Menu
Menu Szukaj

Przyszłość bloga 1Enduro [WYNIKI ANKIETY]

Pamiętacie, jak to kiedyś było z blogami? Były mizernymi pamiętniczkami pisanymi tylko dla siebie, czyli właściwie nie wiadomo po co. Dziś stają się wartościowym źródłem opinii i informacji, tworzonym z myślą o czytelniku, a nie tylko (choć też ;)) o własnym ego.

Dlatego dokładnie miesiąc temu, z okazji pierwszych urodzin bloga, zadałem Wam 13 pytań, które nie dawały mi spać po nocach. Zapytałem między innymi o to, jakie artykuły są najciekawsze, czy nie są za długie i co sądzicie o treściach komercyjnych.

Jasne – mam swoją jasną wizję prowadzenia 1Enduro, ale centralnym punktem tej wizji jesteście Wy – czytelnicy. Dlatego też ankieta będzie miała duży wpływ na rozwój bloga w drugim roku istnienia.


Ile osób odpowiedziało? Dokładnie 656. Czy to dużo, czy mało? To ok. 6% osób, które w ciągu ostatniego miesiąca przewinęły się przez bloga – więc niby mało. Ja jednak jestem mega pozytywnie zaskoczony odzewem i dziękuję Wam za poświęcony czas! Dla mnie taka ilość jest już wystarczająco reprezentatywna, żeby wyniki traktować poważnie.

Jeśli więc jesteś ciekaw, w jakim kierunku pójdę, zapraszam do przejrzenia wyników ankiety z krótkim komentarzem.


Jestem…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Segregacja rasowa płciowa bez szoku. Ankietę wypełniły tylko (aż?) 22 dziewczyny. Więc wybaczcie, ale niestety w artykułach w dalszym ciągu będę zwracał się do Was w formie męskiej… Ściągnijcie więcej koleżanek, to za rok pogadamy ;)

Jeżdżę na rowerze…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Segregacja sprzętowa jest już nieco mniej oczywista. Jasne, prawie 90% czytelników ma rower enduro/trail/all-mountain, na których blog się skupia. Jednak ponad połowa ma też rower o innym przeznaczeniu.

Najliczniej reprezentowaną grupą są krosiarze. W tym roku pojawi się kilka dedykowanych im wpisów, bo zamierzam wystartować w paru maratonach na sprzęcie, którego obecność z pewnością zaciekawi niejednego miłośnika lycry :) Szczegóły już w maju!

Na blogu najbardziej chciałbym czytać…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

To było dla mnie chyba najważniejsze pytanie. Oczywiście liczba wyświetleń w statystykach coś tam podpowiadała, ale nie ma to jak zapytać wprost. Najbardziej cieszy mnie… niska pozycja relacji z imprez. A to dlatego, że w tym roku zawody zamierzam potraktować na dużym luzie i wystartować tylko w paru edycjach, które najzgrabniej wpasują się w mój kalendarz.

Z kolei zmartwiło mnie miejsce pierwsze – przewodników „szlakowych” jeszcze na blogu nie ma. Trzeba będzie spiąć poślady i zacząć eksplorować ;) Podpowiecie, gdzie najpierw uderzyć?

Poza tym, wyniki raczej rozłożyły się równomiernie – wnioskuję z tego, że formuła bloga generalnie Wam odpowiada i chcecie czytać wszystkiego po trochu. Taka też była treść większości odpowiedzi z kategorii „Inne”. Osobom, którym chciało się wpisać coś od siebie bardzo dziękuję – pojawiło się parę fajnych pomysłów na artykuły, które na pewno zrealizuję :) Najbardziej spodobało mi się „5 rowerów, które kupiłbym po wygraniu w totka”. Aż poszedłem po kupon…

Czy tematyka bloga powinna ograniczać się do enduro?

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Uff, jak miło – najmniej liczna grupa to osoby nalegające na usztywnienie tematyki. Cieszę się, że macie otwarte umysły, bo sam chętnie zrobię od czasu do czasu mały skok w bok. Oczywiście enduro (jak najszerzej pojmowane) zawsze pozostanie tematyką centralną, dominującą i świętą. Czyli tak, jak życzy sobie prawie 80% czytelników.

Nowe artykuły na blogu pojawiają się…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

W październiku 2015 w ramach eksperymentu narzuciłem sobie tempo 2 wpisów tygodniowo. Statystyki skoczyły. Jakość wpisów nie ucierpiała. Życie prywatne też nie. Ono po prostu zniknęło… Więc odetchnąłem z ulgą, że dla większości z z Was publikacje raz w tygodniu są OK. Dopóki nie rzucę pracy ;) taki będzie domyślny harmonogram.

Od czasu do czasu, będę się starał „zagęścić” wpisy – tak jak teraz, na wiosnę, kiedy tematów do opisania jest aż za dużo. Ale nic na siłę – jakość każdego artykułu to priorytet, nawet jeśli czasem wiązałoby się to z dłuższym przestojem. Chyba mi wybaczycie ;)

Artykuły na blogu są…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Jak czasem wpadnę w szał pisania i coraz bardziej oddalam się od rozsądnej granicy 1000 słów, martwię się że i tak nikt tego nie przeczyta. Staram się, żeby ani jedno z tych słów nie było zbędne, ale czasem nie da się zejść poniżej pewnej objętości… Cieszy mnie więc, że praktycznie wszyscy z Was potrafią znaleźć czas, żeby to wszystko przetrawić. A niektórym jeszcze brakuje! Was zapraszam na Facebooka i Instagrama :)

Alternatywna interpretacja: Ci, którym nie chce się czytać artykułów, nie chciało się też wypełnić ankiety. Hmm…

Na bloga najczęściej trafiam z…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Fajnie, że chce Wam się tak samemu z siebie śledzić, co nowego! W polu „Inne” większość osób odpowiedziała, że po prostu wpisuje adres z palca, co można podciągnąć pod „bezpośrednio z zakładek w ulubionych” (tylko że w głowie).

Z zewnętrznych źródeł najbardziej – szok i niedowierzanie! – lubicie Facebooka. To na nim posty informujące o nowych wpisach pojawiają się najszybciej (zazwyczaj kilka sekund po publikacji). Żeby nic nie przeoczyć, polecam włączyć powiadomienia.

Zaraz po fejsiku powiadomienia trafiają do moich wątków na Forum Enduro Trophy, EMTB i forumrowerowe.org. Ciekawostka: w pierwszych miesiącach bloga, to było niemal jedyne źródło wejść. Dziś odpowiada „tylko” za 25% ruchu (według Analytics).

Trochę szkoda, że tak mało osób śledzi Instagrama – fotki z przygotowań nowych wpisów pojawiają się tam coraz częściej – zapraszam!

Fanpage 1Enduro na Facebooku…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Ponad 1/4 ankietowanych z Facebooka nie korzysta, ale fanpage i tak cieszy się dużą popularnością – ma już prawie 3000 obserwujących.

Fajnie, że nie tęsknicie za linkami do filmów i innych „obcych” treści. 1Enduro w założeniu ma być jak najbardziej autorskim medium, więc zawsze unikałem tego typu postów. A jeśli już – to z własnym subiektywnym komentarzem, co można by podciągnąć pod „krótkie treści za małe na publikację na blogu” (dzięki Waszym komentarzem często jednak rozrastają się do „godnych” rozmiarów!).

Reklamy na blogu…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Wchodzimy w delikatny temat komercji. Na razie łagodnie – reklamy. Nigdy jakoś specjalnie w nie nie wierzyłem, dlatego bannerów nigdy zbyt wielu nie było i nie będzie. Co ciekawe, 8 osób chyba z rozpędu kliknęło na opcję „za dużo” (jeden banner pod wpisem to za dużo?!). Większość jednak po prostu ich nie widzi ;)

Kiedy artykuł powstał dzięki współpracy z producentem…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

To też było dla mnie bardzo ważne pytanie. Ze współpracy „z branżą” na pewno nie zrezygnuję, bo to nie tylko pieniądze, ale też bilet do rowerowego światka i wszystkich jego sekretów – a tym samym lepszych artykułów (nie macie pojęcia, ile ciekawostek wyciągnąłem od inżynierów Whyte’a podczas wspólnych testów!).

Niemniej jednak to, jak odbieracie takie artykuły, jest cholernie ważne zarówno dla mnie, jak i dla współpracujących ze mną firm.

Tym bardziej cieszy mnie fakt, że ponad połowa czytelników wierzy w niezależność publikowanych treści, o ile są uprzedzeni o tym, że artykuł powstał dzięki wsparciu producenta czy innej firmy (a taka informacja ZAWSZE jest i będzie).

Ograniczone zaufanie ponad 1/3 czytelników jest dla mnie całkowicie zrozumiałe – takie wpisy to u mnie ciągle nowość, a „konkurencja” radzi sobie z nimi… różnie. Myślę, że wraz z kolejnymi artykułami komercyjnymi, przekonacie się, że nie taki diabeł straszny, jak go (po)malują. Dotyczy to też 5% czytelników, którzy każdą komerchę z automatu traktują z buta.

Magazyny rowerowe (bikeBoard, Bike…)

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Czasopism rowerowych nigdy nie traktowałem jako konkurencję. W końcu inaczej tworzy się, mając do dyspozycji zespół redakcyjny i… pełny etat. Inaczej się też pracuje, kiedy wisi nad Tobą presja reklamodawców i kosztów, jakie wiążą się z profesjonalnym wydawnictwem. Niemniej jednak, w pewnym sensie 1Enduro działa w tej samej działce (pisanie o rowerach – to naprawdę nie jest aż tak skomplikowane) i byłem ciekaw, jakie Wy macie do tego podejście.

Jak widać: zdroworozsądkowe! Czerpanie informacji z różnych źródeł zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli chce się w pełni poznać temat i wyrobić sobie własną opinię.

Oczywiście bardzo mnie też cieszy Wasze zaufanie. Zawsze podkreślam, że to ono jest największą wartością na (każdym) blogu!

Gadżety 1Enduro…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Zapytałem z ciekawości i bardzo mnie zaskoczyliście zainteresowaniem gadżetami. Póki co, zrobiłem nową partię standardowych naklejek (trwalszych), więc zachęcam do zamawiania, jeśli stare się starły (lub nie daj Boże, jeszcze nie masz).

Większość osób ma jednak w dupie gadżety – i też spoko. Raczej nie zamierzam iść w tym kierunku, ale jakaś limitowana seria ciuchów może kiedyś się pojawi…

1Enduro jest…

Blog 1Enduro - wyniki ankiety

Ostatnie pytanie było zakamuflowaną możliwością dodania czegoś od siebie, z czego sporo osób skorzystało (czy sensownie, to już inna sprawa ;)). Na szczęście nikt nie napisał, że jest najgorszy…


Co dalej z 1Enduro – podsumowanie

Ogólnie, moje wnioski z wyników ankiety są bardzo pozytywne – pokazaliście, że podoba Wam się to, co publikuję. Dlatego wielkich rewolucji na blogu nie będzie, raczej będę doskonalił obecną formę, w miarę możliwości naciągając tematykę do Waszych oczekiwań.

Parę „przyszłościowych” tematów chciałbym jednak poruszyć – trochę w ramach podsumowania ankiety, a trochę… przy okazji:

  • Tematyka – okazuje się, że nie każdy ma pod domem epickie szlaki, dlatego w ciągu sezonu pozwolę sobie kilka razy zboczyć nieco z domyślnej tematyki i „liznąć” MTB nieco mniejszego kalibru. Ale nie martwcie się, w obcisłe gacie się nie wcisnę! Nie zdziwcie się jednak za bardzo, jak w maju zobaczycie bikeporna sztywniaka do maratonów :) Mniej za to będzie racingu – w tym roku planuję mniej startów niż w zeszłym (prawdę mówiąc, w ogóle nie planuję – po prostu zobaczę, jak wyjdzie). Zdecydowanie nie należę do grupy klaszczącej uszami na hasła w stylu „enduro bez spiny”, ale w tym sezonie wolę podporządkować swój kalendarz luźnym wypadom w nowe miejsca.
  • Jakość/ilość – niezależnie od tematyki, jakość tekstów dalej będzie nadrzędną wartością 1Enduro, czasem kosztem ich ilości. Pomysłów na teksty jednak nie brakuje, więc spokojnie możesz liczyć na jeden artykuł tygodniowo, tak jak do tej pory. Bardzo chciałbym pisać częściej, ale przy pracy na etacie, na dłuższą metę i bez zastosowania twardych narkotyków, nie jest to niestety możliwe.
  • Social media – wielkich zmian na Facebooku nie przewiduję. Przede wszystkim zamierzam publikować własne treści i komentarze do najciekawszych wydarzeń i nowinek. Ostatnio bliższy mojemu sercu jest Instagram, na którym znajdziesz zdjęcia z „backstage’u” (nie, nie ma zdjęć jedzenia ani piesków!) – na razie najwięcej lajków zebrało to. Na razie większość fotek udostępniam też na Facebooku, ale z czasem na pewno będzie więcej treści Insta-exclusive.
  • Komercja – 1Enduro nigdy nie miało być blogiem niekomercyjnym. Może nie jest dla mnie głównym źródłem utrzymania, a zarobione fundusze idą na jego dalszy rozwój, niemniej jednak chcę i zamierzam zarabiać na swojej pracy pieniądze. I – o zgrozo! – nie widzę w tym nic złego! Poza kasą, współpraca z firmami to też (a może przede wszystkim) możliwość lepszego poznania branży, łatwiejszego dostępu do wiedzy i tym samym wzmocnienia jakości tekstów – również tych niekomercyjnych. Ludzi, którzy to rozumieją, bardzo szanuję. Ludzi, którzy powiedzą że się sprzedałem, bardzo mam w dupie. Po Waszych mailach, komentarzach i rozmowach na szlaku wiem jednak, że 1Enduro przyciąga ludzi myślących i potrafiących docenić cudzą pracę. Dzięki za to!

Jeśli nie załapałeś się na ankietę, a chciałbyś coś od siebie dodać – pamiętaj, że poniżej jest opcja komentarzy :) A jeśli chciałbyś rzucić okiem na inne teksty związane z blogiem, zajrzyj do kategorii BLOG.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Styku
Styku
8 lat temu

Super! Kontynuuj robotę, robisz to dobrze. Życzę aby pasja przynosiła zyski abyś mógł robić to co kochasz w pełni. Pozdro!

Wonzky
Wonzky
8 lat temu

Lubię Twój blog takim jaki jest, jednak aby taki został to paradoksalnie musi się zmieniać. Życzę Ci mega współpracy i rozsądnej kasy z 1enduro! Powodzenia.

Sebastian Szajna
Sebastian Szajna
8 lat temu

Napiszę jasno i na temat, bardzo mi się ten blog podoba, a że na nim dodatkowo zarabiasz, to cieszy tym bardziej, przynajmniej łączysz swoją pasję z dodatkowymi pieniążkami, które możesz przeznaczyć na rozwój bloga i na co tam jeszcze chcesz;)

Oby tak dalej, powodzenia:))

big_szu
big_szu
8 lat temu

Fajnie, że jasno wypowiadasz się na temat pieniędzy, a nie „pieniążków” (aż zęby zgrzytają jak to wypowiadam). No i nie smęcisz, że w branży nie ma kasy i wszyscy są tu tylko z miłości.

WolnySlimak
WolnySlimak
8 lat temu

Jak najbardziej tematyka szlakowa jest na miejscu. Rychleby są super, jednak to uporządkowanie ścieżek z czasem może znudzić. Ja ostatnio próbowałem Małych Pienin oraz Beskidu Sądeckiego. Za bazę obrałem Obidzę, gdzie startuje się z wysokości ponad 900m.npm. Owszem w takiej scenerii jest sporo podchodzenia z rowerem, w końcu to dość strome góry. Jednak otoczenie oraz dzikość przyrody w pełni wynagradzają trudy wycieczki. W tym roku zamierzam znacznie więcej eksplorować niż zapier…ć po wszelakich trailach. POWODZENIA.

PARAF
PARAF
8 lat temu

43,2% ankietowanych nie może się mylić – najlepszy blog MTB w tym kraju!!!

wielu
wielu
8 lat temu

Pierwszorzędny blog zarówno pod względem treści, formy, jak i klimatu. Gratuluję talentu, konsekwencji i odwagi!

W kontekście przewodników po miejscach szlakowych… może uda się mapki Trailforks zaprząc i przy okazji popularyzować TF zarówno wśród „konsumentów”, jak i „producentów” ścieżek?

Pozdrawiam,
Przemek

Tomek Dębiec
Tomek Dębiec
8 lat temu

Dobra robota!

Michał
Michał
8 lat temu

Dzięki Twojemu blogowi zakupiłem rower, kupiłem testowany prze Ciebie kask, teraz buty.

Życzę sukcesów!

Waldemar Paleta
Waldemar Paleta
8 lat temu

Nie wiem, jakoś mi nie pasują „przewodniki po miejscach szlakowych” do tego bloga. No ale skoro taka jest wola ludu …

Rocco
Rocco
8 lat temu

Warto było przeczytać ten przydługawy wpis żeby zobaczyć ciało wooyka w ciasnej lajkrze …. wrrrrr moj ty tygrysie! Twoja popularnosc mnie kręci ….

przygodairower.pl
przygodairower.pl
8 lat temu

A my się odniesiemy do kwestii komercji, bo sądzimy, że skoro reprezentujemy niestrudzenie ten gatunek bloga który pozostaje niekomercyjny, to mamy do tego dwa razy większe prawo :] : otóż dołączamy się do opinii, że w komercjalizacji bloga nie ma nic złego, a tych którzy twierdzą coś innego, również mamy bardzo w dupie. Co nam oczywiście nie przeszkadza pozostawać niekomercyjnym blogiem (my akurat doskonale znamy branżę i stąd wiemy, że już bardziej nie chcemy jej poznać… :) )
Tyle.

magicor
magicor
8 lat temu

Cześć, Robisz kawał dobrej roboty, dlatego życzę abyś zaczął porządnie zarabiać na tym blogu :-) A jak Ci przyjdzie ochota na jakiś „skok w bok”, to ponawiam zaproszenie na Trójmiejskie Ścieżki. Pozdrawiam.

Szymon
Szymon
8 lat temu

Kawał niezłej pracy – z przyjemnością (i nieraz uśmiechem) czyta się Twoje wpisy :). Powodzenia i wytrwałości życzę – dobrą drogę obrałeś :)

Maciej
Maciej
8 lat temu

1Enduro na pinkbike’u? Filmy i fotki z wypraw?

Łukasz
Łukasz
8 lat temu

Dla mnie 1Enduro to kwintesencja informacji o rowerze i rewelacyjny wyznacznik moich wiadomości na temat dwóch kółek :) więc skoro jeden rok mamy za sobą (czytania) o jeszcze sto przed nami :)

Arturo Enduro
Arturo Enduro
8 lat temu

Wczoraj przypadkiem trafiłem na ta stronę. Od 2 dńi nie robię nic innego tylko czytam ciurkiem artykuł za artykułem. Klasa. Przy okazji niezłe pióro! :). Gratulacje! Od dziś moje ulubione źródło informacji o rowerach. No i po polsku ;)

Odwiedź mój profil na
Instagram Top