Menu
Menu Szukaj

Opony enduro #4: Jakie ciśnienie?

O ile przejście na tubeless i dobre, nowe opony są jednymi z najbardziej opłacalnych upgrade’ów, to pod względem stosunku ceny do wpływu na jazdę absolutnie nic nie przebije… napompowania ich do odpowiedniego ciśnienia.

Odpowiedniego… czyli jakiego?Jak (i czym) mierzyć ciśnienie w oponach?

Przede wszystkim… regularnie. Ciśnienie w oponach z czasem spada, więc jeśli Twój rower 3 tygodnie stał w piwnicy – czas poszukać manometru i pompki.

Opony enduro MTB, jakie ciśnienie - kontrola
Naciskanie opon palcem jest równie skuteczne, jak kopanie w opony samochodowe – da się w ten osób bezbłędnie ocenić, czy złapałeś kapcia, ale na tym precyzja pomiaru się kończy.

Warto zainwestować w dobry manometr elektroniczny, który umożliwi kontrolę z dokładnością (i powtarzalnością) na poziomie 1-2 psi. Odczytanie takich różnic na wyskalowanym do 150 psi wskaźniku wbudowanym w pompkę jest niemożliwe, ale…i tak nie ma to znaczenia, bo jego wskazania mogą odbiegać od rzeczywistości nawet o 5-10 psi. I co zdecydowanie gorsze – zmieniać się za każdym pomiarem (zwłaszcza w tanich pompkach „marketowych”).

Jak już wybierzesz urządzenie do pomiaru – trzymaj się go. Manometry rowerowe to nie jest sprzęt aptekarski i ich wskazania mogą odbiegać od rzeczywistości, a tym samym różnić się między sobą. Bardziej liczy się powtarzalność – jeśli wiesz, że dobrze Ci się jeździ przy 21 psi (według Twojego manometru), to nie ma znaczenia, czy w rzeczywistości to jest 20 czy 25 psi.

Opony enduro MTB, jakie ciśnienie - manometry
Polecam ten po lewej – Schwalbe Airmax – wygląda niepozornie, ale kosztuje niewiele (ok. 60 zł), radzi sobie z wentylami Presta i Schrader i jest przy tym bardzo dokładny.
Pro tip: jeśli jeździsz tubeless, przed użyciem manometru naciśnij na chwilę wentyl, żeby wydmuchnąć zgromadzone w nim mleczko uszczelniające. W przeciwnym wypadku trafi ono do ciśnieniomierza, z czasem obniżając jego dokładność (i czyniąc go bezużytecznym).

A tak w ogóle – może zdążyłeś się już zirytować, że operuję na jednostkach psi (funt na cal kwadratowy) zamiast bardziej ludzkich, typu bar/atm. To kwestia gustu, ale chyba warto się przestawić, bo łatwiej zapamiętać 25 psi, niż 1,724 bar (0,1 bar to około 1,45 psi).

Pro tip: Google ma wbudowany konwerter, wystarczy wpisać po angielsku np. „1,8 bar to psi” (lub odwrotnie) i wyskakuje od razu poprawny wynik.

Pomiar ciśnienia... linijką, czyli tire drop

Jest jeszcze metoda alternatywna. Tak alternatywna, jak jazzowe covery Justina Biebera. Innymi słowy: nikt tego nie robi. Nawet ja :) Ale wygląda sensownie i jako ciekawostka powinna zainteresować sprzętowych geeków.

Tire drop to pomiar ugięcia obciążonych opon, czyli nic innego, jak… sag, z powodzeniem stosowany przy szukaniu idealnego ciśnienia w zawieszeniu. W przeciwieństwie do wartości w psi/bar, tire drop można „przenosić między rowerami” z całkiem różnymi oponami.

Mechanizm pomiaru jest prosty:

  1. Mierzysz wysokość opony roweru stojącego luzem.
  2. Mierzysz wysokość opony po obciążeniu (w pozycji „do ataku”).

Dla ułatwienia możesz mierzyć wysokość od ziemi do osi piasty, o ile będziesz pamiętał żeby różnicę w milimetrach odnieść do zmierzonej na początku wysokości opony.

Jaki jest prawidłowy tire drop? Tego nie wiedzą nawet najstarsi gorole z Sosnowca. Najlepiej zmierzyć ugięcie przy ciśnieniu ustalonym eksperymentalnie. Jestem bardzo ciekaw Twoich pomiarów (komentarze czekają!).


Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Trochę mi głupio, bo doczytałeś aż tutaj, żeby dostać konkretną wartość, a tu rozczarowanie: w rowerach niestety nie jest tak łatwo, jak w motocyklach czy samochodach. Jednoznaczne „prawidłowe” ciśnienia nie istnieją. A właściwie, istnieją – znajdziesz je na boku każdej opony – ale ich zakresy są bardzo szerokie i najczęściej oderwane od rzeczywistości (tj. zbyt wysokie).

Jakie ciśnienie w oponach enduro - zakres ciśnień opona plus

Ogólne zasady:

Niskie ciśnienie jest dobre, bo pozwala oponie dopasowywać się do nierówności terenu. Zwiększa to przyczepność, komfort i płynność jazdy. W terenie zmniejszają się też opory toczenia (tak!). Ale:

Zbyt niskie ciśnienie to ryzyko uszkodzenia opony/dętki/obręczy i niestabilność przy szybkiej jeździe, zwłaszcza na twardych nawierzchniach („pływanie” opony na boki, ryzyko rozszczelnienia, a nawet zerwania opony z obręczy).


Złoty środek wypada gdzieś pomiędzy 17 psi (1,2 bar) a 29 psi (2 bar)

…a dokładna wartość zależy nie tylko od masy ridera i rozmiaru/konstrukcji opon, ale też od typu roweru, warunków na szlaku, prędkości i stylu jazdy.

Jakie ciśnienie w oponach enduro - pompka stacjonarna

Żeby znaleźć swoje idealnie ciśnienie, zacznij od tych wartości początkowych:

  • koła 26″ i 27,5″ ⇒ 29 psi / 2,0 bar*
  • koła 29″ ⇒ 27 psi / 1,85 bar*
  • koła 27+ i 29+ ⇒ 18 psi / 1,2 bar
  • fatbike ⇒ 10 psi / 0,7 bar

* jeśli Twoje opony są wąskie i/lub delikatne (czyt. ważą poniżej 700 g), zacznij od wyższych ciśnień, w okolicach 35 psi / 2,4 bar.

Pro tip: przednia opona jest mniej obciążona, a przy tym kluczowa dla przyczepności – możesz (powinieneś) sobie w niej pozwolić na niższe ciśnienie. Zazwyczaj o ok. 2-3 psi (0,2 bar) niższe, niż w tylnej.

Jakie ciśnienie w oponach enduro - pompka z manometrem

Ale uwaga, to nie koniec! Po napompowanu wartości początkowych, ruszaj na szlak i stopniowo schodź z ciśnieniem po parę „psyknięć” (lub 2-3 psi, jeśli chce Ci się mierzyć).

Kiedy poczujesz, że opona robi się niestabilna i „pływa” na twardej nawierzchni (np. na dużych kamieniach czy szybkich, gładkich zakrętach) lub dobija do obręczy (zakładam, że masz opony tubeless!) – zmierz ciśnienie, dodmuchaj 1-2 psi i zanotuj swoją magiczną wartość w telefonie i/lub na obudowie pompki/manometru.

Jakie ciśnienie w oponach enduro - pomiar ciśnienia

Jakie ciśnienie w oponach enduro - manometr Schwalbe Airmax

Nie traktuj tej wartości jako jedynej słusznej – to tylko wartość wyjściowa do dalszych eksperymentów, zależnych od warunków jazdy. Startujesz w błotnych zawodach? Zejdź z ciśnieniem, żeby poprawić trakcję. Wybierasz się do bikeparku? Dodaj parę psi, żeby zachować stabilność przy większych prędkościach. Jedziesz na asfaltowy „wytop” po świętach Bożego Narodzenia u teściowej? Pompuj, ile wlezie.


Podsumowanie

Prawidłowe ciśnienie jest cholernie ważne, ale nie pytaj o radę kolegów – eksperymentalnie znajdź swoje optimum na szlaku, zmierz je dobrym manometrem i trzymaj się tych wartości, kontrolując co 1-2 tygodnie. Poza szkoleniem techniki jazdy, to jest najlepsze co możesz zrobić, żeby jeździć szybciej, pewniej i bez marnowania czasu na naprawianie przebitych opon.

Opony enduro MTB, jakie ciśnienie - pompka


Bonus: Na jakim ciśnieniu jeżdżą prosi?

Wspomniałem, że idealne ciśnienie zależy od mnóstwa czynników – również od skilla i rozwijanych prędkości. To, co idealnie sprawdza się dla Barela, prawdopodobnie będzie fatalne dla mnie, czy dla Ciebie. Ale… wiem, że i tak jesteś ciekaw ;) Zebrałem więc ciśnienia, jakie prosi z Enduro World Series zdradzili w różnych źródłach:

Ciśnienie P/T [psi]Ciśnienie P/T [bar]
Anneke Beerten20/221,40/1,50
Jerome Clementz20/251,40/1,70
Katy Winton21/231,45/1,60
Miranda Miller21/231,45/1,60
Damien Oton21/251,45/1,70
Joe Barnes21/261,45/1,80
Anne Caroline-Chausson22/231,50/1,60
Yoann Barelli22/241,50/1,65
Alex Lupato22/251,50/1,70
Cecile Ravanel22/271,50/1,85
Justin Leov23/251,60/1,70
Theo Galy23/251,60/1,70
Lewis Buchanan23/261,60/1,80
Sam Hill23/281,60/1,95
Sam Blenkinsop24/271,65/1,85
Tracy Moseley24/271,65/1,85
Cody Kelley24/291,65/2,00
Iago Garay25/261,70/1,80
Jared Graves26/281,80/1,95
Nico Voullioz26/281,80/1,95
Ruaridh Cunningham26/281,79/1,95
Curtis Keene26/291,80/2,00
Fabien Barel27/291,85/2,00
Florian Nicolai27/291,85/2,00
Mitch Ropelato28/301,95/2,10
Richie Rude28/331,95/2,30

Zobacz też wcześniejsze części poradnika o oponach w enduro:

 

Subscribe
Powiadom o
guest

60 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kowalski
Kowalski
6 lat temu

„zanotuj swoją magiczną wartość w telefonie i/lub na obudowie pompki/manometru.” – naprawdę nie jesteś w stanie zapamiętać dwóch liczb? :-) Do tego myślę że nie ma uniwersalnego ciśnienia na wszystkie trasy. Inne ciśnienie bym dał do rąbanki na czerwonym szlaku na Ślęży a inne na Smreka. Nie sądzisz?

Kowalski
Kowalski
6 lat temu
Reply to  Kowalski

zwrcam honor, nie doczytałem ;-)

Bartek
Bartek
6 lat temu
Reply to  Kowalski

A później zapamiętaj jeszcze ciśnienie w damperze, amorze, Ilość klików reboundów, wolnej kompresji, szybkiej… Lepiej sobie zapisać ;)

Marqs
Marqs
6 lat temu

Uuuu, dajcie spokoj, dla amatorow to jest kwestia udawania pro…
Zobacz na jakim cisnieniu pogina Richie…
Wszystko zalezy od stylu jazdy!

Kubol
Kubol
6 lat temu

Ha, czyli moje 1.2/1.4 nie jest takie głupie, biorąc pod uwagę, że jeżdżę co najmniej 2x wolniej niż przeciętny ziom z EWS ;)

Wojciech Małek
Wojciech Małek
6 lat temu

Przy mojej wadze 70kg, najlepsze ciśnienia jakie zakonotowałem to w rowerze enduro hardtail na oponie Schwalbe Space 2,35″ – 0,8bar, a na fatbike’u Schwalbe Jumbo Jim 4,00″- 0,4bar.

Wojciech Małek
Wojciech Małek
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jak dla mnie bomba.

marzec
marzec
6 lat temu

Oldskulowe ciężkie miniony 2ply 42a z dętkami przy mojej wadze 75 kg i na ekstremalnie kamienistym długim szlaku rtv agd (Chorwacja, alpy) ustawiam na 0.8 bar. Polecam zestaw jeśli lubicie dobrą trakcie na mocno technicznych sekcjach i chcecie ZAPOMNIEĆ o kichach. Wbrew pozorom da się na tym całkiem sprawnie robić podjazdy (minimum 2 bary na asfalt i zejść do 1.4 bara na kamienistym podjezdzie)

Dominik Kiepuszewski
Dominik Kiepuszewski
6 lat temu

Słyszałem o doktoracie z technik jazdy na desce snowboardowej, to czemu nie z MTB? Najwyższy czas ;)

SZWR
SZWR
6 lat temu

Dobrze słyszałeś, to ten gościu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Kunysz

Guncar
Guncar
6 lat temu

Przydałyby się jeszcze wagi riderów ;) choć i to nie będzie miarodajne bo zależy jak kto jeździ. Nie ma zasady. Tzn jest jedna. Im szybciej tym twardziej ;)

Marcin Maj
Marcin Maj
6 lat temu

Panie.. jakie 5 psi? Ja na marketowej dodaje do wskazań mniej-wiecej 1,5 atm i już wiem jakie ciśnienie mam. Wskazówka zawiesza się od podziałki 4atm do ok 6tm, potem już pokazuje co chce..

Piotr Leśny
Piotr Leśny
6 lat temu

Kiedyś na forum znalazłem wzór do obliczania ciśnienia w oponach. Dla tych którzy nie wierzą własnym odczuciom lub muszą mieć naukowy dowód.

([waga w funtach]/7)-1 – dla przodu
([waga w funtach]/7)+2 – dla tylu

Wynik oczywiście w psi i dla opon bezdętkowych. Mi wyszło trochę za miękko. Musiałem dodać 2-3 psi.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Piotr Leśny

Mi przy 90kg wyszły takie wyniki jak mam na oponach dh z dętkami w rowerze dh czyli 1.9 f/2.0r bar.
W enduruwce bezdętkowo 1.5f/1.7r a czasami na błocie 1.3f/1.5r. Także kalkulator wskazuję na opony z dętką.

Łukasz Przechodzeń
Reply to  Piotr Leśny

A to nie ma znaczenia jaka szerokość opony? :) I waga rowerzysty czy zestawu rower + rowerzysta?

Jednak metoda prób i błędów podana przez Michała wypada najsensowniej.

fixie
fixie
6 lat temu

Fajnie by było gdyby TR mi pozwalało sporo zejść z ciśnieniem. Konwersja na TR, fajnie bo można niższe ciśnienie i snejków nie łapać, za to obręcz dostaje ostro i endurowe DT E1900 co chwilę trzeba centrować, że o bezpowrotnych wgniotach nie wspomnę. Jednak 23/25 PSI na 80kg to za mało :( A szkoda bo taka fajna przyczepność się robi od 25PSI dopiero przy hajkach 2.3

Yacor
Yacor
6 lat temu

A znajdzie się jakiś mały akapit o dobraniu szerokości opony do szerokości obręczy żeby to miało sens?

Mateusz
Mateusz
6 lat temu

Dzięki za protipa z przedmuchaniem mleka z wentyli, bez tego manometr rzeczywiście świruje, jeżdżę na plusowych oponach i dla mnie sensowne ciśnienia idą w dół od 9psi z przodu i 11 z tyłu

Mateusz
Mateusz
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dokładnie, w Primalu

MichUP
MichUP
6 lat temu

Głupie pytanie , taśmę uszczelniającą kleicie tylko zeby zakryło nyple, czy na cała szerokość wewnętrzną obręczy?

RadekT
RadekT
6 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Brakło mi taśmy i użyłem zwykłej biurowej. Owinołem 3 raz jakiś miesiąc temu, i do tej pory wszystko gra.HT Koło 29 obręcz 23mm

Bartek
Bartek
6 lat temu

Zachęcony artykułem obniżyłem sporo ciśnienia (29 er opony rocket ron i racing ralph) miałem sporo wyższe niż tu zalecane.
Ma to sens, czuje różnice. Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale przez noc zeszło mi ciśnienie do zera w tylnym kole, dobrze że się nie rozszczelniło ale powietrza nie było nic…
Mleka nie widać, więc nie złapałem kapcia, nie wiem co się stało ale jak miałem wyższe ciśnienie (ok 3 bary tył vs 2 teraz) to nigdy takich akcji nie miałem.

Robert
Robert
6 lat temu

Tylko skąd wiadomo, że taki manometr jest faktycznie precyzyjny. To, że ma cyfrowy wyświetlacz nie oznacza, że jest dokładny i wiarygodny. Wagi łazienkowe też są z wyświetlaczami cyfrowymi i mechanicznymi wskaźnikami. I jedne i drugie przekłamują jak chcą. Nie mówię oczywiście, że ten manometr jest zły ale skąd pewność, że on wskazuje prawdziwe ciśnienie a nie manometr w pompce? Mam pompkę Lezyne z manometrem zwykłym ale teoretycznie mogę ustawić ciśnienie do 0.1 Bara. Pompka kosztowała coś koło 130 -140 zeta więc całkiem możliwe, że manometr w niej będzie podobnej klasy/dokładności jak ten polecany w artykule. Ja przy wadze ok. 77 kg pompuję 1,1 przód Magiczna SG 2.35 i 1,4/1,5 tył Vigilante 2,35. Póki co żadnych problemów ale jestem początkujący. Ostatnio jeździłem z kolegą na trochę węższych kapciach i miał wyraźnie niższe ciśnienie i też nie miał problemów. Ale to dało mi do myślenia, że może mój manometr zaniża wskazania i w rzeczywistości pomykam na wyższym ciśnieniu niż mi się wydaje.

mat
mat
6 lat temu

Może trochę dziwne pytanie, ale… czy w Schwalbe Airmax da się wymienić baterię? Ostatnio miałem ciśnieniomierz, w którym wymiana baterii zakończyła się dezintegracją owego sprzętu. Było to mocno rozczarowujące, gdyż też kosztował kilkadziesiąt zł.

Filip
Filip
6 lat temu

Wielu osób z jazdy na rowerze ma rehabilitacje ;)

Janisz
Janisz
5 lat temu

Mam dylemat czy kupić manometr Schwalbe Airmax czy SmartGauge D2. Wiem, że polecasz manometr Schwalbe ale czy nie lepiej dopłacić do SmartGauge D2 i móc upuszczać powietrze i pozostawić na takim jakie sobie zażyczymy?

Janisz
Janisz
5 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Dzięki za szybką odpowiedź. Byłem pewny, że w SmartGauge pomiar ciśnienia jest na „bierząco”. Jako laik nie pomyślałem o tym, że mleko zniszczy miernik. Dopytam zatem o sposób pomiaru. Jak mam opony zalane mlekiem to najlepiej jak w trakcie pomiaru wentyl jest u góry aby mleko spłynęło na dół?

Cyberniok
Cyberniok
5 lat temu
Reply to  Janisz

Oczywiście że w smart gauge jest pomiar na bieżąco, trzeba wcisnąć opcję tune, wskazanie zaczyna migać i pomiar jest ciągły.

Romek
Romek
4 lat temu

„To kwestia gustu, ale chyba warto się przestawić, bo łatwiej zapamiętać 25 psi, niż 1,724 bar” – cóż za dziwaczny argument… Równie dobrze można napisać że „łatwiej zapamiętać 2,1 bar niż 30,458 psi”…

Bartek
Bartek
4 lat temu

Jak niższe ciśnienie może zmniejszyć opory toczenia? Jakas nowa fizyka?

Bartek
Bartek
4 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Czyli nie ma nowej fizyki. W artykule zastosowany został jedynie mylący skrót myślowy. W terenie jedzie się łatwiej na niższym ciśnieniu – to jest prawda. Opór toczenia jest niższy dla opony o niższym ciśnieniu – to nie jest prawda. Nieroztropne jest jest pominięcie informacji kwestii powierzchni po której się poruszamy. Warto spojrzeć też jaka jest definicja oporu toczenia. To co sprawia trudniejsza jazdę na wysokim ciśnieniu w terenie to nie opór toczenia.
Wiem, czepiam się, ale jako fizyk nie mogłem się powstrzymać.
Super artykuł. Dzięki. Pozdrawiam.

Bartek
Bartek
4 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Jak pisałem, trochę się czepiam. Jeżeli potraktujemy opór toczenia nie tak sztywno, zgodnie z definicją, a bardziej potocznie to jest to do przyjęcia – każdy rozumie o co chodzi, a kłuje w oczy tylko nazi fizyków. Gdybym jednak miał zmieniać to zamiast „opór toczenia” starał się używać samego określenia „opór”, lub „opór ruchu” (za wiki: oporami ruchu nazywamy wszystkie siły działające na poruszające się ciało fizyczne, które przeciwdziałają poruszaniu się tego ciała), lub stwierdzeń typu „jedzie się łatwiej/trudniej”

Bartek
Bartek
4 lat temu

Trafiłem tutaj bo mocno się zastanawiam nad przejściem na tubeless w rowerze crossowym. Wszystko mam Tubeless Ready, opona 40 mm MAXXIS Rambler F120, koła DT Swiss X 1850 SH11. Ma to sens? Jeśli tak to do jakich ciśnień pompować taka oponę jeśli będzie bez dętki? Zalecany zakres na oponie to 3,45 – 5,1 bar.

Darek
Darek
4 lat temu

A ja uważam że ciśnienie w kołach jest zależne od wagi użytkownika – a ani razu nie zostało o tym wspomniane.
Osoba która waży 95kg nie pojedzie na ciśnieniu 1,7 bara, gdzie inny przeciwnik o wadze 65kg jak najbardziej.

Adam
Adam
3 lat temu

A co w przypadku hopow i dropow? Kola 29cali rower trailowy bez detek. Czy te zalecane 2bary max nie rozwala mi obreczy?

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Hey doradzicie jakie cisnienie
Rower canyon spectral al 50, moja waga z wyposazeniem ok 70 kg
Styl jazdy to dlugie podjazdy a potem szybkie zjazdy, tereny gory i lasy

Dzieki serdeczne jesli sie ktos pofatyguje, aktualnie mam 1,5 z przodu i 1,7 tyl

Aa opony narazie z detkami,

Łukasz
Łukasz
3 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Hey Michał jasne że czytałem, przeczytałem już większość artykułów od kiedy trafiłem na tego bloga:)

Jasne że najlepiej samemu dojść do optymalnego ciśnienia.

Ale zawsze można poradzić się ekspertów, zwłaszcza jeśli mają podobny rower i są podobnej budowy i wagi? Czyż nie;)

Łukasz
Łukasz
3 lat temu
Reply to  Michał Lalik

Elegancko, dzięki!

Jan
Jan
10 miesięcy temu
Reply to  Łukasz

Spróbuj apke Mybike od SKS w sklepie Play. Pewnie na Apple też jest

Jan
Jan
10 miesięcy temu

Apka „Mybike” w sklepie Play od firmy SKS ma fajny kalkulator ciśnienia w oponach. Podajemy swoją wagę oraz typ rowera (nawet czy e-bike) i rozmiar koła i apka podaje na sugerowane ciśnienie. U mnie sprawdza się znakomicie więc ją polecam. Dla mnie np na rower Mtb e-bike, waga ridera 105kg, dętka, opona Schwalbe Marathon 29x 2.4 podaje ciśnienie 2.05bar przód oraz 2,35bar tył. Na szlaku wydaje się optimum. Polecam, przetestujcie

Last edited 10 miesięcy temu by Jan
Odwiedź mój profil na
Instagram Top