne źródło wejść. Dziś odpowiada „tylko” za 25% ruchu (według Analytics).

Trochę szkoda, że tak mało osób śledzi Instagrama – fotki z przygotowań nowych wpisów pojawiają się tam coraz częściej – zapraszam!

Fanpage 1Enduro na Facebooku…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Ponad 1/4 ankietowanych z Facebooka nie korzysta, ale fanpage i tak cieszy się dużą popularnością – ma już prawie 3000 obserwujących.

Fajnie, że nie tęsknicie za linkami do filmów i innych „obcych” treści. 1Enduro w założeniu ma być jak najbardziej autorskim medium, więc zawsze unikałem tego typu postów. A jeśli już – to z własnym subiektywnym komentarzem, co można by podciągnąć pod „krótkie treści za małe na publikację na blogu” (dzięki Waszym komentarzem często jednak rozrastają się do „godnych” rozmiarów!).

Reklamy na blogu…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Wchodzimy w delikatny temat komercji. Na razie łagodnie – reklamy. Nigdy jakoś specjalnie w nie nie wierzyłem, dlatego bannerów nigdy zbyt wielu nie było i nie będzie. Co ciekawe, 8 osób chyba z rozpędu kliknęło na opcję „za dużo” (jeden banner pod wpisem to za dużo?!). Większość jednak po prostu ich nie widzi ;)

Kiedy artykuł powstał dzięki współpracy z producentem…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

To też było dla mnie bardzo ważne pytanie. Ze współpracy „z branżą” na pewno nie zrezygnuję, bo to nie tylko pieniądze, ale też bilet do rowerowego światka i wszystkich jego sekretów – a tym samym lepszych artykułów (nie macie pojęcia, ile ciekawostek wyciągnąłem od inżynierów Whyte’a podczas wspólnych testów!).

Niemniej jednak to, jak odbieracie takie artykuły, jest cholernie ważne zarówno dla mnie, jak i dla współpracujących ze mną firm.

Tym bardziej cieszy mnie fakt, że ponad połowa czytelników wierzy w niezależność publikowanych treści, o ile są uprzedzeni o tym, że artykuł powstał dzięki wsparciu producenta czy innej firmy (a taka informacja ZAWSZE jest i będzie).

Ograniczone zaufanie ponad 1/3 czytelników jest dla mnie całkowicie zrozumiałe – takie wpisy to u mnie ciągle nowość, a „konkurencja” radzi sobie z nimi… różnie. Myślę, że wraz z kolejnymi artykułami komercyjnymi, przekonacie się, że nie taki diabeł straszny, jak go (po)malują. Dotyczy to też 5% czytelników, którzy każdą komerchę z automatu traktują z buta.

Magazyny rowerowe (bikeBoard, Bike…)

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Czasopism rowerowych nigdy nie traktowałem jako konkurencję. W końcu inaczej tworzy się, mając do dyspozycji zespół redakcyjny i… pełny etat. Inaczej się też pracuje, kiedy wisi nad Tobą presja reklamodawców i kosztów, jakie wiążą się z profesjonalnym wydawnictwem. Niemniej jednak, w pewnym sensie 1Enduro działa w tej samej działce (pisanie o rowerach – to naprawdę nie jest aż tak skomplikowane) i byłem ciekaw, jakie Wy macie do tego podejście.

Jak widać: zdroworozsądkowe! Czerpanie informacji z różnych źródeł zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli chce się w pełni poznać temat i wyrobić sobie własną opinię.

Oczywiście bardzo mnie też cieszy Wasze zaufanie. Zawsze podkreślam, że to ono jest największą wartością na (każdym) blogu!

Gadżety 1Enduro…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Zapytałem z ciekawości i bardzo mnie zaskoczyliście zainteresowaniem gadżetami. Póki co, zrobiłem nową partię standardowych naklejek (trwalszych), więc zachęcam do zamawiania, jeśli stare się starły (lub nie daj Boże, jeszcze nie masz).

Większość osób ma jednak w dupie gadżety – i też spoko. Raczej nie zamierzam iść w tym kierunku, ale jakaś limitowana seria ciuchów może kiedyś się pojawi…

1Enduro jest…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Ostatnie pytanie było zakamuflowaną możliwością dodania czegoś od siebie, z czego sporo osób skorzystało (czy sensownie, to już inna sprawa ;)). Na szczęście nikt nie napisał, że jest najgorszy…


Co dalej z 1Enduro – podsumowanie

Ogólnie, moje wnioski z wyników ankiety są bardzo pozytywne – pokazaliście, że podoba Wam się to, co publikuję. Dlatego wielkich rewolucji na blogu nie będzie, raczej będę doskonalił obecną formę, w miarę możliwości naciągając tematykę do Waszych oczekiwań.

Parę „przyszłościowych” tematów chciałbym jednak poruszyć – trochę w ramach podsumowania ankiety, a trochę… przy okazji:

 • Tematyka – okazuje się, że nie każdy ma pod domem epickie szlaki, dlatego w ciągu sezonu pozwolę sobie kilka razy zboczyć nieco z domyślnej tematyki i „liznąć” MTB nieco mniejszego kalibru. Ale nie martwcie się, w obcisłe gacie się nie wcisnę! Nie zdziwcie się jednak za bardzo, jak w maju zobaczycie bikeporna sztywniaka do maratonów :) Mniej za to będzie racingu – w tym roku planuję mniej startów niż w zeszłym (prawdę mówiąc, w ogóle nie planuję – po prostu zobaczę, jak wyjdzie). Zdecydowanie nie należę do grupy klaszczącej uszami na hasła w stylu „enduro bez spiny”, ale w tym sezonie wolę podporządkować swój kalendarz luźnym wypadom w nowe miejsca.
 • Jakość/ilość – niezależnie od tematyki, jakość tekstów dalej będzie nadrzędną wartością 1Enduro, czasem kosztem ich ilości. Pomysłów na teksty jednak nie brakuje, więc spokojnie możesz liczyć na jeden artykuł tygodniowo, tak jak do tej pory. Bardzo chciałbym pisać częściej, ale przy pracy na etacie, na dłuższą metę i bez zastosowania twardych narkotyków, nie jest to niestety możliwe.
 • Social media – wielkich zmian na Facebooku nie przewiduję. Przede wszystkim zamierzam publikować własne treści i komentarze do najciekawszych wydarzeń i nowinek. Ostatnio bliższy mojemu sercu jest Instagram, na którym znajdziesz zdjęcia z „backstage’u” (nie, nie ma zdjęć jedzenia ani piesków!) – na razie najwięcej lajków zebrało to. Na razie większość fotek udostępniam też na Facebooku, ale z czasem na pewno będzie więcej treści Insta-exclusive.
 • Komercja – 1Enduro nigdy nie miało być blogiem niekomercyjnym. Może nie jest dla mnie głównym źródłem utrzymania, a zarobione fundusze idą na jego dalszy rozwój, niemniej jednak chcę i zamierzam zarabiać na swojej pracy pieniądze. I – o zgrozo! – nie widzę w tym nic złego! Poza kasą, współpraca z firmami to też (a może przede wszystkim) możliwość lepszego poznania branży, łatwiejszego dostępu do wiedzy i tym samym wzmocnienia jakości tekstów – również tych niekomercyjnych. Ludzi, którzy to rozumieją, bardzo szanuję. Ludzi, którzy powiedzą że się sprzedałem, bardzo mam w dupie. Po Waszych mailach, komentarzach i rozmowach na szlaku wiem jednak, że 1Enduro przyciąga ludzi myślących i potrafiących docenić cudzą pracę. Dzięki za to!

Jeśli nie załapałeś się na ankietę, a chciałbyś coś od siebie dodać – pamiętaj, że poniżej jest opcja komentarzy :) A jeśli chciałbyś rzucić okiem na inne teksty związane z blogiem, zajrzyj do kategorii BLOG.

 

17
Dodaj komentarz

avatar
17 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Arturo EnduroŁukaszMaciejSzymonmagicor Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Styku
Gość
Styku

Super! Kontynuuj robotę, robisz to dobrze. Życzę aby pasja przynosiła zyski abyś mógł robić to co kochasz w pełni. Pozdro!

Wonzky
Gość
Wonzky

Lubię Twój blog takim jaki jest, jednak aby taki został to paradoksalnie musi się zmieniać. Życzę Ci mega współpracy i rozsądnej kasy z 1enduro! Powodzenia.

Sebastian Szajna
Gość
Sebastian Szajna

Napiszę jasno i na temat, bardzo mi się ten blog podoba, a że na nim dodatkowo zarabiasz, to cieszy tym bardziej, przynajmniej łączysz swoją pasję z dodatkowymi pieniążkami, które możesz przeznaczyć na rozwój bloga i na co tam jeszcze chcesz;)

Oby tak dalej, powodzenia:))

big_szu
Gość
big_szu

Fajnie, że jasno wypowiadasz się na temat pieniędzy, a nie „pieniążków” (aż zęby zgrzytają jak to wypowiadam). No i nie smęcisz, że w branży nie ma kasy i wszyscy są tu tylko z miłości.

WolnySlimak
Gość
WolnySlimak

Jak najbardziej tematyka szlakowa jest na miejscu. Rychleby są super, jednak to uporządkowanie ścieżek z czasem może znudzić. Ja ostatnio próbowałem Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Za bazę obrałem Obidzę, gdzie startuje się z wysokości ponad 900m.npm. Owszem w takiej scenerii jest sporo podchodzenia z rowerem, w końcu to dość strome góry. Jednak otoczenie oraz dzikość przyrody w pełni wynagradzają trudy wycieczki. W tym roku zamierzam znacznie więcej eksplorować niż zapier…ć po wszelakich trailach. POWODZENIA.

PARAF
Gość
PARAF

43,2% ankietowanych nie może się mylić – najlepszy blog MTB w tym kraju!!!

wielu
Gość
wielu

Pierwszorzędny blog zarówno pod względem treści, formy, jak i klimatu. Gratuluję talentu, konsekwencji i odwagi!

W kontekście przewodników po miejscach szlakowych… może uda się mapki Trailforks zaprząc i przy okazji popularyzować TF zarówno wśród „konsumentów”, jak i „producentów” ścieżek?

Pozdrawiam,
Przemek

Tomek Dębiec
Gość
Tomek Dębiec

Dobra robota!

Michał
Gość
Michał

Dzięki Twojemu blogowi zakupiłem rower, kupiłem testowany prze Ciebie kask, teraz buty.

Życzę sukcesów!

Waldemar Paleta
Gość
Waldemar Paleta

Nie wiem, jakoś mi nie pasują „przewodniki po miejscach szlakowych” do tego bloga. No ale skoro taka jest wola ludu …

Rocco
Gość
Rocco

Warto było przeczytać ten przydługawy wpis żeby zobaczyć ciało wooyka w ciasnej lajkrze …. wrrrrr moj ty tygrysie! Twoja popularnosc mnie kręci ….

przygodairower.pl
Gość
przygodairower.pl

A my się odniesiemy do kwestii komercji, bo sądzimy, że skoro reprezentujemy niestrudzenie ten gatunek bloga który pozostaje niekomercyjny, to mamy do tego dwa razy większe prawo :] : otóż dołączamy się do opinii, że w komercjalizacji bloga nie ma nic złego, a tych którzy twierdzą coś innego, również mamy bardzo w dupie. Co nam oczywiście nie przeszkadza pozostawać niekomercyjnym blogiem (my akurat doskonale znamy branżę i stąd wiemy, że już bardziej nie chcemy jej poznać… :) )
Tyle.

magicor
Gość
magicor

Cześć, Robisz kawał dobrej roboty, dlatego życzę abyś zaczął porządnie zarabiać na tym blogu :-) A jak Ci przyjdzie ochota na jakiś „skok w bok”, to ponawiam zaproszenie na Trójmiejskie Ścieżki. Pozdrawiam.

Szymon
Gość
Szymon

Kawał niezłej pracy – z przyjemnością (i nieraz uśmiechem) czyta się Twoje wpisy :). Powodzenia i wytrwałości życzę – dobrą drogę obrałeś :)

Maciej
Gość
Maciej

1Enduro na pinkbike’u? Filmy i fotki z wypraw?

Łukasz
Gość
Łukasz

Dla mnie 1Enduro to kwintesencja informacji o rowerze i rewelacyjny wyznacznik moich wiadomości na temat dwóch kółek :) więc skoro jeden rok mamy za sobą (czytania) o jeszcze sto przed nami :)

Arturo Enduro
Gość
Arturo Enduro

Wczoraj przypadkiem trafiłem na ta stronę. Od 2 dńi nie robię nic innego tylko czytam ciurkiem artykuł za artykułem. Klasa. Przy okazji niezłe pióro! :). Gratulacje! Od dziś moje ulubione źródło informacji o rowerach. No i po polsku ;)

Czytaj kolejny artykuł

Whyte - dlaczego o tych rowerach będzie głośno?

3 dni cennego urlopu w środku tygodnia, żeby jeden dzień pojeździć na rowerze? Brzmi w najlepszym wypadku „w miarę spoko”, ale jeśli do równania dodasz słowa „Walia” i „Whyte”, to nagle na spędzenie w podróży trzykrotnie więcej czasu, niż na rowerze, nie trzeba mnie długo namawiać!

Tak właśnie wyglądała szybka akcja przeprowadzona w ramach współpracy z Whyte Polska. Tak – wyspiarski pogromca testów porównawczych w końcu doczekał się polskiego dystrybutora. Dlaczego to takie istotne? O tym właśnie ten artykuł.

Whyte testy rowerów

Marzenie sprzętowego geeka rozstawione w walijskim trail-centre Afan Forest.

Whyte rowery testowe

5 godzin jazdy i 50 km po czerwonych i niebieskich trailach Afan to za mało, żeby przetestować rower, ale w zupełności wystarczająco, żeby go zrozumieć.


Nagrody

Powiem Ci w sekrecie, że wiedzę rowerową, którą przekazuję tu na blogu, czerpię (poza własnym doświadczeniem) głównie z brytyjskich magazynów rowerowych. Zaglądając do nich, nie sposób nie znać Whyte’a. Te rowery zgarniają praktycznie wszystkie nagrody, tytuły i ordery uśmiechu, a w porównaniach stanowią punkt odniesienia dla innych (np. tutaj możesz przeczytać, jak na tle hardtaila Whyte’a wypada m.in. nasz rodzimy Eccentric).

Whyte 905 hardtail enduro

Próbowałem zebrać wszystkie tytuły, jakie zgarnęły fun-trailowe sztywniaki serii 901/905/909, ale mi się znudziło.

Przykłady z ostatnich miesięcy?

Można oczywiście podejrzewać, że swój swoje chwali i brytyjskie media promują lokalną markę. Whyte jednak jest zbyt małą firmą, żeby przekupić też kanadyjskiego Pinkbike’a, australijskiego Flowa czy… polskie 1Enduro ;)

Whyte G-160 Works główka ramy

Ciekawostka: twórcą marki jest Jon Whyte, konstruktor i designer, który doświadczenie zdobywał między innymi w lotnictwie i F1. Nic więc dziwnego, że jego rowery wykazują tendencje do dużych przeciążeń w zakrętach i częstego odrywania się od ziemi…

Ale czemu konkretnie Whyte zawdzięcza te wszystkie jęki zachwytu…?

Po pierwsze: geometria

Uprzedzam, że w tej części artykułu będę się jarał jak szlugi w ustach Marii Czubaszek i będzie zalatywać marketingową gadką. Ale sam wiesz, ile miejsca na blogu poświęcam nowoczesnej geometrii. A cyferki w tabelkach Whyte’a to ksero tego, co staram się promować.

Dziś każdy producent deklaruje, że jest long, low, slack. Tyle że prawdziwie długich, niskich i płaskich rowerów jest na rynku… kilka. Whyte w geometrię progresywną skacze na główkę, pływając w basenie zarezerwowanym do tej pory dla Mondrakera i Geometrona.

Whyte G-160 Works

Whyte G-160 to model enduro, o najbardziej odjechanej geometrii.

Przykładowe liczby znajdziesz na końcu tego artykułu. Na razie jedna: 455 mm. Tyle wynosi reach modelu enduro w rozmiarze… S. Dla porównania, rozmiarówka Speca Enduro kończy się na 443 mm w największym rozmiarze!

Modele z mniejszym skokiem nie są aż tak radykalne, ale i tak o ponad rozmiar wyprzedzają 90% konkurencji. Do tego mają jeden z najniższych suportów na rynku. Całość dopełniają oczywiście krótkie mostki (nawet 32 mm) i szerokie kierownice. Żeby rower był zwrotny i skoczny, bardzo długiemu przodowi towarzyszy bardzo krótki tył (420-425 mm).

Whyte zawieszenie Quad 4

Czterozawiasowe zawieszenie Quad 4 pozwala na maksymalne skrócenie chainstaya.

Niemniej ważne są kompaktowe rury podsiodłowe pozwalające na swobodne wybieranie rozmiaru według długości, a nie wysokości ramy. Więc jeśli Twój styl jazdy opisałbyś jako „agresja i rozpierdol”, bez problemu możesz wziąć ramę o rozmiar większą i przykleić na górnej rurze naklejkę „zachodzi przy skręcie”.

Whyte testy rowery Walia

Zgodnie z zaleceniami testowałem M-ki, mimo że G-160 w tym rozmiarze był dokładnie o 57 mm dłuższy od mojego poprzedniego roweru (przy identycznej długości rury podsiodłowej). / Fot. Maciej Pająk

Geometria progresywna – tylko dla wymiataczy?

Często mówi się, że długie i płaskie rowery pozwalają zaawansowanym riderom jeździć szybciej, ale początkującym brakuje siły i techniki, żeby je opanować. Kiedy przy wieczornym ale’u zapytałem o to Andy’ego Jeffriesa (na wizytówce „product director”), odpowiedział tak:

Widziałeś Joannę? Jeździła z nami cały dzień po technicznych szlakach, mimo że jest przyzwyczajona do jazdy na rowerze szosowym. Kiedy do nas zjechała, miała największy uśmiech, jaki dziś widziałem! To chyba najlepsza odpowiedź, prawda?

Cóż, widziałem Asię i faktycznie Andy zamknął mi tym usta. Dlatego Whyte wierzy w geometrię progresywną i stosuje ją we wszystkich modelach, od najtańszego hardtaila.

Początkujący nie znają się na geometrii. Nie wiedzą, jak kąt główki ramy wpływa na zachowanie roweru. Czują się pewnie, choć nie wiedzą dlaczego. Po prostu podjeżdżają do stromych, śliskich schodów i myślą sobie „hej, spróbuję to zjechać!”.

Whyte T-129 S

Żeby nie być gołosłownym – oto wspomniana uśmiechnięta Asia!

Brytyjskość

No tak, ale czemu po prostu nie kupić Mondrakera (o Geometronie nie wspominam, bo i tak nikogo na niego nie stać)? Cóż, znając opinie kilku użytkowników, chyba bardziej chciałbym żyć z rowerem zaprojektowanym pod kątem brytyjskich, niż hiszpańskich warunków…

Whyte mocowania Crud Catcher

Wiesz, do czego są śrubki na dolnej rurze?

Trasy w Polsce może nie są aż tak mokre i błotniste jak na Wyspach, ale biorąc pod uwagę narodowe cebulactwo i uczulenie na serwis, warto mieć ramę, w której nie trzeba wymieniać łożysk zawieszenia dwa razy dziennie. Whyte na swoje daje dożywotnią gwarancję (dla pierwszego właściciela).

Whyte link zawieszenia Quad 4

Wszystkie łożyska – poza tym, że są uszczelnione same w sobie – są schowane za zaślepkami dodatkowo izolującymi je od złowrogiego świata zewnętrznego (no dobra, może trochę popłynąłem…). Whyte twierdzi, że wyzioniesz ducha szybciej, niż one.

Do tego dochodzą inne ficzery, jak np. zintegrowany w ramie, uszczelniony zacisk sztycy czy mocowania błotnika na dolnej rurze (tak, właśnie do tego są te śrubki). Uszczelnione są też wejścia linek i pancerzy. Ich wewnętrzne prowadzenie ułatwia mycie. Podobnie jak dość proste kształty ramy, bez „kieszonek na błoto” à la Yeti.

Whyte uszczelniony zintegrowany zacisk sztycy

Zintegrowany, uszczelniony zacisk sztycy w modelach ze sztycą regulowaną. W tańszych znajdziesz zacisk z wieeelką wajchą zaprojektowaną z myślą o obsłudze zmarzniętymi i zmokniętymi palcami.

Whyte uszczelnione prowadzenie linek i pancerzy

Uszczelnione porty linek i pancerzy, wymyślone tak, że dociskają kable do wnętrza rur – dzięki czemu te nie telepią w czasie jazdy.

Whyte miejsce na oponę

Ograniczony prześwit na oblepioną błotem oponę? Bitch please…

No-nonsense

Typowo wyspiarskie jest też podejście do innych rozwiązań konstrukcyjnych. Tam gdzie trzeba, jest nowocześnie. Gdzie indziej – do bólu konserwatywnie.

Nowocześnie:

 • Boost – mimo, że żaden model nie toczy się na kołach „plus”, poszerzone piasty dominują w ofercie. Trochę ze względu na sztywność, ale bardziej dla możliwości, jakie otwierają designerowi w kwestii linii łańcucha oraz prześwitu i sztywności okolic suportu. Taki future-proofing na pewno nie zaszkodzi.
 • Szerokie obręcze – „plusów” może i nie ma, ale są sprawdzone opony założone na szerokie koła, również w „lżejszych” modelach.
 • SCR – czyli angielski skrót od „Zapomnij o Przedniej Przerzutce” (czy jakoś tak). Większość (ale nie wszystkie – patrz: konserwatywnie) modeli jest dostępnych tylko z napędem 1×11, co pozawala na rozstawienie głównych łożysk zawieszenia o 20% szerzej i niemal symetrycznie względem osi ramy (co widać na zdjęciach powyżej i poniżej).
 • Geometria – o MTB już pisałem, ale progresywne są tu nawet… przełajówki. Do tego stopnia, że nie można się na nich legalnie ścigać, bo nie mieszczą się w archaicznych przepisach UCI.

Konserwatywnie:

 • Koła „plus” – owszem, prototypy istnieją i pewnie za rok-dwa 27+ wejdzie do oferty, ale na razie, zdaniem inżynierów Whyte’a, producenci opon i obręczy muszą się ogarnąć i wypracować optymalny system. Ograniczeniem są też przeszkody, jakie „plusy” stawiają początkującym riderom (o tym napiszę w oddzielnym artykule).
 • Pressfit – jego zastosowanie pozwoliłoby jeszcze bardziej uporządkować okolice suportu, ale Whyte wycofał się z tego rozwiązania ze względu na wspomnianą już brytyjskość (odporność na najgorsze traktowanie to priorytet).
 • Przednia przerzutka – niby wyginęła, ale trailbike’a na kołach 29″ ciągle możesz kupić w wersji „długodystansowej”, z dwoma blatami. Podobnie jak hardtaila 901, kupowanego często przez „niedzielnych” riderów.
 • Rowery DH – przy boomie na carbonowe, progresywne zjazdówki wydawałoby się, że to dobre źródło kasy. Goście z Whyte’a twierdzą jednak, że możliwości rowerów enduro i zjazdowych tak bardzo się zbliżyły, że oddzielny rower nie ma większego sensu.

Whyte SCR

SCR, czyli prosty, symetryczny chainstay, optymalny z punktu widzenia sztywności i prześwitów w ciasnych okolicach głównego punktu obrotu.

Whyte SCR

Tak to wygląda od podwozia – zwróć uwagę na łożyska głównego punktu obrotu praktycznie „wiszące” nad miskami suportu. Z obu stron! A teraz porównaj, jak to wygląda w Twoim rowerze.

Whyte podkreśla, że rozwój ich rowerów podąża za rozwojem tras i stylu jazdy. Projektanci, technolodzy i inni pracownicy regularnie jeżdżą m.in. z przedstawicielami rowerowych mediów i zbierają feedback, obserwują jak ludzie składają swoje rowery i w kolejnych rocznikach oferują to wszystko w standardzie. Rozmiawiając (i jeżdżąc) z nimi miałem wrażenie, że diabeł marketing nie ma tu wiele do powiedzenia (albo jest wyjątkowo podstępny).

Whyte Andy Jeffries

Diabeł marketing (Andy Jeffries) opowiada i pokazuje, na czym polega SCR w praktyce…

Whyte T-130 C Andy Jeffries

…a naczelni trzech największych polskich czasopism rowerowych słuchają i oceniają.

Whyte Afan blue trail

Długo można opowiadać, ale ostatecznie i tak chodzi o to… / Fot. Maciej Pająk

Value-for-money

Podejście no-nonsense towarzyszy też pytaniu o to, ile to wszystko kosztuje. Ian Alexander, główny designer, widzi to tak:

Największą wartość ma to, czego nie możesz w rowerze wymienić, na czym będziesz jeździł przez kilka kolejnych sezonów i co najbardziej będzie wpływać na to, co czujesz na szlaku. O prawdziwej wartości nie decyduje założona kaseta czy przerzutka, a rama i jej geometria.

Cóż, jest to jedno (bardzo zgrabne marketingowo ;)) spojrzenie na temat, ale nie da się ukryć że zarobki mamy trochę inne od Brytyjczyków i ciągle raczej dość mocno interesuje nas, czym rower jest obwieszony. Pod tym względem zdecydowanie trzeba traktować Whyte’a jako markę premium (na szczęście na to zasługuje), z cenami nieco niższymi od głównego konkurenta – Mondrakera. Wciąż jednak daleko im do Gianta czy Canyona.

Whyte G-160 Works

Flagowy model enduro za skromne 23 999 zł.

Poniżej wybrałem 5 najsensowniejszych moim zdaniem modeli z oferty.


5 najciekawszych modeli

Whyte G-160 RS – 16 999 zł

Whyte G-160 RS

 • koła: 27,5″
 • skok: 160 mm
 • kąty: 66°/74,5°
 • długość górnej rury (M): 637 mm
 • reach (M): 479 mm
 • amortyzator: Rock Shox Pike RC
 • sztyca regulowana: Rock Shox Reverb
 • hamulce: SRAM Guide R
 • napęd: SRAM X1 (1×11)

Najtańszy (ekhem…) model enduro. G-160 to najnowsza (poprawiona w tym roku) rama w ofercie. Biorąc pod uwagę cenę, wyposażenie nie urywa dupy, ale jest tu wszystko co trzeba: Pike, Reverb, SRAM 1×11, czterotłoczkowe Guide’y i szerokie koła. No i oczywiście baza kół przekraczająca 1230 mm w największym rozmiarze! Jako że G-160 łączy w sobie funkcje racingowego roweru enduro i zjazdówki, geometria jest w nim najbardziej radykalna. Ten rower naprawdę zachęca do wychodzenia ze strefy komfortu i wynagradza agresywną jazdę.

Whyte T-130 S Yari – 13 999 zł

Whyte T-130 S Yari

 • koła: 27,5″
 • skok: 130 mm
 • kąty: 67°/73,5°
 • długość górnej rury (M): 611 mm
 • reach (M): 449 mm
 • amortyzator: Rock Shox Yari
 • sztyca regulowana: Rock Shox Reverb
 • hamulce: SRAM DB5
 • napęd: SRAM GX1 (1×11)

Mój ulubiony rower z oferty – trailbike, ale z geometrią i wyposażeniem lekkiej endurówki. W czasie testów jeździłem na najnowszej, carbonowej odmianie i prawdę mówiąc, po walijskich singlach jeździło mi się na nim lepiej niż na topowym G-160. Jest trochę bardziej bezpośredni i łatwiejszy do opanowania, a w dalszym ciągu wybacza dużo więcej, niż można by oczekiwać od 130 mm skoku. Wersja T-130 RS zgarnęła w tym roku tytuł „Trail Bike Of The Year” – planuję przetestować ją nieco dokładniej!

Whyte T-129 S – 13 199 zł

Whyte T-129 S

 • koła: 29″
 • skok: 120 mm
 • kąty: 67°/74°
 • długość górnej rury (M): 613 mm
 • reach (M): 455 mm
 • amortyzator: RockShox Reverlation RL
 • sztyca regulowana: Rock Shox Reverb
 • hamulce: SRAM DB5
 • napęd: SRAM GX1 (1×11)

Coś dla miłośników mieszaniny dużych kół i agresywnej geometrii. Jest też droższa wersja z ramą SCR (zoptymalizowaną z myślą o 1×11), ale celowo wybrałem tą, bo choć przyznaję to z niechęcią, w przypadku długodystansowego enduro-twentyninera przednia zmieniarka może mieć sens.

Whyte 901 – 7299 zł

Whyte 901

 • koła: 27,5″
 • skok: 130 mm
 • kąty: 66,5°/73°
 • długość górnej rury (M): 638 mm
 • reach (M): 447 mm
 • amortyzator: RockShox Sektor Gold
 • sztyca regulowana: brak
 • hamulce: SRAM DB3
 • napęd: SRAM GX (2×10)

Gdyby nie kategoryczna niechęć Brytyjczyków do wysyłania używanych rowerów za granicę, w zeszłym roku kupiłbym dziewięćsetjedynkę. O ile fulle Whyte’a mają swoje odpowiedniki chociażby w ofercie Mondrakera, to znaleźć sensownego konkurenta dla 901 graniczy z cudem. Po prostu najfajniejszy sztywny funbike na kołach 27,5″. Łap test.

Whyte Saxon Cross – 8 999 zł

Whyte Saxon Cross

 • koła: 28″
 • skok: 0 mm
 • kąty: 70°/73,5°
 • długość górnej rury (54 cm): 575 mm
 • reach (54 cm): 405 mm
 • amortyzator: brak
 • sztyca regulowana: brak
 • hamulce: SRAM Rival 1 (hydrauliczne)
 • napęd: SRAM Rival 1 (1×11)

Przełajówka na 1Enduro? WTF?! Cóż, na zakończenie walijskich testów wziąłem ten rower na krótką asfaltowo-szutrowo-singlową rundkę i stwierdziłem, że gdybym miał kupić trzeci rower, zamiast fatbike’a wolałbym to. Nigdy nie lubiłem „zbaraniałych” rowerów, ale hydrauliczne tarczówki to dla mnie game-changer. W końcu można na tym w miarę normalnie zjeżdżać. Do tego nowoczesna geometria (przez długą bazę kół niedopuszczona do ścigania przez UCI!) i napęd 1×11 SRAM-a (co ciekawe, z kasetą Shimano). Bardzo przyjemna zabawka do połykania szutrów dla osób rozpuszczonych przez MTB. Natychmiastowe przyspieszenie uzależnia!


Podsumowanie

Choć na pierwszy rzut oka Whyte to po prostu kolejna niszowa marka z dużym opóźnieniem wprowadzana na polski rynek, to ja osobiście wiążę z nią duże nadzieje. Zwłaszcza ze sporą flotą rowerów testowych, dzięki którym może więcej z Was przekona się do geometrii progresywnej, którą od roku uparcie magluję na blogu. Warto się przekonać, jak się jeździ na rowerze o jeden/dwa rozmiary „za dużym”, nawet biorąc pod uwagę ryzyko jakie za tym idzie. Bo po przejażdżce na „łajcie” raczej niechętnie będziesz wracał do swojej krótkiej ramy…

Whyte G-160 Works

Jeśli chodzi o same rowery, po więcej szczegółów wbijaj na www.whyte.plwww.facebook.com/whytebikespolska.


Póki co, zapraszam do artykułów, które mogą Cię zainteresować:

 

22
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Dziubka
Gość
Paweł Dziubka

Te uszczelnienie sztycy i łożysk to genialna sprawa

Bartosz
Gość
Bartosz

Panie kolego, ostatnio siedzę sobie, przeglądam neta i myślę: „kolega Wooyek wali w prenta – od czasu 16 marca praktycznie żadnego poważniejszego wpisu:” a tu dziś niespodzianka :)

Grad
Gość
Grad

Jak ktoś mi mówi że łożyska od zawiechy padną później niż ja wyzionę ducha to ma mnie. Swoją drogą ładny ten kolor pomarańczowy. Z kolei rozmiary są takie, że akurat mam 179 cm i mieszczę się idealnie pomiędzy :P nie lubiłem nigdy takich dylematów, stąd starałem się brać rowery w które wpasowuje się idealnie.

Marcin
Gość
Marcin

Te prowadzebie przewodow pod suportem.. Hmm nie wiem,czy to dobrypomysl.

Majeranek
Gość
Majeranek

W sumie mondrakera mozna kupic w Polsce taniej niże Whyte, poczekamy do jesieni zobaczymy czy jakies wyprzedaze sie odbędą :) Widzialem na targach te rowery na zywo prezentowaly sie swietnie ale np Soil tez super wygladał:P

Kminek
Gość
Kminek

Te rowery mają jedną zasadniczą wadę – nie są dostosowane do kół w rozmiarze 26″.

BURZA
Gość
BURZA

Lubię Cię, gościu, ale za prostackie uogólnienie w postaci „narodowego cebulactwa” masz u mnie mega krechę.

budyn
Gość
budyn

Dlaczego? Sama prawda. Przykłady można by mnożyć w nieskończoność..

BURZA
Gość
BURZA

Czyli przyznajesz, że jesteś „narodowym cebulakiem”?
Nie?
Ano dlatego.

Kanik
Gość
Kanik

Dwóch facetów rozmawia na imprezie w tłumie ludzi:
– wiesz, problem z kobietami polega na tym, że biorą wszystko do siebie.
Na co odwraca się pewna dama i odpowiada do obu Panów
– no przecież, ja nie!

Maciek
Gość
Maciek

„ograniczającym ilość zębów”

liczbę zębów, ilość to może być mleka (policzalne vs niepoliczalne)

raaz
Gość
raaz

no i ciekawe ze Whyte GS-160 RS jest w Ukejowie tanszy o 1500-2000pln ….

Rafał
Gość
Rafał

Dobry wpis, miałem okazję testować Scotta jakieś dwa tygodnie temu (Spark i Scale) i się zawiodłem. Whyte’a widziałem na targach ale podszedłem do nich nieufanie – nie mieli żadnej testówki i mało modeli mogli pokazać.

Szkoda, że we wpisie nie napisałeś nic o fullu vs sztywniaku, bo teraz praktycznie każdy producent oferuje bardzo zbliżone technicznie fulle i sztywniaki (np. Scott Spark i Scale).

Rafał

Dominik
Gość
Dominik

na 905 Pan Michał jeździł, aaa? :)

Mateusz M
Gość
Mateusz M

Coś czuję, że Whyte 901 będzie moim następnym rowerem. Przyjrzałem się specyfikacji na 2018 rok i chyba ma wszystko co bym chciał, żeby mój rower miał (oprócz sztycy regulowanej, ale to jest do ogarnięcia). Nawet kolor mi odpowiada, gdyby nie zdrowy rozsądek i inne wydatki już byłoby kliknięte „Dodaj do koszyka” :), ale może na 2019 będzie jakaś petarda 901 z myk-mykiem i 1×12, wtedy już nic mnie nie powstrzyma ;)

Czytaj kolejny artykuł

1Enduro Bicycles [PRIMA APRILIS ;)]

Może się tego nie spodziewałeś, ale artykuły na blogu o geometrii, rozmiarze kół czy skoku, a ostatnio testy konkurencyjnych rowerów, były tylko przygotowaniem do długo planowanego kroku – stworzenia własnego opus magnum (nie mylić z lodami) i rozpoczęcia produkcji rowerów pod własną marką 1Enduro Bicycles™!

Ten wpis był tylko żartem Prima Aprilisowym – hej, nigdy nie założyłbym do roweru mostka regulowanego! ;)

1Enduro Bicycles

Pierwszym produktem 1Enduro Bicycles™ będzie najbardziej zaawansowany w historii ludzkości hardtail enduro/allmountain. Do kogo jest on skierowany? Nowy startup pozbawiony jest strachu księgowych przed złym przyjęciem przez konserwatywnych klientów (ponieważ za 100 zł miesięcznie opłacam osiedlową księgową, która ma to w dupie). 

Targetem 1Enduro Bicycles™ nie są mazowieccy górale, a progresywni riderzy bez klapek na oczach i z umysłami otwartymi na prawdziwie innowacyjne rozwiązania, które w dzisiejszych czasach są jedyną szansą na przebicie się w tłumie takich samych rowerów.

Przez ogół chwalona jest normalność i przeciętność, ale to pomysły nieszablonowe przynoszą rozwój.

Jakie to rozwiązania?

Materiał ramy: lekki szkielet ze stali Cr-Mo z zewnętrzną strukturą z carbonu

Zastosowanie stalowego szkieletu znacznie ułatwia proces laminacji włókna węglowego. Pozwala też na połączenie trwałości i elastyczności stali z lekką masą i sztywnością carbonu.

Carbon steel 1Enduro Bicycles

Umiejętna kombinacja tych dwóch materiałów pozwoliła na uzyskanie bardzo dużych właściwości tłumiących – według symulacji możliwe jest uzyskanie nawet 80 mm ugięcia, bez problemów jakie wiążą się z eksploatacją tylnego zawieszenia.

Dodatkowo, najbardziej narażone miejsca ramy będą chronione pancernymi osłonami z z recyklingowanych obudów Nokii 3310. Już nigdy nie uszkodzisz swojej ramy na beskidzkiej rąbance!

Rozmiar kół: idealne połączenie 27+ i 29 cali

Każdy rozmiar ma swoje unikalne cechy i zalety – czemu nie połączyć ich w jednym rowerze?

 • Przednie koło 27+ z oponą o szerokości 3.25″ zapewnia pewne prowadzenie i trakcję w zakrętach;
 • Tylne koło 29″ z lżejszą oponą 2.3″ dba o dynamiczne przyspieszanie i ułatwia składanie w zakrętach.
wheel size comparison

Mimo różnicy w rozmiarze koła i opony, średnica zewnętrzna obu kół jest identyczna.

Piasty będą wykonane w nowym standardzie Bioost+ (135×20 i 157×15 mm), który w sezonie 2017 będzie nowym krzykiem mody.

Geometria progresywna: dwa kroki do przodu

Producenci z roku na rok konserwatywnie i ostrożnie poprawiają swoją geometrię o kilka milimetrów, tylko po to, żeby zmusić nas do ciągłego zmieniania roweru na nowy model. W 1Enduro Bicycles™ już dziś dostajesz geometrię, na jaką wielkie koncerny odważą się dopiero za kilka lat:

 • kąt główki ramy: 60° (efektywny: 62°)
 • kąt rury podsiodłowej: 77° (efektywny: 79°)
 • reach: 455 mm
 • długość górnej rury: 625 mm
 • długość tylnego trójkąta: 410 mm
 • wysokość suportu: 290 mm

Ostateczne rozwiązanie problemu doboru rozmiaru

Okazuje się, że dostępne na rynku ramy różnią się między skrajnymi rozmiarami zaledwie o kilka centymetrów.

Taki sam zakres regulacji daje zastosowany w 1Enduro Bicycles™ kokpit własnej produkcji.

Rama będzie dostępna tylko w jednym rozmiarze, a bardzo krótka główka ramy w połączeniu z regulowanym mostkiem, pozwala na oddalenie/przybliżenie kierownicy od pedałów w zakresie umożliwiającym komfortowe użytkowanie przez osoby o wzroście od 160 do 190 cm. Optymalną pozycję do pedałowania zapewnia siodło własnego projektu, o ultraszerokim zakresie regulacji przód-tył.

0074950_genetic_juzzi_2_axis_adjustable_stem

Podobna filozofia personalizacji od lat sprawdza się w motocyklach offroadowych – dlaczego nie miałaby się sprawdzić w MTB?

Rura podsiodłowa nowej generacji

Rama będzie też miała bardzo krótką rurę podsiodłową o powiększonej średnicy wewnętrznej 34,9 mm. Oznacza to gotowość na nową generację sztyc regulowanych o skoku 200 mm, jaki w końcu stał się osiągalny właśnie dzięki zwiększeniu średnicy – a tym samym poprawieniu o 47% sztywności i bezawaryjności.

Produkcja w Polsce

Rama 1Enduro Bicycles będzie ręcznie produkowana w Katowicach. To idealne miejsce dla narodzin ramy zbudowanej ze stali i węgla, wszak Górny Śląsk jest krajowym potentatem w produkcji i obróbce tych materiałów.

 


Lokalna produkcja w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami oczywiście nie będzie tania. Cena końcowa na pewno będzie wyższa od rowerów aktualnie dostępnych w sprzedaży, co doskonale wpisuje się w politykę marketingową 1Enduro Bicycles: w końcu kto się przyzna, że wydał oszczędności swojego życia na kiepski rower?

Na szczęście do takich sytuacji na pewno nie dojdzie – niezależne i obiektywne testy prototypów (prowadzone przez poczytnego bloga enduro, który pragnął zachować anonimowość) mówią jednoznacznie: TO BĘDZIE SUKCES!

1enduro-bicycles-2


Czekaj więc z niecierpliwością na zbliżającą się wielkimi krokami kampanię na Polakpotrafi.pl z możliwością przedpremierowego zamówienia Twojego własnego, nowego roweru 1Enduro Bicycles™!

 

6
Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
balatnikov
Gość
balatnikov

Łyknąłem jak małpa kit :)))

Nawet smutny chodzilem caly dzien… ze koniec niekomercyjnego bloga… ze czuje sie oszukany bo chodzilo tylko o zdobycie sympatii i uznania bikerow, a cel byl jednak zarobkowy…

W kazdym razie ulzylo !!! Blog nadal bedzie „1numer” :)

A ja glupi caly dzien sie zastanawialem jak ten mostek wytrzyma wieksze skoki… ;)

Baq
Gość
Baq

Dobre, dobre, wczoraj dopiero przy opisie mostka zaświeciła mi się lampka. Pozdrawiam.

Mac!ek PARAF
Gość
Mac!ek PARAF

A mnie rozyebała konstrukcja ramy… 80mm ugięcia!!! :)
Też łyknąłem to info jak młoda kurtyzana, ale mi z koleii nie zagrały te koła 27,5″ w połączeniu z 29″.

Good prank, bro!

Borys Wu
Gość
Borys Wu

Ale rower z Nokii 3310 byłby niezniszczalny…

magicor
Gość
magicor

Ja nie mogę się już doczekać nowego standardu piast: Bioost+ :)))))))))
Rewelacja!!! Dzięki

Rafał
Gość
Rafał

Pomijając ten mostek, który już skrzypi to byłby murowany hit!
Tylko ta rama mająca 80mm ugięcia, „sztywniakiem” bym tego nie nazwał :P
A przetopione Nokie to może na kaski albo ochraniacze…

Odwiedź mój profil na
Instagram Top